MAŁA ŁAZIENKA – Jak zaprojektować małą łazienkę i nie popełnić typowych błędów?

by Kasia Bobocińska

Jak zaprojektować małą łazienkę? Kiedy odbieramy klucze od dewelopera i otwieramy drzwi do małego, szarego pomieszczenia, które ma się stać naszą wymarzoną łazienką lub gdy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, a wraz z nim nabywamy malutką, ciemną klitkę, z ogromną liczbą pułapek (grzejnik, rury, zakończenie pionu, podest na środku ukrywający rury) – stajemy przed ogromnym wyzwaniem. Tak, trzeba to głośno powiedzieć: projekt łazienki to ogromne wyzwanie. I mówię to z mojego doświadczenia, bo sama zmagam się z metamorfozą mojej łazienki w PROJEKCIE ŁAZIENKA, gdzie pokazuję krok po kroku jak samodzielnie wprowadzać drobne zmiany, aby stworzyć piękne i spójne wnętrze. W cyklu poświęconym łazience chcę ją odświeżyć bez kucia i wielkiego remontu.

Kiedy zabieramy się za remont lub aranżację małej łazienki, marzy nam się znalezienie „magicznego” przepisu, tak uniwersalnego, że można go zastosować do każdej łazienki. Na pewno post w stylu: Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby zaprojektować małą łazienkę, byłby wprost stworzony dla nas. W internecie pełno jest postów na pozór przydatnych. Niestety, nie jest to takie  proste i niezbędnej wiedzy oraz doświadczenia architekta nie zagwarantuje nam żaden artykuł.

Mała łazienka to problem, czy wyzwanie?

Dobre pytanie. Na pewno projektowanie łazienek nie należy do łatwych. Z tego trzeba sobie zdawać sprawę. Nawet najlepsi popełniają błędy, dlatego, jeśli jakiś architekt wyspecjalizował się akurat w projektowaniu małych łazienek, to koledzy z branży zarzucają go prośbami o konsultacje. Dobrze zaprojektowana łazienka to taka, w której możemy płynnie się poruszać i nie myśleć o rzeczach, które mają nam w niej służyć. Przeglądając magazyny wnętrzarskie, od razu możemy zobaczyć, czy dana łazienka jest zaprojektowana przez fachowca, czy są to po prostu luźno wstawione rzeczy. Gdy patrzę na typową łazienkę, widzę w niej pralkę, miskę klozetową czy umywalkę, gdy widzę łazienkę dobrze zaprojektowaną nie zwracam uwagi na poszczególne elementy – widzę całość. Spójną, perfekcyjnie zaprojektowaną. Myślicie, że to łatwe? Na etapie budowy domu może tak, ale jeśli mamy małą łazienkę w bloku, to nawet wymiana zwykłego grzejnika może się skończyć wizytą u sąsiadki i wykuciem jaj ogromnej dziury ścianie (uwierzcie mi, wiem, co mówię). Tak, w mieszkaniu w bloku możemy sobie pozwolić na znacznie mniej swobody w projektowaniu. Także pod względem rozlokowania poszczególnych sprzętów w łazience. Przy zachowaniu odpowiednich spadków i rur ciągnących się przez środek łazienki może się nagle okazać, że na środku łazienki mamy podest.

Jak zaprojektować małą łazienkę

W tej łazience, aby ukryć rury dochodzące do toalety i prysznica zbudowano specjalny podest z płytek.

Oczywiście nie chcę Was zniechęcać, bo zaprojektowanie super łazienki jest jak najbardziej możliwe. I ja Wam w tym pomogę 🙂

Temat ten zainteresował autorów audycji „Najlepszy dzień tygodnia”, w której miałam okazję gościć, opowiadając właśnie o urządzaniu małej łazienki. Link do całego wywiadu znajdziecie tutaj —-> klik (Małe, a cieszy oczy. Jak dobrze zaprojektować łazienkę?).

Inspiracją do napisania tego wpisu była nie tylko wspomniana wyżej wizyta w radio, ale przede wszystkim udział w projekcie Natalii – Rude M.  Natalia na wiosnę kupiła z mężem małe mieszkanie pochodzące z rynku wtórnego. Miałam okazję pomóc im zaaranżować ich wymarzoną przestrzeń. Pierwszy wpis o urządzaniu małego biura możecie znaleźć tutaj. Wkrótce opowiem Wam szczegółowo o projekcie łazienki, a dziś postaram się podsumować wiedzę zdobytą podczas jego realizacji, oraz odpowiem na pytania, które się wtedy pojawiły.

Zacznijmy od początku. Czy istnieje jakiś sprawdzony sposób, złoty środek na zaprojektowanie łazienki? Jedna prosta zasada, jak zaprojektować małą łazienkę?

Czy istnieje coś takiego jak złoty trójkąt przy projektowaniu łazienki?

Złoty trójkąt to zasada, jaką stosujemy przy projektowaniu kuchni. Chodzi o optymalne rozmieszczenie lodówki, kuchenki i zlewu, tak aby poruszanie w kuchni było, jak najbardziej naturalne. W przypadku projektowania łazienki nie mamy takie jednej prostej zasady. Nie jesteśmy jednak zostawieni bez żadnego wsparcia. Na pewno pomocne przy projektowaniu są zasady ergonomii. To właśnie dzięki nim projektując łazienkę, dokładnie wiemy, jak daleko od ściany powinna być usytuowana miska ustępowa, żeby się z niej wygodnie korzystało. Przysunięta zbyt do ściany może powodować wrażenie, że siadamy wręcz na ścianie. Warto znać te zasady i o ile jest to możliwe stosować je przy projektowaniu. Jednak ze swojego doświadczenia wiem, że nie zawsze jest to takie proste. Czasem zabraknie nam nawet kilkanaście centymetrów do proponowanej odległości. Trudno, pomieścić się jakość musimy. Sama mam WC, które nie spełnia żadnych z tych norm, a normalnie z niego korzystam.

Jak zaprojektować małą łazienkę?

Jakie są typowe błędy przy projektowaniu łazienki?

– przy wyborze glazury kierujemy się kolorystyką, która się nam podoba, ale niekoniecznie sprawdzi się w małej przestrzeni

– rozmieszczamy poszczególne elementy w łazience bez ładu i planu np. ustawiając je w kątach łazienki a na środku zostawiając

– chcemy, aby toaleta była w miejscu, które się nam wymarzy i nie bierzemy pod uwagę rozmieszczenia rur, czego konsekwencją są wszelkie murki, podesty, obudowy z gipso-kartonu

– wybieramy za duże meble, za dużą ceramikę do zbyt małej powierzchni

– pomyśleliśmy już o wszystkim, a zapomnieliśmy o wentylacji, przez co w łazience po kąpieli jest parno a wilgoć czuć w sąsiadującym z łazianką pokoju

– źle dobrane oświetlenie, dobrze rozplanowane lampy pozwolą nam rozjaśnić i rozświetlić nawet najmniejszą klitkę

– najpierw kupujemy meble, a potem na siłę próbujemy do niej dopasować ceramikę, nie tędy droga, co jest ważniejsze w łazience: duża komoda czy wygodne korzystanie z toalety?

– błędem może być też dobór zbyt małego lustra i jego złe oświetlenie (jeden punkt świetlny bezpośrednio nad lustrem, to może być za mało)

W tej malutkiej łazience (2,78 m2) ktoś zdecydował się użyć czarnych połyskujących płytek

Skoro już wiemy, jakich błędów nie popełniać to czas, abyśmy poznali kilka trików pozwalających nam optymalnie zaprojektować małą przestrzeń.

Kilka sposobów, aby optycznie powiększyć małą łazienkę:

1. Postaraj się, aby podłoga nie była zasłonięta

Aranżując małą przestrzeń, postaraj się nie zasłaniać podłogi. Może Was to zdziwi, ale im więcej podłoga odbija światła, tym łatwiej uzyskać iluzję większej przestrzeni.  Zamiast zostawić WC wolnostojące, warto ją podwiesić (zresztą toalety wolnostojące to już rzadkość i w większości aranżacji stosuje się podwieszane urządzenia sanitarne).

Photo:home-designing.com

Przy okazji podłogi często zadawanym pytaniem jest:

Czy podłoga powinna być taka sama jak glazura?

Osobiści zalecałabym inny kolor podłogi niż kolor ścian. Kiedyś popełniłam ten błąd i kupiłam glazurę i terakotę w komplecie. Mam wrażenie, że jest to scheda po czasach, kiedy często kupowaliśmy wszystko w kompletach. W końcu jak coś jest w tym samym kolorze to do siebie pasuje, prawda? Super modne są teraz płytki z motywem drewna czy naturalne drewno lub biało czarne geometryczne wzory. Jest tyle ciekawych wzorów, że lepiej na ściany i podłogę wybrać różnorodne płytki. No chyba, że robimy wszystko w marmurze lub z wielkoformatowych płyt inspirowanych kamieniem jak Monolith Tubądzin.

I tu dochodzimy do kolejnej kwestii:

2. Wielkość ma znaczenie, postaw na duże płytki

Przez jakaś czas krążył MIT, że do małej łazienki warto stosować małe płytki. Nic bardziej mylnego. Duże podłużne płytki np. 25×90 cm, jeśli położymy je poziomo – optycznie poszerzą łazienkę a podwyższą jeśli będą ułożone pionowo. Czy jednak płytki w rozmiarze 120 x 240 cm mają zastosowanie w małej łazience. Jeśli będą błyszczące, to czemu nie. Jednak ciecia przy takich płytkach byłoby strasznie dużo i osobiście polecałabym inne rozwiązanie. Duże formaty tworzą jednolitą, spójną powierzchnię, iluzorycznie większa płaszczyzną a co za tym idzie przestronniejszą.

3. Zrezygnuj ze wzorów, postaw na jednolitość

W małej łazience musimy bardzo umiejętnie dobierać desenie. Prawdą jest, że z reguły wzorzyste płytki ceramiczne, zmniejszają optycznie łazienkę, wprowadzając wrażenie męczącego nadmiaru oraz przytłaczają. Jeśli chcemy natomiast wyróżnić jakąś przestrzeń np. wystającą zabudowę stelaża to warto sięgnąć po płytki z wyrżną fakturą. Znacząco urozmaicą nam przestrzeń, nie zmniejszając optycznie łazienki.

4. Postaw na błyszczące materiały

W małej łazience podstawę powinny stanowić materiały odbijające światło: błyszczące płytki ceramiczne, metaliczne mozaiki, szkło, lakierowane meble na wysoki połysk, chromowane baterie. W małej przestrzeni świetnie sprawdzą się duże tafle luster bez ram. Kiedy zastosujemy lustrzane, to mała łazienka będzie sprawiać wrażenie większej.

photo: joyfulderivatives

5. Lustra

A skoro już rozmawiamy o lustrach pora odpowiedzieć na kilka często powtarzających się pytań:

MIT CZY FAKT: Czy dwa lustra naprzeciwko siebie powtarzające swoje odbicia wprowadzą niepokojący chaos niepożądany w łazience?

Zdania są podzielone. Z jednej strony wydawać by się mogło, że takie dwie tafle luster sprawią, że zaburzy nam się percepcja przestrzeni. Z drugiej strony, większość poradników zaleca wieszanie luster naprzeciw siebie. Mnie osobiście nie bardzo podobają się łazienki, w których dwie olbrzymie tafle luster wiszą naprzeciw siebie. Gdyby na przeciwległej ścianie położyć już lustrzaną mozaikę wyglądałoby to lepiej. To chyba nie lustra są problemem a ich rozmiar. Osobiście uważam, że jeśli jedną ścianę pokrywa długie podłużne lustro a na przeciwległej ścianie powiesimy szafkę z lustrzanymi drzwiami, to wygląda to całkiem ok.

Photo: Fawre S.C. via Homebook

Lustro duże na całej ścianie, czy małe w dekoracyjnych ramkach?

Wszystko zależy od przestrzeni. W małej łazience nie mamy zazwyczaj miejsca na dwie umywalki, a co za tym idzie, nie mam sensu wieszania dwóch luster nad każdą z nich. Sama polecałabym jednak jedno duże lustro bez ramy wiszące nad umywalką niż lustro w dekoracyjnej ramie, no, chyba że jest to rama lustrzana.

6. Wanna, prysznic czy wanna z kotarą prysznicową?

Wydaje mi się, że jest to sprawa indywidualna. Każdy ma swoje upodobania dotyczące porannych zabiegów higienicznych. Niektórzy preferują długą kąpiel w wannie a niektórzy szybki chłodny prysznic poranny. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nasza łazienka była z gumy lub bylibyśmy singlami. Kiedy zamieszkają ze sobą pani woląca długie relaksujące kąpiele z panem lubiącym chłodny prysznic i na nieszczęście właśnie remontują łazienkę to konflikt murowany. Wtedy musimy zgodzić się na kompromis. Jeśli łazienka jest mała, to przynajmniej techniczne uwarunkowania zmuszą panią do ustępstw. Aby jednak zadowolić choć trochę drugą połówkę, można wybrać wysoki brodzik, nawet z miejscem siedzącym.

Photo: 081ARCHITEKCI via Homebook

7. Postaw na chłodne barwy

Niestety, dla wszystkich tych, którzy kochają gorące kolory przy projektowaniu małej łazienki zalecałabym umiar. Biel jest dobra na wszystko. Wszyscy mówią, aby wybierać płytki w kolorze białym, błękitnym, szarym, pudrowego różu, delikatnego fioletu, aby poprzez użycie chłodnych kolorów ściany optycznie się oddalały. Dzięki temu zabiegowi łazienka sprawia wrażenie przestronniejszej. Znalazłam jednak wnętrze skąpane w bieli i czerwieni, które nico przeczy tezie trzymania się chłodnych barw. Ta ściana w połączceniu z lustrem prezentuje się fantastycznie.

ARCHITEKT STOPROCENT ARCHITEKCI; FOTOGRAF SEBASTIAN OLEKSIK 

8. Baw się kolorem i odetnij się od monotonii bieli a kiedy nie stać Cię na remont maluj

Brzmi jak zupełne zaprzeczenie tego, co napisałam w puncie 7. Pomimo poradnikowych stwierdzeń: postaw na chłodne barwy ja sama chciałabym Was namówić na odrobinę szaleństwa. W łazience nie musi być biało i sterylnie. W swojej łazience, aby uciec od wrażenia typowego białego pudełka, pomalowałam sufit na granatowo (klik). Oczywiście taki zabieg jest możliwy, kiedy mamy wnętrze z wysokie na przynajmniej dwa metry czterdzieści centymetrów. W innym przypadku „sufit spadnie nam na głowę”.

Jeśli znudziły Ci się białe płytki, jeśli potrzebujesz odmiany, możesz sięgnąć po farbę. Malować wzory lub po prostu zmieniać kolory. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie sprawdzi się przez kilka lat, a nie przez całe życie, bo farba to farba i nic więcej. A po drugie odradzam malowanie podłogi (a przynajmniej na gładko).

Zwróćcie uwagę na tę sprytną narożną umywalkę.

9. Lepiej duże niż małe

Wydawać by się mogło, że w małej łazience wszystko powinno być malusieńkie. A prawda jest taka, że duża, przeszklona kabina prysznicowa czy umywalka świetnie się w niej sprawdzą. Wiecie, ze to właśnie stłoczenie zbyt małych urządzeń daje wrażenie ciasnoty, a większe i zdecydowane formy nadają wnętrzu monumentalny charakter.

Czy wybór odpowiedniego stelaża podtynkowego ma znaczenie? 

Oczywiście. Mając małą łazienkę trzeba przemyśleć dobrze każdy centymetr. Na stelaż podtynkowy, umieszczony za miską, trzeba dodatkowo przeznaczyć 35 – 50 cm szerokości i 10-25 cm długości. Niektóre stelaże podtynkowe (np. UNIT 1 Koło), jest zaprojektowany z myślą o małych łazienkach. Przy spełnieniu odpowiednich warunków, głębokość jego zabudowy zajmuje tylko 95 mm.  Standard rynkowy jest prawie dwukrotnie większy, to około 200 mm. Ważne, żebyśmy wybierając stelaż postawili na produkt najwyższej jakości, bo jego wymiana byłaby bardzo kosztowna i wiązałaby się ze zbiciem płytek. Dodatkowym atutem jest możliwość oszczędzania wody, jaką zapewnia funkcja łatwego przestawienia ze spłukiwania 6/3 l na 4/2 l. Pozwala to na oszczędność wody na poziomie aż 33% w stosunku do standardowego ustawienia.

I tu zgrabnie przechodzimy do kolejnego punktu:

10. Szkło może wszystko zmienić!

Im więcej szkła i blasku tym lepie. Wybierz przezroczystą kabinę prysznicową lub parawan nawannowy z lekkimi chromowanymi profilami. W przeciwieństwie do starych parawanów z pleksi, czy ścianek wybudowanych z gipsokartonu i obudowanych płytkami, to taki prysznic nie podzieli łazienki na mniejsze klitki. Nawet najlepsza szklana kabina prysznicowa, kiedy jest brudna i pokryta osadem zamiast atutu może stać się mankamentem łazienki. Warto pomyśleć o tym wcześniej i wybrać rozwiązanie, które ułatwi nam czyszczenie lub je w ogóle wyeliminuje. Kabiny KOŁO ULTRA pokryte są powłoką REFLEX, która skutecznie ogranicza powstawanie zacieków i osadów.

A co powiecie żeby oprócz tego że kabina jest super przeźroczysta to jeszcze bezpieczna? W kabinie KOŁO ULTRA zastosowano specjalne szkło ScreenGuard adaptujące rozwiązania znane dotąd z szyb samochodowych. Dzięki nowej technologii, ścianki kabiny są niezwykle wytrzymałe – nawet po uderzeniu ich ciężkim i twardym narzędziem zachowują swój kształt i nie rozpadają się na drobne kawałki. Brzmi dobrze, prawda? Zwłaszcza w kontekście dzieci.

11. Światło to podstawa

Przy projektowaniu małej łazienki, światło to podstawa. Nie zawsze mamy dostęp do światła dziennego jak na zdjęciu poniżej. W małej łazience dobrze sprawdzi się oświetlenie o barwie chłodniejszej (4000-5000 K), które sprawi, że pomieszczenie wyda się czystsze i większe. Na temat projektowania oświetlenia w łazience mogłabym napisać oddzielny post, bo to temat rzeka.

Photo: homeadore.com

12. Porządek, porządek i jeszcze raz porządek

Nie ma większego grzechu niż zagracona mała łazienka, w której na każdym kroku pełno jest bibelotów! Kosmetyki i drobne przedmioty powinny być schowane. Im mniej rzeczy na wierzchu, tym mała łazienka wyda się przestronniejsza i bardziej uporządkowana.

Photo: August_0802/ Shutterstock

Oto 12 punktów, które pozwolą Wam zaprojektować łazienkę marzeń. Wiem, że nie jest to proste. Wiem, że każda łazienka jest inna, a w niektórych czeka na nas sporo pułapek. Dlatego osobiście jestem zdania, że czasem warto powierzyć sprawę specjalistom i mieć perfekcyjnie zaprojektowaną mała przestrzeń. Podsumowując: duże, odbijające i powielające przestrzeń tafle luster, jasne kolory ścian i wyposażenia, unikanie drobnych czy mozaikowych wzorów oraz zapewnienie odpowiedniego, naturalnego oświetlenia, pozwoli uzyskać poczucie przestrzennego komfortu, nawet w bardzo małym pomieszczeniu, sprawdzą się najlepiej w małej łazience.

 

Mam nadzieję, że artykuł był dla Was pomocny. Starałam się opisać w nim wszystkie znane mi “triki” na projektowanie łazienek.

Podobał Ci się post? Jeśli tak, to będzie mi bardzo miło jak go UDOSTĘPNISZ. 

Za pomoc w realizacji projektu dziękuję marce Geberit.

Related Posts