STARY DOM: JAK ODNOWIĆ STARE OKNA?

by Kasia Bobocińska

Zapraszam Was na kolejny etap metamorfozy naszego przedsionka! Dziś robimy poważny krok naprzód! Zniknie biel ścian a i ona zmienią kolor! Okna, którym większość z Was nie dawała żadnych szans i mówiliście:

“Takie próchno, to trzeba wymienić”.

Oczywiście, nie byłabym sobą, gdybym poddała się tak łatwo! Dziś pokażę Wam jak odnowić stare okna i dlaczego czasem się to opłaca!

Jak odnowić stare okna

Wszystko zaczęło się od planowania: 

STARY DOM: PLANY METAMORFOZY – PRZEDSIONEK

Fakt, za to wnętrze zabraliśmy się grubo ponad rok temu i powolutku posuwaliśmy się do przodu zmieniając na przykład kolor drzwi na granatowy:

 STARY DOM: JAK SZYBKO I TANIO ODNOWIĆ DRZWI WEJŚCIOWE?

Jak odnowić samodzielnie stare drzwi?

Później przyszła pora na samodzielnie położony tynk gipsowy:

JAK POŁOŻYĆ SAMODZIELNIE TYNK GIPSOWY?

Jak położyć samodzielnie tynk?

Aż wreszcie najprzyjemniejszy etap, czyli wybór kolorystyki i malowanie ścian. 

STARY DOM: MALOWANIE ŚCIAN W PRZEDSIONKU

Jaki kolor wybrać do przedpokoju?

Trochę kolorystycznie zbliżamy się w stronę Grecji, prawda? Nie było to moim zamiarem, ale zgadzam się z Waszymi spostrzeżeniami. Lubię granat, lubię efekt, jaki gwarantuje. Nagle zwykłe brązowe drzwi stały się bardziej eleganckie! 

PORA ODNOWIĆ OKNA

Kiedy wnętrze było już pomalowane a pozostałe ściany przygotowane do położenia tapety, pozostało zabrać się za renowację strych okiem. Pewnie wielu z Was zastanawia się dlaczego warto odnowić stare okna? Dlaczego podjęłam się tak pracochłonnego zajęcia? Czemu nie wymieniłam ich na nowe?

Kiedy opłaca się odnowić stare okna? 

Na wstępie zaznaczę, że odnowienie strych okien nie jest łatwą sprawą. Nie jest to robota na weekend i trzeba się naprawdę napracować, aby osiągnąć zamierzony efekt. Oczywiście malowanie okien, za pomocą specjalnego Impregnatu do malowania drewna była bułką z masłem i najprzyjemniejszym etapem całej metamorfozy. Najdłużej schodzi nam przygotowanie okien do malowania, czyli usunięcie starej powłoki malarskiej, oraz oczyszczenie jej pozostałości. Biorąc pod uwagę fakt, że czas to pieniądz, nic dziwnego, że warto zadać sobie pytanie: Czy opłaca się odnawiać stare okna?

Zwykle o renowacji okien decydują dwa względy: sentymentalne i ekonomiczne. Na  renowację okien decydujemy się z samego szacunku do drewna, jako materiału. Doceniamy też walor estetyczny drewnianych okien. Pomijając względy estetyczne i oraz moją miłość do drewna, jako materiału nie zdecydowałam się na wymianę okien na nowe w tym pomieszczeniu z trzech powodów, które obalają najpopularniejsze mity o renowacji starych okien.

Po pierwsze ekonomia.

Mówi się, że renowacja starych okien, to zabawa dla tych, których nie stać na nowe okna. Mnie stać a mimo to zadałam sobie wiele trudu, żeby je odnowić. Dlaczego? Bo oceniałam stan techniczny drewna i uznałam, że nie jest one zniszczone, zawilgotniałe, zjedzone przez korniki, czy wypaczone. Te czynniki warto brać pod uwagę przy decyzji odnowić stare okna, czy nie?

Po drugie efekt retro

Oprócz wspomnianych wyżej deklaracji o miłości do drewna, stare okna to też cześć historii tego domu. Nie wyobrażałam sobie wymiany ich na okna PCV. Na większość okien w starym domu nie miałam wpływu, bo zostały one wymienione przed zakupem przeze mnie tej nieruchomości. Nie raz pokazałam Wam, że nie boję się ciężkiej pracy i lubię wiele rzeczy robić sama. Taka ze mnie babka od DIY, która nie odpuszcza, kiedy wie że praca warta jest efektu końcowego. A tak było w tym przypadku!

Po trzecie efektywność energetyczna

“Wymień okna na nowe, bo będzie Ci zimno!” W przedsionku możemy mieć niższą temperaturę, niż w pozostałej części domu, bo jest to wiatrołap, czyli taka śluza pomiędzy dworem a dobrze ogrzanym domem. Nie zmienia to faktu, że na badaniu kamerą termowizyjną, które wykonaliśmy na początku tego roku okazało się, ze to nowe okna generują większe straty. Te czerwone obwódki są wokół nowych okien a stare okna są zaledwie pomarańczowe.

JAK ODNOWIĆ STARE DREWNIANE OKNA?

KROK 1 Pierwszy krok to zdjęcie starej, często odpryskującej powłoki malarskiej. Można to zrobić na kilka różnych sposobów. Możemy położyć środek do zdejmowania starych powłok malarskich lub użyć opalarki i cykliny . Ja najpierw próbowałam oczyścić okna za pomocą środka ściągającego farbę, ale szybko przerzuciłam się na skuteczniejszą opalarkę.

Jak odnowić stare okna

JAK ODNOWIĆ RAMĘ OKIENNĄ?

KROK 2 Przed malowaniem ramy okiennej musimy zeszlifować wszystkie nierówności. Czy musimy się bardzo starać? Nie. Wystarczy, że będzie równo. Środek, który wybrałam do impregnacji – Luxdecor Njord pozwala nam trochę swobody i jeśli zostaną miejsca z których farba nie zeszła to impregnat równo je pokryje.

Jak odnowić stare okna

KROK 3 Przed malowaniem warto zaszpachlować szpachlą do drewna wszystkie nierówności, dziurki, odpryski. Możecie użyć szpachlówki do drewna LuxDecor, która jest świetna w profesjonalnej renowacji drewna.

JAK ODNOWIĆ I POMALOWAĆ STARE DREWNIANE OKNA?

Wiemy już jak oczyścić stare okna drewniane ze starych powłok malarskich. Teraz warto sobie zadać pytanie, czy przed malowaniem trzeba jeszcze jakoś zabezpieczyć okna? Czy potrzebujemy położyć grunt, zanim je pomalujemy? Czy okna muszą być w idealnym stanie?

Okna muszą być wyszlifowane i równe. Do ich pomalowania użyłam impregnatu Luxdecor Njord w kolorze szarym – skalisty brzeg. Wybrałam go, bo ma trzy cechy, które bardzo cenię: szybko kryje, szybko schnie i nie ma drażniącego zapachu. Dlatego polubiłam go bardzo od pierwszego użycia i wybrałam go zarówno do malowania drzwi wejściowych, jak i boazerii w pokoju chłopców.

Jak widzicie okna przed malowaniem nie były idealne. Listwy zdobiące okna pomalowałam impregnatem Njord w kolorze Śnieg Północy. Malowanie to jednak nie koniec renowacji okien.

Renowację okien można streścić w kilku krokach: szlifowanie, szpachlowanie, znów szlifowanie i malowanie a potem kitowanie, uszczelnianie i silikonowanie.

KROK 4 Kiedy okna są już pomalowanie trzeba uzupełnić wszystkie ubytki w kicie a od wewnątrz uszczelnić okna silikonem szklarskim. Jak to zrobić? Najpierw wydrapujemy stary odpadający kit szklarski a następnie w to miejsce wklejamy nowy kit. Ugniatamy go jak plastelinę i wklejamy w miejsce ubytków! 

KROK 5 Następnie od strony wewnętrznej uszczelniamy szparę pomiędzy szybą a ramą okienną silikonem szklarskim w kolorze bezbarwnym. Nadmiar sylikonu ścieramy z szyby szmatką nasączoną octem!

KROK 6 Jeśli chcemy mieś naprawdę ciepło możemy założyć specjalną uszczelkę, dzięki której okna będą się miękko się domykały. Uszczelkę dobieramy kształtem do szpary w oknie. Na rynku dostępne są rożne rodzaje uszczelek.

Na koniec wystarczyło dobrać odpowiednie dodatki ja tapetę (Tapeta Cole and Son – Archive Traditional – Clandon) oraz złotą klamkę w stylu retro. 

Ostatnim etapem metamorfozy będzie położenie zdjętej wcześniej boazerii i odpowiednie jej zabezpieczenie, ale to zobaczycie już w następnym poście. Obiecuję, że ostatnim. Pokażę też Wam przepiękną komodę z Modern Classic Home oraz lustro z Giera Design.

Mam nadzieję, że podoba się Wam to co dotąd zrobiliśmy w przedsionku. Może zainspirowałam tez odrobinę tych, którzy wahali się czy wyrzucić czy ocalić stare okna. Ja jestem ogromną fanką rzeczy z klimatem, rzeczy starych, które niczego nie udają a przepiękny szary kolor impregnatu Njord dopełnił aranżacyjnie to wnętrze.

Wiem, że abyście mogli podziwiać w pełni tę metamorfozę brakuje jeszcze boazerii a mimo to, uważam, że patrząc jak jest teraz a jak było doszliśmy już bardzo daleko.

 

Related Posts

Leave a Comment