Przedwojenna drewniana willa letniskowa

by Kasia Bobocińska

Uwielbiam Was inspirować w temacie Starych Domów a niedaleko mojego starego domu znajduje się wiele perełek architektury drewnianej, więc aż żal nie skorzystać i nie rozejrzeć się po okolicy. Postanowiłam dzisiaj zajrzeć do przepięknej willi Bajka, której historię wspaniale opisała Lidia Głażewska Dańko  w artykule Willa Bajka. Wracając do korzeni i wpisów z cyklu “W starym domu”, od których wszystko się zaczęło, cała moja przygoda ze “staruszkami” zapraszam Was na emocjonalny spacer po pięknej architekturze okolic Warszawy.

zdjęcie: Lidia Głażewska Dańko

Willę Bajkę zbudowana została w 1930 roku i swoją bryłą wyróżnia od innych domów w tej okolicy. Przed wszystkim pastelowa kolorystyka wyróżnia się znacząco na tle okolicznej architektury. Tak o samej bryle pisze autorka artykułu  Lidia Głażewska Dańko:

“Jej zwarta niesymetryczna bryła, wysoki, kryty dachówką dach z trójkątnymi i trapezowymi mansardami, wysunięty mocno poza rysunek ścian, z podsufitką pod okapem. Oszklona weranda rozciąga się na całą szerokość domu”.

zdjęcie: Lidia Głażewska Dańko

Willa Bajka i jej kolorystyka przywodzi na myśl rosyjskie pałace zimowe. Nie bez przyczyny tak się dzieje, gdyż inwestor domu Henryk Kowalski inspirował się architekturą petersburską podczas studiów na tamtejszym uniwersytecie. Domy inspirowane rosyjskimi daczami pojawiały się w okolicy w okresie Królestwa Polskiego, budowane przez urzędników carskich a nielicznie zachowane przykłady takiej architektury to wille Jacymirskiego w Otwocku czy Willa Irenka w Józefowie.

zdjęcie: Lidia Głażewska Dańko

W miejscach takich jak to, szczególnie bliskie są detale, które udało się pieczołowicie odtworzyć. Przepiękne okna skrzyniowe i drzwi na werandę, chętnie widziałabym w moim starym domu!  Jak zwykle oglądając tak piękne, proste wnętrza marzę by coś zmienić w naszym staruszku! Popatrzcie jak słońce rysuje obrazy w tym jasnym i przestronnym wnętrzu. 

zdjęcie: Lidia Głażewska Dańko
zdjęcie: Lidia Głażewska Dańko

Jasna kolorystyka pięknie podkreśla urok architektury drewnianej. Zachwyca zarówno drewniana podłoga, jak pobielona boazeria na suficie.

zdjęcie: Lidia Głażewska Dańko

Jasna kolorystyki pobielonej podłogi idealnie pasuje do wnętrz willi “Bajka”. Zachwycam się też przepięknymi oknami.

zdjęcie: Lidia Głażewska Dańko

Piec kaflowy to moje wielkie, niezrealizowane marzenie. Jestem zachwycona wnętrzem willi “Bajka”.

zdjęcie: Lidia Głażewska Dańko

Przepiękne, drewniane schody to prawdziwa ozdoba tego domu. 

zdjęcie: Lidia Głażewska Dańko

Ogród zimowy i jadalnia w jednym to wspaniała inspiracja. kto wie czy nie wykorzystam pewnych rozwiązań w naszym ogrodzie zimowym.

zdjęcie: Lidia Głażewska Dańko
zdjęcie: Lidia Głażewska Dańko

Więcej o historii tego pięknego drewnianego domu, losach bohaterów możecie przeczytać we wpisie: Wialla Bajka, do czego Was gorąco zachęcam!

STARY DOM: PRZEPIĘKNY STARY DOM W KLASYCZNYM STYLU,

W STARYM DOMU: DREWNIANY DOM W KALIFORNII,

 W STARYM DOMU: ZACHWYCAJĄCY STARY DOM W NORWEGII

W STARYM DOMU: APARTAMENT W KAMIENICY

Related Posts

Leave a Comment