TRENDY: Lastryko

by Kasia Bobocińska

Od jakiegoś czasu ignorowałam fakt, że lastryko, czy jak wolicie lastriko lub terazzo staje się znów modne? Dlaczego? Ten materiał budzi moje skrajne emocje! Z jednej strony mam przed oczami piękną klatkę schodową z 1936 roku, w  mojej kamienicy a z drugiej paskudny, szary parapet, który zapadł mi głęboko w pamięć od czasów podstawówki, czy przygnębiające płyty nagrobków.

Lastryko może być piękne lub okropne. Czy się je lubi czy nie, nie można zaprzeczyć, że stało się ostatnio przebojem aranżacji wnętrz. Lastryko wyjątkowo polubili najwięksi projektanci wnętrz Paola Navone czy Tom Dixon–  czy mody (muzeum Yves Saint Laurent). I to już jest wystarczający powód, żeby poszukać odpowiedzi na pytania: W czym tkwi sekret lastryko? Jak stosować go we wnętrzach? Jakie ma zalety i wady?

Moja klatka schodowa. Na podłodze stare bordowo- grafitowe lastryko.

Zacznijmy od podstaw, czyli sprawdźmy co to tak naprawdę jest lastryko.

Co to jest lastryko?

To sztuczny kamień. Często wykorzystywany do budowy bardzo trwałych płyt nagrobnych, czy parapetów. Powstaje z połączenia cementu i rozdrobnionego kamienia, jak bazalt czy marmur. Jakość i wygląd zależy od proporcji składników. Ilość cementu jest zależna od grubości i jakości wybranego grysu. Do wyrobu lastryko można użyć białego lub szarego cementu w zależności od koloru płyty jaki chcemy uzyskać. Kolor lastryko możemy również dowolnie kształtować dodając pigmenty. Czyli podsumowując: kolor lastryka jest zależny od trzech elementów – wybranego grysu, cementu oraz pigmentów.

Lastryko jest w Polsce niedoceniane. Budzi głównie nasze negatywne skojarzenia. Słowo lastryko ma wydźwięk pejoratywny – w końcu od lat stanowiło tańszą, niedoskonałą wersję marmuru. Zaskakujące jest podejście, które przychodzi do nas ze Świata, stawiające we wnętrzach lastryko na równi z marmurem, jako element ciekawy i intrygujący, mający swój ogromny potencjał. Czy piękne realizacje stworzone przez Paole Navone czy India  Mahdavi wystarczą, aby przekonać Polaków do tego produktu?

Wnętrza zaprojektowane przez Paolę Navone i Design Research Studio Toma Dixona. Na zdjęcia kolejno 1. Restauracja Alto w Hongkongu 2. luksusowy hotel Como Metropolitan Miami Beach zaprojektowany przez Paola Navone:

Na jesieni tego roku, w Marrakeszu ma zostać otwarte muzeum poświęcone słynnemu projektantowi. Za projekt muzeum odpowiada francuska pracownia architektoniczna Studio KO. Fasadę geometrycznego budynku pokrywać będą cegiełki układające się we wzór utkanych nici. Przy budowie muzeum wykorzystano: terakotę, beton i właśnie lastryko w kolorze terakoty przy użyciu lokalnych surowców. Zobaczcie jak to będzie wyglądać:

lastryko

Studio KO, Fondation Pierre Bergé – Yves Saint Laurent

lastryko

Studio KO, Fondation Pierre Bergé – Yves Saint Laurent

Kojarzone obecnie z płytami nagrobnymi lastryko w latach 50 było popularne we wnętrzach. Można je było spotkać na przykład w łazience na podłodze lub w postaci parapetów wewnętrznych.

via Ideal Home, Marmoreal by Max Lamb for Dzek, made for a London apartment

Zalety – wady lastryko

Jedną z głównych zalet lastryka, jest odporność na ścieranie. Moja klatka schodowa po tylu latach nadal wygląda godnie. Poza tym latem lastryko zapewnia bardzo przyjemny chłód. Na klatce jest znacznie chłodniej niż w mieszkaniu. Lastryko nie tłumi też dźwięków co akurat na klatce nie przeszkadza tak bardzo jak na przykład w salonie, w który zdecydujemy się na posadzkę z lastryko. Wyobrażacie sobie te szpileczki stukające w jedną i drugą stronę…puk, puk, puk a najlepiej jeszcze przed telewizorem przed którym styrany małżonek próbuje obejrzeć mecz reprezentacji Polski. Rozwód murowany!

Lastryko na mojej czarnej, grafitowej klatce schodowej jest podatne na zabrudzenia. Większość plam schodzi jednak po przetarciu powierzchni wodą z mydłem. Niemniej jednak widać brud, co może być istotne przy wyborze np. zlewozmywaka z lastryko.

Photo: Marmoreal by Max Lamb for Dzek, made for a London apartment

Co ciekawe im mniejsze drobinki grysu są użyte do stworzenia lastryko tym wygląda ono bardziej szlachetnie. Mi właśnie najbardziej podobają się wnętrza z lastryko z małymi drobinkami i pastelowymi pigmentami. Realizacja, którą chciałabym Wam zaprezentować poniżej spodobała mi się tak bardzo, że nie mam najmniejszych wątpliwości, że moda na lastryko jest jak najbardziej uzasadniona. Bardzo mi się podobają te wnętrza:

Photographie © hervé Goluza, photographies © Julie Ansiau

Photographie © hervé Goluza, photographies © Julie Ansiau

Photographie © hervé Goluza, photographies © Julie Ansiau

 

Photographie © hervé Goluza, photographies © Julie Ansiau

 

Photographie © hervé Goluza, photographies © Julie Ansiau

Photo: www.baptistelegue.com

A Wy jakie macie skojarzenia z lastryko? Podobają się Wam realizacje z jego użyciem. Ciekawa jestem czy w sezonie 2017-2018 kiedy złoto zastąpił mosiądz, marmur zastąpi lastryko. Ciekawe zmiany zachodzą we wnętrzach. Od luksusowych drogich materiałów do tańszych substytutów. Zaskakujące zmiany.

 

Related Posts

6 komentarzy

Cottonara 28 czerwca 2017 - 11:46

Kasiu, mnie wcale “nie bierze ” ten materiał. Przykłady ładnie dobrane 🙂

Reply
Marta "Nefertari" 28 czerwca 2017 - 21:18

Zawsze podobały mi się takie parapety, chociaż nie wszystkie były dobrej jakości – ale wg mnie lepsze to niż plastikowy parapet imitujący marmur, który sama mam w mieszkaniu…

Reply
Anna Łojek 6 lipca 2017 - 10:37

Mój małżonek wykonuje takie posadzki z tego materiału. Przyznam, ze kiedyś zachodziłam w głowę jak to się komuś może podobać…. teraz na etapie budowy własnego domu sama zaproponowałam schody wewnętrzne z białego lastryko a zewnętrzne z płukanego…. Natomiast wszystkie bogate wille krakowskie zabijają się o wolny termin…. Coś w tym jest, co piszesz w tym artykule….

Reply
Zelda 22 marca 2018 - 15:18

Napisałam tu dzisiaj komentarz i uznano go za spam. To nie był spam 🙂

Reply
Conchita Home 22 marca 2018 - 16:20

Zaraz sprawdzę co się stało i dlaczego? Przechodzą komentarze z reklamami sklepów a normalne są blokowane?

Reply
Zelda 22 marca 2018 - 16:47

Może był za długi i z linkami? Raz na jakiś czas zdarza mi się, że moje komentarze są blokowane i zniechęca mnie to do komentowania więc raczej rzadko się odzywam, choć często podczytuję.

Reply

Leave a Comment