Fotele do ogrodu – co musisz wiedzieć przed ich zakupem

by Kasia Bobocińska

W poprzednich sezonach ogrodowych opowiadałam Wam  tym jak urządzić taras w stylu klasycznym, mówiłam Wam o stylach w jakich możecie urządzić wasze strefy wypoczynkowe (JAK URZĄDZIĆ STREFĘ WYPOCZYNKOWĄ W OGRODZIE) oraz jak zaaranżować Wasze salony pod chmurką (SALON POD CHMURKĄ W 3 STYLACH). W dzisiejszym wpisie chciałabym Wam przybliżyć materiały z jakich mogą być wykonane meble ogrodowe oraz zalety i wady poszczególnych rozwiązań. Jako przykład posłużą nam fotele ogrodowe, ale podobne zasady dotyczyć będą stołów, krzeseł, kanap, czy całych kompletów ogrodowych. Co musisz wiedzieć przed zakupem foteli ogrodowych?

Wybierając fotele do ogrodu powinieneś zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

– przede wszystkim ważny jest materiał z jakiego wykonany jest mebel, bo każdy materiał ma swoje wady i zalety. Warto zwrócić szczególną uwagę na to jak dany materiał reaguje na zmienne warunki atmosferyczne, bo przecież będzie on wystawiony na zewnątrz i będzie na niego padać deszcz i świecić mocne słońce. Niektóre materiały wymagać od nas będą specjalnej pielęgnacji, która może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Wybór materiału powinien być też uzależniony o miejsca w jakim będziemy użytkować mebel, bo przecież możemy z niego korzystać np. na zadaszonym tarasie i warunki atmosferyczne nie musza być dla nas tak istotne

– warto zwrócić uwagę na miejsce wyprodukowania danych mebli oraz z uwagą przyjrzeć się ulotce mówiącej o właściwościach danego materiału, bo może okazać się, że są tam zaskakujące informacje.  Fotel mający w nazwie ogrodowy może nie nadawać się do użytkowania na zewnątrz. 

– jeśli zależy nam na jakości warto kupować meble znanych marek, które gwarantują nam możliwość zwrotu, gdy dany mebel nie spełni naszych oczekiwań lub w sklepach internetowych w których zakupiony towar możemy zwrócić w ciągu 30 dni

– Warto też sprawdzić, czy producent daje na dany mebel gwarancję, wtedy przy ewentualnej “wpadce”, ale z doświadczenia wiem, że gwarancja w przypadku mebli ogrodowych jest rzadkością. Chyba, że kupujemy u producenta np. mebli drewnianych, który sprzedaje fotel odpowiednio zabezpieczony i może nam zaoferować np. 3-4 letnią gwarancję na niego.

Najpopularniejsze fotele ogrodowe zrobione są z eco-rattanu, rattanu, drewna, metalu oraz plastiku i tworzywa sztucznego.

Z jakiego materiału wybrać fotel wiszący do ogrodu lub na taras?

Ciekawym rozwiązaniem i coraz modniejszym w ostatnich latach w naszych ogrodach i tarasach jest wykorzystanie wiszących foteli. Są one nie tylko bardzo dekoracyjne, ale także niesamowicie wygodne. Najpopularniejsze wykonane są z eco-rattanu, tworzyw sztucznych a rzadziej z drewna. Oprócz materiału z jakiego wykonane jest siedzisko w przypadku foteli bujanych najistotniejszym elementem jest jakość materiału i sposób malowania postumentu na którym jest on zawieszony! Tutaj musimy wybrać najlepszy materiał, w przeciwnym wypadku po pierwszym deszczu metal zacznie nam rdzewieć!

Dlatego, gdy decydujemy się na fotel wiszący musimy sprawdzić:

– po pierwsze, z jakiego materiału wykonany jest postument, czy jest on ze stali, czy jest ona malowana proszkowo?

– po drugie, czy materiał fotela cechuje duża odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy promieniowanie UV

– po trzecie, z jakiego materiału wykonane są poduszki fotela i czy są one wodoodporne, czy będziemy musieli je zdejmować na wypadek deszczu

Do ogrodu i na taras najlepiej wybrać fotel wiszący spełniający wszystkie wymienione wyżej kryteria. 

Fotele ogrodowe drewniane – wady i zalety

Najbardziej klasyczny materiał to drewno. Drewno drewnu nierówne i wybierając fotele zbudowane z drewna warto zadbać, by był to materiał dobrej jakości. Drewno, jako materiał wykorzystywany jest od lat, ma ono wiele zalet, ale też niestety wad. Jedną z jego podstawowych zalet, to fakt, że o ile wybierzemy dobry gatunek drewna to materiał, który nas nie oszuka. Wybierając tworzywa sztuczne, eco-rattan na pierwszy rzut oka trudno ocenić nam jakość materiału. Nie znamy się na jego strukturze, nie mamy laboratorium pozwalającego ocenić nam jego strukturę, natomiast jakość drewna widać na pierwszy rzut oka. 

Zacznijmy od wad.

– drewno jako materiał do budowy eleganckich foteli ogrodowych powinno być dobrej jakości a przez co jego cena jest wyższa

– o fotele ogrodowe z drewna trzeba dbać i impregnować je przynajmniej raz na dwa lata

– pod wpływem czynników atmosferycznych niezabezpieczone drewno lub drewno źle zaimpregnowane może szarzeć

– renowacja starych mebli drewnianych pokrytych lakierem, który pod wpływem starości popękał wiąże się ze szlifowaniem  a co za tym idzie dodatkową pracą

– meble drewniane sporo ważą i są mało komfortowe, jeśli chodzi o możliwość ich przenoszenia.

Prześledźmy zalety drewna:

– drewno jest materiałem naturalnym, a wiec fotele ogrodowe z drewna idealnie wyglądają na tle zieleni i naturalnych ozdób np. idealnie prezentują się na kamiennym patio

– odpowiednia pielęgnacja mebli drewnianych może im jednak zapewnić długowieczność

– drewniane fotele możemy zmieniać i przemalowywać w dowolny sposób, w jednym sezonie mogą być w kolorze naturalnego drewna a w innym w kolorze hebanu.

Fotele ogrodowe rattanowe oraz wiklinowe – wady i zalety

– fotele z ogrodowe z rattanu czy wikliny są bardziej wrażliwe na czynniki atmosferyczne 

– koszt zakupu fotela z prawdziwego rattanu jest znacznie wyższy niż z drewna, czy eco-rattanu

– niestety, w przypadku długotrwałego zawilgocenia fotel wiklinowy czy rattanowy może się szybko zniszczyć, zmienić swój kolor i właściwości. Często zostawiony na ogrodzie wiklinowy fotel po zimie szarzeje.

– naturalny i ekologiczny materiał

– fotele z wikliny i rattanu mają niezaprzeczalny urok i są bardzo dekoracyjne

– fotele ogrodowe z rattanu lub wikliny są lekkie i łatwe do przemieszczania

– fotele ogrodowe z rattanu i wikliny są bezpieczne dla zwierząt, wiec gdy nasz domowy przyjaciel się niemi zainteresuje, to nic mu nie grozi

– rattan i wiklina to materiały elastyczne, dzięki czemu można formować z nich naprawdę piękne i fantazyjne kształty, dlatego tego typu meble są bardzo dekoracyjne

Fotele ogrodowe metalowe – wady i zalety

Warto rozróżnić przynajmniej dwa rodzaje metalowych mebli ogrodowych z twardszego żeliwa i lekkiego aluminium i każdy z nich ma inne właściwości a przez co inne wady i zalety:

żeliwo:

– są bardzo ciężkie i trudne w transporcie

– fotele ogrodowe z żeliwa ze względu na swoją wagę zimują na ogrodzie i z czasem metal może zacząć korodować

– fotele metalowe do ogrodu wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed korozją

– są bardzo kosztowne

aluminium:

– nie można ich pomalować zwykłą farbą do metalu

– ich ceny mogą być wysokie

żeliwo:

– fotele ogrodowe żeliwne odporne są na temperatury i promieniowanie UV

– waga mebli jest zarówno ich wadą, jak i zaletą bo dzięki niej są stabilne i nienarażone na działanie wiatru 

– wysoka trwałość mebli, przy odpowiednim zabezpieczaniu przed korozją zapewnia im długowieczność

aluminium:

– fotele ogrodowe z aluminium są odporne na temperatury i promieniowanie UV

– są bardzo lekkie

– fotele z aluminium są łatwe w transporcie

– meble z aluminium są łatwe w utrzymaniu czystości

Jaki design foteli ogrodowych wybrać?

Przed zakupem foteli ogrodowych warto przede wszystkim określić dokładnie budżet oraz funkcję jaką mają spełniać w ogrodzie. Inny budżet przeznaczmy zapewne na zakup 6 rekreacyjnych foteli a inny na pojedynczy dekoracyjny fotel w stylu boho, który ma stać się ozdobą tarasu.

Czy chcemy osiągnąć efekt wow wybierając designerski fotel, czy raczej zależy nam na względach praktycznych, aby zaspokoić nasze podstawowe potrzeby związane z biesiadowaniem na świeżym powietrzu.

Niemniej ważny jest styl mebli, jakie wybierzemy na taras. Powinny być one zbliżone stylem do mebli w naszym domu, bo “salon pod chmurką” to przedłużenie naszego domu.

Jeśli lubimy styl skandynawski, to do ogrodu wybierzmy proste minimalistyczne fotele z metalu lub drewna, który w okresie zimowym możemy równie dobrze wstawić do wnętrza!

Jeśli bliżej nam do stylu boho, to pięknie sprawdzi się u nas bogato zdobiony fotel rattanowy lub wiszący ażurowy fotel w kształcie jaja.

Jeśli lubimy meble vintage, to świetnie będą wyglądać u nas meble z prawdziwego rattanu lub tradycyjnego drewna. 

O tym, jak wspaniałe i różnorodne mogą być kolekcje mebli ogrodowych przeczytacie we wpisie:

TRENDY I STYLE W ARANŻACJI STREFY OUTDOOR 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem foteli ogrodowych?

Rozmiar

Na rozmiar zamówionych mebli oraz miejsce w jakiem będziemy je przechowywać poza sezonem. Zachwyceni myślą o wspaniałym wypoczynku na łonie natury być może zaskoczeni jesienią, gdy okaże się, że nie mamy co zrobić z naszymi meblami. Brak miejsca do przechowywania to jedno a drugie to wielkość tarasu. Jeśli nasz taras jest malutki lub chcemy kupić meble na balkon w bloku to ich rozmiar powinien mieć znacznie, szczególnie gdy planujemy zakup komplet foteli ogrodowych a nie pojedynczą sztukę. 

Kolor

Kolejna kwestia, jaką warto przemyśleć jest kolor fotela ogrodowego na jaki się zdecydujemy. Wybierając kolor mebli należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów, ale przede wszystkim nasze upodobania. Kolor powinien podobać się przede wszystkim nam i nie powinien nam się znudzić po sezonie. Nie warto kupować rzeczy, które nie podobają nam się wizualnie i nie będziemy dobrze czuć się w ich otoczeniu a jedyną ich zaletą jest cena. Dobierając kolorystykę mebli ogrodowych dobrze jest zrezygnować z ostrych barw i postawić na klasykę, bo ona się zawsze sprawdzi.

Wybierając kolor warto brać pod uwagę:

– otoczenie w jakim ustawimy fotel

– podłoże na jakim będzie stał mebel

Jasno beżowe meble oraz jasne szarości pięknie wyglądać będą w połączeniu z naturalnym drewnem, zielenią trawnika. Ciemniejsze brązy, szarości, czerń i grafit, antracyt to optymalne barwy na tarasach z ciemnego gresu oraz na zakątkach wyłożonych kostką brukową.  

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Was przydatny. Starałam się zebrać w jednym miejscu cała swoją wiedzę o materiałach z jakich wykonane są meble ogrodowe. Korzystając ze starego ogrodu niedawno wymieniliśmy nasze meble ogrodowe na nowe i muszę przyznać, że to będzie ich trzeci sezon a śladów użytkowania nie widać. Mamy też możliwość porównania z meblami, które w ogrodzie już były. Widać jak się starzeją niektóre materiały przez lata! Wybierając meble do naszego ogrodu kierowałam się przede wszystkim względami praktycznymi i zadbałam, aby materiały z jakich są one wykonane były odporne na warunki atmosferyczne. 

Related Posts

Leave a Comment