TESTY: CZY CZARNY ZLEWOZMYWAK JEST TRUDNY DO WYCZYSZCZENIA?

by Kasia Bobocińska

Jaka kuchnia cieszy najbardziej? Czysta! To prawda stara jak świat. Projektując kuchnię staramy się unikać rozwiązań niepraktycznych. Jedni nie wyobrażają sobie w kuchni białej błyszczącej podłogi, inni czarnej. Jedni odradzają białe szafki, inni czarny blat. Ja też pytając się Was o to jakie dodatki do kuchni wybrać, białe czy czarne, otrzymałam od Was sporo rad na temat użytkowania np. czarnego lub białego zlewu:

BLACK OR WHITE? JAKIE WYPOSAŻENIE WYBRAĆ DO KUCHNI? + KONKURS

Czarna wersja zlewozmywaka przeważyła stosunkiem 62% do 38%.

Dziś chciałabym rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące czarnego zlewozmywaka z Fragranitu.

– Czy naprawdę utrzymanie go w czystości wymaga sporo trudu?

– Czy widać na nim ciągle białe osady?

– Czy czarny zlewozmywak to zmora każdej pani domu?

– Czy jak wchodzę codziennie do kuchni przeżywam frustrację jak pewien dziennikarz na widok ubrudzonego stołu?

– Czy przeklinam w duchu dzień w którym zdecydowałam się na czarne AGD, w tym czarny zlewozmywak?

Zdjęcie: Karolina Grabowska/Kaboompics

Jakie są największe zagrożenia dla czarnego zlewozmywaka?

Na początek trochę faktów.

Po pierwsze, mam w swojej kuchni zlewozmywak Franke STYLE wykonany z Fragranitu+. To bardzo wytrzymały materiał, który składa się w 80% z piasku kwarcowego, a w 20% z żywicy akrylowej charakteryzującej się wyjątkową twardością. Przetestujemy go dzisiaj!

Po drugie, mam bardzo twardą wodę, a co za tym idzie na powierzchni zlewozmywaka pojawia się biały osad. W przeciwieństwie do jasnych zlewozmywaków na czarnym widać przede wszystkim białe plamy od kamienia, ale za to osady z kawy, herbaty czy inne ciemnych, trudnozmywalnych substancji nie są groźne. A kamień usunięty w porę nie stanowi żadnego problemu. 

Mówi się że na czarnym zlewozmywaku widać więcej brudu. Z mojego doświadczenia wiem, że o wiele gorzej mieć w domu jasny zlewozmywak z materiału nie będącego Fragranitem! Czyszczenie go z brązowych osadów to było dopiero wyzwanie! 

Jak często pielęgnuję czarny zlewozmywak?

Po każdym użytkowaniu, staram się, aby w zlewozmywaku nie zostawały brudne naczynia, brudna woda czy osady. Zmywam i spłukuję zlewozmywak wodą za pomocą wyciąganej wylewki baterii Maris. Okolice baterii i ociekacza wycieram, czystą szmatką, aby nie została tam woda.

Co około 10 dni lub dwa tygodnie, czyszczę zlewozmywak gąbką z odrobiną płynu do mycia naczyń. Wycieram do sucha i natłuszczam za pomocą szmatki nasączonej oliwą z oliwek (lub olejem spożywczym).

PRZED
PO

Co jakiś czas używam też specjalnego środka do pielęgnacji zlewozmywaków kolorowych Franke – Colored Sink Cleaner. Jak go używam? Najpierw dokładnie myję zlewozmywak, usuwając dokładnie cały brud. A potem go zabezpieczam środkiem do pielęgnacji Franke, dzięki czemu po jego powierzchni woda i brud spływają bez śladu. To tak jak woskowanie starego samochodu. Im bardziej o niego dbamy, tym dłużej będzie cieszył nasze oko. 

A jeśli pojawi się biały osad?

To, że ja mam swoje zasady użytkowania zlewozmywaka, nie oznacza, że wszyscy się do nich stosują i czasem po mojej nieobecności zlewozmywak wygląda nieco gorzej. Jeśli zaniedbaliście pielęgnację lub czegoś nie dopatrzyliście, lub po prostu mieliście kryzys i brudne naczynia wylądowały na noc w zlewie, to przy czyszczeniu trzeba sięgnąć już po mocniejsze środki, detergenty. W usuwaniu kamienia pomoże środek do usuwania kamienia lub mleczko do czyszczenia.

Ja uwielbiam używać do sporadycznego czyszczenia środka do pielęgnacji kabin prysznicowych z pestek winogron, który jednocześnie czyści i natłuszcza.

Kiedy na dnie zlewozmywaka lub na jego brzegach pojawi się trudny do usunięcia osad, możemy użyć mieszaniny octu z wodą w proporcjach 50% na 50%. Możemy położyć na dno zlewozmywaka ręczniki kuchenne i nasączyć je mieszaniną octu i wody a następnie pozostawić na godzinę. Potem wszystko spłukać obficie wodą.

Bardzo ciekawym sposobem rekomendowanym przez Franke jest użycie, przy poważniejszych zabrudzaniach, kostki do zmywarki. Wystarczy napełnić zlewozmywak woda, wrzucić kostkę i pozostawić na noc. 

Czy czarny zlewozmywak jest trudny do wyczyszczenia?

Prawda jest taka, że przez ostatnie pół roku nie miałam okazji używać, ani mleczka do czyszczenia, ani kostki do zmywarki. Zabrudzenia były na tyle pozorne, że wystarczył płyn do zmywania i mój ulubiony płyn z pestek winogron.

Zresztą patrząc na to jak wyglądał mój stary zlewozmywak w kolorze kremowym, po kilku miesiącach użytkowania, to dostrzegam ogromną przewagę zlewozmywaka czarnego. Zresztą sam materiał, z którego jest wykonany, jest wyjątkowo przyjemny w czyszczeniu. Po pielęgnacji w postaci środka Colored Sink Cleaner., wszelkie zabrudzenia schodzą bardzo szybko!

Czy Fragranit jest odporny na wysokie temperatury?

Muszę przyznać, że w pierwszym tygodniu użytkowania naszego nowego zlewozmywaka mój mąż przyprawił mnie niemal o zawał serca. Podczas przygotowywania sobotniej kawy w zaparzaczu do kawy zdejmując go z ognia postawił go na chwilę na naszym nowym zlewozmywaku. Jak tylko to zobaczyłam, natychmiast go zdjęłam. Myślicie, ze coś się stało? Całe szczęście zaparzacz stał na tyle krótko, że nie został po nim żaden ślad.

Podobnie, nie oszczędzam naszego zlewozmywaka jeśli chodzi o wrzątek. Zdarza mi się odcedzać w zlewie ziemniaki czy makaron i nie mieszać go z zimną woda z kranu. Zresztą w przypadku ukropu bardziej ucierpią rury niż powierzchnia zlewozmywaka.

Czy mój zlewozmywak jest odporny na uszkodzenia mechaniczne?

Mówiłam Wam już wcześniej, że lubię korzystać z mojego zlewozmywaka, jako miejsca do przygotowywania posiłków. Korzystam ze specjalnej deski, na której kroję poszczególne składniki posiłku. Co się stanie jeśli nóż niechcący ześlizgnie się na powierzchnię zlewozmywaka? 

Nic! Sprawdzałam to! Nie bez przyczyny Fragranit uważa się za wyjątkowo odporny materiał. I całe szczęście, bo w kuchni się przecież pracuje a nie na nią patrzy i najbardziej frustrujące są piękne rzeczy, zupełnie nieodporne na codzienne użytkowanie.

Testy – zadrapanie mechaniczne usunięte za pomocą mleczka do czyszczenia

Czy mój zlewozmywak jest odporny na uderzenia?

Jakiś czas temu postanowiłam umyć nasze ruszt palników z naszej płyty gazowej. Wykonane są one z żeliwa i ważą około 2 kg jeden. Pech chciał, że jeden z rusztów wyślizgnął mi się z ręki podczas mycia i z impetem uderzył o zlewozmywak. No to koniec! Katastrofa murowana. Na pewno wybiłam dziurę lub zrobiłam jakiś odprysk! Podnoszę ostrożnie ruszt spodziewając się najgorszego a tu nic! Na zlewozmywaku nie pojawiła się żadna mała ryska! Tak więc mogę śmiało napisać: TAK! Nasz zlewozmywak z Fragranitu jest odporny na uderzenia.

Jak skutecznie wyczyścić baterię kuchenną?

Przede wszystkim robię to bardzo rzadko, bo po wymianie baterii na baterię z filtrem Vital osadu jest jakby mniej i w większości przypadków wystarczy przetrzeć ją szmatką z mikrofibry. Jeśli jednak to robię używam specjalnego środka do czyszczenia baterii Franke – Tap Cleaner! Działa wyjątkowo szybko i nie trzeba niczego szorować, a jedynie wytrzeć szmatką. Ostatnio zauważyłam, że czyszcząc mój zlewozmywak zaniedbałam jedno miejsce, u podnóża baterii. Po jakimś czasie zebrała się tam nieduża warstwa kamienia. Jedno psiknięcie i po sprawie. Osad zginął bez śladu!

Mam nadzieję, że moje rady okażą się dla Was przydatne i nie będziecie się bać czarnych zlewozmywaków. Ja czyszczę go znacznie rzadziej, niż zlewozmywak w kolorze kremowym. Nie odbarwia się. Nie trzeba się obawiać osadów z kawy, wina, barszczu czerwonego. Jestem dużo spokojniejsza mając w kuchni czarny zlewozmywak.

Zdjęcie: Karolina Grabowska/Kaboompics

Related Posts