Jakie lustro wybrać do łazienki? Stary dom- inspiracje do łazienki.

by Kasia Bobocińska

Są dwie rzeczy w łazience, które zawsze przykuwają moją uwagę i w zasadzie, decydują o tym, czy łazienka mi się podoba, czy nie. Pierwsza z nich to szafka pod umywalkę z umywalką a druga to lustro z oświetleniem. W zasadzie są to cztery rzeczy, bo każdy z nich może, mówiąc krótko, „stworzyć” lub popsuć wnętrze. Tak już mam, że zanim zacznę zwracać uwagę na inne detale skupiam się na „złotej czwórce”. Złota czwórka w mojej terminologii to: lustro, umywalka, oświetlenie, szafka pod umywalkę. Oczywiście bateria jest równie ważna, bo paskudnej urody i złej jakości może stanowić zgrzyt w całej kompozycji, ale to złota czwórka wyznacza styl wnętrza oraz mówi o jego charakterze. Po tym małym fragmencie łazienki możemy powiedzieć czy właściciel miał fantazję, dobry gust, wyczucie stylu i czy choć odrobinę zna się na trendach. Wbrew pozorom najlepsze płytki i najpiękniejsza ceramika nie uratują łazienki, jeśli polegniemy w wyborze jednego z tych czterech elementów. Dziś chciałabym skupić się na lustrach, czyli fragmencie mojej łazienkowej układanki, który napsuł mi najbardziej krwi.

Podobają mi się łazienki, w których zastosowano niestandardowe rozwiązania. Odkąd znalazłam mojego niciaka* prawie 9 lat temu uważam, że nietypowa, oryginalna szafka pod umywalkę to naprawdę świetne rozwiązanie.

Mówiąc, najzupełniej szczerze nie robią na mnie wrażenia łazienki, gdzie zastosowano zestawy (szafka+umywalka+prostokątne lustro+oświetlenie wbudowane w lustro). Wyglądają zbyt katalogowo, zbyt bezosobowo. Oczywiście jest to moje zdanie i tworząc aranżacje dla klientów, stosujemy te praktyczne rozwiązanie, pomimo wewnętrznego sprzeciwu. Ja w swojej łazience potrzebuję trochę charakteru. Nie wszystko jednak co podoba się nam, musi rzucić na kolana naszych inwestorów.

Wreszcie kończę aranżować pierwszą łazienkę na górze. Zastosowałam w niej naturalne kolory: na podłodze położyłam gres w kolorze naturalnego dębu, a na ścianach na razie są białe płytki. Uderzenie koloru stanowi ściana z turkusowymi heksagonami. To tutaj znalazło się miejsce na 100 – letni drewniany stoliczek, który jak twierdził właściciel, wędrował po rodzinie od lat. Od miesięcy szukałam czegoś odpowiedniego i nie mogłam znaleźć, aż w końcu mój przyszły stolik pod umywalkę znalazł się ok. 10 km od naszego domu. Przypadek? Nie sądzę!. Tak musiało być i uważam, że pasuje on do tego domu jak ulał. I to jest zasada, której hołduję. Nie spieszę się. Wynajduję rzeczy naprawdę wyjątkowe.

Na lustro do tej łazienki polowałam długo! Bardzo długo. W kocu spodobał mi się kształt pewnego lustra i pomimo, że jego wymiary są nietypowe, to uznałam, że warto zaryzykować. W końcu jak się tworzy taką aranżację z mozaiki to nie warto jej przykrywać, prawda? I tego się trzymajmy.

A ponieważ na moje oba lustra do łazienek polowałam bardzo długo, to uznałam, że znaleźć piękne lustro do łazienki wcale nie jest łatwo.  I stąd pomysł na ten post i przegląd pomysłów na lustra do łazienek. Gotowi?

Zastanówmy się wspólnie nad kształtem, kolorystyką oraz rozmiarem najczęściej wybieranych luster do łazienek. Chciałbym, żeby post był na tyle uniwersalny, żebyście mogli zobaczyć jakie rozwiązania najczęściej stosuje się w łazienkach oraz mogli się zainspirować, jeśli szukacie pomysłów na wystrój łazienki.

LUSTRA OKRĄGŁE

Klasyka. Ostatnio hit w łazienkach. Sięga po nie większość projektantów. Tworzy ciekawy kontrast do bądź co bądź geometrycznych prostokątnych lub kwadratowych płytek oraz armatury łazienkowej. Oczywiście w jednej z łazienek w starym domu pokusiłam się o okrągłe lustro. Nie mogło być inaczej, choć powoli odczuwam przesyt, podobny jak w przypadku płytek cegiełek, i wciąż poszukuję nowych rozwiązań.

https://www.instagram.com/p/BjxWTPrlCKw/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_loading_state_control

Okrągłe lustro w łazience nikogo już nie zaskoczy. To rozwiązanie przez ostatnie lata mocno nam się opatrzyło. Dla większego efektu możemy je na przykład podświetlić.

https://www.instagram.com/p/Bj-SIZzlAMH/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_loading_state_control

Photo: igoo_interiors

Kiedyś w jednym z projektów łazienki zaproponowałam okrągłe, drewniane lustro STOCKHOLM i nadal uważam, że to świetny pomysł, żeby do łazienki wprowadzić odrobinę drewna, choćby w postaci ramy lustra.

Photo: rosabeltrandesign.blogspot.com

W zależności od kolorystyki oraz materiału, z jakiego wykonana jest ramka okrągłe lustro może mieć różny charakter. Takie lustro pasuje do większości stylów: od minimalistycznego (czarna, cienka ramka), poprzez skandynawski (drewniana ramka plus skórzany pasek), aż do stylu modern classic glamour (złoty łańcuszek plus złota ramka).

Photo: cottages-gardens.com

LUSTRA NA CAŁĄ ŚCIANĘ

Nie lubię ich. Czasem jednak stanowią konieczność. W mikroskopijnych łazienkach stanowią jedyne rozwiązanie, które optycznie powiększy niedużą przestrzeń. Mimo że staram się unikać ich jak ognia, być może niedługo sama będę musiała po takie rozwiązanie sięgnąć. Dlaczego nie lubię? Bo czasem można w takiej łazience zgłupieć. Wszystko się odbija i nie wiadomo, gdzie ściana, gdzie prysznic, gdzie drzwi, gdzie sufit.

https://www.instagram.com/p/BmEF2E-nbzI/?tagged=instabathroom

Photo: areae.eu

Z ramą czy bez ramy?

Czasami pozbycie się ramy lub zastosowanie ramy lustrzanej może stworzyć ciekawą odmianę w klasycznie urządzonej łazience. Zamiast ozdobnych, bogato zdobionych luster w złotej ramie, lustrzana rama to proste a zarazem bardzo eleganckie rozwiązanie. Lubię je znacznie bardziej niż taflę szkła przyklejoną na całą powierzchnię ściany.

Photo: belgravecrescent.com

LUSTRA O NIETYPOWYM KSZTAŁCIE

Lustra o nietypowych kształtach wprost uwielbiam. Podobają mi się w zasadzie wszystkie niestandardowe kształty. Nic tak nie przyciąga mojej uwagi, jak zaskakujący kształt lustra nad umywalką. Po okrągłych lustrach teraz przyszła moda na wszelkie owalne kształty:

Photo: thestablesco.com

Heksagony i inne kanciaste kształty są już z nami od jakiegoś czasu i wciąż pięknie wyglądają nad umywalkami.

https://www.instagram.com/p/BfNeH1hH43e/?taken-by=studiotate

Photo: Studio tate

Ostatnio sama choruję na takie owalne kształty. Trochę retro, trochę art deco są absolutnie obłędne.

https://www.instagram.com/p/BiX83PXnv3r/?tagged=instabathroom

Photo: rogerseller

MOJE WYBORY

Z posta, w którym opowiadam Wam o planach aranżacji mojej małej łazienki – WC —> MALOWANIE + POMYSŁ NA WNĘTRZE – WC #2 wiecie już, że do biało czarnej łazienki na dole wybrałam lustro na łańcuszku RITRATTO z 9design.pl. Zagadką jest natomiast lustro do łazienki z zieloną ścianą. Długo się zastanawiałam jakie lustro powinna tam zawiesić i mogę już Wam zdradzić, że znajduje się ono na liście luster poniżej. 

Jakie lustro wybrać do łazienki? 1. Menu FUWL CAGE Lustro Ścienne – Białe, 486zł; 2. Madam Stoltz – Lusterko okrągłe, 140zł, moremadam.pl; 3. Lustro złote ART, BROSTE COPENHAGEN, 250zł, moremadam.pl; 4. Lustro GORGEOUS TOO, 399zł; 5. Madam Stoltz – Lusterko, 85zł, moremadam.pl; 6. Lustro z półką złote – NORDAL, 398zł; 7. Lustro POKE L – DUTCHBONE, 369zł; 8. Lustro BOLINA prostokątne, 253,60zł; 9. Lustro owalne BEAUTY – BE PURE, 129zł; 10. LUSTRO HEXAGONAL GOLD, 65zł; 11. Lustro Wiszące Old Gold 40cm, 171zł; 12. LUSTRO na łańcuszku RITRATTO Ø45CM, 269zł, 9design.pl; 13. KARE DESIGN, lustro JETSET, 9design.pl;

A teraz zabawa…

A jak wyglądają lustra w Waszych łazienkach? Wrzućcie zdjęcia/linki do zdjęć w komentarzach. Jestem ogromnie ciekawa 🙂

Może zdjęcie
Waszego lustra powie o Was więcej niż myślicie 🙂 Spróbuję opisać swoje pierwsze wrażenie na widok Waszego lustra oraz powiedzieć o Was kilka słów… to co bawimy się?

Zapraszam:

Related Posts