Zastanawiałam się co kojarzy mi się z kolorem niebieskim. I jeden z pierwszych pomysłów który przyszedł mi do głowy to styl morski inaczej marynistyczny. Jakie są zalety stylu marynarskiego? Główną zaletą jest prostota i niezbyt wyszukane, kosztowne elementy. Jako ozdoby mogą posłużyć muszle i kamyki przywiezione znad morza, które nic nas nie kosztują. Jakie są sekrety stylu marynarskiego? Można go stworzyć w każdym wnętrzu w bieli, delikatnej szarości lub jasnym błękicie. Styl lubi wykorzystywać naturalne materiały jak len, różnego rodzaju płótna. Nie muszą być w żywych kolorach bo świetnie będą wyglądać wyblakłe materiały. Wszelkiego rodzaju sznury również mile widziane jako dodatki. Kiedyś w jednym z odcinków Dekoratorni widziałam jak biała lina została użyta do ozdobienia stolika. Na blat okrągłego stolika przyklejono zwiniętą w ślimaka białą linę. Motywy na tkaninach – błękitne, szare, granatowe, beżowe – są zawsze w towarzystwie bieli. Kolorystyka stylu marynarskiego: wszystkie odcienie błękitu, biel, delikatne szarości, naturalne beże (inspirowane nadmorskim piaskiem), oraz często w dodatkach pojawia się czerwień.
Popularnym motywem we wnętrzach marynistycznych oprócz muszli, są butelki przypominające stare wyłowione z morza, oraz modele statków.
źródło:
Szukając inspiracji do Nautical Chic, albo nazywając inaczej Marine style trafiłam na zdjęcia tego domu. Cały jest w błękitno-białej kolorystyce:
Charakterystyczne dla stylu marynistycznego są motywy w paski, ale kratka też świetnie się sprawdzi.
Nawet na talerzach zdobiących ścianę znalazły się motywy morskie:
Typowe dla tego stylu lampiony przypominające o latarni morskiej, oraz obraz o tematyce morskiej.
Pokaźna kolekcja muszli:
Przepiękne łóżko jak kajuta:
źródło: Zagłówek łóżka inspirowany falami morskim, piękny model żaglówki jako dekoracja ściany, oraz lustro wyglądającej jak bulaj.
źródło: W białym wykładanym deskami salonie główną dekoracje stanowi model żaglówki. Dominuje tu biel z niewielkimi akcentami błękitu.
źródło: Bardzo elegancki salon z widokiem na morze:
źródło: A teraz wykorzystanie kilku motywów charakterystycznych dla stylu marynistycznego: steru, flag (jak myślicie czy na zdjęciu poniżej wisi polska flaga?), drewnianych ptaków, butelek, obrazów o tematyce morskiej:
źródło:
źródło: Bardzo mi się podoba ta aranżacja przestrzeni, bo wykorzystano w niej wszystkie odcienie morza. Nie jest tak przewidywalna jak zastosowanie samego koloru białego i niebieskiego. Nie ma też charakterystycznych pasków a mimo to nikt nie ma wątpliwości co było inspiracją do stworzenia tej przestrzeni.
źródło: Drugim wnętrzem, które najbardziej mi się podobało było to poniżej. Odpowiada mi pastelowa kolorystyka oraz dekoracje w postaci szarej żaglówki i strych wioseł. Ja jednak postarałabym się o przymocowanie wioseł w jakiś sposób do ściany bo przy dzieciach natychmiast poszłyby w ruch. Zresztą o czym my tu mówimy, dzieci na pewno pięknie zaopiekowałyby się w pierwszej kolejności tą żaglówką. Na ile kompromisów trzeba się zdecydować kiedy urządza się dom dla rodziny z dziećmi a nie dla siebie!
źródło: Jeśli o dzieciach mowa to na koniec kilka inspiracji pokoju dziecięcego w stylu marynarskim. Na zdęciu poniżej fajnym pomysłem jest tapeta w żaglówki, kosze na zabawki ozdobione szerokościami geograficznym, lampa zrobiona z butelki:
źródło: Dużo prostsza aranżacja skąpana w bieli. Jedyne elementy marynistyczne to poduszka z kotwicą i kolorystyka:
źródło: Zwróćcie uwagę na to, że w aranżacjach dziecięcych pojawia się zdecydowanie więcej koloru czerwonego jako uzupełniającego duet bieli i błękitu:
źródło: Dodatkowymi dekoracjami pasującymi do stylu marynarskiego są wszelkie ozdoby zrobione ze starego drewna z odzysku. LUNA design company wykorzystuje na przykład stare drewno do tworzenia niepowtarzalnych ramek na zdjęcia :