TRENDY W ŁAZIENCE 2020

by Kasia Bobocińska

Wydawać by się mogło, że w kwestii aranżacji łazienek nie da się wymyślić niczego nowego. Odkąd wymyślono podwieszaną miskę ustępowa czy bidet, w naszych łazienkach nie ma większych rewolucji. Nic bardziej mylnego. Kroczek po kroczku modne łazienki zmieniają się nie do poznania. Sama siebie zaskakuję, gdy spoglądam na trendy opisywane w 2018 roku w porównaniu z obecnymi innowacjami. Tak jak targi w Mediolanie zmieniają nasze spojrzenie na design we wnętrzach, tak każde targi ISH wprowadzają do wnętrz łazienek, nowości. Czasem są to drobnostki, które nie mają większego wpływu na użytkowanie „łazienek przyszłości” i są jedynie drobnymi zabiegami kosmetycznymi, poprawiającymi ich wygląd. Są jednak trendy, które sprawiają, że za kilka lat będziemy mogli łatwo odróżnić modną, nowoczesną łazienkę od tej zaprojektowanej kilka lat temu.

O trendach w doborze płytek przeczytacie we wpisie: TRENDY W ŁAZIENCE 2019/2020 – MODNE PŁYTKI

TRENDY 2020 – MATOWE WYKOŃCZENIA ŁAZIENEK

To na co zdecydowanie zwróciłam uwagę we współczesnych łazienkach to MAT. Wszystko jest w macie. Czasy kiedy w łazience wszystko robiliśmy na błysk powoli odchodzą do lamusa. Podobnie jak kuchnie na wysoki połysk tak i łazienki, a w nich meble łazienkowe, stają się coraz bardziej matowe. Zastosowanie połyskujących wykończeń w małych łazienkach przyczyniało się do ich optycznego powiększenia.

Czarne matowe baterie prysznicowe czy umywalkowe nie powinny już robić na nikim wrażenia, bo moda na nie trwa od pewnego czasu. Mnie natomiast zachwycił jeszcze jeden użyteczny, ale tak jakże dekoracyjny element, jakim jest matowy przycisk spłukujący Geberit.

Photo: mat. prasowe. Geberit

W łazience chcemy zadbać o każdy detal, dlatego skrupulatnie dobieramy  płytki, armaturę, baterię, aby pasowały do siebie zarówno stylem, jak i kolorystyką. 

Na błyszczącym przycisku, który dotyka się kilkanaście razy dziennie trudno utrzymać sterylną czystość. Czy tego chcemy czy nie widać na ni odciski naszych palców. Niejednokrotnie łapałam się na tym, że po skorzystaniu z przycisku, polerowałam go dodatkowo, aby błyszczał i lśnił. Cenne minuty, które uciekały mi podczas dnia na rzeczy zupełnie nieistotne. Dlatego z dużą ulgą przyjęłam wiadomość, że marka Geberit stworzyła przyciski w macie, wpisując się jednocześnie we współczesne trendy łazienkowe.

Photo: mat. prasowe. Geberit

TRENDY 2020 – ODPŁYW LINIOWY

Dla mnie absolutnym must have w nowoczesnych, łazienkach z prysznicem, jest zastosowanie odpływu liniowego i kabiny prysznicowej na wymiar, bez brodzika. Pomimo, mojej pewności co o zastosowania tego rozwiązania, wciąż wielu moich klientów odczuwa niepokój przed zastosowaniem odpływu liniowego. Utwierdzani w przekonaniu przez fachowców, którzy nie  chcą tracić czasu na układanie płytek z odpowiednim spadkiem i wolą zastosować tradycyjny brodzik. Boją się, że bez  brodzika utrzymanie w czystości kabiny prysznicowej będzie utrudnione a w przypadku ewentualnego zatkania, będzie trzeba skuć całą podłogę w łazience! Ja od kilku lat korzystam z odpływu liniowego i jestem bardzo zadowolona z tego rozwiązania. 
Jest wiele mitów na temat opływów liniowych oraz pryszniców bez brodzika. Większość da się łatwo obalić. A o projektowaniu łazienek łatwych do sprzątania przeczytacie we wpisie: JAK ZAPROJEKTOWAĆ ŁAZIENKĘ, KTÓRA BĘDZIE ŁATWA DO SPRZĄTANIA?

TRENDY W ŁAZIENCE – NATURALNE MATERIAŁY

W łazienkach coraz uważniej  przyglądamy się naturze, roślinom, drewnu, naturalnym żywicom czy fornirom . Na przykład ogromną popularnością cieszą się szafki z drewnianymi rytowanymi frontami czy ściana z naturalnych desek, jako tło do wolnostojącej wanny. Ukojenia i relaksu szukamy w kontakcie z naturą.

NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W ŁAZIENCE

Masz ochotę posłuchać muzyki pod prysznicem? To świetnie, bo coraz częściej projektując łazienkę myślimy również o strefie komfortu jaką uda nam się w niej stworzyć. Radio pod prysznicem, czy zintegrowany ze smartfonem system nagłośnienia pozwoli nam na prawdziwy relaks w otoczeniu ulubionej muzyki.

TRENDY W ŁAZIENCE 2020 – TOALETA BEZ KOŁNIERZA

W 2020 roku podobnie jak w latach poprzednich do standardów nalezą już misy ustępowe bez rantu, czy jak wolicie bez kołnierza.  Zresztą we wpisie z 2018 opisywałam Wam miski Rimfree, jedyne opatentowane w tym zakresie: PORADY: JAK DBAĆ O CERAMIKĘ ŁAZIENKOWĄ? , z których sama korzystam.

Toaleta bez kołnierza to już nie innowacja to standard w projektowaniu łazienek.Naprawdę nie wyobrażam sobie, żebym w  projekcie sięgnęła jeszcze po toaletę z kołnierzem. Nie zrobiłabym tego sobie, nie zrobiłabym tego żadnemu klientowi.* Jedynym wyjątkiem jest projekt łazienki retro, gdzie celowo decydujemy się na starsze rozwiązania jak na przykład toaleta wolnostojąca o klasycznym kształcie.

TRENDY W ŁAZIENCE 2018, CZYLI NAJMODNIEJSZE RODZAJE PŁYTEK

TRENDY W ŁAZIENCE 2020 – GEBERIT ONE

W zgodzie z najnowszymi trendami została zaprojektowana niezwykle innowacyjna kolekcja Geberit ONE. To na co szczególnie zwróciłam uwagę to kilka innowacyjnych rozwiązań z którymi nie spotkałam się jak dotąd.

Jednym z nich są umywalki, które posiadaj odpływ nie w centrum a w tylnej ściance, co ułatwia odpływ wody i zapobiega jej przestojowi. Całość wydaje się bardzo minimalistyczna a odpływ dzięki specjalnym zaślepkom praktycznie niewidoczny.

Photo: mat. pras. Geberit

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość regulowani wysokości toalety już po zamocowaniu stelaża podtynkowego. To duże ułatwienie. Prędzej znudzi nam się wystrój łazienki za kilkanaście lat niż stelaż Geberit nam się popsuje. Dotąd zwykle decyzje o wysokości toalety trzeba było podjąć raz przed montażem i przeze położeniem glazury. Teraz wysokość toalety możemy regulować już po pewnym czasie od montażu. 

Geberit ONE zaskakuje. Wśród mebli możemy między innymi znaleźć szafkę z lustrem zlicowaną ze ścianą. Na pierwszy rzut oka widzimy tylko lustro, które kryje w sobie praktyczną szafkę.  Jak widzicie na zdjęciu poniżej, w armaturze Geberit ONE wszystko schowane jest do środka, syfon ukryty jest pod tynkiem. Bateria wychodzi bezpośrednio ze ściany. Wszystko jest bardzo minimalistyczne i proste a cała bryła niezwykle spójna.

Materiały prasowe Geberit

Nowoczesna łazienka, to minimalistyczna łazienka, gdzie rządzą gładkie, matowe powierzchnie, proste szafki łazienkowe z delikatnie zaokrąglonymi rantami.   Konstrukcja armatury sprawia, że woda nie spływa prosto w dół, lecz rozlewa się łagodnie po całej powierzchni umywalki czy wanny – w efekcie cała powierzchnia staje się mniej narażona na osadzanie kamienia.

Pod prysznicem zaprojektowano specjalne półki tak, aby nadmiar wody spływał co ułatwia utrzymanie czystości na co dzień. 

OSZCZĘDZANIE WODY, DBANIE O ŚRODOWISKO

Spośród wszystkich trendów ten powinien być brany przede wszystkim pod uwagę podczas projektowania łazienki. Kupując baterie, czy stelaże podtynkowe, miski ustępowe warto brać pod to, aby były one jak najbardziej ekologiczne a więc pozwalające nam oszczędzać cenną wodę o czym przypomina Geberit wspierając akcję  Fundacji WWF Polska Strażnicy rzek.

Więcej o oszczędzaniu wody przeczytacie we wpisie: JAK OSZCZĘDZAĆ WODĘ I OGRANICZYĆ JEJ ZUŻYCIE?

Wybierajmy produkty odpowiedzialnie, biorąc pod uwagę zarówno sposób ich produkcji, ich wytrzymałość oraz sposób recyklingu.

TOALETA MYJĄCA

Nie możemy zapomnieć o gorącym trendzie z ostatnich lat, czyli o coraz popularniejszym rozwiązaniu stosowanym w polskich domach. Toaleta myjąca łączy funkcjonalność miski toaletowej z bidetem, dzięki czemu po skorzy- staniu z toalety można, nie zmieniając pozycji, cieszyć się uczuciem świeżości i czystości za naciśnięciem jednego przycisku.W wielu kulturach naturalne jest podmywanie się po skorzystaniu z toalety, bo papier nigdy nie zapewni nam tej świeżości.  To ogromne ułatwienie oraz oszczędność miejsca. Toaleta myjąca stanie się wkrótce standardem w polskich domach. 

Related Posts