Kalendarz adwentowy 2022

by Kasia Bobocińska

W tym roku kontynuuję tradycję i znów zabieram Was do mojego świata małych domków, które zdobią nasz kalendarz adwentowy. Niczym kamieniczki z Burano, kolorowe domki, oficyny i sklepy, były moją inspiracją do stworzenia tego kalendarza. Kocham takie klimaty! W jesienne i zimowe wieczory często znajdujemy czas na dawno zapomniane pasje, a ja przypomniałam sobie, jak bardzo lubię malować. Każdego wieczoru, ozdabiałam dwa, trzy domki, wymyślając wciąż nowe konfiguracje okienek, drzwi, ozdób. Lubię te domki i myślę, że będą nam służyć jeszcze przez wiele lat, jako świąteczna dekoracja.

KAMIENICZKI Z BURANO

Pomysł na wykorzystanie starych desek, do stworzenia uroczych domków, wpadł mi do głowy, gdy zobaczyłam ile mamy niewykorzystanych kawałków drewna, jeszcze z czasów remontu. Do stworzenia domków, użyłam, między innymi kawałka drewna ze starych 100-letnich drzwi, które opisywałam w poście: DIY – JAK SAMEMU ZROBIĆ DRZWI ZEWNĘTRZNE?

Dopasowując drzwi wejściowe, musieliśmy je zwierzyć i pozostał nam solidny kawałek drewna, o szerokości 8 cm i grubości prawie 4 centymetrów. Żal byłoby z niego nie skorzystać!

Co więcej, do przechowywania prezentów z kalendarza adwentowego zbudowałam specjalną skrzynkę. Wykorzystałam do tego płytę MDF kupioną w supermarkecie budowlanym. Płyta o wymiarach 800x400x 9 mm to koszt 13,48 zł a można z niej wyczarować wiele fajnych rzeczy.

pilarka stołowa/stolik składany Ryobi

MALOWANIE DREWNA

Część domków pomalowałam farbą silnie kryjącą Remmers, która jest ostatnio moim ulubionym produktem do malowania drewna wewnątrz, ale też na zewnątrz domu. Przypomnę Wam kilka realizacji z tym właśnie produktem: DIY – JAK SAMEMU ZROBIĆ DRZWI ZEWNĘTRZNE?; KARMNIK DLA PTAKÓW DIY, czy chociaż zeszłoroczny KALENDARZ ADWENTOWY 2021

Stare, 100 letnie kawałki drewna postanowiłam nie malować farbą kryjącą a jedynie podkreślić ich urok Lazurą woskową do wnętrz! Tego produktu użyłam już do renowacji starych drzwi i byłam bardzo zadowolona z efektu. —> JAK ODNOWIĆ STARE DRZWI DREWNIANE? Lazura jest w kolorze białym i delikatnie pobiela drewno, ale w sposób na tyle subtelny , że drewno wygląda pięknie. 

Intensywna czerwień o pięknym odcieniu to czerwień szwedzka (numer 3611), ciepły brąz to czerwonobrązowy (numer 3610), przepiękna ciemna zieleń to zieleń butelkowa (3606) a biel, która nadaje się idealnie do tworzenia kolorów pastelowych to biały RAL 9016 (numer 3600). Do malowania szczegółów wykorzystałam też czerń – czarny (o numerze 3615).

Wycięte i przygotowane do malowania domki, były niczym płótno, które trzeba było zapełnić. Jest tyle pięknych kamieniczek, które potraktowałam, jako wzór do stworzenia domków. 

Oczywiście przed malowaniem starałam się delikatnie przeszlifować drewno. Następnie, część domków malowałam farbą kryjącą, a część tylko delikatnie ozdabiałam.

Skrzynkę na prezenty pomalowałam na biało, farbą kryjącą Remmers (biały RAL 9016), aby stanowiła idealne tło dla kolorowych domków.

Kolejny etap to dodawanie ozdób i jeszcze więcej ozdób. Kształt okna malowałam najpierw na biało, a potem markerem na czarno. Korzystałam z czarnego markera permanentnego, białego markera kredowego oraz kolorowych flamastrów, którymi robiłam kokardki oraz wianki świąteczne.

W niektórych przypadkach dodawałam jeszcze listewki, pomalowane na zieleń farbą kryjącą Remmers, a następnie rysowałam na nich kształt drzwi za pomocą markera kredowego..

Szczególnie podobają mi się domki ze stuletnich drzwi. Widać na nich upływający czas. Takie trochę wabi -sabi w wersji świątecznej.

Kalendarz adwentowy 2022

A tak prezentuje się nasz tegoroczny kalendarz adwentowy w całej okazałości. Cieszę się, że z jednej strony jest kolorowy i barwny a z drugiej strony prezentuje urok starego drewna. 

Kolory farb kryjących Remmers mieszałam z bielą w różnych proporcjach uzyskując piękne pastelowe barwy.

Najlepsze jest to, że co roku powiększamy nasze świąteczne miasteczko. A szczególnie najmłodszy brzdąc uwielbia się bawić godzinami domkami, figurkami, wymyślając coraz to nowe historie. Ostatni jego wyczyn, to wciśnięcie wszystkich choinek w okienko domku z kalendarza adwentowego z zeszłego roku.  

I jak Wam się podoba, taki pomysł na kalendarz?

KALENDARZE ADWENTOWE 2015-2021

A to kalendarze z poprzednich lat. Kontynuujemy tradycję od 2015 roku, kiedy moja córeczka miał roczek 🙂

KALENDARZ ADWENTOWY 2021

KALENDARZ ADWENTOWY 2020

KALENDARZ ADWENTOWY 2019

KALENDARZ ADWENTOWY 2018

KALENDARZ ADWENTOWY 2017

KALENDARZ ADWENTOWY 2016

KALENDARZ ADWENTOWY 2015

Za pomoc w projekcie dziękuję marce Remmers.

Related Posts