Jak zamontować sztukaterię na ścianie?

by Kasia Bobocińska

O tym, że sztukateria jest modna, nie muszę nikogo przekonywać TRENDY: SZTUKATERIE – TO JEST MODNE!. Do naszego małego domku, zaprojektowałam aż trzy rodzaje sztukaterii. Pomysł na nie powstał w 2018, listwy zamówiłam w zeszłym roku, przy czym podczas remontu domku zamontowaliśmy dwa rodzaje listew a ostatecznie projekt zakończyła dopiero w tym roku. Chcecie zobaczyć jak zamontowałam sztukaterię, dlaczego właśnie na tej wysokości, z jakich materiałów wybrałam listwy i jak zaprojektowałam sztukaterię na naszej ścianie? Zapraszam Was na post pełen porad.

Sztukaterie w moim domu

Nie pierwszy raz zdecydowałam się ozdobić ściany sztukaterią. W starym domu zamontowałam jednak przede wszystkim listwy przysufitowe. Pamiętacie jak zaskoczył mnie koszt montażu takich listew?  Montaż sztukaterii został wyceniony na 20zł/m2 a jej szpachlowanie na 5zł/m2. Natomiast efekt, jaki dały listwy w salonie oraz sypialni był spektakularny.

Zobaczcie jak pięknie wygląda zabudowa karnisza, listwa maskująca karnisz :

A tak listwy gzymsowe prezentują się w sypialni

Moje ulubione marki z jakich wybieram listwy Creativa (listwa przysufitowa w małym domku, w salonie oraz jadalni), listwy NMC (listwa przysufitowa w sypialni – NMC Nomastyl SM za około 30zł – wykonana ze poliuretanu) a zakupy dokonuję na tapetujemy.pl

Sztukateria rodzaje

Sztukaterii jest całe mnóstwo, różnią się kształtem i rozmiarem. Mogłabym je wymieniać w podziale na przeznaczenie, marki czy kształty.  Zamiast tego opowiem Wam o 3 rodzajach sztukaterii jakie zastosowałam w Małym domku projektanta. Każdy rodzaj jest inny, ma inny kształt, przeznaczenie. W małym domu zastosowałam:

 • listwy przysufitowe – to największe listwy, jakie zastosowałam do dekoracji, bo mają aż 9 cm wysokości. Odchylone są one od ściany ponieważ łączą ze sobą ścianę z sufitem, sposób ich montażu jest jednym z najtrudniejszych, gdyż musimy je podciąć pod specjalnym kątem. Nie dość, że musimy uzyskać kąt 45 stopni na listwach, żeby się złączyły to jeszcze one mają swój indywidulany kąt, bez odpowiedniego sprzętu to istna masakra i mnóstwo odpadów, zanim  Wybrałam listwę gzymsową gładka Creativa LGG-08,
 • listwy ścienne – gzyms – te listwy zastosowałam zarówno, jako ościeżnicę wokół otworów okiennych, jak i jako linię dzielącą ścianę.
 • listwy ścienne cienkie – niecałe 2,5 cm, listwy idealne do wszelkich zdobień
 • listwy przypodłogowe – też są w pewien sposób sztukaterią na ścianie, bo razem z listwami tworzą pewną całość, ich kształt, kolor i wielkość decydują, czy ściana będzie spójna, co jeśli maiłbym na podłodze plastikowe listwy w kolorze drewna? Nastąpiłby pewien zgrzyt. Jeśli więc planujecie zastosować na ścianach sztukaterię, to postarajcie się o proste, najlepiej białe listwy przypodłogowe

ale oprócz tego są tez różnego rodzaju rozety, pilastry czy narożniki do listew.

Co nam będzie potrzebne do przyklejenia sztukaterii?

Do przyklejenia listew, oprócz samych listew potrzebować będziemy:

 • miarkę, poziomicę, dalmierz
 • kątownik
 • ołówek
 • piłę i skrzynkę do cięcia pod kątem lub ukośnicę
 • dobry klej montażowy
 • akryl biały
 • nożyk
 • gąbkę, miskę z wodą

Jak przyklejać sztukaterie?

Dobry klej to podstawa. Klej montażowy jest na tyle gęsty i silny, że bez problemu utrzyma listwę na swoim miejscu i nie będziemy potrzebować żadnych dodatkowych, konstrukcji wzmacniających. 

1. Bez projektu ani rusz! Wszystko musicie zaplanować, wymierzyć i dostosować do Waszych wnętrz. Rozrysujcie sobie wszystko, wymierzcie, dobrze zaplanowane listwy na projekcie, to brak nerwów i błędów w realizacji.

Pomiędzy końcem listwy dekoracyjnej poziomej a listwą przypodłogową była odległość 72 cm. Wymyśliłam sobie dwa kwadraty o boku 55, rozmieszczone około 8 i 9 cm od listwy przypodłogowej i listwy poprzecznej.

Najczęściej zadawane pytanie to:

Na jakiej wysokości montować listwę poprzeczną? Odpowiedź: to zależy od wysokości wnętrza. Najlepiej  prezentuje się listwa zamontowana na mniej więcej 2/3 wysokości ściany. Oczywiście nie każda ściana ma 3 m wysokości, żeby łatwo się udało ją podzielić na 3, ale w przypadku wnętrza 2,80 moją listwę zamocowałam na wysokości około 80 cm.

2. Przycinamy listwy na wymiar umywając korytka lub ukośnicy.

3. Nakładamy klej na wcześniej przycięta listwę i po prostu doklejamy do ściany w wyznaczonym  miejscu. Ot cała filozofia. Mocno dociskamy i nie przejmujemy się tym, że klej może wyciec po jednej lub po drugiej stronie listwy. Tym zajmiemy się za chwilę. Lepiej, żeby klej wyciekł, niż żeby listwa odstawała na centymetr od ściany.

Gdy klej wyschnie możemy użyć zwykłego nożyka, którym usuniemy pozostałości kleju. 

4. Na koniec, do wypełnienia szpar pomiędzy listwą a ścianą najlepiej użyć białego akrylu. Nakładamy go, wyciskając go z tubki a następnie ścieramy pozostałości mokrą gąbką. Mokra gąbka kuchenna i miska z wodą to wszystko czego potrzebujesz, żeby położyć dobrze akryl.

5. Kiedy akryl wyschnie, pomaluj listwy i ścianę jeszcze przynajmniej jedną warstwą farby, gdyż kolor listew może się nieco różnic od koloru ścian, nawet jeśli i ściana i listwy są białe.

A tak prezentuje się wnętrze po zamocowaniu listew.

Mogłabym oczywiście położyć listwy na górnej części ściany, ale zdaję sobie sprawę, że obecnie jest bardzo dużo takich realizacji i nie chcę powielać schematu. Ja potrzebowałam listew dekoracyjnych w konkretnym celu, aby dopełnić klasyczną lamperię i “obciążyć” nieco dół. Wydaje mi się, że cel został osiągnięty!

Jak Wam się podobają listwy? Dajcie znać w komentarzach, czy macie już u siebie listwy lub czy planujecie mieć?

Related Posts

Leave a Comment