STARY DOM: Jak projektować łazienkę ze skosem, czyli jak ergonomicznie urządzić przestrzeń łazienki ?

by Kasia Bobocińska

Jak ekonomicznie zaaranżować łazienkę ze skosem tak, by była wygodna w użytkowaniu, piękna i funkcjonalna? Samo urządzanie łazienki nie należy do prostych. Pisałam Wam już o tym we wpisie:

JAK ZAPROJEKTOWAĆ MAŁĄ ŁAZIENKĘ I NIE POPEŁNIĆ TYPOWYCH BŁĘDÓW?

Nie przepadam za projektowaniem łazienek. Uważam, że na każdym kroku czai się na nas mina a urządzanie łazienki na poddaszu jeszcze większe wyzwanie, niż planowanie jakiegokolwiek innego pomieszczenia pod skosami. Ma świadomość, że nie jest ona perfekcyjna. W zasadzie to w tym wnętrzu według wszelkich reguł nie powinna powstać łazienka. To powierzchnia dawnego strychu. Powierzchnia z sufitem z na wysokości 2,30 m stanowi zaledwie malutki wycinek całej powierzchni łazienki. Dziś w kilku punktach podzielę się z Wami moimi sposobami na projektowanie łazienki ze skosem.

Teraz widać jak na dłoni dlaczego projekt łazienki na piętrze, czyli łazienki ze skosem był nie lada wyzwaniem. O ile stosunkowo łatwo dobrałam materiały wykończeniowe i zaufałam sprawdzonym markom to sam projekt a dokładnie rozmieszczenie poszczególnych jej elementów stanowił dla mnie problem:

Poszukiwałam idealnego ustawienia. Za każdym razem było jakieś „ale”, bo w takim wnętrzu nie ma idealnego ustawienia sprzętów. Na poprzedniej planszy kolorem błękitnym zaznaczyłam powierzchnię z prostym sufitem na wysokości 2,30 m. Wszystko inne jest już pod skosem. Czy tego chcemy, czy nie nawet korzystając z drogi dojścia musimy jak ja to ładnie nazywam „szorować głową po suficie”. Z tego powodu łazienka na piętrze została pieszczotliwie nazwana „łazienką dla dzieci”, bo tylko dzieci mogą bez przeszkód się w niej poruszać.

Łazienka na piętrze przez długi czas była jedyną łazienką z której można było korzystać. Kiedy organizowaliśmy w ogrodzie rodziny córki a miesiąc później urodziny syna, przez łazienkę przewinęły się tłumy gości. Każdy z nich miał dla nas cenną radę. Dlatego postanowiłam je opisać w 10 punktach i sprawdzić, które rzeczywiście sprawdzają się w małych łazienkach a które są mitami, które można obalić lub zupełnie nie miałyby racji bytu w naszej małej łazience:

1. Staraj się maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

Samą jestem od niedawna posiadaczką łazienki ze skosem. Łazienki, która została kiedyś zaadaptowana z części strychu. Była fatalnie zaaranżowana i niefunkcjonalna. Na samym początku przytoczę kilka rzeczy, które wymagały natychmiastowej interwencji. Łazienka była za niską miała tylko 180 cm. Mój mąż jest wysoki i ma 186 cm wzrostu. Musiałby korzystać z niej tylko o wyłącznie z pochylona głową. A przyznajcie, że rano jak się jest zaspanym można zapomnieć o zgięciu głowy. Wtedy miałby bliskie spotkanie ze ścianą, a zanim jeszcze to z drzwiami, które były dla liliputów i miały tylko 170 cm wysokości. W łazience oprócz toalety, na którą się wpadało zaraz po wejściu, stał obudowy płytkami prysznic, z brodzikiem na styropianie. Całość postumentu miała 25-30cm i razem z zabudowaną konstrukcją wyglądała bardzo zwaliście. Przez zbudowanie szczelnie prysznica w łazience nie było w ogóle przestrzeni. Oprócz toalety i prysznica w łazience zmieściła się jeszcze pralka i mała szafka w zabudowie.

Całość prezentowała się bardzo źle.

Przez awarię kraniku po odłączeniu pralki, kiedy były właściciel się  wyprowadzał, cała podłoga została zalana i po jakimś czasie płytki nie trzymały się już podłoża. Nadarzyła się okazja, żeby łazienkę zrównać z ziemią. I tak też uczyniliśmy.

Dzięki zaradności naszych fachowców w łazience udało się odzyskać aż 50 cm długości oraz podnieść ją o 20 cm wzwyż.

Jeśli istnieje taka możliwość, przebudowujcie swoją łazienkę i może tak jak u mnie uda się podnieść sufit lub zyskać odrobinę przestrzeni.

Asortyment do łazienki wybieraj z głową i staraj się maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Na przykład wybierając stelaż podtynkowy sprawdź jego głębokość i szerokość. Staraj się wybrać jak najmniejszy stelaż podtynkowy. Nie musisz zabudowywać go od góry do dołu, możesz pomyśleć o wykorzystaniu miejsca ponad nim na funkcjonalne półki do przechowywania akcesoriów.

Jak projektować łazienkę ze skosem

Ja w łazience ze skosem celowo zabudowałam stelaż w najmniejszy możliwy sposób, aby w przyszłości zabudować przestrzeń półkami:

2. DIY – zrób to sam

To dobra okazja do zrobienia DIY. Jeśli jednak nie masz do tego talentu a na rynku nie możesz znaleźć gotowych rozwiązań nie  to po prostu zleć to stolarzowi. Czasami  stworzenie tak prostej i pięknej dekoracji jest banalnie proste a znacząco polepszy ona komfort korzystania z naszej łazienki na poddaszu.

Zobaczcie jak pięknie wyglądają półki u autorki profilu na Instagramie @prosto.w.szarosci:

https://www.instagram.com/p/Bkws06rF7x0/?utm_source=ig_embed

Oprócz półek obok stelaża i miski ustępowej w łazience zaplanowałam również stworzenie szafki pod skosem, ciągnącej się przez całą długość łazienki. Zgodnie z zasadą wykorzystaj, nie marnuj staram się zaaranżować każdy centymetr przestrzeni.

3. Wanna zamiast prysznica

Dość popularnym rozwiązaniem w łazienkach ze skosem jest zastosowanie wanny zamiast prysznica. Jednym z głównych problemów w łazience ze skosem jest znalezienie odpowiednio dużej przestrzeni z płaskim sufitem, lub zachowującej odpowiednią wysokość żeby wstawić tam prysznic. Wtedy warto zastanowić się nad ustawieniem pod skosem wanny. Moi fachowcy bardzo rekomendowali mi to rozwiązanie. Ja jednak uparłam się na prysznic.

Tak wanna stojąca może pięknie prezentować bezpośrednio pod oknem dachowym.

https://www.instagram.com/p/Bk4ZTJbl5mi/?taken-by=prosto.w.szarosci

4. Prysznic na wymiar

Skoro zdecydowałam się już na prysznic to nie może być on standardowy. Często w łazience ze skosem nie ma wystarczająco miejsca na wstawienie gotowej kabiny prysznicowej. Wtedy rozwiązaniem mogą być rozwiązania niestandardowe, dzięki którym możemy mieć na przykład prysznic we wnęce.

Kabina może mieć standardowy, prostokątny kształt, albo też zabudowywać skos:

Photo: Daniel Feldkamp  Ketron Custom Builders, Granville, OH.photo. via georgianadesign

Co ważne, świetnym rozwiązaniem w naszej łazience okazał się prysznic bez brodzika, który nie zabierał nam tak cennego miejsca czyli tak zwany typ kabiny „walk in” oraz odpływ liniowy zamontowany w podłodze. Dzięki takiej kabinie ma się wrażenie przestrzeni, przezroczyste drzwi prysznica nie ograniczają optycznie wnętrza a sama kabina jest znacznie niższa niż model wyposażony w brodzik.

5.Szukaj odpowiedniego ustawienia, aż wreszcie znajdziesz optymalne

Łazienka ze skosem to wyzwanie. Nie ma co się zniechęcać przy pierwszej próbie jej aranżacji. Czasem papier nie oddaje  naszych faktycznych potrzeb i optymalnych dla nas rozwiązań, dlatego aranżując taką łazienkę staraj się dopasowywać elementy dekoracyjne i użytkowe na bieżąco. Oczywiście mówię tu o dodatkach, dekoracjach, czy przedmiotach typu uchwyt na ręcznik, papier toaletowy. Jeśli zawczasu nie pomyśleliśmy o półce nad miską wc to na etapie dekoracji niewiele się już da zdobić. Łazienka ze skosem często kojarzy mi się z puzzlami, które ktoś bezradnie uratować ją może tylko pomysłowa kombinacja!

Tak samo jest z meblami. Nie porywaj się z motyką na słońce nie wybieraj ogromnych umywalek czy szafek pod umywalki, na rynku jest dostatecznie dużo małych umywalek  i rozwiązań dostosowywanych do małych łazienek, że naprawdę warto z nich skorzystać.

Ja uwielbiam moją małą okrągłą umywalkę EGO by Antonio Citterio na stoliku z lat 30, który poddałam renowacji:

6 Kompromis, wieczny kompromis

Chcesz mieć piękną łazienkę na poddaszu przygotuj się na kompromisy. A to musisz mieć wannę zamiast prysznica, a to musi stać ona bokiem a to musisz pochylić głowę korzystając z toalety a to a tamto, listy może nie być końca Zawsze mogłoby lepiej możesz wejść do łazienki i wpaść prosto na toaletę albo ja ukryć i nico schylić głowę. Co lepsze? Ja w mojej łazience popełniłam kilka błędów. Celowo. Niwelując inne. Kwestia kompromisu.

7. Nie zapomnij o organizacji przestrzeni

Jeśli skos w Waszej łazience jest bardzo znaczący, zrezygnuj z ciężkich mebli. Ja celowo wybrałam stoliczek o prostej, nieco ażurowej konstrukcji. Dzięki temu w łazience jest przestrzeń, harmonia i światło. A kwestie organizacyjne mogę rozwiązać za pomocą stoliczków pomocniczych oraz koszyków a zabudowana szafką ścianka kolankowa, czyli ściana pod skosem zapewni mi wystarczająco dużo miejsca do przechowywania: kosmetyków, przyborów toaletowych i ręczników.

7. Wydobądź zamiast ukrywaj

Projektując łazienkę na poddaszu, postanowiłam specjalnie wyeksponować kształt ściany ze skosem za pomocą mocnego akcentu kolorystycznego w postaci nieregularnie ułożonych płytek. Ten zabieg spotkał się tylko z częściowym zrozumieniem. Dużo osób pytało się, kiedy wreszcie zmierzam dokleić dodatkowe płytki lub czy zabrakło mi płytek. Ja zawsze, gdy mam do czynienia z elementem przestrzeni, który nie do końca mi pasuje, to staram się go wyeksponować, a nie ukryć. W projektowaniu jak w życiu ukrywanie czegoś na dłuższą metę się nie sprawdza a prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw.

8. Co a największy wpływ na aranżację łazienki  ze skosem?

Kształt dachu. A ta prosta prawda sprawia nam niestety wiele problemów. Nie przebudujemy przecież dachu, by mieć prostą łazienkę. Mamy dachy jednospadowe i dwuspadowe, czterospadowe i mansardowe a najłatwiej zaaranżować łazienkę pod tym ostatnim. Kształt dachu ma oczywiście wpływ na ostrość spadku. Łazienka ze skosem może mieć rozmaite oblicza a wszystko zależy głownie jaką wysokość mają ścianki kolankowe. To ta ścinka biegnąca bezpośrednio pod skosem. Jeśli ścinaka kolankowa ma wysokość 150 cm to z powodzeniem wstawimy pod nią wannę i nie uderzymy się w głowę w sufit. Nasza miała zaledwie metr. Wanna musiałaby stać na środku łazienki. A co z toaletą a co z umywalką? A co z szybkim prysznicem przed spaniem? A co z wodą i jej oszczędzaniem?

9. Czy aranżacja łazienki na poddaszu jest dużo droższa niż prostej łazienki?

To trudne pytanie, bo w takim przypadku trudno generalizować. Mogę powiedzieć na moim przykładzie. Aranżacja 8 metrowej łazienki ze skosem kosztowała mnie więcej niż aranżacja jednometrowego WC i 13 metrowej łazienki z wanną razem wziętych. Koszty zaprojektowania prysznica na miarę, przebudowy hydrauliki czy budowa całkiem nowej podłogi a także poszerzenie jej o 50 cm oraz podniesienie jej o 20 cm sprawiły, że na chwilę obecną jest to najdroższe pomieszczenie w moim domu, biorąc pod uwagę przelicznik koszt na m2. Oczywiście, ja naprawdę zrównałam moją łazienkę z ziemią, więc nie ma co się dziwić kosztom:

10. Zawsze znajdzie się sposób: kolor.

Każda potwora znajdzie swego amatora a na nawet najmniejszą i najbardziej nieustawną łazienkę znajdzie się sposób. Może będzie trzeba z czegoś z rezygnować, może nie wszystko się do niej zmieści, ale na pewno uda się dostosować ja do Twoich potrzeb. Ja też mówię sobie, kiedy niechcący uderzę się w głowę o skos: “Nie można było zrobić tego lepiej”, choć sam projekt łazienki daleki jest od ideału.

Kolor.

Zagrałam we wnętrzu kolorem. Łazienkę na poddaszu nazywam “wnętrzem dualnym”, to moje słówko więc nie szukacie go w słowniku. Chodzi o to że kolorystycznie wnętrze składa się jakby z dwóch zupełnie rożnych wnętrz. Patrząc od strony drzwi w głąb łazienki mamy proste, minimalistyczne wnętrze w bieli (All in white, Tubądzin) z chromowanymi dodatkami i drewnianą podłogą (Royal Palace wood, Tubądzin). Natomiast odwracając się o 180 stopni mamy mocne energetyczne uderzenie w postaci ściany z heksagonami (mozaika Barcelona 4B, Tubądzin) i turkusowymi drzwiami (drzwi do łazienki). Dlaczego? To celowy zabieg. W całym projekcie starałam się skupić wzrok na pozytywnych aspektach (ściana z umywalką) a odciągnąć od potencjalnych problemów (prysznic). Prysznic nie mógł być wyeksponowany bo prysznic ograniczałby przestrzeń. Musiał zostać ukryty w jak najbardziej stonowanym otoczeniu. Bieli i beżu.

I to jest właśnie Wasz sposób na wszystkie niedoskonałości. Zawsze uważałam, że kolor jak i czekolada jest dobry na wszystkie smutki. Również na trudną łazienkę pod skosem.

Photo: Informacje prasowe Geberit

Łazienka ze skosem, czyli łazienka na piętrze to nie lada wyzwanie. I jak na prawdziwe wyzwanie przystało przysporzyła mi wielu trudności. Jestem jednak bardzo zadowolona z efektu jaki udało mi się osiągnąć i wkrótce pokażę Wam sesję końcową z łazienki nad poddaszu. Jeszcze kilka dodatków i gotowe!

Poszukujesz inspiracji do łazienki? Koniecznie zobacz wpisy z moimi poradami:

Related Posts

Leave a Comment