Styl Art déco

Nawet nie wiecie jak długo zbierałam się, żeby napisać ten post. Jest on na liście propozycji postów od dobrych kilku lat. Od czasu kiedy jedną z bardziej popularnych cykli na blogu był: styl we wnętrzach.
To niesamowite, że od czasu kiedy pisałam o stylu skandynawskim minęło 6 lat. Wtedy nie był on jeszcze tak popularny. Był nowością. Był zaskoczeniem. 
Dlaczego postanowiłam napisać o art déco teraz? Po powrocie z Mediolanu uświadomiłam sobie, że w ekskluzywnych kolekcjach stawia się właśnie na art déco. Warto wiedzieć czym się charakteryzuje.
Poczujmy ten klimat. Zanim poznamy charakterystykę art déco poznajmy czasy w których popularny był ten styl.
To epoka:
- transatlantyków np. Titanic
- krótko ściętych włosów, moda na chłopczyce
- stylu typowego dla starego Hollywood
- glamour
- piękna, bogactwa, przepychu

źródło:

- drapaczy chmur (to właśnie w tym okresie powstał nas Warszawki Prudential zaprojektowany przez Marcina Weinfelda oraz pierwsze katowickie wieżowce)
 źródło:


Wiek kobiet wyzwolonych.
Wyzwolone dziewczyny, które dopiero uzyskały prawa wyborcze chciały dorównać mężczyznom zawodowo a także upodobniając się do nich stylem życia.. 
Co go charakteryzuje?
 • dyscyplina
 • umiar
 • geometria
 • kanciaste, kubistyczne formy
 • jasne, zdecydowane kolory
 • aluminium
 • czarna laka
 • szkło
 • egzotyczne gatunki drewna
 
GEOMETRYCZNE WZORY pojawiające się na meblach, wykładzinach, dywanach, płytkach to jedna z bardziej dostrzegalnych i fundamentalnych  cech stylu art déco.
 
źródło: J.
Hübner - Wojciechowska, ART DECO. Przewodnik dla kolekcjonerów, 2013,wyd.Arkady
EGZOTYCZNE GATUNKI DREWNA jak na przepych przystało gatunki drewna z jakich wykonywane są meble na wysoki połysk do najtańszych nie należą.  Art déco używa najdroższych i najlepszych jakościowo gatunków drewna.
od lewej: brzoza płomienista, bubinge, orzech, heban makasarski, czeczot
źródło: J. Hübner - Wojciechowska, ART DECO. Przewodnik dla kolekcjonerów, 2013,wyd.Arkady
 
MARMUR I KUTE ŻELAZO Dzięki projektantom francuskim art déco zyskało wprowadzenie do wnętrz kutego żelaza, stosowanego dotychczas w meblach ogrodowych.  Konsole i stoły z kutego żelaza ozdobione blatami ze szkła lub marmuru:
źródło: J. Hübner - Wojciechowska, ART DECO. Przewodnik dla kolekcjonerów, 2013,wyd.Arkady
KONTRASTY BARW
Biel i czerń lubią się wzajemnie i lubią art déco. W meblarstwie ciemne drewno łączone jest z jasnym w rożnych geometrycznych wzorach: "geometryczna prostota, elegancja form i oszczędny ornament" - to całe art déco
źródło: J. Hübner - Wojciechowska, ART DECO. Przewodnik dla kolekcjonerów, 2013,wyd.Arkady
 
SZTUCZNE TWORZYWA
Oczywiście nie na samym drewnie art déco stoi. Pojawiają się tez inne materiały, np. tworzywa sztuczne. Choćby tylko w dodatkach do mebli jak w przydku uchwytów do tego barku na zdjęciu poniżej: Barek postawiony na wysokich nogach o przekroju koła z uchwytami z masy plastycznej w kształcie kul:
źródło: J. Hübner - Wojciechowska, ART DECO. Przewodnik dla kolekcjonerów, 2013,wyd.Arkady
 
SZKŁO
Szkło było tworzywem niezwykle popularnym w 20. XX. Wykorzystywano je przede wszystkim w produkcji oświetlenia ale także szkła użytkowego które konkurowało z wyrobami srebrnymi i patynowanymi. Właściciele ekskluzywnych apartamentów ozdabiali je szklanymi wazami np. ze szkła matowego, trawionego we wzory geometryczne.
 

źródło: J. Hübner - Wojciechowska, ART DECO. Przewodnik dla kolekcjonerów, 2013,wyd.Arkady

Pamiętacie książkę Historia wnętrz, którą Wam ostatnio opisywałam? Postanowiłam do niej zajrzeć żeby przeczytać co autor napisał o tym stylu. Jak art déco rozprzestrzeniało się na kontynencie amerykańskim? Zaskakująco szybko. Mimo braku udziału Stanów Zjednoczonych w międzynarodowej wystawie Światowej styl art déco zdobył w Stanach ogromną popularność.
"Styl art déco był dziwaczną syntezą starego i nowego: kombinacją współczesnych, awangardowych mebli i stylu francuskich mebli klasycystycznych ; XVIII- wiecznego orientalizmu; geometrycznych, wertykalnych form Mackintosha (które same w sobie wywodziły się z japońskich wnętrz zestawionych ze szkockim stylem "magnackim"  (Scottish baronial style) i zasadami Arts and Crafts); wyrobów Winter Werktsatte, a zwłaszcza ich sympatii do kanciastych form oraz drogich materiałów; a nawet form amerykańskich"

Choć art déco to styl historyczny to współcześnie zyskuje on w Polsce coraz większe uznanie. Obecnie taki stary mebel to prawdziwa gratka a kiedyś traktowany był jako ropieć i wyrzucany na śmietnik. 
Chcecie zobaczyć kwintesencję stylu art déco?

Wielki Gatsby 
Dom głównego bohatera wręcz tonie w złocie. Miał być pokazany przepych i bogactwo i zadanie zostało w pełni zrealizowane. Jednym z najpiękniejszych wnętrz zaprezentowanych w filmie jest widoczna na zdjęciu poniżej sala balowa. Od połowy lat 20.XX na parkietach królował charleston. Wyobrażacie sobie jak go tańczono w tak pięknie zdobionej sali balowej?:
 zdjęcia: Warner Pictures
Sypialnia głównego bohatera, którą możecie podziwiać na zdjęciu powyżej została zaprojektowana w oparciu o projekty Émile’a Jacquesa Ruhlmanna.
 

Art déco w stylu orientalnym
Podczas wojny polski malarz, grafik i projektant wnętrz Stefan Norblin, zaprojektował dla maharadży Jodhpuru wnętrza i malowidła gigantycznego pałacu Umaid Bhawan:

"Ostatecznie jednak art déco pozostało stylem antymodernistycznym zwróconym ku tradycyjnej, klasycznej inspiracji oraz ostentacyjnej wirtuozerii. Było świadomie ekstrawaganckie w kosztach i efektach. Odwróciło się też zdecydowanie od masowej produkcji. I chociaż styl art déco nadal jest bardzo wysoko ceniony na całym świecie, zatriumfowała maszyna oraz tendencje w podnoszący na duchu sposób znajome"
- Historia wnętrz, Steven Parissien, 2010, wyd. ARKADYźródło: 
Jak wyglądają współczesne wnętrza art déco? Wkrótce się przekonacie. Pokażę Wam najnowsze inspiracje z Mediolanu. A póki co wnętrze w którym współczesne meble - metalowy regał zestawiono  z zabytkową szafą w stylu art déco. Wiele wnętrz łączących współczesne meble z antykami czyli wnętrza eklektyczne to wynik odziedziczonych po dziadkach oryginalnych mebli z epoki. Kto nie wyrzucił niech się cieszy. Kto nie ma niech poluje bo na śmietnikach nadal można odnaleźć zabytki art déco. Wystarczy trochę szczęścia i determinacji.
Jak umiejętnie zestawić stare zabytki z nowoczesnymi meblami? To prawdziwa sztuka i materiał na oddzielny post. Sama co dzień borykam się z komponowaniem wnętrza eklektycznego i wiem z doświadczenia że sprawia to sporo trudności.
Jeśli czujecie niedosyt wkrótce przygotuję dla Was kolejne dwa posty o tym stylu.
 
Jeśli interesują Cię inne style we wnętrzach koniecznie przeczytaj: styl skandynawski, styl rustykalnystyl etno, styl marynistyczny, boho chic, współczesny gotyk,
anna kern 10_thumb[6]  BH&G (3)_thumb[2]  AppartementaParis2_thumb2  w-stylu-greckim_thumb1  styl boho_thumb[1]  Gothic-Church-Turned-into-White-Cont[7]

Conchita Home

Nazywam się Kasia Bobocińska i od 2008 staram się dzielić tutaj moimi pasjami i zainteresowaniami. Dziękuję że odwiedził(a)eś CONCHITA HOME. Będzie mi bardzo miło jeśli podzielisz się ze mną swoją opinią w komentarzu

6 komentarzy:

 1. Ciekawy artykuł! Czekam na więcej! :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie ukazałaś we wpisie klimat tamtych czasów, pisząc szerzej o społeczeństwie - o tym co tańczono, o tym co robiły wtedy kobiety. Uwielbiam Art Deco i czekam na inspiracje z Mediolanu!

  OdpowiedzUsuń
 3. I to jest piękne w sztuce i modzie - wszystko się powtarza, wzory się powiela, inspiruje się nimi. Coraz częściej na sklepowych półkach z ubraniami można spotkać wzory i style wyjęte wprost z lat 80 :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeniosłam się w czasie:)
  wspaniałego weekendu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tobie również, dziękuję.Dużo słońca :)

   Usuń
 5. Bardzo dobry tekst. Lubię art déco szczególnie za jego geometryczność i wyrafinowanie w kolorze, dla tego zaczęłam czytać tutaj. Zaraz przy kawie zabiorę się za następne.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że tu jesteś ♥♥♥ Każdy komentarz jest dla mnie bezcenny, bo pokazuje, że warto robić to co robię ❣