MEDIOLAN 2018: TRENDY W DREWNIE

by Kasia Bobocińska

Co roku oprócz kolorystyki mebli, ich kształtów, form zwracam też szczególną uwagę na sposób ich wykończenia, na materiały, jakimi są obite np. meble tapicerowane oraz na trendy w drewnie. Przyglądam się, jak zaaranżowane są ekspozycyjne wnętrza, jaka kolorystyka podłóg występuje najczęściej. Pamiętam jak kilka lat temu, pytałam wystawców, jaki kolor podłogi jest modny: jasny czy ciemny? W tym roku już tego nie robię. Modne są zarówno jasne wybarwienia drewna, jak i ciemne a wybór koloru podłogi zależy przede wszystkim od Waszych upodobań oraz stylu w jakim planujecie urządzić wnętrze. Zapraszam Was na kolejną dawkę inspiracji prosto z Mediolanu. W tym wpisie opowiem Wam o kolorach, rodzajach drewna, oraz tendencjach w projektowaniu mebli, oraz kilku trendach kuchennych związanych właśnie z drewnem (na wpis o trendach kuchennych jeszcze przyjdzie czas).

Po trendach kolorystycznych (Mediolan: trendy kolorystyczne) i po przyjrzeniu się projektom “młodych” projektantów (Co mają do powiedzenia młodzi projektanci?) nadszedł czas na trendy w drewnie. Jeśli myślicie, że temat ten nie jest ważny, nikogo nie interesuje to powiedzcie to osobie, która od tygodnia próbuje dojść do porozumienia ze swoim partnerem na temat wyboru koloru wybarwienia drewna. On chce ciemną, prawie czarną podłogę, ona skandynawskie pobielenia i szarości. Nie sposób połączyć ich gusta, trzeba spotkać się pośrodku. Ja mogę tylko podpowiedzieć, że do mody wracają ciemne podłogi (podobnie jak w zeszłym roku – MEDIOLAN 2017-TRENDY W DREWNIE  ) i delikatne poszarzane podłogi skandynawskie, jak i styl skandynawski w Mediolanie prawie w ogóle nie występuje. Jedak życie to nie wystawa, stoisko i przede wszystkim „bajka”, tylko nasz codzienny trud w utrzymaniu w czystości tej podłogi.  Dlatego, mimo że od lat tendencje są znane, to my i tak wybierzemy do naszych domów podłogi w jasnych odcieniach wybarwienia drewna. Oczywiście, że hitem jest i na pewno pozostanie dębowa podłoga. A ciemne podłogi zostawmy koneserom, których relaksuje sprzątanie oraz tym, których stać na sztab sprzątaczek 😉 Oczywiście żartuję, bo ciemne podłogi są dla mnie coraz bardziej kuszące i trochę żałuje, że w  starym domu na pewno takiej nie będzie…chociaż, nigdy nie mów “nigdy”.

MEDIOLAN 2017-TRENDY W DREWNIE  

TRENDY W DREWNIE 2018

TRENDY W DREWNIE

MEBLE

Już od kilku sezonów zauważamy tendencje do zaokrąglania kształtów mebli. W zeszłym roku we wpisie o trendach w drewnie napisałam:

Czasami można było się poczuć jak w domu Hobbitów lub jak w pokoju dziecięcym, gdzie każdy kant został zabezpieczony przed maluchami.

W tym roku nic się nie zmieniło. Nadal wyginamy, zaokrąglamy meble.

PORADA

KARTELL

Piękne meble, piękne panele ścienne oraz lampy i wszystko z drewna!

GARDEROBY

Przepiękne wnętrze drewnianej garderoby! Mając taką garderobę pewnie przeniosłabym się do niej i zamieszkała w niej 🙂 Śliczna!

ŚCIANY

Chciałaby się powiedzieć: drewno jest wszędzie! Gdzie nie spojrzymy widzimy drewno. Drewno w salonie, drewno w szafie, drewno w garderobie, czy drewno w kuchni. Czasem zaskakuje formą (na przykład w postaci takich pięknych paneli) czasem kolorem wybarwienia ale nie sposób go nie zauważyć i przejść obok niego obojętnie. To już nie tylko dodatek do wnętrza. Drewno tworzy całe wnętrza! 

PODŁOGI

Drewniane podłogi prezentowane były głównie w ciemnym wybarwieniu. Wracają do łask pałacowe parkiety, podłogi będące prawdziwym dziełem sztuki.

Pałacowe wzory:

Ciemne drewno króluje na podłogach.

LEMA

Metalowe, złote wstawki i nietypowy układ ułożenia podłogi:

Sprawdźcie zeszłoroczne trendy w drewnie: MEDIOLAN 2017 zobaczcie czy coś się zmieniło!

STOŁY

Modne są okrągłe stoły. Jeśli jednak wolimy podłużny stół to warto zdecydować się na rezygnacje z kantów blatu.

INKRUSTACJA

Na dużej ilości stoisk zauważyłam łączenie na blatach stołów różnych materiałów marmur, szkoło, różne z drewnem. Czasem blat stołu zrobiony jest z różnych kawałków i rodzajów drewna, tworząc razem przepiękną kompozycję! Niektóre z wyróżnionych elementów stołu np. marmurowy okrąg na środku okrągłego stołu były dodatkowo ruchome. Prezentowane były jako miejsce do serwowania przystawek, które poprzez to, że ten element jest ruchomy, mogły trafić do każdej osoby siedzącej przy stole. Kiedyś na stole stawiano ruchomą tacę, a teraz cały stół się rusza.

DREWNO W KUCHNI

Drewno, stal i kamień były wszechobecne na tegorocznej wystawie Eurocucina.

ZABUDOWY

Często spotykanym rozwiązaniem są moduły kuchenne, które po skończonej pracy są zamykane i w kuchni połączonej z salonem wyglądają jak jedne wielkie szafy.

WYSPY + STOLIKI

Wyspy kuchenne stanowią nieodłączny element wykończenia kuchni. W większości wykonane są z drewna. Do prawie każdej wyspy dostawiony jest stolik z drewna do spożywania posiłków. Stoły, stoliki są w różnej wielkości i w różnych kształtach. Od małych okrągłych po owalne aż po długie prostokątne stoły na 6 osób. W modnej kuchni stół musi być, podobnie jak wyspa, która nie wychodzi z mody od kilku sezonów!

Ciekawym rozwiązanie była ta ruchoma wyspa. Drewniany blat, który widzicie poniżej był zamontowany na specjalnym mechanizmie, dzięki czemu podczas pracy można było go wysunąć i zyskać dodatkową powierzchnię do pracy.

Wyspa kuchenna w nieco innym stylu:

SZAFKI

Szafki kuchenne wykonane są głównie z drewna. Czasem to drewno wygląda jak połączone ze sobą stare deski podłogowe:

WYKOŃCZENIE

Drewno jest obecne dosłownie wszędzie. Oprócz frontów szafek kuchennych, podłóg, stołów i wysp kuchennych można je zobaczyć również wewnątrz mebli. Wnętrze szafek, wysuwanych szuflad czy otwieranych/ wysuwanych barków musi być tak samo atrakcyjne, jak wygląd zewnętrzny.

Palniki bezpośrednio na blacie

Sporym zaskoczeniem było zastosowanie palników bezpośrednio na blacie kuchennym. Po zlewach, zlewających się praktycznie w całości z blatem lub nawet ukrytych w blacie i wysuwających się tylko na nasze żądanie, kolejną rewolucją jest pozbycie się płyty grzewczej na rzecz zamontowania specjalnych palników na kamiennym blacie. Specjalnych, bo ta konkretna firma dostarczyła plików do kilku ekspozycji zupełnie różnych marek.

Moda na zaokrąglone kanty stołów. Jeśli nie chcemy mieć okrągłego stołu mamy do wyboru podłużny z zaokrąglonymi kantami. Na naszym rodzimym podwórku również od kilku lat panuje moda na stoliki z PRL, choćby w kształcie zaokrąglonej “nerki” :

WALTER KNOLL

Podsumowując tegoroczne trendy moją uwagę zwróciły trzy tendencje:

  • czarne podłogi są znów modne a same podłogi układane są w prawdziwe dzieła sztuki. To już nie tylko proste, minimalistyczne deski, to prawdziwe dzieła sztuki z przepięknym wzorem drewna, pałacowe parkiety wracają do łask. Drewno ma nas zaskakiwać swoją farmą, kształtem, konstrukcją.
  • Łączenie drewna ze szkłem, kamieniem, żywicą oraz wielki powrót okrągłych stołów.
  • W kuchniach zaprezentowanych na Eurociucine oprócz kamienia na blatach wszędzie było obecne drewno. Zarówno na ścianach, jak i na podłodze oraz na frontach kuchennych, ale także w szafkach w postaci na przykład wyposażenia szuflad.

A wam co najbardziej się podoba z tegorocznych trendów? Jesteście gotowi na ciemne podłogi, czy to zdecydowanie do Was nie pasuje? Które rozwiązanie kuchenne Wam się najbardziej podobało?

Ruchome wyspy, okrągłe stoliki dołączone do blatów kuchennych, pałacowe podłogi oraz ukryte kuchnie – te wszystkie rzeczy szczególnie zwróciły moją uwagę, pokazując, że co roku Mediolan zaskakuje, ale niektóre tendencje pozostają niezmienne od kilku sezonów. Idziemy w stronę ciemnej podłogi i zaokrąglonych kształtów?

 

 

Post powstał dzięki wsparciu firmy Barlinek

Related Posts