Jak utrzymać w czystości baterie łazienkowe? 5 domowych sposobów na ich czyszczenie.

by Kasia Bobocińska

Urządzając nasz stary dom a w szczególności łazienki, chciałam zadbać o każdy szczegół. Szczególną uwagę poświęciłam na wybór pięknych i nowoczesnych baterii.  We wszystkich łazienkach, głównie ze względów praktycznych i ekologicznych, zdecydowałam się zainstalować baterie elektroniczne. I to był strzał w dziesiątkę! Dzięki nim “wywołaliśmy” u siebie zdrowe nawyki i zaczęliśmy oszczędzać wodę. Jeśli chcecie poczytać o tym więcej, koniecznie zajrzyjcie do wpisu:

PORADY: JAK OSZCZĘDZAĆ WODĘ I OGRANICZYĆ JEJ ZUŻYCIE?

Kiedy zainwestowaliśmy już w dobrej jakości sprzęt, chcemy jak najlepiej o niego zadbać, aby służył nam jak najdłużej. Ja od jakiegoś czasu używam głównie domowych środków czyszczących. Dlatego dziś chcę Wam opowiedzieć o tym: Jak utrzymać w czystości baterie łazienkowe? czyli moje domowe sposoby na łatwe utrzymanie porządku. Część moich trików zdradziłam Wam już we wpisie o utrzymaniu w czystości ceramiki łazienkowej:

PORADY: JAK DBAĆ O CERAMIKĘ ŁAZIENKOWĄ?

Odkąd dowiedziałam się, że za pomocą reklamowanych silnych środków chemicznych, możemy nieumyślnie zniszczyć powłokę naszej ceramiki, zaczęłam zupełnie inaczej patrzeć na domowe środki czystości. Wybieram je nie tylko ze względu na ekologiczny styl życia, ale przede wszystkim z rozsądku.

Opowiadałam Wam już o ceramice a dziś skupimy się głównie na bateriach łazienkowych. Zajrzymy też do naszej biało – czarnej łazienki, którą pokazywałam Wam we wpisie:

STARY DOM: CZARNO – BIAŁA ŁAZIENKA FINAŁ

DOMOWE ŚRODKI CZYSZCZĄCE

Od jakiegoś czasu używam głównie domowych środków czyszczących. Oczywiście nie będę hipokrytką i nie napiszę, że udało mi się całkowicie wyeliminować chemię dostępną w sklepie.  W mojej walce o czysty dom wspieram się też kilkoma gotowymi detergentami, bo nie znalazłam idealnego sposobu na ich zastąpienie, ale do łazienki w pierwszej kolejności idę z buteleczką z mieszanką octu z sodą:

Mieszanka octu z sodą:

– 500 ml octu

 3 łyżeczki sody oczyszczonej

SPOSÓB 1

Mam w domu twardą wodę i już po tygodniu używania baterii  ALESSI Sense by Oras zauważyłam na niej biały osad z kamienia. Do wyczyszczenia jej powierzchni użyłam miękkiej szmatki nasączonej octem zmieszanym z wodą w proporcji 1:1.

SPOSÓB 2

Alternatywą dla octu jest sok z cytryny. Zamiast nasączyć szmatkę wodą z octem, moczymy ją w soku z cytryny i kładziemy na zabrudzone miejsce, jak okład. Po chwili zdejmujemy i dokładnie opłukujemy baterię wodą. 

SPOSÓB 3

Gdy zaniedbamy nasz kran i po jakimś czasie okaże się, że nasz perlator, czyli końcówka, przez którą leci woda jest cała zakamieniona, zamiast się męczyć i gimnastykować, aby ja wyczyścić na kranie, należy ją odkręcić i wrzucić do ciepłej wody, a następnie zasypać opakowaniem kwasku cytrynowego. Aby końcówka była w pełni wyczyszczona należy odczekać ok. 3 godziny, a następnie dokładnie umyć i opłukać perlator i zamontować z powrotem na kranie.

JAK UTRZYMAĆ W CZYSTOŚCI BATERIE ŁAZIENKOWE?

SPOSÓB 4

Mój sposób 3 to nic innego jak zapobieganie zabrudzeniom. Po co się męczyć czyszcząc brudną baterię, jak możemy powstrzymać jej zabrudzenia. Przy umywalce warto mieć koszyczek na suchą szmatkę i po korzystaniu z baterii wytrzeć ją do sucha szmatką z mikrofibry. Można też, raz w tygodniu prewencyjnie przetrzeć ją mieszanką wody i octu, o której już wspominałam wyżej.

SPOSÓB 5

Jeszcze jakiś czas temu czyszczenie baterii prysznicowych to było istne utrapienie. Kamień osadzał się wszędzie a szczególnie na słuchawce prysznicowej i nawet tak piękna bateria, jak IL BAGNO ALESSI One by Oras 8545, traciła urok. Mój sposób na słuchawki prysznicowe to wrzątek (1 litr) w połączeniu oczywiście z octem (pół szklanki).

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ CZYSZCZĄC BATERIE ŁAZIENKOWE?

Czyszcząc baterie łazienkowe musimy pamiętać o jednej, podstawowej zasadzie: środki do czyszczenia aplikujemy na ściereczkę lub gąbkę a nie bezpośrednio za pomocą spryskiwacza lub aerozolu na kran. Ostatnio podczas serwisu jednej z moich baterii, mogłam się dobitnie przekonać, co dzieje się z baterią, którą spryskujemy bezpośrednio środkiem do czyszczenia. Środki czystości, detergenty, które użyliśmy do sprzątania spłynęły pod baterię i przez długi czas działały negatywnie na metal. Z czasem taka bateria mogłyby korodować i w szybkim tempie się uszkodzić. Dlatego nie “pryskajmy” bezpośrednio na baterię środkami czyszczącymi, bo możemy jej zaszkodzić. Baterię najlepiej czyścić gąbką lub ściereczką zwilżoną środkiem czyszczącym.

SPOSOBY NA PRZYKRY ZAPACH OCTU

Wiadomo nie od dziś, że niekwestionowanym królem wśród środków do czyszczenia łazienek jest OCET. Nie ma on sobie równych, jeśli chodzi o usuwanie kamienia, który jest główną zmorą w naszych pięknych łazienkach.

Ja ocet uwielbiam, choć jego zapach już nie!

Niektórzy, niestety, rezygnują z jego użycia, przez jego intensywny zapach. Są jednak sposoby na jego zneutralizowanie. Wystarczy zrobić ocet aromatyczny. Jest na to prosty domowy sposób. 

PRZEPIS NA AROMATYCZNY OCET:

Do przygotowania aromatycznego octu potrzebować będziemy:

– słoik

– świeże zioła: mięta, bazylia, rozmaryn

– skórki cytrusów

– ocet

Sposób przygotowania:

Zioła lub skórki cytrusów myjemy, osuszamy i wkładamy do słoików. Ocet podgrzewamy i zalewamy zioła lub cytrusy. Słoik zamykamy i stawiamy na słonecznym parapecie na okres minimum 14 dni. Po tym okresie ocet filtrujemy i przelewamy do mniejszych buteleczek.

Ps. tak przyprawiony ocet możemy też użyć, jako dresing do pysznej sałatki, sosu lub marynaty.

Ocet, to efekt fermentacji alkoholowej spirytusu, owoców lub zbóż. Składa się w 10% z kwasu octowego i w 90% z wody! Ocet pozwala pozbyć się pleśni, oraz łatwo oczyścić prysznic czy wannę!

Jeśli interesuje Was temat domowych środków czystości, to chciałabym Wam polecić moje ostatnie odkrycie, czyli publikację Fern Green –“Naturalne środki czyszczące”, z której korzystałam przy tworzeniu dzisiejszej publikacji.

To zbiór prostych przepisów na stworzenie ekologicznych, domowych środków czystości! Mam nadzieję, że dziś udało mi się Was zainspirować i namówić do stosowania domowych środków czyszczących. Są naprawdę proste i tanie w przygotowaniu, a dużo, dużo zdrowsze dla nas i naszej łazienki! 

Related Posts

Leave a Comment