PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI – JAK MIEĆ WIĘCEJ MIEJSCA NA UBRANIA?

by Kasia Bobocińska

Jak mieć więcej miejsca na ubrania? Czy możemy w magiczny sposób powiększyć szafę i sprawić, żeby wszystko wreszcie było na swoim miejscu? Jak to się stało, że po 1,5 roku od przeprowadzki nie mam już miejsca w szafie, a każde jej otworzenie może powodować uraz głowy, gdy nagle wysypuje się na Ciebie połowa jej zawartości. Gdzie popełniłam błąd? Jak go naprawić? Jak ogarnąć przechowywanie w sypialni i mieć więcej miejsca na ubrania? Jakie triki w sypialni możemy zastosować, aby zasypiać w otoczeniu porządku i nie mieć wyrzutów sumienia, gdy nasz wzrok spoczywa na szafie.

PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI

DOBRE PRZECHOWYWANIE SPOSOBEM NA LEPSZY SEN

Nie wiem, czy wiecie, ale dla zdrowego snu zaleca się, abyśmy wyłączyli telefon na 30 minut przed pójściem spać. Czasem jednak trudno mi jest stosować do tych zaleceń, gdy leży on na szafce i ciągle przychodzą nowe powiadomienia. Jako blogerka, ze względu na specyfikę mojej pracy, miałam duży problem z tym, aby przed snem się „odciąć”. Jest na to sposób. Odkąd postawiłam na szafce nocnej białe pudełko KUGGIS, mam miejsce, do którego wkładam telefon na 30 minut przed spaniem oraz miejsce do przechowywania ładowarek. Zamykam wieczko i staram się zapomnieć o świecie online.

Wystarczy zamknąć wieczko i zapomnieć o świecie online — muszę tylko wypracować nawyk robienia tego przed zaśnięciem, ale co najmniej te pół godziny wcześniej;)

Właśnie od tego pudełka zaczęły się moje Wielkie Porządki.

PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI
PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI
SMÅRASSEL, 7,99zł; ANILINARE, 29,99zł; KUGGIS; 29,99zł; KUGGIS; 12,99zł; SMARRA, 59,99zł
PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI

Takie pudełko przy łóżku to bardzo fajny pomysł na organizację i detoks informacyjny przed spaniem. W IKEA znajdziecie bardzo dużo pudełek, w różnych stylach i kolorach, które możecie wykorzystać w tym celu. Ja wymieniłam wyżej tylko kilka z nich. W asortymencie sklepu znajdziecie też pudełko ROMMA, które jest specjalnie przygotowane do chowania kabli, ale w połączeniu z matą NORDMÄRKE, może stać się ładowarką.

PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI

PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI – BŁĘDY W ORGANIZACJI

Pierwszy błąd, jaki popełniłam podczas przeprowadzki, to sukcesywne wkładanie, kolejno przywiezionych rzeczy do szafy, bez żadnego ładu i składu.  W wyniku ciągłego dokładania rzeczy, po jakimś czasie zaczęłam je już dopychać kolanem, a potem to już były tylko zawody: jak otworzyć szafę bez uszczerbku na zdrowiu i aby wysypało się z niej jak najmniej ubrań. W pewnym momencie nauczyłam się tego z taką wprawą, że nie widziałam w tym nic dziwnego. Natomiast otaczał mnie zewsząd bałagan. A najgorsze było to, że widziałam go tuż przed zaśnięciem i zaraz po przebudzeniu. A jak wszyscy wiemy: Bałagan wokół nas to bałagan w głowie. 

Drugi błąd polegał na tym, że podczas przeprowadzki nie dokonałam selekcji zbędnych rzeczy. Jak się później okazało, miałam spakowane do szafy prześcieradła na łóżko w mniejszym rozmiarze, niż obecnie posiadamy. 

Trzeci błąd to brak zastosowania w szafie rozwiązań, jakie tę organizację wspierają, jak pudła, organizery, worki próżniowe czy torby na przechowywanie  ubrań.

Wszystko da się jednak nadrobić. 

Przymusowa kwarantanna w domu oraz start akcji #wisoennemetamorfozy sprawił, że wreszcie postanowiłam ogarnąć ten BAŁAGAN! Poznajcie moje sposoby na przechowywanie w sypialni.

PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI

PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI – OD CZEGO ZACZĄĆ PORZĄDKI?

Jeśli mamy szafę wyglądającą jak moja, wyjście jest tylko jedno! Trzeba z niej wszystko wyrzucić na podłogę. Niestety, nie ma co się wzbraniać, aby mieć porządek, trzeba najpierw mieć bałagan.

Sposób, w którym porządkujemy półkę po półce, w zasadzie nie ma sensu, bo wkładamy w to samo miejsce rzeczy, nie robiąc w nich selekcji i potem okazuje się, że mamy 3 takie same białe podkoszulki, ale dwa są sprane i już z nich nie korzystamy, a tylko jeden jest śnieżnobiały i nowy.

Przed rozpoczęciem porządków warto zapatrzyć się w kilka pojemników, pudełek, torebek próżniowych. Ja wszystkie niezbędne elementy do przemiany mojej dzisiejszej szafy kupiłam w IKEA, gdyż ma ona największą ilość asortymentu tego typu. W dalszej części tekstu podlinkuję Wam wszystkie zastosowane rozwiązania. Namawiam Was jednak, abyście, jeśli macie w domu ładne pudełka kartonowe, na przykład ozdobne pudełka po butach lub po prostu pudełka z grubszego kartonu, lepszej jakości wykorzystajcie je w tej metamorfozie.

Nie wychodź z domu, działaj online.

I co najważniejsze, IKEA działa online, więc zakupy możecie robić bez wychodzenia z domu! Kurier w ciągu kilku dni dostarczy Wam je pod wskazany adres! Ja już od jakiegoś czasu korzystam z tej opcji! To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nam sporo czasu i jest znacznie bezpieczniejsze w tych niepewnych czasach. Możecie robić zakupy w swoim ulubionym sklepie, bezpiecznie i łatwo, zaoszczędzając czas, który możemy poświęcić rodzinie.

O MATKO! JAKI BAŁAGAN!

Dopiero gdy opróżniłam w całości szafę, zorientowałam się ile mam niepotrzebnych rzeczy i nie chodzi tylko o ubrania, ale też bieliznę pościelową, która w naszym przypadku zajmowała stanowczo za dużo miejsca. Ten widok mnie przeraził. Chyba jestem typowym chomikiem, który chomikuje wszystko, co potrzebne i niepotrzebne. 

Dlatego pierwszą radą, jaką mogę Wam dać i z której sama skorzystałam to ograniczenie ilości posiadanych rzeczy. I nie mówię tu o radykalnym i ortodoksyjnym podejściu Marie Condo, ale zdroworozsądkowym podejściu do posiadanych rzeczy. Do worków spakowałam rzeczy, z których na pewno już nie będziemy korzystać. Stare sprane prześcieradła, czy nawet prześcieradła w złym rozmiarze. 

Nie marnuj, wykorzystaj

Rzeczy, z których nie będziemy już korzystać, możemy przekazać potrzebującym lub wrzucić do specjalnych kontenerów na odzież używaną. To, że my nie skorzystamy z tych rzeczy, nie znaczy, że ktoś inny się z nich nie ucieszy! Pamiętajcie, #zerowaste, rządzi! Często zdarza się też, że zniszczone podkoszulki, wykorzystuję jeszcze przy pracach remontowych. Nadają się świetnie do nakładania bejcy, czy polerowania. Niestety nie mam takich zdolności manualnych, aby stare ubrania przerabiać na nowe, ale kto, wie, może w przyszłości też się tego nauczę. Na razie skupiłam się, aby ograniczyć ilość nieużywanych rzeczy, które leżały w szafie zajmując miejsce, tych naprawdę potrzebnych. 

JAK UPORZĄDKOWAĆ SZAFĘ W 4 KROKACH?

Pierwszy krok już poznaliście:

1. Wyjmij wszystko z szafy i z powrotem wkładaj tylko rzeczy, które są Ci naprawdę potrzebne.

Metoda – 3 worki

Przygotuj sobie 3 worki na śmieci w rozmiarze minimum 120 litrów, najlepiej w różnych kolorach: niebieski, czarny np. zielony lub żółty. Do worka czarnego, wrzucamy rzeczy, których definitywnie pozbywamy się z domu. Do worka niebieskiego wkładamy ubrania, które są sezonowe i sezon na nie właśnie się skończył. Po zrobieniu porządku włożymy je do worków próżniowych lub toreb na ubrania. W trzecim worku umieść rzeczy, co do których nie masz pewności czy jeszcze Ci posłużą, rzeczy z większymi śladami użytkowania, z których możesz korzystać w domu. Wszystkie rzeczy, które zostaną na podłodze, zasługują na miejsce na półce.

2. Do przechowywania dodatkowych poduszek, pledów, koców oraz pościeli wykorzystaj specjalne pojemniki, które ułatwią Wam organizację oraz pozwolą zachować ład na dłużej.

Niektóre rzeczy są po prostu trudne do przechowywania. Złożenie pościeli w idealną kostkę, zajmuje bardzo dużo czasu, którego przy trójce dzieci nie jest pod dostatkiem. Znacznie bardziej wolę spożytkować ten czas na zrobienie kolejnego DIY, niż prasowanie pościeli i składanie jej w perfekcyjną kosteczkę. Dlatego składam ją w mniej perfekcyjny kształt i układam w pojemnikach, które wsuwam na górną półkę w szafie lub chowam pod łóżkiem. Uwielbiam worki próżniowe, podobnie jak uwielbiam duże torby lub pojemniki z materiału. O wszystkich moich sposobach opowiem Wam w następnych akapitach.

3. Nie zapomnij też o organizacji szuflad oraz o przydatnych gadżetach, które idealnie sprawdzą się w każdej szafie

Przy organizacji szafy pamiętaj o przydatnych gadżetach, takich jak wieszaki i haczyki, które pozwolą nam na wygodnie przechowywać torby, paski, czy apaszki. Do metamorfozy szafy kupiłam specjalne wysuwane wieszaki (KOMPLEMENT) i drążki na wieszaki i ubrania (KOMPLEMENT). 

KOMPLEMENT
KOMPLEMENT

4. Zadbaj o powtarzalność i kontroluj zawartość szafy znacznie częściej

Moim podstawowym błędem było ciągłe dokładanie do szafy nowych rzeczy, bez sprzątania i wyrzucania rzeczy, z których już nie korzystam. Na półkach zalegały też rzeczy, w które nigdy nie udało mi się zmieścić, tak zwane “wstydliwe zakupy”. Trzymałam je z myślą, że „kiedyś uda mi się wrócić do wagi sprzed 3 ciąży!” taaa. Ręka do góry, kto tak, ja opanował do perfekcji okłamywanie samej siebie w sprawie wagi. Te rzeczy oczywiście nie doczekały nigdy swojego pierwszego razu, bo nawet gdybym zrzuciła zbędne kilogramy i mogła je założyć to niestety dawno przestały być modne i już mi się nie podobały.

5. Wykorzystaj maksymalnie miejsce w sypialni,  nie zapomnij o przestrzeni pod łóżkiem.

Miejsce pod łóżkiem nadaje się idealnie do przechowywania wszelakich rzeczy, po które sięgamy częściej lub rzadziej. O tym, jakie pojemniki wykorzystać, gdy robimy to sporadycznie, a jakie, gdy będziemy robić to, kilka razy w tygodniu, opowiem Wam w następnym punkcie, zdradzając moje sprawdzone triki na przechowywanie.

SPRAWDZONE TRIKI NA PRZECHOWYWANIE

1. Pudełka z przegrodami

Zacznijmy od bielizny. Lubię ja przechowywać w tak zwanych organizerach (tak ja to nazywam), czyli pudełkach z przegródkami. Mamy w szafie zarówno stare pudełka IKEA tego typu, jak i  kolekcję STUK. Pudełka są w różnych rozmiarach i kolorach. Możemy za ich pomocą wprowadzić porządek zarówno w szufladach, jak i na półkach. Całą kolekcję pudełek STUK znajdziecie tutaj.

Pudełko STUK

2. Przechowywanie butów

Do przechowywania butów w szafie używam torebek i starych opakowań po ubraniach, obrusach. To takie torebki z miękkiego grubego plastiku z białym zatrzaskami. Na pewno je znacie. Nigdy nie wyrzucam takich torebek, dlatego przechowywanie butów zajmuje mi tak niewiele miejsca.

3. Przechowywanie w szafce nocnej

Nie byłabym sobą, gdybym, podczas sprzątania i organizacji sypialni nie wymyśliła małego DIY! Jest i ono! W sypialni mamy szafki nocne z dość płaskimi — niewysokimi szufladami. Nie pasują do nich żadne dostępne na rynku organizery, więc postanowiłam zrobić dla nich specjalny wkład z przegródkami. Jak? Podczas porządków w szafie znalazłam piękny talerz dekoracyjny. Już miałam wyrzucić pudełko po nim, gdy wpadałam na pomysł, że może się przydać. Jedną część pudełka włożyła do opróżnione wcześniej szuflady. Z drugiej wycięłam przegródki. Złączyłam je za pomocą zszywacza i mamy 5-minutowe DIY.

4. Pudełka na buty i ubrania

Mój trik numer jeden na przechowywanie w sypialni,  to pudełka na buty i ubrania. Uwielbiam je! Zarówno te “miękkie” jak SKUBB, PÄRKLA, VARDÖ, LYCKSELE, jak i te twarde jak: SOCKERBIT, SAMLA. Twarde pudełka idealnie nadają się o przechowywania pościeli, koców, pledów. Miękkie pudełka są super na prześcieradła, poduszki, kołdry, pościel!

Poniżej przygotowałam dla Was przegląd pudełek:

SKUBB, 19,90zł; SOCKERBIT, 49,99zł; PÄRKLA, 8zł; VARDÖ, 99zł; SAMLA, 34,99zł; LYCKSELE, 79,99zł; 

U nas świetnie sprawdziło się pudełko – pojemnik SKUBB (19,99zł). Żałuję tylko, że nie kupiłam ich więcej!

5. Odpowiednie składanie prześcieradła z gumką

Oczywiście odpowiednie złożenie rzeczy znacząco ogranicza przestrzeń ich przechowywania. Ne zmuszę się jednak do składania pościeli w wyprasowaną kosteczkę. W kostkę mogę złożyć koc. Mogę złożyć prześcieradło z gumką. Zapytacie, jak można z prześcieradła z gumką zrobić kostkę? Wystarczy je odpowiednio złożyć. Mam na to sposób.

6. Torba dobra na wszystko

To, co nie udało mi się zmieścić do pudełek, pojemników, bez problemu schowam w torbach. Lubię torby, bo są stosunkowo niedrogie, a pomieszczą naprawdę wiele.

Poniżej kilka przykładów torebek dostępnych w IKEA:RENSARE, 9,99zł; HAJDEBY, 19,99zł; STUK, 29,99zł; LACKISAR, 39,99zł; DIMPA 9,99zł; 

Poduszki puchowe zajmują na półkach bardzo dużo miejsca i nigdy nie udało mi się utrzymać ich w porządku. Dotychczas były wciśnięte w półkę i tak czekały na swój czas. W torbie DIMPA udało mi się zmieścić wszystkie posiadane poduszki i nie zajmują już tak dużo miejsca! 

6. Worki próżniowe

O przydatności worków próżniowych na pewno nie muszę Was przekonywać! Są świetne, ale… mają kilka wad. Przede wszystkim nie wszystko nadaje się do przechowywania w workach. Jeśli mamy pościel puchową to raczej nie przechowujmy jej w workach próżniowych. 

PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI

Sam sposób zamknięcia worków próżniowych powoduje, że powinny być w nich przechowywane rzeczy sezonowe. Inaczej trochę kłopotliwe byłoby ciągłe odsysanie powietrza i otwieranie i odsysanie i otwieranie. Do naszej szafy wybrałam worki HAJDEBY z IKEA.

PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI

NIETYPOWE I INNOWACYJNE POMYSŁY NA PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI

Na stronie IKEA znalazłam jeszcze dwa sprytne sposoby na przechowywanie w sypialni. Nadają się one do organizacji małych sypialni. Słyszeliście kiedyś o systemie przechowywania pod sufitem. Może nie zamocowałabym tego u siebie w sypialni, bo w naszym domu schowków do przechowywania nie brakuje, ale pomyślałam o warsztacie lub garażu. Natomiast ten pomysł wydaje się idealny do małych powierzchni, w których naprawdę brakuje już miejsca do przechowywania. Więc jeśli Wy ciągle przegrywacie walkę o porządek, z metrażem Waszego mieszkania to rozwiązanie może Was zainteresować.

PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI
MULIG Drążek na ubrania 14,99zł; DIGNITET Linka do zasłony 39,99złSKÄGGÖRT Tkanina 19,99/metr

Kolejnym fajnym patentem jest system kieszeni montowanych na łóżku. Idealne rozwiązanie w pokoju dziecięcym. 

PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI
MÖJLIGHET Kieszeń na łóżko 24,99zł 

PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI – JAK MIEĆ WIĘCEJ MIEJSCA NA UBRANIA?

Odpowiedź jest jedna: mieć mniej ubrań i sprytniej je przechowywać. Uporządkować przestrzeń w swojej szafie. Drążki wykorzystywać do przechowywania ubrań na wieszakach a szuflady na bieliznę i drobne akcesoria. To brzmi logicznie, ale ja nap. 2/3 powierzchni szafy wykorzystywałam na przechowywanie torebek.

Pled ODDRUN ; Pościel BERGPALM ; Prześcieradło DVALA

W sypialni spędzamy dużą część życia, mówi się nawet, że 1/3. Warto zadbać, aby czas, jaki w niej spędzamy, był jak najbardziej komfortowy. Aby otaczał nas ład i porządek. Nawet nie wiecie jaką ulgę przyniosło mi posprzątanie naszej sypialni. Mam też wrażenie, że pomimo opieki nad naszym niemowlakiem, wyspałam się bardziej. Zrobiło się czysto, przestronnie i lekko. Uwielbiam to miejsce na nowo!

Przy okazji zmian w szafie postanowiłam, odmieć także wnętrze samej sypialni. Kupiłam nową pościel, aby w pełni cieszyć się zmianami i wiosną, która się zbliża!

A tak prezentuje się nasza sypialnia i szafa po zmianach! Ja jestem zachwycona! Mam nadzieję, że moje pomysły na PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI, będą dla Was pomocne!

PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI
PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI

Więcej wpisów, które pomogą Ci zaplanować i zaprojektować przestrzeń, znajdziesz tutaj:

Montaż kuchni Ikea – Czy opłaca się zamówić kuchnię z montażem?

Jak zaprojektować kuchnię marzeń i zmieścić się w budżecie?

Co zrobić, żeby zakup kuchni IKEA zajął jak najmniej czasu? (lista do druku)

Jak jesienią rozświetlić wnętrza?

Post powstał przy współpracy z marką IKEA

Related Posts