PORADY: JAK URZĄDZIĆ PRZESTRZEŃ WYPOCZYNKOWĄ W OGRODZIE?

by Kasia Bobocińska

To był niezwykle emocjonujący i pełen wyzwań tydzień. Z jednej strony sesja zaliczeniowa na ASP i całonocne wkuwanie zagadnień z historii sztuki, z drugiej strony świetnie zorganizowany wyjazd do fabryki Tubądzin (opowiem Wam o tej wizycie już wkrótce) a na koniec niczym wisienka na torcie organizacja przyjęcia urodzinowego synka w starym ogrodzie. Tak jak napisałam Wam w poście Moja majówka w starym ogrodzie przy okazji urodzin córeczki mieliśmy okazję wreszcie zaprosić do ogrodu całą rodzinę! To była specyficzna impreza. Trochę na wariackich papierach. W domu pełno kurzu, jedna działająca toaleta, brak umywalki a w ogrodzie chaszcze i naprędce zorganizowana przestrzeń biesiadna. Za mały stół, który został nam po poprzednich właścicielach, kilka plastikowych krzeseł, jakaś ławeczka z odzysku. Pomimo całego uroku ogrodu, niestety nie dało się ukryć, że nie zadbałam należycie o organizację przestrzeni wypoczynkowej. Każdy z nas popełnia błędy, ważne, żeby wyciągnąć z nich wnioski. Dlatego na przyjęcie synka postanowiłam przygotować się znacznie lepiej. Stanęłam przed nie lada wyzwaniem. Jak urządzić przestrzeń wypoczynkową w ogrodzie, żeby stała się ona miejscem szczególnym, w którym z jednej strony będziemy mogli gościć rodzinę i przyjaciół, spędzać letnie wieczory lub po prostu beztrosko się relaksować?

JAK URZĄDZIĆ PRZESTRZEŃ WYPOCZYNKOWĄ W OGRODZIE?

Urządzanie przestrzeni wypoczynkowej w ogrodzie to nie lada wyzwanie. W naszym przypadku nie mieliśmy do dyspozycji wygodnego trasu, a przestrzeń reklaksacyjno — wypoczynkową należało zaaranżować w centrum ogrodu. Urządzanie strefy wypoczynku to wybór odpowiednich mebli dostosowanych do stylu, w jakim pragniemy się relaksować, ale także innych dodatków. Kiedy zdecydujemy się na jeden styl mebli, warto podążać już w tym kierunku. Od czego zaczynamy? Od podstaw, czyli od wyboru odpowiedniego stołu oraz mebli ogrodowych (celowo nie piszę krzeseł, bo równie dobrze możemy zdecydować się na fotele lub ogrodową kanapę). Wszystko zależy od tego, czy chcemy stół na kilkanaście osób bo organizujemy duże przyjęcie w ogrodzie, czy raczej strefy chilloutu do relaksowania się z rodziną.

Photo:Wiktor Kłyk

Aby zaaranżować idealny wypoczynek w ogrodzie, taki nasz drugi letni salon, w którym chętnie będziemy przebywać i zapraszać do niegogości, warto zdecydować się na styl, który najbardziej odpowiada naszym gustom i jednocześnie, co ogromnie ważne, pasuje do otoczenia.

Wybierając meble do ogrodu trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów:

– wykończenie mebli, obecnie na rynku jest wiele rożnych materiałów z których produkowane są meble ogrodowe: drewno, ratan, technoratan, aluminium, inny metal, plastik, kamień i wiele innych

– kolorystyka, od samego początku już przy zakupie pierwszego meble powinniśmy być w miarę możliwości konsekwentni i jeśli decydujemy się na wykończenie mebli w palecie szarości to niech będzie ona utrzymana do samego końca

– warto na wstępie przemyśleć też późniejszy sposób przechowywania mebli ogrodowych tak, z nienadejściem zimy, przymrozków nie pojawił się problem

Ponieważ do swojego ogrodu, na przyjęcie synka, poszukiwałam idealnego zestawu wypoczynkowego przejrzałam dokładnie ofertę Jysk, w którym akurat była promocja na wybrane meble ogrodowe. Dzięki temu udało mi się w kocu kupić 2 metrowy stół z krzesłami o 400zł taniej.

STÓŁ I KRZESŁA

Pierwszy zastaw krzeseł i stolików, jaki przygotowałam, pasuje idealnie do niewielkich przestrzeni, niedużych balkonów i tarasów. Jeśli lubimy pić kawkę na trasie lub zapraszamy przyjaciółki na plotki, to takie rozwiązanie jest stworzone dla nas. Wystarczy zastanowić się na stylem. Lubimy bardziej nowoczesne rozwiązania czy raczej klasyczne, np. w postaci mebli z technoratanu?

 1. Krzesło ELVERUM. 349zł – Jysk
 2. Stolik OTTA, 199zł – Jysk
 3. Stolik IDRE, 75zł – Jysk
 4. Krzesło FANGEL, 349zł – Jysk
 5. Stoliki VEBBESTRUP, 449zł – Jysk
 6. Fotel z technorattanu, 299zł – Jysk
 7. Krzesło VEBBESTRUP, 799zł –Jysk
 8. Krzesło UBBERUP, 229zł – Jysk

Tutaj rozwiązania na nieco większe przestrzenie.

 1. Stół plus 4 krzesła SANDVIG, 2395zł – Jysk
 2. Krzesło TAMBOHUSE, 1499zł – Jysk
 3. Stol Sandvika, 749zł – Jysk
 4. Stół BORRE, 999zł – Jysk
 5. Stół MOSS + VARMING, 2999zł – Jysk
 6. Stół MOSS, 2435zł –Jysk

STREFA CHILLOUTU

A jeśli kochamy wypoczynek na świeżym powietrzu to na wakacje możemy się przenieść z kanapą z salonu do ogrodu. Na pewno pomyślę o takim rozwiązaniu w przyszłości. W tym roku kupiliśmy duży stół a może w przyszłym kanapę. Ogród jest duży i na pewno będziemy chcieli w przyszłości wybudować sobie piękny drewniany taras.  Marzy mi się taka kanapa z poduchami oraz niewielkim stolikiem.. ale póki chordy komarów bezlitośnie pozbawiają mnie marzeń o relaksie na świeżym powietrzu.

 1. Zestaw wypoczyn. ULLEHUSE, 3499zł – Jysk
 2. Moduł boczny EBBESKOV szary, 899zł –Jysk
 3. Moduł-stół EBBESKOV, 699zł – Jysk
 4. Zestaw wypoczyn. VEBBESTRUP, 3399zł – Jysk
 5. Zestaw wypoczyn. TAMBOHUSE, 8999zł – Jysk
 6. Krzesło EJLBY, 799zł – Jysk
 7. Krzesło pozycyjne STORD, 99zł – Jysk

DEKORACJE STOŁU

Oczywiście przygotowując przyjęcie w ogrodzie warto pamiętać o przybraniu stołu. To co muszę kupić na następną imprezę rodzinną to z pewnością słój na lemoniadę.

 1. Pojemnik z kranikiem RINGDUE, 40zł – Jysk
 2. Dzbanek LEMONADE – Jysk
 3. Szklanka KRUSFLUE mix, 5zł – Jysk
 4. Pojemnik z kranikiem FJAND, 25zł – Jysk
 5. Serwetki LERSSON – Jysk
 6. Świeca ARNGRIM – Jysk
 7. Świeca HOLME – Jysk
 8. Podkładka VRESROS – Jysk
 9. Misa LAUKE – Jysk

DEKORACJE OGRODU

Drobne dekoracje w postaci lampionów, dywaników czy wiszących doniczek stworzą niesamowity klimat w naszej przestrzeni wypoczynkowej.

 1. Donica wisząca STORSKARV, 39,95zł – Jysk
 2. Latarnia SIVSANGER, 44,95zł –Jysk
 3. Latarnia TAKSVALE, 79,95zł –Jysk
 4. Koc piknikowy DUETROST, 30zł – Jysk
 5. Dywan KOLTRAST, 40zł – Jysk
 6. Donica SVARTBAK, 149zł – Jysk
 7. Donica SANSEBIE 2szt, 269zł – Jysk

WARIACJA KOLORYSTYCZNA

A na koniec mała wariacja kolorystyczna, czyli kilka kolorowych dekoracji, które na pewno zrobią wrażenie na dzieciach i nie tylko. Mnie szczególnie spodobały się doniczki w kształcie zwierzątek. Nie wiem jak Wy, ale ja dziś pędzę po nie do Jysk! Moje dzieci mają już w domu małą kolekcję miniaturowych kwiatków i mchów, które możemy przesadzić do tych osłonek. Będą piękną dekoracją ich pokoi 🙂

 1. Sznur lampek FINK, 90zł – Jysk
 2. Kosz SPARV, 65zł – Jysk
 3. Lampa ENTITA, 7zł – Jysk
 4. Donica AGNER W11cm, 16,95zł –Jysk
 5. Poduszka ozd. MIMOSA, 49,95zł – Jysk
 6. Dekor. ścienna MUNDI, 10zł – Jysk
 7. Klatka dekoracyjna ISFUGL, 40zł – Jysk
 8. Hamak HOVMARKEN, 600zł – Jysk

W następnym poście powiem Wam jak zaaranżować stół na przyjęcie w ogrodzie. Moim niedoścignionym ideałem było leśne przyjęcie zaaranżowane przez Izę z bloga Coloresdemialma. Pamiętacie? –> Dekoracja stołu: Jak przygotować przyjęcie w lesie?. Opowiem też jak wykorzystać bogactwo ogrodu i stworzyć proste dekoracje DIY. No i tradycyjnie napiszę kilka słów o przyjęciu urodzinowych synka, które organizowaliśmy w ten weekend oraz o nowych meblach ogrodowych, oczywiście jak się pewnie domyślacie, z Jysk 🙂

A Wy jak relaksujecie się w ogrodzie, na tarasie? Jakie macie meble ogrodowe?

Related Posts