PORADNIK : JAK OZDOBIĆ PORTAL KOMINKOWY NA ŚWIĘTA?

by Kasia Bobocińska

Jak ozdobić portal kominkowy na Święta? Tak się cieszę, że w tym roku udało nam się spełnić marzenie i w naszym salonie pojawił się portal kominkowy: PORTAL KOMINKOWY DIY. Ponieważ nasz kominek jest biały i znajduje się na tle białej ściany, brakowało mu jakiegoś kolorytu oraz ozdób spójnych z wnętrzem salonu. Budując portal kominkowy zdecydowaliśmy się na model klasyczny, dzięki czemu mamy naprawdę sporo miejsca na zawieszenie dekoracji.  Zbliżające się Święta to świetny moment na udekorowanie naszego portalu kominkowego. Jak to zrobić dobrze? Dziś postaram się odpowiedzieć na pytanie: Jak ozdobić portal kominkowy na Święta?

Dziś przygotowałam kilka wariantów dekoracji w oparciu o kilka produktów kupionych w sklepie IKEA. Od 5 listopada w IKEA pojawiła się przepiękna kolekcja Bożonarodzeniowych dekoracji – VINTERFEST! W kolekcji jest tyle ślicznych rzeczy, które sprawią, że mój dom będzie wyglądał wyjątkowo na Święta. Wszystko zamówiłam przez internet, z dostawą do domu, bo koszt transportu to zaledwie 15 zł. Zresztą z niemowlakiem zdecydowanie bardziej wolę zakupy online. Szybko łatwo i przyjemnie zakupy dotarły do mnie po dwóch dniach roboczych od zamówienia. 

Jeśli nie macie w domu kominka, lub portalu kominkowego, zawsze możecie udekorować tak konsolę, czy półkę dekoracyjną wiszącą na ścianie. 

Do dekoracji salonu wybrałam :

Jak ozdobić portal kominkowy na Święta?

Puszka z pokrywką; Wazon biały; Świecznik biały; Gwiazda klosz; Wazon szklany przezroczysty; miska, kubek świąteczny, podstawka pod świecę, sztuczna girlanda, ścierka, ozdoba,/bombka, konik; latarenka; wieszak na wieniec;

A co jeszcze wpadło mi w oko i zastanawiam się czy jeszcze nie dokupić tych kliku dekoracji:

Jak ozdobić portal kominkowy na Święta?

Szklane naczynie, filiżanka, świecznik, fartuszek dziecięcy, czapka kucharska

Kolekcja VINTERFEST, to kolekcja specjalnie dedykowana na Święta. W przyszłym roku pewnie będzie inna a produkty wcale nie muszą się powtarzać. W zeszłym roku do domu kupiłam  kilka pięknych ozdób z kolekcji VINTER 2018 i w tym roku nie są one już dostępne w sprzedaży. Jeśli coś Wam wpadnie w oko to spieszcie się z zakupami, bo potem możecie żałować. Jedną z moich ulubionych zeszłorocznych zdobyczy jest ten piękny półmisek, na których leżą faworki:

Jak ozdobić portal kominkowy na Święta?

Wbrew pozorom dobrze udekorować kominek, czy portal kominkowy wcale nie jest łatwo. Jest tyle pięknych dekoracji i nietrudno można popaść w przesadę. Dekorują kominek bez planu i zasad łatwo przesadzić i wprowadzić zbędny chaos. Warto poznać te kilka podstawowych zasad,  jakimi warto się kierować, aby osiągnąć zamierzony efekt: piękny i spójny kominek/portal kominkowy nadający wnętrzu przytulności oraz będący miejscem rodzinnych spotkań. 

1. Kolory

Pierwsza zasada to ograniczenie kolorów. W sklepach dekoracje Świąteczne dostępne są w wielu różnorodnych kolorach i warto wybrać 3-4 kolory, których będziemy się trzymać. Ja zdecydowałam się na biel, czerwień, błękit oraz złoto w dodatkach. Aby zasmakować czegoś nowego specjalnie sięgnęłam po kolor niebieski. Nigdy wcześniej nie używałam tej barwy zdobiąc dom na Święta. Pojawia się ona na kilku wybranych przeze mnie produktach VINTERFEST i mimo, że są one ściśle związane z kulturą Szwedzką (konik Dala) to ich zdobienia przypominają mi trochę nasze regionalne ludowe wzory. Konik Dala to jeden z największych symbolów Szwecji a ludowa tradycja głosi, że ten mały konik odpędza demony, dlatego tradycyjnie wieszano go nad wejściem do domu.

Jak ozdobić portal kominkowy na Święta?

2. Różne faktury

Stosując elementy dekoracyjne w tych samych barwach warto zadbać, aby różniły się fakturą. Do dekoracji ze Świątecznej kolekcji IKEA celowo dobrałam kilka produktów z nowej serii GODTAGBAR, która inspirowana jest klasycznymi wzorami szwedzkich wazonów. Samo wykonanie jest bardziej chropowate, nieregularne i przypomina ręczną pracę wykonaną z gliny. Bardzo podoba mi się ich “niedoskonałość” i dzięki temu wydają się one bardziej prawdziwe. Dzięki temu udało mi się zestawić ze sobą błyszczącą ceramikę oraz nieco chropowate szkliwo wazonu oraz świecznika. 

Jak ozdobić portal kominkowy na Święta?

3. Kompozycja

Nie mniej ważna jest kompozycja. Jest wiele szkół aranżowania przestrzeni kominków, portali kominkowych, czy konsoli. Zasady mówią nam w jaki sposób należy ustawić przedmioty na półce kominkowej, aby wyglądały one spójnie i atrakcyjnie. Pamiętajmy, że nasz kominek/portal kominkowy zwykle jest centralnym punktem pokoju i dlatego jego aranżacja musi być perfektywna.

  1. Dwie wieże, czyli ustawienie elementów tak, aby po bokach były tak zwane dwie wieże, czyli najwyższe elementy.
  2. Trzy słupki, to harmonijne rozstawienie produktów tak, aby zarówno po bokach, jak i po środku aranżacji znalazły się wyższe elementy. Jest to stylizacja szersza i zdecydowanie bardziej harmonijna. Pozwala na umieszczenie na półce kominka znacznie większej ilości elementów. Pamiętajcie jednak, aby nie popaść w przesadę. 
  3.  Litera A, kiedy wierzchołek kompozycji stanowi wiszące lustro lub stroik. To chyba najbardziej typowy sposób na aranżację przestrzeni kominka lub portalu kominkowego. W Naszym domu nad portalem wisi lustro w kształcie słońca i stanowi ono właśnie wierzchołek litery “A”.

Jak ozdobić portal kominkowy na Święta?

Kompozycja dekoracyjna składa się z jednego lub dwóch głównych elementów (jak na przykład lustro lud dwa wazony zlokalizowane symetrycznie po bokach półki) oraz elementów dopełniających.

Czym są elementy dopełniające?

To niedużej wielkości elementy, które jak sama nazwa wskazuje dopełniają naszą kompozycje. Może to być miseczka z piernikami, kubek z gorącym kakao, świecznik, czy naturalne dekoracje w postaci gałązki świerku czy derenia. Ten ostatni jest moim dekoracyjnym odkryciem. Jego delikatne czerwone owoce przepięknie wyglądają w aranżacji Świątecznej. 

Jak ozdobić portal kominkowy na Święta?

Rozstawienie elementów dopełniających

TIP: Elementy dopełniające nie powinny być ustawione w jednym rzędzie! To najczęstszy błąd. Znacznie lepiej wyglądają elementy ustawione nieregularnie. Nie chodzi mi tez o ustawanie ich w równy trójkąt. Jeden z nich powinien być wysunięty delikatnie do przodu, dzięki czemu osiągniemy ciekawy i nietuzinkowy efekt dekoracyjny a nasza kompozycja zyska głębię!

Wielkość i zróżnicowanie elementów dopełniających

TIP: Postaraj się , aby elementy dopełniające nie były jednakowej wysokości. Na przykład ustawiając świeczki dobrze, żeby były one w różnej wysokości. Jeśli to możliwe postaraj się zróżnicować elementy dopełniające. Ja ustawiłam trzy świeczki razem i był to efekt zamierzony, natomiast równie dobrze wyglądałyby one zmieszane z pudełkiem na cukierki, czy małym świecznikiem. Dzięki temu uda się osiągnąć iluzję oraz efekt głębi.

Czasem, kiedy przedmioty są identyczne, można je umieścić w jednej linii. Np. trzy identyczne małe wazoniki z kwiatami. Ja jednak nie stosuję takiego efektu, choć wiem, ze inny dekoratorzy czasem sięgają po efekt powtórzenia. 

Zbyt wąska półka nad kominkiem

Jeśli półka nad kominkiem jest zbyt wąska, aby ustawić na niej zestaw dekoracji zawsze możemy oprzeć na niej obrazki w ramkach różnej wielkości. Dzięki temu możemy zbudować całkiem ciekawą dekorację i stworzyć oryginalną koncepcję dekoracyjną. Zawsze też możesz ułożyć przedmioty w stos np. książki, prezenty, czy gazety i położyć je na ziemi przed portalem kominkowym. Dekorując portal kominkowy zawsze mamy jeszcze “okienko” w miejscu, gdzie normalnie byłby kominek. Nie zapominajmy o tej przestrzeni. Ona też musi współgrać z resztą dekoracji.

4. Mniej znaczy więcej

Postaraj się ograniczyć liczbę elementów, aby na półce kominka nie powstał chaos. Wiadomo, że Święta rządzą się swoimi prawami i często tworzymy kompozycje “na bogato”, jednak można ograniczyć liczbę kolorów, wzorów i wielkość używanych elementów. W przypadku dekoracji kominka/portalu kominkowego kluczem jest prostota! 

Jak ozdobić portal kominkowy na Święta?

5. Nie używaj zbyt dużej ilości małych obiektów

Czasem kusi nas, by szeroką półkę kominkową wypełnić w całości, stawiając na niej dużą ilość malutkich dekoracji. Warto przemyśleć takie zachowana, bo łatwo osiągnąć efekt przesytu i bałaganu. Wizualnie tak udekorowany kominek będzie przytłaczający. Absolutnie unikaj sytuacji w której na półce kominkowej ustawione są tylko małe elementy i jest ich naprawdę sporo, brakuje natomiast wysokich dekoracji. Tworzymy wtedy efekt tak zwanej “wystawki”.

6. Nie zapominaj o pionie

Budując udaną kompozycję nie zapomnij o elemencie wiszącym nad półką kominkową. Może to być obraz w zdobionej ramie lub minimalistyczne lustro. Ważne, żeby był zawieszony w odpowiedniej wysokości nad półką. Nie za wysoko i nie za nisko, średnio obrazy wieszamy około 10-15 cm nad półką kominkową. To on będzie stanowił główną oś kompozycji. Moje lustro w kształcie słońca, zawieszone jest na wysokości 50 cm nad kominkiem, dzięki czemu mogę korzystać z naprawdę wysokich elementów stawianych na półce komika. To on będzie stanowił główną oś kompozycji.

7. Elementy naturalne, żywe

Urozmaiceniem i niesamowitym walorem każdej stylizacji jest użycie żywych kwiatów lub naturalnych dekoracyjnych elementów. Zresztą ta zasada sprawdza się we wszystkich wnętrzarskich stylizacjach. Beż żywych kwiatów nie warto zaczynać sesji zdjęciowej. W mojej stylizacji pojawiła się żywa gwiazda betlejemska, gałązki derenia oraz iglaste gałązki prosto z ogrodu. W niektórych stylizacjach dopełniłam przestrzeń jabłkami oraz orzechami. 

8. Jak ozdobić portal kominkowy na Święta? – propozycja 1

Propozycja pierwsza jest chyba najbogatsza ze wszystkich. Koniecznie chciałam na niej pokazać wszystko co mam. Potem nauczyłam się już ograniczać liczbę elementów. W tej kompozycji główną oś stanowi lustro  oraz “dwie wieże” w postaci wazonu i doniczki z gwiazdą. Z perspektywy czasu mogę stwierdzić, że dzieje się tutaj stanowczo za dużo. Dół i góra są tak samo “ciężkie” przez co jest trochę “gęsto” i brakuje “oddechu”. Pamiętajcie, że najlepiej jest uczyć się na własnych błędach, dlatego w drugiej propozycji zastosowałam już mniej elementów.

Jak ozdobić portal kominkowy na Święta?

9. Jak ozdobić portal kominkowy na Święta? – propozycja 2

Druga propozycja jest znacznie lżejsza. Zamiast ustawienia “dwóch wież” po bokach kominka, wyższe elementy znajdują się pośrodku – gwiazda STRÅLA i po lewej stronie półki nad kominkiem. Kompozycja przypomina odwróconą literę “L”. W tej kompozycji głównym elementem dopełniającym jest przepiękny ceramiczny konik projektu Paulin Machado.

Jak ozdobić portal kominkowy na Święta?
Jak ozdobić portal kominkowy na Święta?

Na dole w oknie kominkowym postawiłam gwiazdę betlejemską oraz poczęstunek dla Świętego Mikołaja. 

10. Jak ozdobić portal kominkowy na Święta? – propozycja 3

W trzeciej propozycji zdjęłam główny filar dwóch poprzednich kompozycji, czyli złote lustro słońce i zastąpiłam je stroikiem. Dzięki temu kompozycja stała się bardziej spójna i pasująca do klimatu Świątecznego. Gwiazda Betlejemska podobnie jak w poprzedniej propozycji pozostała na dole a na górnej półce pojawił się nieoczekiwany element DIY. 

Jak ozdobić portal kominkowy na Święta?

DIY LUSTRO Z TACY

Dawno, dawno temu, kiedy w sklepach sprzedawana była jeszcze kolekcja IKEA PS 2014 kupiłam dwie tace. Jedną z nich używam na co dzień a druga leżała w opakowaniu. Od razu wiedziałam co chcę z nią zrobić, więc u szklarza zamówiłam lustro o wymiarach pasujących do tacy. Koszt ok 20 zł. Do stworzenia projektu DIY brakowało tylko odrobiny kleju polimerowego, który nadaje się do takich prac. I voilà, tak powstawało minimalistyczne lustro, będące ciekawym akcentem w tej kompozycji. Niepowtarzalne lustro. Obecnie w stałej ofercie IKEA jest taca SKALA, z której również można zrobić ciekawe DIY a w miejsce uchwytów na ręce możemy zamocować skórzany pasek do zawieszenia lustra na ścianie!

Jak ozdobić portal kominkowy na Święta?

11. Jak ozdobić portal kominkowy na Święta? – propozycja 4

Skoro udało nam się stworzyć oryginalne i piękne w swojej prostocie DIY, postanowiłam użyć go także w kolejnej propozycji. Tym razem jednak lustro umieściłam w oknie kominka. Przed nim, niczym lampę naftową umieściłam ozdobny świecznik – latarenkę

Jak ozdobić portal kominkowy na Święta?

Tym razem dwa dominujące poprzednie stylizacje elementy w postaci wazonu oraz gwiazdy betlejemskiej postawiłam przed kominkiem natomiast na półce kominka postawiłam dużo lżejszą gwiazdę oraz nieduże elementy dopełniające. Dzięki temu “ciężar” kompozycji zszedł na dół! Mogłam też skorzystać z efektu stopniowania, stawiając trzy świeczki od największej do najmniejszej. 

Jak ozdobić portal kominkowy na Święta?

Mam nadzieję, że moje porady okazały się dla Was przydatne. Wprawdzie mówimy o dekorowaniu kominka na Święta, ale większość tych porad jest na tyle uniwersalnych, że możemy je bez problemu stosować zawsze i o każdej porze roku. 

Która propozycja podobała się Wam najbardziej?

Post powstał w ramach współpracy z marką IKEA.

Related Posts

Leave a Comment