Projekt domu z dużą ilością przeszkleń – jak zaaranżować przestrzeń?

by Kasia Bobocińska

Spacerując uliczkami miast, miasteczek, wsi, lubię obserwować jak zmienia się nasza architektura „codzienna”. Niektóre domy mijam niezauważalnie a inne przykuwają mój wzrok nietypową formą. Coraz więcej widzę zachwycających realizacji z pomysłem, szczególnie w mojej okolicy, gdzie od kilku lat widzę renesans stylu zwanego „świdermajer”, ale w nowoczesnej odsłonie. Lubię przyglądać się tym nietypowym realizacjom, szczególnie, że sama kilka lat temu oddałam serce mojemu „staruszkowi”, którego póki co zmieniać nie zamierzam, a więc z miłości do architektury, pozostało mi oglądanie pięknych domów zza płotu.

Wielkie marzenia, wielkie projekty, zachwyty i rozczarowania

I czasem mam wrażenie, że wręcz „zaglądam ludziom w okna”, bo współczesne domy coraz częściej budowane są z dużą ilością przeszkleń. Czasem, takie oryginalne projekty domów budzą moje zdziwienie, bo są zupełnie niedostosowane do otaczającej rzeczywistości. Zastanawiam się, zawsze co kierowało inwestorem, że zdecydował się na taki a nie inny projekt domu. Moda? Wielkie marzenie? 

Podobają mi się nowoczesne domy z dużą ilością przeszkleń, ale gdybym miała się zdecydować się na taką inwestycję to daleko od miasta. Piękny dom z przeszkleniami z widokiem na jezioro, brzeg morza, góry, czy bezkresne pola – to na pewno może się udać, szczególnie podczas wakacji.

Jak jednak wygląda codzienne użytkowanie takich domów?

Czasem marzymy o przepięknym widoku za oknem, o ogrodzie, który niemalże łączy się z wnętrzem domu, tworząc harmonijna całość a zupełnie nie bierzemy pod uwagę kilku aspektów:

  • czy zawsze towarzyszyć nam będzie piękny widok za oknem?;
  • czy przypadkiem nie w niedługim czasie po wybudowaniu domu nie wyrośnie nam za płotem osiedle szeregowców?
  • czy w domu ze ścianami ze szkła, będziemy się czuć komfortowo również o zmroku?
  • jak zaaranżujemy przestrzeń z dużą ilością przeszkleń i czy jest ona dla nas praktyczna w codziennym użytkowaniu?

Jak zaaranżować wnętrza w domu z dużą ilością przeszkleń?

Przeszkolone ściany najczęściej wybierane są do wnętrz takich jak: salon, jadalnia, kuchnia oraz sypialnia na piętrze. Wybierając projekt domu, marzy nam się jasna przestronna kuchnia, pełna światła, w której gotowanie niemalże na łonie natury będzie przyjemnością. Myślimy o zasypianiu pod gwiazdami i budzeniu się z pierwszymi promieniami słońca wpadającymi przez nasze duże okna. Myślimy o salonie połączonym niemal niezauważalnie z tarasem. Myślimy o życiu w zgodzie z naturą, idealizując projekty domów z przeszkleniami, które jednak nie są tak proste do urządzenia, jak tradycyjne domy.

Są jednak wnętrza wprost stworzone do tego, żeby zastosować tam duże okna

Sypialnia z dużymi oknami

Jednym z takich wnętrz, jest na pewno sypialnia na piętrze. Usytuowanie łóżka na wprost dużego panoramicznego okna, na pewno może znacząco poprawić komfort wypoczynku w sypialni.  

Photo: www.homestratosphere.com; Visualizer: Margharita Yushkova, Interior designer: Alexandra Rudenko

Aranżując przestrzeń z oknem panoramicznym, postarajmy się, żeby to ono był punktem skupienia uwagi we wnętrzu i całą aranżację budujmy wokół niego. Nie akcentujmy przestrzeni mocnymi kolorami, raczej starajmy się żeby była urządzona w oparciu o neutralne beże, szarości i biele. Głównym bohaterem we wnętrzu ma być okno i powinno ono być traktowane jak wielki wielobarwny obraz, stanowiący główną ozdobę wnętrza.

Jeśli chcemy zachować odrobinę prywatności, pomyślmy o zasłonach, które będą stanowić miły akcent we wnętrzu i dadzą nam poczucie bezpieczeństwa. Czarna przestrzeń za oknem, może w nocy budzić nasze obawy, szczególnie że my przebywając w oświetlonym wnętrzu jesteśmy widoczni jak na dłoni, natomiast nie widzimy niczego za oknem, tylko czerń.

Salon z dużą ilością okien

Salon poniżej to niemal całkowicie przeszklona przestrzeń, jest piękny, przestronny i jasny…ale przez to nie ma prawie w ogóle miejsca na powieszenie obrazów, plakatów, czy postawienie biblioteczki z książkami. W takiej przestrzeni możemy też zapomnieć o tradycyjnych grzejnikach powieszonych na ścianie, które możemy zastąpić ogrzewaniem podłogowym lub dużo droższymi grzejnikami podłogowymi, usytuowanymi wzdłuż okien.

Wybierając tak duże przeszklenia w kuchni, musimy zrezygnować prawie całkowicie z blatu roboczego. W salonie poniżej, kuchnia to malutki aneks, bez blatu roboczego.

Projekt domu z dużą ilością przeszkleń
Photo: www.behance.net

W salonach z dużą ilością szyb, centralna część stanowi przestrzeń wypoczynkowa z dużą kanapą, kompletem kanap lub narożnikiem. Oświetlenie stanowią głównie lampy podłogowe, ze względu na nietypowy sufit, na którym często trudno umieścić typowe oprawy oświetleniowe. 

Projekt domu z dużą ilością przeszkleń
Photo: casadevalentina.com.br,

Idealnym uzupełnieniem przestrzeni wypoczynkowej jest kominek, usytuowany na przeciwko okna. 

Pod oknami możemy postawić duże rośliny doniczkowe, które stanowić będą idealne przedłużenie przestrzeni za oknem.

Nie zapomnijmy o wygodnym fotelu do relaksu i podziwiania widoków za oknem, który stanowić będzie idealny element strefy wypoczynkowej.

Czy dom z dużą ilością przeszkleń łatwo jest ogrzać? A czy latem nie jest zbyt gorąco?

A co z ciepłem w domu? Pewnie wielu sceptyków, pomyśli o domu z dużą ilością przeszkleń:

„ładny, ale jak to ogrzać?”.

Czy w domu z dużymi oknami, występują duże starty ciepła? Zaskakujące, ale współczesne domy z wielkimi przeszkleniami są domami energooszczędnymi ze wskaźnikiem Ep (współczynnik energii pierwotnej budynku), który od 20221 roku, dla domów jednorodzinnych powinien być podawany w kWh/(m2·rok) i nie może być większy niż 70 kWh/(m2·rok), jest niższy niż wymagają tego normy. Wielkie szklane ściany przez to że wpuszczają do wnętrz dużo światła słonecznego, wpuszczają też do wnętrz energię, ogrzewając je dodatkowo. 

A latem? Czy nie jest zbyt gorąco?

Tego, oczywiście nie da się uniknąć, więc trzeba projektując wnętrza z dużymi przeszkleniami, pomyśleć zawczasu o zasłonach, roletach, markizach i elementach pozwalających uniknąć zbytniego przegrzania pomieszczeń.

Wnętrza z oknami panoramicznymi i domy z dużą ilością przeszkleń to hit ostatnich kilku lat. Pomimo, że wciąż budzą wiele obaw, co praktyczniejszych inwestorów, to nie ulega wątpliwości, że są one bardzo modne a projekty domów z przeszkleniami sprzedają się całkiem nieźle. Można śmiało stwierdzić, że przeszklone domy wyrastają wokół nas jak grzyby po deszczu. Mają wiele atutów, są jasne, przestronne, nowoczesne, ale wybierając je trzeba się liczyć z kompromisami, jakie nas czekają podczas aranżacji wnętrz. 

Related Posts