Jak optycznie powiększyć małą toaletę – fakty i mity

by Kasia Bobocińska

Urządzanie małej łazienki to prawdziwe wyzwanie. Urządzanie małej toalety o powierzchni do metra kwadratowego, to zadanie wydawać by się mogło prostsze, bo skoro niewiele się tam da zmieścić i ograniczamy się w nim właściwie do dwóch elementów: miski ustępowej, umywalki oraz w formie dekoracji – lustra. Zakładam, że każdy z nas już wie, podstawową zasadę w małych przestrzeniach: lustro powiększa. Czasami projektant lub właściciel pokusi się o więcej fantazji a wtedy po otworzeniu drzwi WC czeka nas konsternacja. Widziałam już różne toalety: z lustrem na suficie, z lustrem na podłodze, z lustrem na całej ścianie, z tapetą na suficie, z fototapetą nadającą wnętrzu przestrzeni, łazienki boxy całe w bieli, łazienki trumny całe w czerni, łazienki z podłogą udającą przepaść, łazienki całe w szkle, łazienki całe w kwiatach, łazienki z żywą ścianą z mchu i muszę Wam powiedzieć jedno: czasami najzwyczajniej w świecie bałam się z nich skorzystać! Skoro w tak małych przestrzeniach, bo cały czas mówimy o przestrzeni około jedno metrowej, specjalnie wydzielonej na WC, panuje taka różnorodność wzorów i kolorów, to dziś chciałabym poznać fakty i mity o tym jak urządzić małą toaletę!

Przygotowując się do zaprojektowania naszej małej WC w starym domu (STARY DOM: MALOWANIE + POMYSŁ NA WNĘTRZE – WC #2) starałam się trzymać podstawowych reguł w przypadku projektowania małych przestrzeni a mimo to zdecydowałam się na wykorzystanie, aż 5 różnych rodzajów płytek.

Jak projektować małe łazienki?

Jest kilka reguł, które warto znać.

FAKT 1. Wielkość ma znaczenie, postaw na duże płytki

Przez jakaś czas krążył MIT, że do małej łazienki warto stosować małe płytki. Nic bardziej mylnego. Duże podłużne płytki np. 25×90 cm, jeśli położymy je poziomo – optycznie poszerzą łazienkę a podwyższą jeśli będą ułożone pionowo. Czy jednak płytki w rozmiarze 120 x 240 cm mają zastosowanie w małej łazience. Jeśli będą błyszczące, to czemu nie. Jednak ciecia przy takich płytkach byłoby strasznie dużo i osobiście polecałabym inne rozwiązanie. Duże formaty tworzą jednolitą, spójną powierzchnię, iluzorycznie większa płaszczyzną a co za tym idzie przestronniejszą.

Ja w swojej łazience zastosowałam duże białe płytki (Abisso white STR) w rozmiarze 748 x 298 mm. Co ciekawe nie uciekłam też od małych formatów, pomimo tego, że stosowanie ich w małych łazienkach to podobno MIT. Wybrałam na jedną ze ścian (Abisso white) oraz na podłogę (BOND STREET 3) małą mozaikę. I uważam, że taka różnorodność, bardzo przysłużyła się powierzchni tej łazienki.

Gdybym teraz projektowała małą łazienkę, nie wiem czy nie zdecydowałabym się na jakieś płytki z kolekcji Monolith.  Absolutnie je uwielbiam! Jedyne co mogłoby mnie powstrzymać, to duża ilość ich cięcia i zbyt duża liczba tak zwanych “odrzutów” w przypadku dopasowywania ich do tak małej powierzchni. Łatwiej jest jednak dopasować mozaikę do 1 metrowej podłogi niż płytki np. o powierzchni 798 x 798 mm.

Więcej porad przeczytacie we wpisie: Jak zaprojektować małą łazienkę i nie popełnić typowych błędów?

FAKT 2. Projektuj tak, aby nie było nudno

Oczywiście wszystko zależy od człowieka. W moim przypadku nuda zabija wszystko, ale znam inwestorów, którzy najlepiej czują się w szpitalnej bieli. Faktem jest, że łazienka cała od góry do dołu w białych jednolitych płytkach jest nudna. Z drugiej strony taka niezaburzona przestrzeń wpływa na pewno na nasz sposób odbierania wnętrza. Jest nudno, ale bardziej przestronnie. Wnętrze nie wydaje się tak bardzo klaustrofobiczne. Z drugiej strony, zawsze możemy taką przestrzeń ożywić za pomocą dodatków.

I mówiąc szczerze wolałabym takie nudne białe wnętrze, niż WC do którego boję się wejść ze względu na podłogę udającą przepaść lub ściany całe w lustrach, które zaburzają moją percepcję odebrania przestrzeni. Czuję się jak w labiryncie z luster nie mogąc zależeć drogi do wyjścia. W przypadku małej metrowej WC zastanowiłabym się dwa razy nad zastosowaniem szalonych rozwiązań.

FAKT 3. Baw się fakturą

Skoro nie możesz bawić się samym wnętrzem, bo przestrzeń nie bardzo Ci na to pozwala, to baw się fakturą. Żeby w białej łazience nie nie było zbyt jednostajnie i spokojnie, zastosowałam aż 5 rodzajów płytek, o różnych formatach i fakturach. Są wśród nich płytki duże o rozmiarze  748 x 298 mm, jak i mała mozaika!

1. mozaika ścienna Abisso white, 2. Tubądzin; płytka ścienna Abisso white STR, Tubądzin; 3. płytki Essent White,Tubądzin; 4. mozaika BOND STREET 3; 5. listwa ścienna Abisso white

FAKT 4. Postaw na blask

Błyszczące powierzchnie i materie odbijają światło tak, jak lustro. Dlatego w małych przestrzeniach lepiej jest stosować płytki błyszczące. W mojej łazience zastosowałam błyszczące płytki: Essent White:

FAKT 5. Nie zapomnij o lustrach

W małej przestrzeni świetnie sprawdzą się duże tafle luster bez ram. Kiedy zastosujemy lustrzane ściany, to mała łazienka będzie sprawiać wrażenie większej. Jest też oczywiście małe “ale”. Taka łazienka będzie sprawiać wrażenie chłodnej, bezosobowej. To jest świetny pomysł i patent znany od lat, często stosowany w przestrzeniach publicznych. W małej domowej łazience może jednak warto postawić na odrobinę więcej przytulności.

Ja osobiście nie przepadam za dużymi lustrzanymi przestrzeniami. O moich poszukiwaniach odpowiedniego lustra do łazienki przeczytacie we wpisie: Jakie lustro wybrać do łazienki?

MIT CZY FAKT: Czy dwa lustra naprzeciwko siebie powtarzające swoje odbicia wprowadzą niepokojący chaos niepożądany w łazience?

Zdania są podzielone. Z jednej strony wydawać by się mogło, że takie dwie tafle luster sprawią, że zaburzy nam się percepcja przestrzeni. Z drugiej strony, większość poradników zaleca wieszanie luster naprzeciw siebie. Mnie osobiście nie bardzo podobają się łazienki, w których dwie olbrzymie tafle luster wiszą naprzeciw siebie. Gdyby na przeciwległej ścianie położyć już lustrzaną mozaikę wyglądałoby to lepiej. To chyba nie lustra są problemem a ich rozmiar. Osobiście uważam, że jeśli jedną ścianę pokrywa długie podłużne lustro a na przeciwległej ścianie powiesimy szafkę z lustrzanymi drzwiami, to wygląda to całkiem ok.

FAKT 6. Światło to podstawa

Przy projektowaniu małej łazienki, światło to podstawa. Nie zawsze mamy dostęp do światła dziennego. W małej łazience dobrze sprawdzi się oświetlenie o barwie chłodniejszej (4000-5000 K), które sprawi, że pomieszczenie wyda się czystsze i większe. Nie od dziś wiadomo, że światło ma zdecydowanie większą niż inne czynniki moc kształtowania przestrzeni. Dlatego dobrze operując zarówno barwą światła jak i jego umiejscowieniem możemy powiększyć przestrzeń (wystarczy zastosować światło odbite na suficie i doświetlając narożniki).

Wokół lustra źródła światła powinny być zamontowane w taki sposób, by nasza twarz była równomiernie oświetlona a barwa światła była jak najbardziej zbliżona do barwy światła naturalnego. Oprawy powinny być zamontowane symetrycznie względem lustra, w rozstawie około 75 cm i na wysokości około 160 cm nad podłogą. W przypadku, gdy tafla lustra jest długa i niska, oświetlenie powinno znajdować się nad nią. Oprawy powinny mieć klosze rozpraszające światło – mleczne lub matowe. Do oświetlenia lustra nie powinno się wybierać lamp z nieosłoniętymi żarówkami, gdyż będą razić.

FAKT 7. Podkreśl strefę funkcjonalną

Ciekawym zabiegiem w małej łazience jest podkreślenie strefy funkcjonalnej. O co chodzi? W praktyce chodzi o to, żeby na zabudowie WC lub pasie umywalki użyć innych płytek niż w pozostałej części łazienki. Ja tak zrobiłam.  Przy lustrze zastosowałam mozaikę: Abisso white a na zabudowie WC – Abisso white STR. Jeśli projektujesz niską łazienkę, możesz w jednej z tych przestrzeni  funkcjonalnych (umywalka, miska ustępowa) zastosować ciemniejsze płytki, które optycznie podwyższą pomieszczenie.

MIT 8. Ciemniejszy dół niż góra

Podobno w maleńkich wnętrzach sprawdza się również zabieg umieszczania bardzo jasnych odcieni powyżej linii wzroku, a nieco ciemniejszych poniżej tej linii. Ja zastosowałam odwrotny zabieg, czyli użyłam ciemniejszego koloru ponad płytkami!

Dzięki temu zabiegowi osiągnęłam dwie rzeczy: po pierwsze nie ma się wrażenie białego boxa wyplenionego szczelnie płytkami od góry do dołu, po drugie sama łazienka wydaje się szersza a nie wyższa.

Więcej na ten temat przeczytacie we wpisie: Kolor ponad płytkami.

FAKT/MIT 9. Im mniej płytek tym większa łazienka

Mówi się, że im mniej płytek zastosujemy w łazience tym wydaje się ona większa. Pozostałe ściany warto pomalować farbą. Jeśli jednak zastosujemy błyszczące płytki, to optycznie powiększą one naszą przestrzeń znacznie bardziej, niż biała matowa farba.

FAKT 10. Kolor fug

Kolor fug powinien być idealnie dopasowany do wybranego odcienia płytek ceramicznych – tak aby na ścianach powstała jednorodna płaszczyzna bez podziałów.

MIT 11. Płytki ceramiczne można układać bezfugowo

Faktem jest, że w procesie układania płytek staramy się stosować minimalne wielkości fugi. Nie oznacza to jednak, że można zastosować montaż całkowicie bezfugowy.

FAKT/MIT 12. Postaw na jasne barwy/ postaw na kolor

We wszystkich artykułach o projektowaniu małych przestrzeni napisane jest: Im mniejsze pomieszczenietym jaśniejsze barwami na ścianach. Polecanymi kolorami jest: biel, jasne szarości czy błękity, odcienie cieplejszej bieli oraz kolor kremowy. Z jednej strony zgadzam się z nim w pełni a z drugiej strony pokażę Wam przykłady kilku wnętrz, w których zastosowano kolor, pomimo ograniczeń przestrzeni.

PHOTOGRAPHY BY ZEKE RUELAS/ VIA domino

PHOTOGRAPHY BY CLAIRE ESPARROS; FOLLOW ON INSTAGRAM AT @CLAIRESPARROS

PHOTOGRAPHY BY NIKOLE RAMSAY/VIA domino.comJak widzicie, w małej łazience wcale nie musi być biało.

A Wy co o tym sądzicie? W jakiej łazience czulibyście się lepiej: kolorowej czy białej? Znacie jeszcze jakieś mity o małych łazienkach?

Więcej o projektowaniu łazienek przeczytacie we wpisach.

STARY DOM: WC – FINAŁ

STARY DOM: MALOWANIE + POMYSŁ NA WNĘTRZE – WC #2

STARY DOM: JAK PROJEKTOWAĆ ŁAZIENKĘ ZE SKOSEM, CZYLI JAK ERGONOMICZNIE URZĄDZIĆ PRZESTRZEŃ ŁAZIENKI ?

JAK URZĄDZIĆ ŁAZIENKĘ? 10 ŁAZIENEK POLSKICH BLOGEREK

MAŁA ŁAZIENKA – JAK ZAPROJEKTOWAĆ MAŁĄ ŁAZIENKĘ I NIE POPEŁNIĆ TYPOWYCH BŁĘDÓW?

MAŁA ŁAZIENKA, PROBLEM CZY WYZWANIE?

Related Posts