TRENDY: Styl Grandmillennial

by Kasia Bobocińska

Ciekawa jestem, czy kiedykolwiek słyszeliście o stylu grandmillennial? Jak się słusznie domyślacie styl ten jest ściśle związany z pokoleniem milenialsów, czyli ludzi urodzonych pomiędzy  1980 a 2000 rokiem. I tu kurtyna, bo właśnie dowiedziałam się, ze jestem jedną z nich, choć zawsze myślałam, że to raczej pokolenie 1990-2000.  To właśnie milenialsi  obecnie dyktuje warunki, bo znajdują się w grupie wiekowej, która najczęściej robi zakupy wnętrzarskie i interesuje się aranżacją wnętrz. Świat projektantów stara się je zaspokajać, przez co świat designu stara się tworzyć projekty bardziej eksperymentalne, interaktywne i zabawne. Dziś opowiem Wam więcej o stylu grandmillennial, o jego cechach, ale także o meblach i dekoracjach, jakie do niego pasują. 

Danielle Rollins w domu w Atlancie, Atlanta Homes

Niesamowite wnętrza i stylizacje Alice Naylor-Leyland:

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez ALICE NAYLOR-LEYLAND (@mrsalice)

Grandmillennialto przede wszystkim odwrót od szarości, bieli, minimalizmu. Ma być ciekawie. Ma być na bogato. Ma być w stylu klasycznym. Zwróćcie uwagę na stylizację poniżej. Styl grandmillennial to nie tylko wnętrza to styl ubioru, to styl życia. Elegancja z dawnych klat, kobiecość i styl niczym z dawnego Hollywood.  

POKOLENIE Y

Choć mieszczę się w ramach czasowych zarezerwowanych dla pokolenia Y to z wieloma cechami milenialsów mi nie po drodze. Owszem, świetnie poruszam się w świecie cyfrowym, to moja praca, to moja pasja, ale w przeciwieństwie do wielu osób z mojego pokolenia, tradycja jest dla mnie ważna. Trudno też wrzucać do jednego worka pokolenie starsze (1980-1990), które często założyły już rodzinę i młodsze 1990-2000, które jest na dorobku, które właśnie rozpoczyna samodzielne życie i  planuje założyć rodzinę.

Typowi milenialsi są: uzależnieni od technologii cyfrowych – fakt,  aktywni w mediach społecznościowych, pewni siebie, otwarci na cały świat będący “globalną wioską”, mało odporni na krytykę, wyjątkowi we własnym mniemaniu, dobrze przygotowani do pracy, ceniący wysoką jakość życia, w opinii innych nielojalni, mało przywiązani do jednego miejsca pracy, wykształceni.

Jak mieszkają milenialsi?

Jak mieszkają milenialsi? A jak mieszkamy my? Jesteśmy pokoleniem IKEA, choć coraz bardziej dążymy do indywidualizmu. Przerabiamy to co stare, chack-ujemy IKEA, chcemy nadać naszym wnętrzom niepowtarzalny charakter! Nie boimy się kolorów, nie boimy się zmian, inwestujemy w dobrej jakości meble, stawiamy na jakość i ekologię. Personalizacja to słowo klucz, często wykorzystywane przez sprzedawców chcących wkupić się w nasze gusta. Bliskie nam są idee #zerowaste, zrównoważony rozwój, eko dom, czy smart dom.

I choć o stylu mieszkania milenialsów wiem całkiem sporo to styl grandmillennial, był dla mnie nowością. Jak się okazuje tylko z nazwy, bo w rzeczywistości jest to to co czułam od dawna a po prostu ktoś nadał temu nazwę. Ukłony w stronę działu marketingu, dobrze odrobiliście lekcję.

Czym jest styl grandmillenial?

Dziś tak jak obiecałam we wstępie  chciałabym Wam opowiedzieć o stylu Nie jest to styl, który pokochają wszyscy Polacy i nie wróżę mu tak dużej popularności, jak stylowi skandynawskiemu, ale jest to ciekawa propozycja, skierowana do konkretnej grupy odbiorców! To najnowszy trend prosto z USA, więc niebawem pewnie zawita w Polsce.

Zachwycający dom Kimberly Schlegel Whitman jest urządzony w stylu grandmillenial

dom Kimberly Schlegel Whitman
dom Kimberly Schlegel Whitman

To takie połączenie nowoczesności i wnętrz uważanych dotąd za babcine. Jak widzicie nie tylko ja nie zgadzałam się z tezą, że milenialsi nie lubią tradycji. Lubią i to bardzo, a przynajmniej Ci, którzy pokochali styl grandmillennial. To styl dla miłośników wzornictwa: Laura Ashley, Billy Baldwin, Nancy Lancaster. Małe kwiatki, drobne printy, sielanka, przepych, bogactwo wzorów, na pierwszy rzut maksymalizm połączony z angielskim stylem country- taki właśnie jest grandmillennial. Na pierwszy rzut oka powiedzielibyśmy, że w tym wnętrzu mogłaby mieszkać 60-70 latka a w rzeczywistości je to dom 30 latki! A jeśli dodamy, że ta 30 latka ma oldschoolowe zainteresowania, jak haftowania, szydełkowanie, robienie na drutach to mamy pełny obraz grandmillennial.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Stephanie Hill (@thestylebungalow)

Jakie meble będą pasować do grandmillennial?

Jakie meble będą pasować do stylu grandmillennial? Na pewno nie może zabraknąć czegoś z frędzlami i weluru. We wnętrzach grandmillennial staramy się wprowadzić sielski styl wykorzystując marszczenia, haftowaną pościel, kwiaty, wiklinę, perkal, frędzle, aksamit, welur.

pufa z frędzlami HOMEDE, narożnik MORRIS, lustro w ramie ze złotych metalowych motyli, kubek Laura Ashley, Pościel haftowana z prześcieradłem, obrus w kwiaty, fotel w kwiaty Lord, fotel z podnóżkiem, kubek w kwiaty, poduszka w kwiaty, tkanina w kwiaty, ławka tapicerowana wszystkie meble znajdziecie na Allegro

Wnętrza grandmillennial to połączenie nowoczesności z babcinym szykiem. Od teraz nie chowamy koronkowych serwetek, babcinych haftowanych poduszek, falban, frędzli, ale eksponujemy je ponad wszystko. Czy jestem gotowa na grandmillennial? Na razie niekoniecznie, bo wydaje mi się, że z taką ilością barw i wzorów możemy poszaleć sobie, gdy mamy do dyspozycji rezydencję. Ten styl świetnie sprawdzi się w dużych wnętrzach. A małe mogą oczywiście wprowadzić charakterystyczne dla niego wzory, ale przepych wzorów i kolorów może stać się przytłaczający. Niemniej uważam ten styl za bardzo ciekawą i odmienną propozycję. Kto wie, może niedługo stworzę sobie namiastkę grandmillennial?

Related Posts