DIY: JAK SZYBKO ODNOWIĆ STARE KRZESŁO?

by Kasia Bobocińska

Początkowo, metamorfoza krzesła miała pojawić się tylko na moim Instagramie. Prowadzę tam,  od końca lutego, cykl publikacji #wiosennemetamorfozy i #wiosennemetamorfozyconchitahome. Staram się Was inspirować i zachęcać do drobnych zmian we wnętrzach. Ostatnio ktoś słusznie zauważył, że przymusowa izolacja w domu sprawiła, że przeszłam przez nasz dom jak huragan, odnawiając wszystko, co długo czekało na moją uwagę. To prawda. Dzięki temu, że mam obok siebie męża, dzieci, mogę się rozwijać. Paradoksalnie, izolacja pozwoliła mi rozwinąć skrzydła. Dawno nie czułam takiego przypływu energii. Oczywiście są też gorsze dni, kiedy przytłaczające informacje sprawiają, że czuje się nieswojo. Jednak ogród  i start projektu “Warzywniak” bardzo, bardzo mnie cieszą!  Dziś opowiem Wam jak szybko odnowić stare krzesło? To metamorfoza opisana specjalnie na Waszą prośbę. Poznajcie jego historię.

STARE KRZESŁO

Krzesło znalazłam dawno, dawno temu na pobliskim śmietniku. Nie pozwoliło mi przejść obok siebie obojętnie. Zabrałam je, schowałam w piwnicy. Czekało cierpliwie jak dzieci podrosną i będą mogły korzystać z niego w pełni. Ten czas właśnie nastał. We wrześniu czeka na Gabrysia szkoła. 

JAK SZYBKO ODNOWIĆ STARE KRZESŁO

To polskie krzesło z fabryki Gościcińskiej. 

USUNIĘCIE STAREGO MATERIAŁU ORAZ WARSTWY WYPEŁNIENIA

Pierwszym etapem metamorfozy było rozebranie krzesła na części oraz usunięcie starej tapicerki. 

Jak widzicie gąbką, która kiedyś pokrywała oparcie nie nadawała się już do niczego. Kruszyła się, sypała i trzeba było ją usunąć.

jak szybko odnowić stare krzesło?

OTULANIE SIEDZISKA WATOLINĄ

Po usunięciu starej, sypiącej się gąbki jako wypełnienie zastosowałam watolinę tapicerską. Przymocowałam ją za pomocą takera. Przy tej metamorfozie miałam okazję korzystać z nowego sprzętu w postaci akumulatorowego zszywacza tapicerskiego R18ST50. 

To był mój pierwszy raz z zszywaczem akumulatorowym. Zawsze używałam prostego takera ręcznego. Zszywki w zszywaczu Ryobi są grubsze i łączą powierzchnie z większą mocą.

WYBÓR MATERIAŁU NA OBICIE

Tym razem zależało mi na tym, aby odtworzyć stan krzesła z czasów jego nowości. Do tapicerowania wybrałam materiał MONOLITH 37 marki Davis Fabrics. To tkanina z gatunku pluszu z bardzo krótkim włosem, od spodu wzmocniona podkładem polarowym. Dzięki technologii WATER REPELLENT tkanina nie wchłania tak wody.

USUNIĘCIE STARYCH POWŁOK

Przed polakierowaniem dokładnie oczyściłam krzesło ze starych powłok. Wcześniej krzesło pokryte było starym lakierem, który trzeba było usunąć, bo zaczął się łuszczyć. Do oczyszczenia krzesła użyłam dwóch rodzajów szlifierek mechanicznych: oscylacyjnej kątowej z papierem gr. 40 i oscylacyjnej okrągłej z papierem gr. 120. Usuniecie starego lakieru poszło mi bardzo sprawnie, gdyż nie trzymał się on już dobrze powierzchni. 

JAK SZYBKO ODNOWIĆ STARE KRZESŁO

LAKIEROWANIE

Kiedy krzesło było już czyste i gotowe do lakierowania nałożyłam na nie za pomocą pędzała bezbarwny lakier do drewna. Bardzo lubię ten produkt, bo jednocześnie zabezpiecza drewno, jak i ma niewielki wpływ na jego kolorystykę. Oczywiście drewno pomalowane lakierem zmienia nieznacznie kolor, ale w bardzo przyjemny dla oka sposób.

JAK SZYBKO ODNOWIĆ STARE KRZESŁO

Lakier nanosiłam na powierzchnię mebla za pomocą pędzla. 

jak szybko odnowić stare krzesło?
JAK SZYBKO ODNOWIĆ STARE KRZESŁO

TAPICEROWANIE

Tapicerowanie siedziska

Tapicerowanie siedziska było banalnie proste. Wystarczyło odpowiednio naciągnąć materiał i zachować kolejność zszywania.

JAK SZYBKO ODNOWIĆ STARE KRZESŁO

Na początku przyszywamy materiał na górze i dole, pamiętając o naciągnięciu go. Potem zszywamy materiał po bokach,  naciągając go i pilnując, aby nie powstały zmarszczki. A na końcu zszywamy rogi, mocno naciągając materiał!

JAK SZYBKO ODNOWIĆ STARE KRZESŁO

I gotowe!

Tapicerowanie oparcia

O wiele trudniejsze było zszywanie oparcia bo materiał za pomocą zszywacza mogliśmy przybić tylko po jednej stronie. Drugą część oparcia trzeba było przyszyć ściegiem krytym. Generalnie chodzi o to, aby po naciągnięciu nitka, którą szyjemy nie była widoczna. Dlatego nitkę wbijamy równolegle do brzegów tkaniny ukrywając ją pod spodem.

Tapicerowanie oparcia

Ponieważ taki szew wykonywałam pierwszy raz nie wyszedł on perfekcyjnie, natomiast jestem bardzo zadowolona z tego, że nauczyłam się nowej umiejętności.

KRZESŁO PO METAMORFOZIE

A tak krzesło prezentuje się w pokoju chłopców. Pasuje idealnie do tapety oraz starej szkolnej ławki, którą niedawno odnawiałam: METAMORFOZA BIURKA DIY

JAK SZYBKO ODNOWIĆ STARE KRZESŁO
JAK SZYBKO ODNOWIĆ STARE KRZESŁO

Jak Wam się podoba krzesło po metamorfozie?

Related Posts

Leave a Comment