TRENDY: Niezwykły efekt wabi- sabi na ścianach

by Kasia Bobocińska

Do wabi -sabi trzeba się przekonać. Nie każdy zrozumie i zaakceptuje tę filozofię, sztukę dekoracji, technikę zdobniczą, czy może raczej styl życia. Zanim opowiem Wam o moich dzisiejszych odkryciach poznajmy czym tak właściwie jest wabi-sabi i dlaczego jest w takim samym stopniu intrygujące, pociągające co odpychające. Wabi-sabi albo się kocha, albonienawidzi.

„Wabi-sabi to filozofia tak nieuchwytna i tak dokładnie zakryta całymi wiekami tajemnicy, że nawet najbardziej ambitni japońscy uczeni zachowaliby swoją tradycję i rozmawialiby o niej jedynie w poetycki sposób.” Andrew Juniper

Wabi-sabi to japońska koncepcja polegająca na odnajdywaniu piękna w niedoskonałościach, uwzględnianiu procesu starzenia się i uczeniu się kochania prostszego stylu życia. Muszę Wam powiedzieć szczerze, że zanim poznałam definicję wabi-sabi pociągały mnie stare, zniszczone, rzeczy na których widoczne są ślady przemijania. Oglądając stare domy, pociągały mnie rzeczy nadgryzione zębem czasu. Fascynowały mnie domy, w których czas się zatrzymał, jakby 15 lat temu, jakby ktoś wyszedł tylko na chwilę i miał zaraz wrócić a o upływającym czasie świadczyła brudna firanka powiewająca w rozbitym oknie w którym stałą samotnie figurka Matki Bożej, wszechobecny kurz oraz roślinność powoli wdzierająca się do środka. 

Ze ścianami wabi- sabi jest tak, że podobają się tylko niektórym a sporo osób nie może patrzeć na ten efekt. Nieraz słyszałam opinie, że ściany wyglądają jak zagrzybiałe, podmokłe, słowem są okropne. Zwykle lubimy otaczać się pięknymi, gładkimi ścianami, to po co je postarzać w ten sposób, jakby wyglądały jak przed remontem? Tak samo, jak miłośnik nowoczesnego budownictwa, nie zrozumie fascynacji starymi domami. Mam jednak wrażenie, że wabi-sabi to krok dalej i nawet osoby kochające starocie, nie posuną się tak daleko w dekorowaniu swoich wnętrz.

Skoro betonowe ściany dotąd wywołują u niektórych mieszane uczucia, do tego stopnia, że teściowa odwiedzjąca synową z betonową ścianą może usłyszeć: “Ładnie tu u Was a ścianę kiedy dokończycie, pomalujecie, wyszlifujecie?” to czy jesteśmy gotowi na wabi-sabi w polskich wnętrzach?

Wabi-sabi na ścianach

Nie mogę powiedzieć , że zawsze fascynowało mnie wabi-sabi. Do efektu takiej ściany musiałam dojrzewać powoli. Po kilku latach obserwacji wreszcie mogę napisać, że jestem gotowa zaryzykować i stworzyć taką ścianę na czystej białej gładzi. Powoli się do tego zabieram, szkolę i sprawdzam, jaki efekt jestem w stanie zaakceptować.

www.roseandgrey.co.uk

Jak pomalować ściany w stylu wabi-sabi?

Jak zrobić ścianę Wabi-sabi? Wystarczy ją oszpecić. Ściana w stylu wabi-sabi jest pełna niedoskonałości, nierówności, imitujących tynk, który odpadł, zacieków, przebarwień. Zapomnijmy o równo pomalowanej ścianie w jednym kolorze. W tym sezonie liczy się coś innego. Zaskoczenie. Odraza. Fascynacja. Zachwyt. Pragnienie. Mniej więcej w ten sposób zareagowałam na ścianę Wabi-sabi. Przeszłam kilka kolejnych faz zanim zaakceptowałam tę filozofię. Malując ścianę w stylu wabi-sabi celowo postarzamy płaszczyznę za pomocą różnych zabiegów.

Niezbędne akcesoria do pomalowania ściany

Widziałam realizacje w których używano:

  • tektury
  • gazy
  • materiałów
  • folii
  • tapowania suchym pędzlem
  • spryskiwacza z wodą

Na razie nie wiem, która technika jest najlepsza, ale zamierzam je przetestować. Często do stworzenia artystycznego efektu Wabi-sabi używana jest farba kredowa. 

Widziałam też realizacje za pomocą barwionego cementu, który nanosimy na ścianę za pomocą tapowania.

Wciąż jednak mało mów się o tym jak zrobić taką ścianę, dlatego chęć przetestowania tego efektu u siebie w domu pociąga mnie tak bardzo.

yellowtrace.com.au, Zdjęcie: Nathalie Krag, dzięki uprzejmości Tanja Solci Studio.
homestolove
wallpaper.com

Postarzone ściany w stylu wabi-sabi

Efekty wabi-sabi na ścianach są o tyle ciekawe, że trudno je powtórzyć 1:1. W każdym wnętrzu uzyskujemy oryginalny i niepowtarzaln efekt.

wabi- sabi na ścianach
italianbark
wabi- sabi na ścianach
cotemaison.fr
wabi- sabi na ścianach
debitreloar

Jestem bardzo ciekawa co myślicie o ścianach wabi-sabi? Podoba Wam się ten efekt? Widzielibyście taką ścianę w swoim domu? Jeśli tak to w jakim wnętrzu? Dajcie koniecznie znać, bo wydaje mi się, że temat wabi-sabi w naszych wnętrzach jest nadal mocno kontrowersyjny!

Related Posts