Montaż kuchni z Ikea- czy opłaca się zamówić kuchnię z montażem?

by Kasia Bobocińska

Montować samodzielnie czy zamówić profesjonalny montaż? To pytanie niczym szekspirowskie “być albo nie być” zadaje sobie każdy przyszły użytkownik nowej kuchni. Jeśli nie ma za grosz zdolności do majsterkowania, odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Gorzej, gdy zaczynamy wierzyć we własne siły i porywamy się z motyką na słońce. Wtedy nasza kuchnia jest niekończącym się projektem z cyklu “never ending story” a pytania w stylu “kochanie, kiedy zamontujesz górne szafki, bo obiecałeś mi je 2 tygodnie temu” mogą skończyć się rozwodem lub w najlepszym przypadku małżeńskimi cichymi dniami. My wybraliśmy opcję trudniejszą. Pełną ostrych wymian zdań oraz wzajemnych wyrzutów a wszystko po to, żeby móc Wam napisać, czy opłaca się zamówić kuchnię z montażem?

Lekko nie było, ale od jakiegoś czasu możemy cieszyć się w pełni ukończonym projektem kuchni, którą możecie zobaczyć we wpisie:

STARY DOM: NASZA KUCHNIA – BEFORE AND AFTER

Pewnie chcecie zapytać skąd taka decyzja? Planując kuchnię budżetowo założyliśmy oczywiście opcję z montażem. To ja podkusiłam mojego męża, myśląc, że skoro poprzednie etapy planowania kuchni IKEA jak jej projekt – (Jak zaprojektować kuchnię marzeń i zmieścić się w budżecie?) oraz zakup (Co zrobić, żeby zakup kuchni IKEA zajął jak najmniej czasu? (lista do druku), przebiegały bez zarzutu to uda nam się z montażem.

I pewnie by tak było, wszak cała filozofia mebli Ikea polega właśnie na samodzielnym montażu, jednak w przypadku starego domu czekało nas znacznie więcej niespodzianek, niż byliśmy w stanie przewidzieć, od krzywych ścian począwszy, po zbyt nisko osadzone okno, które wymagało wymiany, skończywszy. Nie chcę Was w każdym razie zniechęcać, bo widziałam świetne realizacje wykonane samodzielnie a jedynie przypomnieć Wam, abyście mierzyli siły na zamiary.

A skoro montaż, to kiedy? (NOWA KUCHNIA PO TYGODNIU?)

Czas na konkrety. Jak zamówić kuchnię, aby cieszyć się nią w możliwie najkrótszym czasie? To żaden sekret, cały przepis na szybką kuchnię znajdziecie we wpisie Co zrobić, żeby zakup kuchni IKEA zajął jak najmniej czasu? Mając tę wiedzę, w normalnych warunkach, gdybyśmy zlecili montaż zaraz po zakupie mebli, nową kuchnię mielibyśmy po 1-2 tygodniach od powstania planu.

Przykładowo:

  1. Zamówienie przez internet – 1 dzień (np. 2018-07-29),
  2. Realizacja zamówienia – natychmiastowa,
  3. Dostarczenie zamówienia planowane – 3 dni robocze (np.2018-08-02), realny czas dostarczenia przesyłki (np. 2018-08-10).
  4. Oczekiwanie na montaż w okresie letnim jest wydłużony, ze względu na dużą liczbę remontów i szacowany jest na przynajmniej 2 tygodnie. Natomiast, gdybym zamówiła montaż teraz, oczekiwałbym na niego 5-6 dni roboczych.

Znam też mały trik przyspieszający ten proces:

Najbardziej polecanym rozwiązaniem jest realizacja zamówienia w sklepie stacjonarnym IKEA i zlecenie jednocześnie dowozu z montażem. Wtedy jedna ekipa dostarczająca zamówienie, jednocześnie je złoży. Zamówienie tej opcji dostępne jest tylko przy zakupach stacjonarnych. Natomiast czas oczekiwania na kuchnię skraca się do tygodnia.

Kiedy zamawiamy meble przez Internet, telefon sytuacja minimalnie się komplikuje, a mianowicie możemy zamówić transport na jeden dzień a montaż na drugi. Według pani z infolinii takie są uwarunkowania systemu, który nie przepuści transportu i montażu jednego dnia. Nie zmienia to faktu, że cały czas możemy mieć kuchnię w ciągu tygodnia, tylko  na odbiór mebli i montaż musimy poświecić dwa dni, a nie jeden.

SAMODZIELNIE CZY Z FACHOWCEM?

Złożenie mebli IKEA wydaje się banalnie proste. Czyż nie? Co może nas zaskoczyć, kiedy mamy czytelną instrukcję i wszystkie niezbędne elementy? Pewnie, gdyby wszyscy mieli zdolności manualne w sieci nie byłoby tylu memów mówiących o montażu mebli Ikea. Szacuje się, że około 30% ludzi zamawiając meble z IKEA korzysta z pomocy fachowców. W przeciwnym razie musimy zarezerwować sobie dużo czasu i jeszcze więcej cierpliwości.

Ludzie otwierają paczki, rozpoczynają montaż, zgubią połowę śrub i mówią, że nie da się złożyć. Później dzwonią po mnie , gdy już wszystko jest pomieszane i złożenie mebli zajmuje dużo więcej czasu – wspomina jeden z monterów w portalu natemat.pl.

Pół biedy jeśli do złożenia mamy jedną komodę, ale co zrobić jeśli zdecydrwalśmy się na montaż szafy pod zabudowę lub właśnie mebli kuchennych. Chcieliśmy zaoszczędzić, bo baliśmy się kosztów.

Ile kosztuje montaż?

Dokładne informacje na temat kosztów montażu uzyskacie w sklepie IKEA, gdyż zamówić można montaż wszystkich mebli, ale zwykle jest to  ok 10% wartości mebli. Czyli zamawiając meble za 10 tys złotych dodatkowy tysiak trzeba przeznaczyć na montaż. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku mebli kuchennych. Tam ceny są z góry ustalone…

Montaż i instalacja kuchni w jasnej cenie

Aby dokładnie sprecyzować koszt montażu kuchni IKEA wprowadziła jasne zasady:

– Po pierwsze koszt montażu zależny jest od wartości mebli kuchennych, bez wliczania AGD. Wielkość kuchni może być określona “S”, jeśli jej koszt nie przekroczył 3000 zł lub “XL”,

 
Wycena.

Aby zlecić usługę transportu, wniesienia lub montażu można zadzwonić na infolinię pod numerem 22 275 05 75 lub zamówić montaż tego samego dnia, kiedy upiliśmy meble w sklepie stacjonarnym IKEA.

Co obejmuje usługa montażu a za co płacimy dodatkowo?!

Usługa obejmuje kompletny montaż i instalację kuchni: od szafek, szuflad, blatów, po wyposażenie wewnętrzne, oświetlenie oraz gałki i uchwyty. Za dodatkową fachowcy opłatą podłączą sprzęty AGD do istniejących instalacji:

– Koszt instalacji i podłączenia sprzętu AGD zakupionego w IKEA to 50zł/1 szt.
– Koszt instalacji i podłączenia sprzętu AGD spoza IKEA to 100zł/1 szt.
 
W ramach ceny montażu możemy liczyć na:
– Montaż, ustawienie i zawieszenie szafek kuchennych.
– Montaż blatów.
– Montaż oświetlenia.
– Montaż paneli ściennych/bocznych, uchwytów i wyposażenia wewnętrznego (półek, koszy, itp.)
– Montaż i podłączenia zlewu, baterii i syfonu.
– Na życzenie klienta, po zakończeniu prac wyniesienie wszystkich opakowań
– Usługa montażu i instalacji kuchni ma 12-miesięczną gwarancję.

A kto zapewni nam gwarancję, gdy robimy to samodzielnie?

Kilka faktów:

Dlatego w przypadku mebli kuchennych decydując się na samodzielny montaż trzeba dobrze ocenić sytuację. Możemy zrobić to sami, ale:

– potrzebujemy sporo czasu i najlepiej, aby do składania mebli znaleźli się pomocnicy, szczególnie do wieszania szafek, gdzie niezbędna jest druga osoba

– mówiąc sporo czasu, mam na myśli przynajmniej kilka pełnych dni, gdzie w przypadku zamówienia montażu wszystko mamy już od razu w ciągu jednego dnia

pierwsza szafka jest najtrudniejsza, a później składanie korpusów wygląda trochę jak składanie klocków, my nasze korpusy skręciliśmy w ciągu jednego niepełnego weekendu, znacznie trudniej wygląda poziomowanie nóg, montaż szuflad, czy zawiasów

mierzmy siły na zamiary, tzn. jeśli nigdy tego nie robiliście i choć jedna osoba biorąca udział w montażu nigdy tego nie robiła to może warto najpierw spróbować coś złożyć a potem porywać się na montaż wielkiej kuchni

Możemy stracić gwarancję. Na meble IKEA jest 25 lat gwarancji, ale kiedy przykręcimy śruby nie tam gdzie trzeba lub przybijemy dyktę nie na tę stronę, to niestety zniszczymy nieodwiercanie meble i żadna gwarancja nas od tego nie uchroni

potrzebujemy mieć w domu odpowiednie narzędzia. Jeśli nie mamy pożyczmy. Wkrętarka, młotek, miarka, poziomica, śrubokręt, to tylko najważniejsze z nich. Do tego trzeba  pomyśleć o ściskach stolarskich, miarce, przebijaku, kątowniku, pile ręcznej, pile kątowej a jeśli planujemy również montaż blatu to wyrzynarka, piła tarczowa oraz wyrzynarka do wycięcia otworu w zlewie na baterię

Profesjonalny montaż mebli IKEA to wygoda i oszczędność czasu. Specjaliści zmontują meble w domu i ustawią je we wskazanym miejscu – gotowe do użytku. Po zakończeniu prac, posprzątają i na życzenie klienta wyniosą wszystkie opakowania (warto jednak tego dopilnować i znać swoje prawa, bo panowie często się upierają, że trzy palety na których przywieźli meble, muszą zostać na terenie posesji).

MONTAŻ SZAFEK DOLNYCH

No dobrze! My zdecydowaliśmy się na samodzielny montaż z 3 powodów:

– po pierwsze dlatego, że w momencie zamówienia szafek czekaliśmy jeszcze na kamienny blat (zamówiony w oddzielnej firmie) oraz nie mieliśmy jeszcze AGD

– po drugie, planowaliśmy składać kuchnię powoli, wieczorami, jak się jednak okazało na szafki dolne mieliśmy tylko jeden wieczór.

– po trzecie mieliśmy zamówiony montaż blatu oraz podłączenie AGD przez profesjonalny serwis.

W naszej gestii zostało tylko złożenie szafek i montaż frontów.

czy opłaca się zamówić kuchnię z montażem?

MONTAŻ KORPUSÓW NICZYM BUDOWANIE Z KLOCKÓW LEGO

W pierwszej kolejności montowaliśmy szafki dolne. Niecałe dwa dni, podczas weekendu udało nam się skręcić wszystkie szafki – 9 szafek stojących. Nie było to specjalnie trudne i myślę, że łatwo możecie sobie z tym poradzić. Najtrudniejsza pierwsza szafka, a potem już łatwo jedna po drugiej, szczególnie że mieliśmy aż 3 szafki 60, dwie 80 o szerokości 37 cm i dwie 80 cm o standardowej głębokości 60 cm. Zaczynamy od pierwszej, a każda kolejna idzie według schematu. Jak klocki lego. Wszystko zgodnie z instrukcją.

– Zwróć uwagę!: na dobrą organizację: rozłóż dokładnie wszystkie elementy, sprawdź w instrukcji co jest Ci, do czego potrzebne, staraj się nie zgubić żadnej śrubki, przygotuj sobie potrzebne narzędzia.

Najtrudniejsze były dwie szafki narożne. Ponieważ po powrocie z wakacji musieliśmy nieźle nadrabiać  z czasem i jednocześnie malowaliśmy kuchnię, jak i skręcaliśmy szafki, to na koniec zostawiliśmy właśnie szafki narożne, bo jedna z nich ze względu na swoje gabaryty musiała być montowana bezpośrednio w kuchni. Pozostałe szafki ustawialiśmy w salonie i łazience.

Zwróć uwagę!: Najlepiej by było. gdyby wszystkie szafki były montowane bezpośrednio w miejscu przeznaczenia.

– Zwróć uwagę!: każda z szafek ustawionych w salonie jest oznaczona karteczką z numerem. Już na etapie projektowania numerowaliśmy szafki. To znacznie ułatwia późniejszą pracę. Numery katalogowe szafek dostępne są przecież na kartonach, których się pozbywamy  i później trudno dojść, jaka szafka powinna być w jakim miejscu. Podobnie numerowaliśmy zestawy śrubek, a nawet instrukcje.

Plan kuchni z numeracją szafek:

Po dwóch dniach korpusy szafki dolnych były zmontowane, ale cały czas brakowało nóżek. Rafał wrócił do pracy a następnego dnia przychodził pan do pobrania pomiarów blatu.  Jest  godzina 19 a my nawet nie zaczęliśmy. Od 19.40 do 23.00 wszystkie nogi były zamontowane. Można? Można!

ODPOWIEDNIE WYPOZIOMOWANIE

I tu kochani dochodzimy do punktu, który zajął nam najwięcej czasu, czyli odpowiednie wypoziomowanie nóżek. To ogromnie ważne. Szafka nie może się bujać. Nie może być o kilka cm wyższa od pozostałych. Będziemy kładli na nich blat i wszystko musi być ustawione prosto.

–  Zwróć uwagę!: na dobre wymiarowanie. Każdy centymetr może decydować o tym, czy szafki zmieszczą się w jednej linii, czy nie będą się niestabilne. Nie zawsze mamy prostą podłogę. Nie zawsze mamy proste ściany. Odpowiednie wypoziomowanie szafek to zabawa na wiele godzin. Jeśli ktoś myśli, że zrobi to w chwilę, to niestety się rozczaruje. Wystarczy źle zacząć, a wszystkie pozostałe szafki będą źle wypoziomowane. Szafki poziomujemy za pomocą poziomicy oraz za pomocą regulacji nóżek. Warto już na etapie planowania kuchni zaznaczyć na planie rury, załomki, nierówne sufity etc. To etap, na który jak na razie poświęciliśmy najwięcej czasu.

A jak się okazało podczas profesjonalnego pomiaru, elektroniczną poziomicą pożyczoną o fachowca od blatów nie poszło nam najlepiej!

Dlaczego nie powiesiliśmy szafek na listwach montażowych?

W instrukcji montażu szafek IKEA napisane jest, ze szafki dolne wieszamy również na listwach. Wtedy wystarczy powiesić równo listwę i powiesić na niej szafki. Niestety w naszym przypadku było to niemożliwej z jednej prostej przyczyny. Glazura ponad blatem została wpuszczona również pod blat. To uniemożliwiło nam powieszenie szafek na listwach.

–  Zwróć uwagę!: Nie zapomnijcie też o wycięciu w szafkach otworów na gniazdka oraz elementy hydrauliczne.

MONTAŻ SZAFEK GÓRNYCH

Kiedy we wpisie Co zrobić, żeby zakup kuchni IKEA zajął jak najmniej czasu? Na zamieszczonej do druku liście nie uwzględniłam jednej bardzo ważnej rzeczy i sama się złapałam w pułapkę! Zapomniałam zaznaczyć na liście i Wam przypomnieć o listwach montażowych, na których wieszamy szafki górne. Przez to przeoczenie czekała nas dodatkowa wycieczka do sklepu, która skończyła się również kupnem wymarzonych uchwytów. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

–  Zwróć uwagę!: przykręcenie listwy montażowej to jedno z najtrudniejszych zadań w całym montażu szafek górnych, musi wisieć bezwzględnie prosto. Tylko względem czego? Linii sufitowej? W przypadku krzywych ścian trzeba zniwelować krzywizny tak, aby zarówno górna, jak i dolna linia szafek była w linii prostej. Ważne, aby szynę montażową idealnie wypoziomować i zamocować prosto przy pomocy kołków montażowych odpowiednich do rodzaju ściany. Ponadto, górne szyny montażowe powinny znajdować się na takiej wysokości, która pozwoli zachować 60 cm wolnej przestrzeni pomiędzy spodem szafek ściennych a powierzchnią blatu.

JAKA JEST ODLEGŁOŚĆ SZAFEK GÓRNYCH OD BLATU

IKEA zaleca, żeby odległość pomiędzy blatem a szafkami górnymi wynosiła 50 cm. Ja początkowo planowałam 65 cm, ale kiedy blat kuchenny podnieśliśmy z 88 cm na 91 to i ta odległość uległa zmianie.

–  Zwróć uwagę!: Górne szafki zwykle mocuje się w taki sposób, aby ich dolna krawędź znajdowała się na wysokości około 140 cm od podłogi. Taka wysokość zapewnia odpowiednią przestrzeń na dolną szafkę z blatem roboczym i odstęp od 45 do 60 cm między jedną szafką a drugą. Odstęp między górną szafką a zlewem powinien wynosić 90 cm. Oczywiście znów wszystko zależy od tego, jakiego wzrostu jesteśmy! Ja jestem wysoka, więc mogę sobie pozwolić na odstęp 60 cm.

PO TO, ABY UŁATWIĆ

W IKEA możemy kupić małe drobiazgi, które usprawniają naszą pracę, zapewniają bezpieczeństwo, wygodę lub po prostu zaoszczędzają nam czas. Nasza dodatkowa wycieczka do sklepu po listwy montażowe zakończyła się kupnem takiego oto gadżetu. To szablon do wiercenia FIXA, który ułatwi nam równe wywiercenie otworów na uchwyty i gałki. Koszt 3zł! Myślę, ze warto!

–  Zwróć uwagę!: kupując fronty IKEA otrzymujesz je bez otworów na gałki czy uchwyty. W końcu każdy może mieć inne preferencje a rozstaw poszczególnych uchwytów może się od siebie różnić. Dlatego nawierca się je w wybranym miejscu, używając wspomnianego szablonu

CZY DA SIĘ ZROBIĆ Z SZAFEK IKEA KUCHNIĘ NA WYMIAR?

Dzięki temu, że szafki kuchenne IKEA są dostępne w rozmiarach dolne: 20cm, 40cm, 60cm, 80cm a górne 40, 60, 80, bo dzięki temu łatwo możemy zaprojektować kuchnię tak, aby jak najmniej fragmentów było trzeba maskować za pomocą dodatkowych blend. W IKEA możemy dostać panele maskujące w wybranym przez nas odcieniu, dopasowane kolorystycznie do frontu oraz listwy i cokoły wieńczące. Za sprawą tego asortymentu łatwo zbudujemy kuchnię naszych marzeń. Jedna z częściej podawanych różnic pomiędzy meblami na wymiar a tymi z IKEA jest chęć posiadania mebli z drewna. Dzięki kolekcji TORHAMN mam drewniane meble w przystępnej cenie.

W zasadzie z dzisiejszym postem powstał prawdziwy tryptyk: jak zaprojektować, jak kupić i jak złożyć meble IKEA. Mam nadzieję, że ten post będzie dla Was przydatny. Jeśli macie jakieś pytania w kwestii projektowania kuchni to napiszcie je w komentarzach. Postaram się Wam pomóc.

Zapisz się na mój newsletter i pobierz bezpłatną check listę ułatwiającą projektowanie kuchni:

Related Posts