Roboty sprzątające – co trzeba wiedzieć przed zakupem?

by Kasia Bobocińska

Kiedy na rynku zaczęły pojawiać się pierwsze roboty sprzątające, było ich stosunkowo niewiele. Najpierw pojawiała się dobrze wszystkim znana marka a potem tańsze zamienniki. Pierwsze roboty sprzątające były znacznie droższe a później rynek oraz depcząca po piętach konkurencja sprawiła, że ceny stały się bardziej przystępne. A może to my staliśmy się bardziej majętni? W okresie przedświątecznym coraz więcej klientów rozgląda się za idealnym prezentem do domu. Koniec roku sprzyja okazjom i różnym przecenom na małe i duże AGD. Przed dokonaniem zakupu warto sobie odpowiedzieć na kilka pytań:  Jak wybrać idealny robot sprzątający? Czym się kierować przy zakupie takiego sprzętu? Jakie cechy powinny posiadać i posiadają odkurzacze automatyczne? Warto też poznać kilka parametrów, dzięki którym uda nam się rozróżnić odkurzacze automatyczne.

Jak działa robot sprzątający?

Pierwsze roboty sprzątające pojawiły się na rynku na początku XXI wieku. Zanim roboty sprzątające pojawiły się powszechnie na rynku, najpierw marki produkowały roboty do eksploracji kosmosu, współpracując bezpośrednio z NASA oraz wojskiem, dla którego tworzyły roboty do wykrywania min. Zanim poznamy rodzaje robotów sprzątających dowiedzmy się jak działa robot odkurzacz.  Odkurzacz automatyczny to niewielki robot, który samodzielnie jeździ po powierzchniach płaskich, sprzątając kurz, kłaki, sierść psa i inne drobne ciała stałe i nieczystości. Możemy go zaprogramować i włączyć zdalnie. Potrafi omijać meble i inne przeszkody lub poruszać się w ściśle określonym terenie. Ładowany jest na specjalnej stacji ładującej a czas jego pracy wynosi od godziny do nawet dwóch. Kiedy bateria jest wyczerpana robot sam wraca do stacji ładującej. Aby sterować robotem mobilnym możemy użyć specjalnej mobilnej aplikacji. Dzięki aplikacji możemy dowiedzieć się między innymi o stopniu naładowania robota, poziomie zapełnienia zbiornika na kurz oraz czasie do końca sprzątania. 

Jak wybrać robot sprzątający? Najważniejsze cechy

Jak wybrać spośród tylu marek i tylu rodzajów robotów sprzątających? Na jakie cechy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Odkurzacz robot powinien być cichy, skuteczny a przez co czuły (nie omijać większych kłaków czy np. rozsypanego ryżu. Ponieważ odkurzacz automatyczny to sprzęt stosunkowo drogi decydując się na jego zakup warto przeanalizować jego cechy i parametry. Niedługo zbliża się koniec roku a wraz z nim masę okazji na zakup sprzętu w naprawdę okazyjnej cenie. Teraz możemy wybierać spośród naprawdę wielu marek jak iRobot, Samsung, Tefal, Miele, Xiaomi, RoboJet, Tesla, i wiele więcej, wystarczy sprawdzić tu: https://www.neonet.pl/odkurzacze/roboty-sprzatajace.html

Spośród robotów sprzątających wyróżniamy:

 • roboty odkurzające 
 • roboty mopujące
 • roboty odkurzająco-mopujące
 • roboty myjące okna

Roboty sprzątające nie mają worków a jedynie pojemniki, które musimy opróżniać lub opróżniają się one same w stacji dokującej. 

Kupując robota sprzątającego oprócz jego funkcji powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na:

 • pojemność akumulatora oraz czas pracy jaki zapewnia. Najlepiej jakby robot pracował bez konieczności ładowania przez przynajmniej godzinę, są modele które w trybie eko są w stanie pracować nawet 90 min
 • druga kwestia to czas ładowania baterii, niektóre roboty ładują się nawet 5! To znaczy, że możemy zapomnieć o szybkim powrocie do sprzątania 
 • kolejną rzeczą rzeczą o której nie pomnóżmy zapominać to pojemność zbiornika na śmieci, który nie powinien być mniejszy niż 0,5 litra. 
 • roboty sprzątające są cichsze niż tradycyjny odkurzacz, warto przed zakupem sprawdzić ich poziom hałasu, zwykle ich poziom hałasu jest pomiędzy 50-70 db, jeśli zastanawiacie się co to oznacza zerknijcie na wykres
 • o ile producent podaje, najlepiej sprawdzić moc ssącą odkurzacza, bo to od niej zależy czy odkurzacz poradzi sobie z większymi obiektami niż kurz, najlepiej jakby odkurzacz miał powyżej 1000 Pa.
 • warto zwrócić uwagę na wymiary robota, im mniejszy tym łatwiej mu będzie zmieścić się pod meblami 
 • warto zwrócić uwagę na czujniki zbliżeniowe w jakie wyposażony jest robot, bo dzięki dobrym czujnikom uchronimy nasze meble przed obtłuczeniem
 • kolejny czujnik powinien reagować na uskoki terenu w szczególności na schody.

Na czym polega programowanie robota sprzątającego?

Robota sprzątającego można zaprogramować i na przykład zaplanować jego pracę na kilka dni przed. W programie ustalamy między innymi czas jego pracy, kiedy ma się rozpocząć a kiedy zakończyć sprzątanie, tak aby podczas naszej nieobecności on sam wykonał swoją pracę.

Najlepiej gdyby można było ustawić mu różne godziny pracy w tygodniu, tak aby w pełni dostosować się do potrzeb rodziny. Niektóre modele sterowane są za pomocą pilota lub smartfona.

Na czym polega sterowanie robotem sprzątającym za pomocą pilota

Jak sterować robotem automatycznym za pomocą pilota? Zacznijmy od tego, że robota sprzątającego możemy używać tylko na powierzchniach płaskich. Nie użyjemy ich na półkach, szafkach, kanapach, sufitach. Do tego typu porządków nadal potrzebować będziemy tradycyjnego odkurzacza. Robot w małych przestrzeniach z dużą ilością mebli i dużą ilością trudno dostępnych miejsc będzie miał ograniczone możliwości i pole działania. 

Za pomocą smartfona możemy zdalnie zatrzymać robota w miejscu. Możemy zaplanować mu dokładnie ścieżkę odkurzania. Większość pilotów do robotów działa na podczerwień, więc najlepiej aby pilot był w polu naszego widzenia.

Jeśli chcesz przekonać się jak u nas sprawdza się robot sprzątający, to zachęcam Cię do przeczytania tekstu:  5 RAD, KTÓRE UŁATWIŁY MI CODZIENNOŚĆ Z NIEMOWLAKIEM. Napisałam Wam w nim jak pomocny jest mój robot w ogarniania rzeczywistości z niemowlakiem. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania dotyczące robotów sprzątających, to koniecznie dajcie mi znać w komentarzach.  Chętnie się też dowiem o Waszych doświadczeniach z robotami sprzątającymi.  

Related Posts