Trendy w salonie 2019, jaka kolorystyka mebli jest najmodniejsza?

by Kasia Bobocińska

Myślami jestem już w Mediolanie. Nie mogę doczekać się tego, co przyniosą tegoroczne targi Salone del Mobile. Zwykle zaskakują nas feerią barw, nietypowymi zestawieniami kolorów i pięknym designem (MEDIOLAN: TRENDY KOLORYSTYCZNE 2018/2019). Możemy cieszyć oko, inspirować się i chłonąć odważne aranżacje kolorystyczne, jednak polskie podwórko to zupełnie inna bajka. Trendy przyjmowane są tu z dużą nieufnością, a zmiany wymagają sporo pracy i zaangażowania ze strony designerów, architektów i nas blogerów. Jednak od jakiegoś czasu u nas też widoczne są Zmiany przez duże “Z”. Można śmiało powiedzieć, że przed kolorem nie uciekniemy. Bum na kolory trafił nawet do serc zagorzałych zwolenników bieli i powoli i nieśmiało pojawiają się one w ich przestrzeniach w postaci akcentów i dodatków. Dziś postaram Wam się opowiedzieć o najnowszych trendach kolorystycznych w salonie. Co będzie modne w 2019, a jakie kolory zagoszczą u nas na dłużej? Czy przy wyborze kanapy warto kierować się trendami czy rozsądkiem, a może jedno nie przeczy drugiemu? Jakie będą trendy w salonie 2019? Jaka kolorystyka ścian, mebli, dodatków będzie najmodniejsza? Dziś zaprezentuję Wam najnowsze trendy kolorystyczne w salonie w oparciu o produkty znalezione w salonach Agata.

OCIEPLONE SCANDI

Jeszcze do niedawna standardem był szary narożnik, białe ściany i skandynawskie plakaty. Sporo jest jeszcze zwolenników takich wnętrz, jednak we współczesnej wersji salon został zdecydowanie bardziej ocieplony. A wszystko za sprawą mebli i dodatków z naturalnego drewna w ciepłym odcieniu. Za sprawą zainteresowania stylem boho w salonie pojawiły się własnoręcznie plecione makramy czy inne plecionki. Pojawiła się też moda na grube sploty i wielki bum na koce z wełny czesankowej. Z czasem na ścianach w salonie zaczęły pojawiać się inne kolory niż biel. Delikatne szarości, mleczne beże czy moja ulubiona szałwiowa zieleń.

1. Narożnik GRANDE, 1949zł; 2. Stolik SUMMER, 369zł; 3.Lampa wisząca RIANO, 829zł; 4. Lampa podłogowa PEDRO, 449zł; 5. Wazon KONISZ, 42,90zł; 6. Wazon, 34,90zł; 7. Stolik CALIGO, 129zł; 8. Kwiat sztuczny, 12,99zł; 9. Kwiaty sztuczne, 25,90zł; 10. Lustro, 519zł; 11, 12. Poduszka MALAGA, 19,99zł;

Oprócz naturalnego drewna w salonie 2019 modne są również wszystkie inne naturalne materiały, jak: naturalny kamień, ratan, wełna.

BIEL KONTRA KREMY I BEŻE

Pamiętam czasy, kiedy w salonie królowała biała sofa z popularnego szwedzkiego marketu. Te czasy już bezpowrotnie minęły, a Polacy, zamiast śnieżnobiałej bieli, zaczęli skłaniać się w stronę bardziej ocieplonej kolorystyki w postaci beżu, delikatnych brązów, przybrudzonego odcienia kości słoniowej. Absolutnie mnie to nie dziwi, gdyż od kilku lat na światowych targach ogromnie zauważalny jest powrót do kolorów ziemi.

Nie można też zapomnieć o dużym zainteresowaniu ciepłymi barwami, takimi jak wszelkie odcienie żółci czy hit ostatnich lat, czyli ceglasty pomarańczowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby we wnętrzach stosować oba te trendy jednocześnie i zamiłowanie do naturalnych kolorów ziemi połączyć z mocnymi, zdecydowanymi barwami.

1. Sofa Loren, 2119zł; 2. Sofa CANDY, 2099zł; 3. Sofa BONARI, 1699zł; 4. Sofa LEVI; 1499zł; 5. Fotel GODIVO, 539zł; 6. Lampa CENTAURUS, 1099zł; 7.Poduszka MALAGA, 19,99zł; 8. Poszewka TRUVA; 19,99zł; 9. Ława Vincent, 499zł; 10. Ramka na zdjęcie, 18,99zł; 11. Dywanik, 39,90zł

Nie musimy wybierać kanapy w mocnym, zdecydowanym kolorze, aby stworzyć wnętrze pełne kolorów. Wystarczy kanapa w jednym z kolorów ziemi plus kolorowe dodatki, a efekt mamy murowany. Oczywiście kanapy w wyrazistych kolorach są równie modne, dlatego sami musimy zdecydować, czy wolimy kontrastową kanapę i stonowane kolory ścian czy odwrotnie:

KOLOROWE KANAPY & AKSAMIT

Od jakiegoś czasu swój renesans przeżywają kanapy. Kiedyś absolutnym must have był narożnik, a obecnie znacznie chętniej wybieraną opcją jest kanapa plus fotel. Coraz częściej w naszych salonach pojawiają się kanapy w mocnych, zdecydowanych kolorach. Sama zdecydowałam się w swoim domu na kanapę i fotel w ciemnym, butelkowym odcieniu zieleni. Zielona kanapa cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród odbiorców. Nie mniej ważny jest też materiał z jakiego jest wykonana. Do łask kilka sezonów temu wrócił aksamit, nazywany również welurem. Dzięki niemu nasze salony zyskały luksusowy sznyt i elegancję. W połączeniu z marmurowym stolikiem lub lastryko i złotem stanowią prawdziwe must have dla fanów światowych trendów.

1. Sofa DAKOTA 3, 2059zł; 2. Komplet latarenek, 59,90zł; 3. Patera, 39,90zł; 4. Misa dekoracyjna, 46,90zł; 5. Patera, 39,90zł; 6. Dekoracja, 129zł; 7. Stolik VIDIA, 199zł; 8. Lampa wisząca BELLE, 599zł; 9. Poszewka dekoracyjna, 19,99zł; 10. Poszewka dekoracyjna, 22,90zł; 11. Dekoracja ścienna, 79,90zł;

Od kilku sezonów w dodatkach króluje złoto i mosiądz. Coraz częściej jednak zamiast opcji błyszczącej wybieramy mat! Modne jest szczególnie wszystko to, co czarne i matowe.

Zwróćcie też uwagę na kształt mebli. Od kilku sezonów silnym trendem są obłe formy: zaokrąglone kanapy, okrągłe stoliki czy te w kształcie nerki. 

W salonie 2019 nie zabraknie też czegoś dla fanów stylu art deco, który zyskuje wciąż na popularności. Jeśli chcemy zdecydować się na kanapę w zdecydowanym kolorze, to najmodniejsze będą odcienie: granatowe, ciemnozielone lub bordowe.

1. Sofa MARCOS, 1799zł; 2. Lampa Gem, 699zł; 3. Stolik ASSEN, 275zł; 4. Narzuta Luna, 39,90zł; 5. Koc RITA, 119zł; 6. Wazon, 69,90zł; 7. Wazon, 54,90zł; 8. Lampa Forge, 699zł; 9. Obraz CANVAS; 79,90zł; 10. Obraz GLASSPIK, 229zł;

Podczas urządzania salonu należy pamiętać, że nie ma jednego stylu, jednego trendu, jednego dominującego koloru. Jak mogliście się zorientować, są to pewne wskazania na barwy czy materiały, ale to, jak będzie wyglądał nasz modny salon, zależy w dużej mierze od naszej fantazji.  Jedno jest pewne, im bardziej eklektyczny, łączący różne style jest nasz salon, tym bardziej jest modny. Nie bójmy się łączyć kolorów i wzorów. Od kilku sezonów unika się też wykorzystywania gotowych zestawów mebli. Teraz trzeba się trochę bardziej natrudzić dobierając pojedyncze meble z różnych kolekcji, w różnych stylach i łącząc je w spójną całość, wedle naszych upodobań i gustów. Nie bójcie się eksperymentować z kolorami, choćby tylko w dodatkach. Mam wrażenie, że rok 2019 to rok wolności w stylach i kolorach. Liczy się freestyle.

Jeśli chcecie poznać więcej modnych kolorów w 2019 roku zapraszam Was na wpisy:

MEDIOLAN: TRENDY KOLORYSTYCZNE 2018/2019

MODNE KOLORY ŚCIAN 2019

TRENDY: MODNE KOLORY W 2019 WG. BLOGERÓW

Related Posts