10 rzeczy, by być bardziej eko, czyli ekologia w łazience.

by Kasia Bobocińska

Dziś światowy dzień toalet. Pewnie nawet nie zdawaliście sobie z tego sprawy, że toaleta może mieć swój dedykowany dzień. Kiedy pierwszy raz usłyszałam o tym dniu od razu pomyślałam o Polskim Królu Sedesów z filmu “Chłopaki nie płaczą”, ale gdy dowiedziałam się o co tak naprawdę chodzi w tym dniu już mi tak do śmiech nie było. I jak zabawnie by nie brzmiała nazwa: Światowy Dzień Toalet, czy Światowa Organizacja Toaletowa, to temat, jakim się zajmuje już tak zabawny nie jest. Dziś opowiem Wam o tym jak możecie poczuć się dobrze we własnej łazience a jednocześnie wpłynąć na los świata. Brzmi patetycznie? Być może. Jednak, podobnie jak: śmiesznie brzmiący Światowy Dzień Toalet, tak i problemy z dostępnością wody na świecie, ekologicznego domu, czy oszczędzania zasobów naturalnych, są często pomijane i bagatelizowane (choć z roku na rok jest coraz lepiej). Dlatego dziś w światowy dzień toalet wymienię Wam: 10 rzeczy, które możesz zmienić, żeby być eko i gwarantuję, że poczujesz się z nim dobrze, czyli ekologia w łazience. Jeśli nie ze względu na stan ducha, bo zrobimy coś dobrego dla Ziemi, to z pewnością ze względu na kondycję portfela, który odczuje ulgę.  Zapraszam, bo być może sporo już wiecie o ekologii w łazience, co nie znaczy, że wszystko stosujecie. 

Światowy Dzień Toalet

Od 2001 roku działa Światowa Organizacja Toaletowa. Jak bardzo śmiesznie by to nie brzmiało, to walczy ona o ważne rzeczy, jak poprawę jakości toalet publicznych na świecie i przede wszystkim ich dostępność. 

Kiedy w Norwegii buduje się najprawdopodobniej najpiękniejszą toaletę na świecie (wg.brytyjskiego dziennika The Telegraph uznana za„the world’s most beautiful public loo”) …

Foto: Steinar Skaar / Statens vegvesen

… to na świecie wiele krajów rozwijających się ma niewystarczający dostęp do toalet a niedostateczne warunki stanowią poważny problem.

To szokujące, bo na świecie bawimy się formą, designem a czasem chcemy zaskoczyć samych siebie budując takie dziwne toalety:

habitables.co.uk

A okazuje się, że około 40% ludzi na świecie (2,6 miliarda) nie ma dostępu do podstawowej infrastruktury sanitarnej. 

Foto: Lars Nordbye Jørstad Snøhetta AS
Toaleta publiczna w Norwegii, photo: dezeen.com
Toaleta w Geiranger w Norwegii, photo: bruteforcecollaborative.com

Problemem braku dostępu do toalet publicznych zajęła się Światowa Organizacja toaletowa . Zdaję sobie sprawę, że dla wielu z Was ta nazwa brzmi kuriozalnie, ale problemy z dostępem do sanitariatów już tak zabawnie nie brzmią. Wiem, wiem pewnie myślisz, że Cię to nie dotyczy i żadne akcje w których zbierane są pieniądze na wybudowanie studni w Afryce czy toalety publicznej w Czadzie obchodzą Cię tyle co zeszłoroczny śnieg. Porozmawiajmy zatem o Twoim podwórku i o tym żebyś czuł się w łazience bardzo komfortowo.

Ekologia w łazience

Jak poczuć się komfortowo we własnej łazience?

Nie wiem jak Ty, ale ja czuję się dobrze wtedy, gdy mogę zrobić coś dobrego dla innych. Ty na pewno też a jeśli mogę jeszcze przy tym zaoszczędzić lub zrobić coś dobrego dla środowiska to juz osiągam pełnię szczęścia. Czasem potrzeba tak niewiele, żeby zrobić tak wiele. Wystarczy kilka dobrych nawyków oraz świadomość co możemy osiągnąć. Świadomość to słowo klucz, w naszych dzisiejszych rozważaniach, bo po prostu czasem nie zdajemy sobie sprawy jak wielka mamy siłę oddziaływania na środowisko, na Ziemię. Dlatego tak ważne, żebyśmy sobie uświadomili jak wiele możemy zdziałać, nie tam daleko w Afryce, ale tu w naszej toalecie, poczynając od podstawowych higienicznych czynności. 

Ekologia w łazience

Geberit i WWF – ekologia w łazience

Geberit wraz z WWF chcą wspólnie chronić polskie rzeki. Wspominałam Wam kiedyś o akcji STRAŻNICY RZEK

“W sercu wszystkiego, co robimy, jest woda. Wiemy, jak ważna jest w codziennym życiu, jak ograniczone są jej zasoby i zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest dbanie o nie.”

Dlatego Geberit połączył siły z WWF, żeby chronić skarby polskiej i europejskiej przyrody. Rzeki to nasze narodowe skarby, nie tylko piękne, ale też niezwykle przydatne, dają nam wodę, jedzenie, nawadniają pola, są miejscem wypoczynku oraz schronieniem dla tysięcy gatunków zwierząt i roślin. Polskie rzeki są jednymi z najpiękniejszych w Europie. Co im zagraża? Zanieczyszczenia, śmieci, nadmierna regulacja! W ciągu ostatnich 6 lat uregulowano lub w inny sposób zdegradowano co najmniej 20 000 km rzek. Wycinanie nadbrzeżnych drzew, ingerowanie w korytarze rzeczne niszczą zasoby przyrodnicze oraz krajobraz rzek i ich dolin.

Strażnicy rzek

Dlaczego akcja nazywa się Strażnicy Rzek? Bo Geberit i WWF nie tylko chcą edukować nas i nasze dzieci przygotowując specjalne programy edukacyjne dla szkół, ale także zachęcić ludzi do obserwowania rzek i zawracania uwagę na zanieczyszczenia, zaśmiecanie czy ingerencję w krajobraz nadrzeczny. Wszyscy możemy być strażnikami rzek! To piękna inicjatywa i wcale nie musisz sięgać do portfela. Wystarczy, że zgłosisz, zrobisz zdjęcie, gdy dzieje się coś niedobrego. Możesz wspierać akcję sprzątając okolice rzek. Pomagać też możesz znad komputera podpisując petycje w obronie rzek. 

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do organizatorów

10 rzeczy, żeby być bardziej eko

Przejdźmy do meritum, czyli co robić, żeby być bardziej eko, dobrze się z tym czuć i mieć więcej kasy w kieszeni ograniczając rachunki za wodę! Ekologia w łazience to nic trudnego! Wymienię Wam teraz 10 punktów dzięki, którym będziecie bardziej eko. Jestem pewna, że są rzeczy, które możesz zmienić, żeby być bardziej eko:

Ekologia w łazience

1. Wybieraj świadomie

Wybierając nowe rzeczy do swojego domu i mieszkania wybieraj świadomie i odpowiedzialnie. Zastanów się chwilę, co tobą kieruje i czy cena jest jedynym słusznym kryterium? Wybieraj marki proekologiczne oraz takie, które pomogą Ci zadbać o środowisko. Sprawdź czy dana rzecz jest proekologiczna. Zwracaj uwagę na opakowanie jakim jest transportowana do Ciebie. Sprawdź co się z nią dzieje później, czyli jak ją się utylizuje i czy jest to bezpieczne. Zobacz więcej, wymagaj więcej, dbaj o siebie, swój dom oraz środowisko. Ekologia w łazience to powinien być twój cel nadrzędny, bo nie ma w domu wnętrza w którym tyle jest do zrobienia w tej kwestii.

2. Wanna czy prysznic?

Jeśli chodzi o ekologię to zdecydowanie prysznic. Jeśli porównujemy koszty użytkowania wanny i prysznica to korzystając jednorazowo z wanny zużywamy ok 150l wody natomiast prysznic zużywa 15l/min. Oczywiście wystarczy brać prysznic 10 minut i koszty użytkowania wanny i prysznica się równoważą. Najbardziej ekonomiczny jest szybki 4 minutowy prysznic.

3. Oszczędzaj wodę podczas domowych czynności

Oszczędzaj wodę podczas domowych czynności. Pamiętacie z dzieciństwa “Nie lej wody”? Nadal aktualne. Nie lej wody podczas mycia zębów, oszczędzaj ja podczas zmywania – bardziej ekologiczna jest jednak zmywarka, podlewaj kwiatki wodą oszczędzone podczas mycia. Na rynku można kupić specjalne baterie z funkcją EcoLead, która ocenia czy nasz prysznic był ekologiczny i po czterech minutach automatycznie zamyka przepływ wody.

4. Wybór odpowiedniej baterii

Ogromny wpływ na zużycie wody mają baterie łazienkowe, zarówno te umywalkowe jak i te prysznicowe. Sprawdź czy bateria prysznicowa była ekologiczna. Co to oznacza? W naszym przypadku bateria ma ograniczenie przepływu wody, w trybie eko ten strumień jest odpowiednio zbalansowany do potrzeb. Równie ważna jest stała temperatura wody. Nie ma możliwości, żeby woda była cieplejsza niż 38 stopni. Po pierwsze się nie poparzymy a po drugie taka temperatury wody jest korzystna dla naszego portfela. NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC BATERIĘ POD PRYSZNIC?

5. Używaj ekologicznych środków do sprzątania

Ekologiczne środki czystości, które stworzysz na bazie octu, sody, cytryny potrafią zdziałać prawdziwe cuda w łazience. Moje domowe sposoby na czyszczenie opisałam Wam dokładnie we wpisie:

JAK UTRZYMAĆ W CZYSTOŚCI BATERIE ŁAZIENKOWE? 5 DOMOWYCH SPOSOBÓW NA ICH CZYSZCZENIE.

6. Zdrowe nawyki – ekologia w łazience

Ograniczanie zużycia wody to cel jaki powinien być nadrzędny w ekologicznej łazience. Sposobów na to może być bardzo wiele, jak choćby baterie elektroniczne, które wyłączają się po 6 sekundach. Wyłączenie wody podczas mycia zębów. zbieranie wody do wiadra podczas kąpieli pod prysznicem i używanie jej w kuchni lub w ogrodzie. Zbieranie deszczówki. 

7. Ekologiczna pielegnacja

Ekologiczna łazienka i ekologiczne podejście do życia, to również stosowanie ekologicznych śkosmetyków, które są mniej szkodliwe dla środowiska. Ograniczanie plastiku w codziennym życiu: używanie bambusowej szczoteczki do zębów, szamponu w kostce, papierowych patyczków do uszu czy kosmetyków domowej roboty, np. typu peeling.

8. Zainwestuj w filtr lub stację wody

Zainwestuj w filtr, stację wody lub po prostu butelkę z filtrem i pij wodę prosto z kranu. Nie kupuj wody butelkowane. Ogranicz zużycie plastiku. JAK ZAOSZCZĘDZIĆ KILKASET ZŁOTYCH NA WODZIE?

9. Także stelaż i miska mają znaczenie

W Japonii nad toaletami są umywalki, w których możemy umyć ręce. Jest to spora oszczędność miejsca w lince, ale też ma wpływ na zużycie wody, bo ta woda której używamy do mycia rak posłuży do spłukiwania nieczystości. Przy wyborze stelarzu sprawdź, czy posiada on możliwość regulowania ilości spłukiwanej wody. Oczywiście im mniej wody tym lepiej, na tym przecież polega ekologia w łazience.

Miska bez kołnierza uważana jest za bardziej ekologiczną i ekonomiczną od tradycyjnych. Nie wymaga ona użycia silnych środków chemicznych do jej wyczyszczenia, które nie były dobre dla środowiska. 

10. Ekologiczne AGD

Wybierając AGD w tym pralkę postaraj się żeby była jak najbardziej ekologiczna, czyli zużywała jak najmniej wody i prądu. Najlepiej, aby miała jak najwyższa klasę energetyczną. Powinna mieć funkcję opóźnionego startu.  Dzięki niemu po zakończeniu cyklu, gdy nikogo nie będzie w domu, nie będzie ciagle włączona a co za tym idzie nie będzie pobierać prąd. Poza tym moja pralka ma specjalny tryb Eko. 

Mam nadzieję, że wiecie już czym jest ekologiczna łazienka i zaczniecie juz dziś wprowadzać drobne zmiany do Waszych wnętrz, choćby miał być to zakup bambusowej szczoteczki!

Related Posts