POKÓJ CHŁOPCÓW: JAK POMALOWAĆ BOAZERIĘ?

by Kasia Bobocińska

Dziś zabieram Was do pokoju moich chłopaków. W końcu nadszedł czas na przygotowanie wymarzonej przestrzeni tylko dla nich. Wykańczanie pokoju zaczęliśmy od przemalowania boazerii. Jaki kolor wybraliśmy? Jak pomalować boazerię w pokoju dziecięcym, aby nie była przeszkodą a ozdobą? Dziś pokażę Wam nasze wybory.

Podczas zeszłorocznego remontu starego domu podjęliśmy kilka kontrowersyjnych decyzji, które być może nie będą zrozumiałe dla wszystkich. Po co zostawiać starą boazerię, skoro już dawno jest niemodna? Na to pytanie mam nadzieję udało mi się odpowiedzieć we wpisie: BOAZERIA W POKOJU CHŁOPCA. INSPIRACJE. Warto, bo po pierwsze jest to drewno, a po drugie, za pomocą boazerii możemy sprawić, że wnętrze będzie bardziej przytulne. Przemalowując ją możemy stworzyć ciekawe i modne wnętrze, zupełnie inne niż, jakie zastaliśmy kupując stary dom.

POKÓJ CHŁOPIĘCY PRZED METAMORFOZĄ

Naprawdę, trudno mi uwierzyć, jak bardzo zmienił się ten pokój od czasu zakupu domu. Dopiero przeglądając zdjęcia i wybierając je do tego posta  przypomniałam sobie, że na początku ściany w pokoju pokryte były nie tylko drewnianą boazerią, ale także tapetą, plastikowym sidingiem a sufit  styropianowymi kasetonami . 

Zaraz po odebraniu kluczy do naszego starego domu, zerwaliśmy tapety we wszystkich wnętrzach na piętrze. A tapety były dosłownie wszędzie i w sypialni i w dwóch przyszłych pokojach dziecięcych.

Jak pomalować boazerię? –Przygotowania

Skoro zostawiliśmy starą boazerię, to teraz trzeba coś z nią zrobić!. Zanim zabraliśmy się za malowanie naszej drewnianej ściany trzeba była ją dokładnie oczyścić. W ruch poszła szczotka i gorąca woda.

Potem dokładnie zeszlifowaliśmy papierem ściernym wszystkie deski, tak aby zmatowić lakier. Wystarczy, że lakier stanie się delikatnie szary, zmatowiony – nie ma potrzeby zdzierać go do żywego drewna.

JAK POMALOWAĆ BOAZERIĘ

Jak pomalować boazerię? – Wybór koloru

No i zaczęły się schody! Zamówiłam aż trzy kolory impregnatu do malowania elewacji  Lux Decor Njord w kolorach: Stado reniferów, Mglista łąka, Suszony koper i wszystkie okazały się świetne! Jaki kolor wybrać? 

Z kolekcji Njord wybrałam trzy kolory z palety barw ziemi: szaro zielony, szałwiowy oraz brązowy. W wybór koloru zaangażowała dzieciaki! Mogły wypróbować każdy z kolorów i ocenić, który podoba im się najbardziej.

Okazało się jednak, że każde z nas ma zupełni inny typ jeśli chodzi o kolor boazerii! Ja stawiałam na delikatny – szarobeżowy – Mglista łąka, Gabryś stawiał na zieleń – Suszony koper a Łucja na brąz – Stado reniferów.

jak pomalować boazerię

Ostatecznie na wybór koloru miały wpływ dwie rzeczy: po pierwsze kolory po wyschnięciu były ciemniejsze niż w momencie malowania i szałwiowa zieleń nie była już tak pastelowa jak w momencie malowania a po drugie potrzebowaliśmy rozjaśnić to wnętrze, gdyż na przeciwko trzy ściany pomalowaliśmy na ciemny granat!

JAK POMALOWAĆ BOAZERIĘ

To już nie pierwszy raz, kiedy malujemy drewno za pomocą impregnatu Njord. Poprzednio ciemnego granatu użyliśmy do pomalowania drzwi wejściowych: STARY DOM: JAK SZYBKO I TANIO ODNOWIĆ DRZWI WEJŚCIOWE? oraz bieli do odświeżenia drewnianego sufitu: STARY DOM: METAMORFOZA SUFITU W POKOJU DZIECIĘCYM. 

JAK POMALOWAĆ BOAZERIĘ?

Z trzech kolorów Njord wybraliśmy jasnoszary kolor – Mglistą łąkę a do pomalowania listw ozdobnych na dole i górze boazerii – brązowy – Stado reniferów.

jak pomalować boazerię

Po pierwszej warstwie boazerii prezentowała się tak:

jak pomalować boazerię
jak pomalować boazerię

Aby zróżnicować nieco kolorystykę górną i dolną listwę pomalowaliśmy na brązowo. Oba kolory idealnie do siebie pasują!

JAK POMALOWAĆ BOAZERIĘ

Do pokoju Gabrysia i Julka wybraliśmy piękne plakaty od Stiledo. Jeszcze ich nie powiesiliśmy, ale już nie mogę się doczekać efektu jaki za ich pomocą uzyskamy. Mogę Wam zdradzić, że pokój chłopaków będzie w klimacie oceaniczno- kosmicznym! Tak, tak, będzie się działo. Nie wiem czy pamiętacie, ale synek powiedział jasno: “Chcę humbaka”! I humbaka będzie miał!

W następnym wpisie opowiem Wam też o kolorystyce w pokoju chłopaków! Poszalałam z kolorami i sufit i ściany pomalowaliśmy aż pięcioma kolorami!

Jak Wam się podoba ściana w wybranym przez nas kolorze? Mi efekt podoba się bardzo, ale dopiero kiedy pokój będzie już w pełni wyposażony oraz pojawią się dekoracje.

Related Posts