7 WSKAZÓWEK JAK WYBRAĆ SZAFĘ

by Kasia Bobocińska

W każdym domu i mieszkaniu zapewnienie miejsca do przechowywania to kluczowy element. Nie ważne jak duża jest powierzchnia jaką użytkujemy, miejsca nigdy nie jest za wiele. Gdy mamy oddzielną garderobę, zwykle urządzona jest ona w stylu pasującym do reszty pomieszczeń. Jeśli jednak nie mamy oddzielnej strefy do przechowywania i chcemy powiększyć przestrzeń od dodatkowe miejsce na ubrania w postaci szafy, warto wybrać ją w stylu zgodnym z resztą wnętrza. Jak wybrać szafę, która będzie pasować do reszty wnętrza? Oto moje 7 wskazówek jak dobrać szafę do wnętrza:

1. ZAPLANUJ MIEJSCE NA SZAFĘ

Miejsce, gdzie ma stać szafa wiele zmienia. Inaczej prezentować się będzie szafa pod schodami, czy w przedpokoju a inaczej w salonie, czy sypialni. Dobierz szafę do wnętrza, w którym szafa ma stanąć.

Jak wybrać szafę
Brittany Makes /SZAFA UBRANIOWA MADRID

2. WIELKOŚĆ SZAFY MA ZNACZENIE

Przede wszystkim musimy znaleźć miejsce na nową szafę i od ilości tego miejsca uzależnić wybór szafy do wnętrza. Nawet jeśli wpadła Wam w oko przepiękna szafa o dużych gabarytach, to jeśli dysponujecie małą kawalerką, to Wasze marzenie musicie odłożyć na przyszłość. Niby rada dopasuj szafę wielkością do miejsca jakim dysponujesz, brzmi jak oczywista oczywistość, ale czasem gdy coś nam się podoba to nie zastanawiamy się, czy akurat się zmieści tam, gdzie chcemy to postawić (wiem, jak często kanapa, która podobała się moim klientom, nie pasowała do danego wnętrza).

Jak wybrać szafę
Projekt: Humphrey Munson/ SZAFA PARIS 2699zł

3. OKREŚL SWOJE WYMAGANIA

Nawet jeśli masz dużo miejsca na postawienie szafy, to dobierz szafę do swoich potrzeb. Nie tylko pod względem wielkości, ale także pod względem wyposażenia.  Czy na pewno przydałaby się Wam stylowa i o dużej pojemności szafa? A może wystarczy mała dwudrzwiowa szafa? Określ ilość ubrań, jaką masz do przechowywania i na tej podstawie dobierz idealna szafę dla siebie.
Czy potrzebujesz drążka na ubrania a może preferujesz dużą ilość szuflad? Przed zakupem koniecznie zajrzyj do środka, bo przecież nie kupujesz książki tylko po okładce? Pomocny może okazać się dla Ciebie wpis: JAK ZAPROJEKTOWAĆ IDEALNĄ SZAFĘ?

Jak wybrać szafę

4. OKREŚL BUDŻET, JAKI CHCESZ PRZEZNACZYĆ NA ZAKUP SZAFY

Oprócz typowych parametrów, jak wysokość,  szerokość i głębokość mebla to właśnie cena będzie głównym parametrem wyszukiwania szafy. Za dobrą szafę możemy zapłacić nawet 5000-7000zł albo za szafę na chwilę 500-700zł. Warto więc z góry określić budżet, jaki chcemy przeznaczyć na ten zakup. Wtedy uda nam się znacznie ograniczyć 

5. OKREŚL MATERIAŁY Z JAKICH MA BYĆ WYKONANA SZAFA

Zastanów się czy chcesz, aby Twoja szafa była z naturalnego drewna (jej cena będzie znacznie droższa),czy raczej z MDF.  Czy chcesz, aby było w niej lustro? W środku, czy na zewnątrz na drzwiach szafy?  Czy chcesz, aby Twoja szafa miała wbudowane oświetlenie? W sypialni, którą projektowałam, lampami LED szafa oświetlona był z zewnątrz: Przepis na sypialnię. Jak ją urządzić?

Jak wybrać szafę

Kolejną rzeczą, jaką warto określi to sposób wykończenia szafy. Mat, czy połysk?

6. OKREŚL STYL SZAFY: STYLOWA CZY NOWOCZESNA?

Jak wybrać szafę idealnie dopasowaną do wnętrza? Kup szafę w stylu w jakim masz urządzone wnętrze. Jeśli całe wyposażenie i styl we wnętrzu jest nowoczesny, nie kupuj bogato zdobionej szafy w stylu francuskim, bo będzie ona bardzo zwracać na siebie uwagę i będzie sprawiać wrażanie chaosu i niedopasowania. Wszyscy będą się zastanawiać, czy to wnętrze nie pasuje do szafy, czy szafa do wnętrza. Różne style to też różne detale i sposoby wykończenia szafy, inna kolorystyka, inne okucia etc.

garderoba czy szafa
postcardsfromtheridge/Szafa LA PERLE

Uchwyty mogą naprawdę zamienić wygląd szafy, zastanów się czy chcesz mieć proste czy dekoracyjne uchwyty? A może potrzebujesz szafy bez uchwytów?

7. JAKIE DRZWI WYBIERASZ?

Na rynku dostępne są setki różnych szaf, od dwudrzwiowych, trzydrzwiowych, przesuwnych, lustrzanych, zabudowanych i wolnostojących, jak nie zgubić się w tej mnogości rozwiązań? Zastanów się najpierw jakie drzwi wybierasz? Przesuwne, czy uchylne? Jeśli masz mało miejsca i planujesz umieścić szafę w przedpokoju to lepiej sprawdzi się szafa z drzwiami przesuwnymi. 

Jak wybrać szafę?

Jak wybrać szafę? Przede wszystkim ważna jest funkcjonalność oraz to, żeby szafa była umieszczona w wygodnym, łatwo dostępnym miejscu, żeby drzwi mogły się bez przeszkód otwierać.  Standardowo szerokość szafy powinna wynosić około 60cm, bo tyle potrzebujemy na powieszenie wieszaka na ubrania. Zastanów się też nad wielkością szafy? Czy potrzebujesz szafy do samego sufitu czy wystarczy Ci taka o wysokości 180-200cm? Dobrze zaplanuje miejsce zna szafę, bo pewnie nie będzie Ci się chciało jej rozpakowywać i przesuwać po miesiącu, prawda?

Na koniec warto sprawdzić przy zamówieniu, czy szafa jest do samodzielnego montażu czy przychodzi już skręcona. Zdarzyło mi się, że zamówiłam meble, które przyszły już skręcone i aby wstawić je do wnętrza trzeba było zdejmować framugę drzwi. Warto ustalić tez warunki dostawy i sprawdzić czy szafa na pewno zmieści się podczas wnoszenia.

Mam nadzieję, ze moje wskazówki okazały się dla Was przydatne i znajdziecie idealną szafę dla siebie.

Related Posts