Łódź Design 2012 Make me! cz.1

DSC09072

Po zeszłorocznym sukcesie już po raz drugi pojechałam na Łódź Design Festival. I po raz drugi nie zawiodłam się. Wróciłam z głową pełną inspiracji. Było naprawdę wspaniale a porównując zdjęcia, które zrobiłam w zeszłym roku z tym co zobaczyłam w tym, muszę napisać że było jeszcze lepiej. Rozczarowujące były tylko ceny biletów. W zeszłym roku po zarejestrowaniu bilet kupiłam za 15zł w tym roku zapłaciłam tyle samo, ale nie mogłam uczestniczyć w wykładach. Aby móc uczęszczać na forum/wykłady trzeba było kupić karnet za 50zł! Jest to zupełnie bez sensu jeśli przyjeżdża się tylko na jeden dzień. Łącznie z dokładnym zwiedzeniem centrum festiwalowego (3 pełne piętra inspiracji) zdążyliśmy raptem obejrzeć jeden film w sali kinowej na przeciwko centrum. Szkoda tych wykładów bo dzień przyjazdu wybierałam właśnie pod nie.

Tegoroczny Łódź Design Festival odbywał się pod hasłem AWARENESS, czyli ŚWIADOMOŚĆ! Organizatorzy poprzez rozmaite wystawy i wykłady chcieli odpowiedzieć na pytania: “Czy design to tylko tworzenie kolejnego przedmiotu, czy też sposób myślenia mogący oddziaływać na otaczającą nas rzeczywistość? Jak wpływa na nasze życie? Czy może zmieniać świat na lepsze?” Często designerzy tworzą przedmioty wyłącznie dla sztuki, piękna a tu chodzi o świadome projektowanie. Dlatego tak ucieszyłam się widząc wśród eksponatów między innymi robota wykorzystywanego w rehabilitacji.

Lodz Design

Zacznijmy od jubileuszowej piątej edycji konkursu nieodłącznie związanej  z Łódź Design Festival - Make me!

make-me-lodz-design-festiwal-logoAgnieszka Jacobson – Cielecka: “Konkurs Make me! w ciągu kilku lat stał się ważnym wydarzeniem zarówno dla młodych projektantów w Polsce jak i zagranicą. Nagroda główna w wysokości 20 000zł, ufundowana przez Mecenasa Głównego – ceramikę Paradyż oraz wyróżnienia w postaci wyjazdów studyjnych i staży, stwarzają najlepszym projektantom możliwość rozwoju i doskonalenia umiejętności.

Konkurs skierowany jest do młodych twórców między 20 a 30 rokiem życia. Przyjmujemy projekty z różnych dziedzin wzornictwa, w tym mody. Każde zgłoszenie oceniane jest przez starannie dobrane, międzynarodowe jury, w którego skład wchodzą eksperci w dziedzinie projektowania, m.in. dyrektorzy festiwali, kuratorzy i krytycy, projektanci oraz redaktorzy branżowych magazynów. Wyróżnione projekty tworzą wystawę pokonkursową, która prezentowana jest podczas festiwalu. Otwiera to uczestnikom niezwykła sposobność do pokazania swoich pomysłów szerokiej publiczności, nawiązania kontaktu z firmami i zaistnienia na rynku polskiego, a nawet międzynarodowego wzornictwa.

Z okazji pięciolecia make me! na niniejszej ekspozycji można obejrzeć projekty wyróżnione w tym roku, jak i te najciekawsze wybrane z dorobku minionych edycji. Wybór ten to przekrój designu tworzonego w ostatnich latach przez młode pokolenie dizajnerów”

 

W tym roku na konkurs nadesłano 130 prac, ale jury na wystawę wybrało zaledwie 6 projektów, gdyż poziom tegorocznych prac był niższy niż zeszłorocznych. “Z perspektywy osoby zajmującej się analizowaniem trendów rynkowych czułem lekki niedosyt powodowany poziomem nadesłanych projektów.“ - wypowiedział się Konrad Jerin, członek jury.

Laureatem tegorocznej edycji konkursu został Jan Lutyk za projekt krzesła „Ribbon”.  Wykorzystana w projekcie  sklejka została nietypowo wygięta.

IMG130

www.lodzdesign.com 6

Podoba mi się bardzo. Sklejka tak powyginana wygląda fenomenalnie. Nie siedziałam więc nie wiem czy jest stabilny. Na pewno robi wrażenie. Na tle innych projektów zdecydowanie numer 1.

Katarzyna Koprowska, Ul Wielkopolski

Projekt ula wielkopolskiego to projekt ula miejskiego.

DSC09023

Magdalena Waś, Sofa Szara

Ciekawa historia. Jak od kawałka zgniecionej kartki dojść do całkiem wygodnej sofy.

www.lodzdesign.com 2

DSC09024

Alicja Patanowska, Ścieranki – rysowanki

Talerze porcelanowe pokryte farbą tablicową. Czy ja wiem czy to takie fajne. Zupełnie do mnie nie przemawiają historie o rozwijaniu kreatywności u dzieci i sięganie po nowe kształty nie tylko płaskie.IMG134

www.lodzdesign.co

Hocki klocki

Hocki to klocki z tektury umożliwiające budowę dowolnych projektów od zamku do samochodu. Zapaliłam się do tego pomysłu bo nic nie rozbudza tak dziecięcej kreatywności jak możliwość stworzenia czegoś z niczego. Zapaliłam się i szybko zgasłam bo pudełko takich klocków kosztuje 90zł. jak dla mnie o połowę za dużo. W końcu to tylko tektura.

phpZWkJsh

8

Małgorzata Dziembaj, OVO

Autorka została nagrodzona za niebanalne podejście do trudnego tematu. Ta ekologiczna urna składa się z trzech części : Życie, Światło, Pamięć.IMG132

www.lodzdesign.com

źródło: http://www.lodzdesign.com/2012/wystawy/make-me/

Pokaże Wam też kilka projektów z poprzednich lat, które robiły największe wrażenie.

Smaki podhalańskie (2010): fantastyczne opakowania stworzone przez nobo design.DSC08876

Zabawka Robole (2010): to roboty z drewna których wygląd zależy od wyobraźni posiadacza.DSC08877

Projekt Porcelana to zestaw 9 win z Bordeaux w butelkach  wykonanych z porcelany.DSC06146

Spinacz (2008), połączenie tradycyjnego przedmiotu z nową technologią.

DSC09026

Kubek Breakup (2008), umożliwiający zaczepienie sznurka od torebki z herbatą. Na pewno przydałoby się coś takiego w domu.

DSC09028

Cebula (2007), dekoracja świetlna

DSC09027

Efektowne płytki Paradyż:

DSC09075DSC09072DSC09071c.d.n...

Conchita Home

Nazywam się Kasia Bobocińska i od 2008 staram się dzielić tutaj moimi pasjami i zainteresowaniami. Dziękuję że odwiedził(a)eś CONCHITA HOME. Będzie mi bardzo miło jeśli podzielisz się ze mną swoją opinią w komentarzu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tu jesteś ♥♥♥ Każdy komentarz jest dla mnie bezcenny, bo pokazuje, że warto robić to co robię ❣