Co to jest przestrzeń pozytywowa i negatywowa? Lekcje projektowania 1

by Kasia Bobocińska

Gdy pierwszy raz usłyszałam terminy przestrzeń pozytywowa i negatywowa pomyślałam, dlaczego ja o tym nich nie wiem, skoro zajmuję się wnętrzarzami ponad 13 lat. Okazało się jednak, że choć spolszczone terminy positive space i negative space, może brzmią obco, to same pojęcia już obce nie są!

To bardzo istotne pojęcia w projektowaniu wnętrz i jeśli jeszcze o nich nie słyszeliście, to koniecznie musicie je poznać i stosować w Waszych projektach. Dzielenie przestrzeni na pozytywową i negatywową to świadome patrzenie na wnętrze, jako spójną całość. Jedna przestrzeń nie może wykluczyć drugiej przestrzeni, możemy używać ich we wnętrzu w rożnych proporcjach ale obie muszą współistnieć we wnętrzu.

Dzisiejszy post jest pierwszą odsłoną nowego cyklu dla wszystkich pasjonatów wnętrz! Będziemy pracować i wspólnie zgłębiać terminy takie jak kompozycja we wnętrzu, funkcjonalność, rytm, focal point etc., bo wciąż za mało o tym mówimy skupiając się na skorupce, czyli kolorach, meblach, dekoracjach. Mam nadzieję, że podobnie jak zalążek tematu w postaci cyklu PIERWSZE KROKI Z PROJEKTOWANIEM WNĘTRZ przyjmiecie go ciepło.

Co to jest przestrzeń pozytywowa i negatywowa?

Może pamiętacie z lekcji plastyki w podstawówce takie ćwiczenie, w którym trzeba było narysować puchar a gdy patrzyliśmy na niego dłużej to widzieliśmy dwie zwrócone do siebie twarze. To właśnie nic innego jak przestrzeń negatywowej i pozytywowa. W zależności od tego, czy kielich jest biały na czarnym tle, czy czarny na białym mówmy o przestrzeni negatywowej lub pozytywowej.

Co to jest przestrzeń pozytywowa i negatywowa?

Natomiast we wnętrzach, przestrzeń pozytywowowa to meble, dekoracje, wszelkie formy którymi chcemy zapełnić wnętrze a przestrzeń negatywowa (ang.negative space), to puste miejsca jak: korytarze, przejścia, części podłogi lub ściany, które są niczym nie wypełnione etc. Taką  przestrzenią mogą być np. pusta biała ściana, ale też odstępy między ramkami wiszącymi na ścianie.

Przepiękne przestrzenie negatywne tworzone są za pomocą światła i cienia. Uwielbiam takie architektoniczne majstersztyki, gdzie biel, światło i cień tworzą niesamowite obrazy przestrzeni.

Photo: studiomunge.com

Przestrzeń negatywowa zapewnia w bardzo subtelny sposób odpoczynek dla naszego wzroku, tak aby nadmiar dekoracji nas nie przytłoczył

Photo: studiomunge.com

Nie wyobrażam sobie wnętrza bez przestrzeni negatywnej. Wtedy na każdym centymetrze wnętrza mielibyśmy jakąś rzecz, dekorację etc. W takiej przestrzeni nie dałoby się w ogóle funkcjonować, bo nie byłoby w niej miejsca na człowieka.

W różnych stylach wnętrzarskich proporcje przestrzeni negatywowej w stosunku do pozytywowej mogą być różne, np. styl minimalistyczny będzie potrzebował jej więcej, ale nawet w tak bogatym stylu maksymalistycznym musi znaleźć się dla niej miejsce.

Wielu projektantów uważa, że wykorzystanie w kompozycji wnętrza przestrzeni negatywowej i pozytywowej w równych proporcjach to gwarancja dobrego projektu

Co to jest przestrzeń negatywowa aktywna i pasywna?

Przestrzeń negatywową dzielimy na dwa rodzaje:

  • aktywną, czyli taką która bierze aktywny udział w projekcie, decydujmy się na nią świadomie, gdy chcemy podkreślić pewne elementy przestrzeni. Zadaniem przestrzeni negatywnej aktywnej jest przyciągnięcie wzroku odbiorcy i skierowanie go w  określonym kierunku.
  • pasywna przestrzeń negatywową to ta przestrzeń powstająca w sposób naturalny, będąca wynikiem umieszczenia w przestrzeni innych przedmiotów np. wspomnianych wcześniej ramek. To przestrzeń niezauważalna dla oka a przynajmniej starająca taką być. 
Co to jest przestrzeń pozytywowa i negatywowa?
studio-mcgee.com

Świadome używanie we wnętrzu przestrzeni pozytywowej i negatywowej, bo wolne strefy są tak samo ważne we wnętrzu, jak wyposażenie. Tylko wtedy uda nam się uzyskać spójności przestrzeni. Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Was pomocny. Jeśli chcecie podzielić się tym z innymi, udostępnijcie go!

A my wkrótce widzimy się w kolejnej lekcji.

PIERWSZE KROKI Z PROJEKTOWANIEM WNĘTRZ CZ.1: RECENZJA KURSU ONLINE

PIERWSZE KROKI Z PROJEKTOWANIEM WNĘTRZ CZ.2: DARMOWE PROGRAMY DO PROJEKTOWANIA

APLIKACJE DO POZNAWANIA KOLORÓW

JESTEŚ DEKORATOREM WNĘTRZ – SERIO?

Related Posts