JAK ODNOWIĆ BOAZERIĘ? METAMORFOZA PRZEDSIONKA

by Kasia Bobocińska

To zdecydowanie najprzyjemniejszy moment podczas prac remontowych w Starym Domu, kiedy mogę powiedzieć: udało się, skończyliśmy to wnętrze! No może niezupełnie, bo w przyszłym roku planujemy jeszcze drobne zmiany  w postaci dekoracji okien, ale wszystkie “brudne” prace remontowe mamy, całe szczęście, za sobą. Cieszę się niezmiernie z tej metamorfozy, bo to jedno z tych wnętrz, w których działaliśmy już sami, bez fachowców. Oprócz położenia glazury przez profesjonalistę, wszystkie prace, łącznie z położeniem tynków wykonywaliśmy sami.  Jednym z najważniejszych problemów do rozwiązania, podczas remontu przedpokoju, była stara boazeria, która w całości pokrywała ściany przedsionka. O swoich dylematach pisałam w poście: BOAZERIA W PRZEDPOKOJU – USUNĄĆ CZY POMALOWAĆ? Dziś pokażę Wam moje 3 sposoby na boazerię we wnętrzach oraz garść porad jak odnowić boazerię?

Od czasów napisania posta zatytułowanego 30 błędów, które współczesne wnętrze nie wybaczy? zmieniłam zadanie na temat boazerii. Polubiłam ją i ponieważ jest wykonana z drewna, postanowiłam ją ocalić. Co więcej, przedsionek, to nie jedyne miejsce, w starym domu, w którym zdecydowaliśmy się ocalić boazerię. Pojawia się ona zarówno w pokoju chłopców: POKÓJ CHŁOPCÓW: JAK POMALOWAĆ BOAZERIĘ?, jak i w ogrodzie zimowym: KŁADZIEMY NOWĄ BOAZERIĘ. Polubiłam ten sposób wykończenia wnętrza i, pomimo że najpopularniejsza jest obecnie boazeria angielska, ja zdecydowałam się zastosować we wszystkich wnętrzach boazerię klasyczną

Czym różni się boazeria klasyczna od angielskiej?

Boazeria angielska, czyli inaczej panelowa lub płycinowa, to rodzaj boazerii, którą stosuje się jako element dekoracji ściennej. Różni się ona znacznie od klasycznej boazerii z desek. Możemy ją zrobić za pomocą listw dekoracyjnych czy paneli z płyt MDF.

JAK ODNOWIĆ BOAZERIĘ? – 3 SPOSOBY NA BOAZERIĘ WE WNĘTRZACH

Kładziemy nową boazerię

Zanim zabrałam się za remont przedsionka i odnowienie starej boazerii położyliśmy zupełnie nową boazerię do przestrzeni ogrodu zimowego —>  Kładziemy nową boazerię. Uważam, że boazeria w naturalny sposób ociepla wnętrze dosłownie i w przenośni. Naturalne drewno ociepla wnętrze wizualnie, ale także stanowi dodatkową barierę i ociepla chłodne ściany. W ogrodzie zimowym chciałam stworzyć przestrzeń idealną do relaksu i wypoczynku, również w chłodnie dni. Zależało mi na utrzymaniu kontaktu z naturą, dlatego użyłam naturalnego drewna w postaci świerkowej boazerii.

 jak odnowić boazerię?

Malujemy boazerię bez zdejmowania

Podczas zeszłorocznego remontu starego domu podjęliśmy kilka kontrowersyjnych decyzji a jedną z nich było na pewno pozostawienie starej boazerii w jednym z pokojów dziecięcych. Po co zostawiać starą boazerię, skoro już dawno jest niemodna? Na to pytanie mam nadzieję, udało mi się, odpowiedzieć we wpisie: BOAZERIA W POKOJU CHŁOPCA. INSPIRACJE. Warto, bo po pierwsze jest to drewno, a po drugie, za pomocą boazerii możemy sprawić, że wnętrze będzie bardziej przytulne. Przemalowując ją, możemy stworzyć ciekawe i modne wnętrze, zupełnie inne niż te, które zastaliśmy  Poza tym, przemalowując pokój chłopców, pokazałam, że boazeria nie musi być ani biała, ani pobielona. Do pokoju chłopców zamówiłam aż trzy kolory impregnatu do malowania elewacji Lux Decor Njord w kolorach: Stado reniferów, Mglista łąka, Suszony koper i wszystkie okazały się świetne! Widziałam, że pokój chłopców pomaluję w barwy ziemi, dlatego ostatecznie zdecydowałam się użyć impregnatu w kolorze Mglista łąka a do pomalowania listw ozdobnych na dole i górze boazerii – brązowy – Stado reniferów. Jak odnowić boazerię? Efekty metamorfozy oraz sposób na odnowienie starej boazerii bez zdejmowania jej ze ściany możecie zobaczyć we wpisie: POKÓJ CHŁOPCÓW: JAK POMALOWAĆ BOAZERIĘ?

 jak odnowić boazerię?
 jak odnowić boazerię?

Zdejmujemy i malujemy boazerię

Trzeci raz z boazerią w Starym Domu spotkaliśmy się tutaj w przedsionku. W przeciwieństwie do innych wnętrz tutaj sprawa z boazerią była trochę bardziej skomplikowana. Postanowiliśmy ją zostawić, ale nie w formie, w jakiej ją zastaliśmy. Wnętrze przedsionka przykryte całkowicie boazerią przytłaczało i było za ciemne. Poza tym ściany przykryte boazerią sypały się, dlatego, zanim zabraliśmy się do renowacji boazerii, trzeba było je odpowiednio przygotować, kładąc na nie tynk: Jak położyć samodzielnie tynk? Zanim opowiem Wam o tym, jak odnowiliśmy boazerię, poznajmy lepiej to wnętrze oraz wszystkie wcześniejsze etapy metamorfozy.

 jak odnowić boazerię?

UKŁAD POMIESZCZENIA

Nasz przedsionek ma niecałe 5 metrów kwadratowych powierzchni i usytuowany jest na północny wschód (więcej o stronach świata i ich wpływie na usytuowanie pomieszczeń przeczytacie we wpisie: Sypialnia pierwsze kadry) Trudno zgadnąć czy pierwotnie był głównym wejściem do naszego domu, gdyż w domach tego typu często wejście usytuowane było od strony ogrodu na wprost bramy wjazdowej i podjazdu. Być może nasz przedsionek został dobudowany dużo później, np. w latach 50, sadząc po wystroju, jaki tam zastaliśmy. Być może pierwotnie w ogóle go nie było a został dobudowany, kiedy zmieniły się funkcje pomieszczeń, układ ogrodu oraz wraz z postępem cywilizacyjnym i umocnieniem się samochodu, jako głównego środka transportu. Kiedyś pod dom podjeżdżało się wozem czy powozem. W ogrodzie w centralnej części usytuowany był podjazd a funkcję ganku, przedsionka pełnił ogród zimowy. Coś zostało z dawnego układu w ogrodzie. 

wymiary sypialni: 1,65 m x 2,90 m 

usytuowanie względem stron świata: północny wschód

Zobaczmy teraz jak nasz przedsionek prezentuje się wglądem innych pomieszczeń:

PRZEDSIONEK PRZED REMONTEM

Chyba najbardziej szokujące wydają się zdjęcia przed metamorfozą. Cieszę się, że tak dokładnie fotografowałam wszystkie zmiany, bo dopiero porównując zdjęcia przed i po uzmysłowiłam sobie, jak bardzo się te wnętrza różnią. Wchodząc do przedsionka, przed remontem, miało się wrażenie, jakbyśmy przenieśli się do chatki leśnika lub do lat 50-60 ubiegłego wieku. Wszystkie ściany szczelnie przykrywała boazeria a na podłodze położono najtańsze białe płytki z jedną żyłką udające marmur. Ściany “zdobiły” stare drewniane wieszaki zrobione z kawałka deski, lustro w ciemnej ramie drewnianej i nienaturalnie wygięty wieszak oraz drewniany kołek, jako wieszak przypominający mi poroże będące trofeum myśliwskim. Gaśnica z lat 90 wraz z tabliczką obwieszczającą, że właśnie tu znajduje się gaśnica (jakby jej czerwony kolor niewystarczająco informował o tym fakcie). Kable elektryczne biegły bezpośrednio po ścianach. Sufit zrobiony był z dykty i zdobiły drewniane listwy oraz plafon w drewnianej obudowie. Mając taki hol wejściowy nie dało się ukryć, ze jest to stary dom przed remontem. Ludzie odwiedzający mnie wtedy: kurierzy, inkasenci, często pytali: To państwo już tu mieszkają?

 jak odnowić boazerię?
 jak odnowić boazerię?

STYL – PLANY METAMORFOZY PRZEDSIONKA

Do głowy szybko wpadł mi pomysł, jak chciałabym, aby wyglądał ten przedsionek. Pewnie, gdyby nasz stary dom nie był stary, tylko nowy, to wnętrze przedsionka wyglądałoby zupełnie inaczej. Prosto, biało, nowocześnie. Ja jednak inspiracji szukałam zupełnie gdzie indziej: Boazeria w przedpokoju – usunąć, czy przemalować? Wnętrze starego domu zasługiwało na nietypowy przedsionek i taki właśnie zaprojektowałam. 

https://www.instagram.com/p/BRGv3BIjYcE/?utm_source=ig_embed

Zaakceptowałam boazerię w przedpokoju. Wymyśliłam dla niej kolor a potem wybrałam pozostałe elementy wyposażenia: PLANY METAMORFOZY PRZEDSIONKA 

 jak odnowić boazerię?

1. Imregnat Njord Skalisty brzeg, Głębia fiordu oraz Śnieg północy 2. Tapeta Cole and Son – Archive Traditional – Clandon; 3. TUBĄDZIN TORANO WHITE MAT, 4. RIVAGE 5, 5. SANT MARTI 6b; 6. Lustro DOLIO, 7. KONSOLA ZŁOTA, 8. Farby w kolorach nowatorski granit 2,5 l oraz  Biały Opal 2,5l

Poszczególne elementy wykończenia i aranżacji przedsionka zostały wybrane. Teraz czas na remont.

MALOWANIE DRZWI

Zaczęliśmy nietypowo, bo od przemalowania drzwi wejściowych na granatowo, oraz od odmalowania przedsionka zewnątrz. Przyznajcie, że zwykle zaczyna się od czegoś zupełnie innego, ale my zrobiliśmy to co potrafiliśmy zrobić samodzielnie w oczekiwaniu na glazurnika. I muszę Wam przyznać nieskromnie, że wyszło pięknie! Do pomalowania drzwi użyłam: impregnatu do elewacji drewnianej Luxdecor Njord w odcieniu granatu przypominającego mi navy blue, choć oczywiście inspiracją do stworzenia tej kolekcji były kolory Skandynawii – głębia fiordu. Jako uzupełnienie granatu sięgnęłam po biel, farbę nazwaną: śnieg północy. 

Impregnat ma trzy cechy, które ogromni cenię: szybko kryje, szybko schnie i nie śmierdzi. Dlatego polubiłam go bardzo od pierwszego użycia. Konsystencję ma dobrą, nic nie ścieka z pędzla. Malowanie nim jest naprawę bardzo komfortowe. Tak jakby nanosiło się satynową warstwę, czuć delikatność tej powłoki. Powierzchnia już po pierwszej warstwie jest pokryta niemal w całości! Tak! Kolejna warstwa to tylko podmalowanie zagłębień i małych detali. Ja jestem zachwycona, a uwierzcie mi, trudno mnie zachwycić! To produkt wysokiej jakości. 

Więcej o szczegółach tej metamorfozy przeczytacie we wpisie:  JAK SZYBKO I TANIO ODNOWIĆ DRZWI WEJŚCIOWE?

NOWY SUFIT

W kolejnych etapach metamorfozy, zdjęliśmy starą boazerię oraz położyliśmy nowy sufit z płyt gipsowych. 

PODŁOGA Z DYWANEM

Następnie udało nam się zrealizować wielkie marzenie i położyć w przedsionku dywan z płytek. Użyliśmy do tego trzech rodzajów płytek Tubądzin: Monolith Torano White oraz Rivage 5 + Sant Marti 6D . Pomysł na podłogę podpatrzyłam w pewnym salonie fryzjerskim, podobnie zresztą jak geometryczny sufit w łazience i od razu zapragnęłam wprowadzić to rozwiązanie do mojego domu. Z perspektywy czasu muszę stwierdzić, że szczególnie wybór płytek Monolith Torano White to był strzał w 10! Nie widać na nich brudu a w przedpokoju takie płytki to prawdziwy skarb!


OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Dobrym pomysłem było położenie w przedsionku elektrycznego ogrzewania podłogowego. Dzięki temu możemy zaprogramować temperaturę jaką chcemy osiągnąć w przedsionku i jednocześnie nie musieliśmy przebudowywać naszej instalacji grzewczej do jego podłączenia. Na ścianie przy konsoli jest programator, którym regulujemy temperaturę w pomieszczeniu.

TYNK GIPSOWY

Następnie na ściany położyłam samodzielnie tynk gipsowy Golband. W naszym przedsionku było bardzo dużo dziur po kołkach od boazerii oraz pęknięć! Tynk był bardzo w złym stanie. Knauf Golband sprawdził się tu idealnie! Całą instrukcję krok po kroku znajdziecie we wpisie: Jak samodzielnie położyć tynk gipsowy?

MALOWANIE ŚCIAN

Do pomalowania przedsionka wybrałam dwie farby z palety farb Magnat Creative: CR24 Biały opal oraz CR50 Nowatorski Granit. Te dwa kolory genialnie komponują się z granatem Luxdecor Njord, jakim pomalowane są drzwi!  Przepiękną, złamaną bielą,  jaką niewątpliwie jest Biały Opal pomalowaliśmy sufit. Dzięki zastosowaniu tej barwy w przedsionku zrobiło się przytulnie i ciepło. Śnieżnobiała biel wprowadziłaby do wnętrza za dużo chłodu! Ścianę przy drzwiach pomalowaliśmy odcieniem farby, który absolutnie mnie zachwycił i na stałe trafi do palety wykorzystywanych przeze mnie barw, czyli Nowatorskim Granitem! Niby szary a jednak nie. To przepiękny pastelowy błękit, złamany szarością! dla mnie kolor idealny, do wszystkich klasycznych wnętrz! Więcej o kolorystycznej metamorfozie w przedsionku przeczytacie we wpisie: STARY DOM: MALOWANIE ŚCIAN W PRZEDSIONKU

MALOWANIE OKIEN

Kamieniem milowym było przemalowanie okien na nietypowy szary kolor. Ile ja się przy nich namęczyłam! Jednak według mnie było warto! Do ich pomalowania użyłam impregnatu Luxdecor Njord w kolorze szarym – skalisty brzeg. Wybrałam go, bo ma trzy cechy, które bardzo cenię: szybko kryje, szybko schnie i nie ma drażniącego zapachu. Dlatego polubiłam go bardzo od pierwszego użycia i wybrałam go zarówno do malowania drzwi wejściowych, jak i boazerii w pokoju chłopców. Jeśli chcecie zobaczyć wszystkie etapy metamorfozy okien zajrzyjcie do wpisu:  Jak odnowić okna?

 jak odnowić boazerię?

MALOWANIE BOAZERII W PRZEDSIONKU

Ostatnim etapem metamorfozy było położenie wcześniej zdjętej boazerii. Przede wszystkim skróciliśmy ją do rozmiaru 110 cm oraz wykończyliśmy listwami.

 • Stara boazeria została delikatnie zeszlifowana,
 • ubytki w postaci dziur i innych szpetnych niedoskonałości zostały uzupełnione
 • następnie wyszorowaliśmy i odtłuściliśmy naszą boazerię, aby przygotować ją do malowania
 • Do malowania boazerii użyliśmy Impregnatu Njord w kolorze  Śnieg północy

I gotowe! Zapraszam Was do naszego przedsionka.

LUSTRO

Nie wyobrażam sobie przedsionka czy przedpokoju bez lustra. Lustro to podstawa w takim wnętrzu, gdy chcemy przed wyjściem zerknąć ostatni raz, czy wyglądamy tak dobrze jak nam się wydaje, czy przypadkiem nie rozmazał nam się tusz do rzęs a nasz niemowlak nie ubrudził nas w znaczący sposób. Do naszego przedpokoju wybraliśmy niezwykły model lustra DOLIO  polskiej marki Giera Design. To rodzinna firma, która od 1946 roku, kontynuuje tradycje szklarskie! W swoich projektach łączą zamiłowanie do designu z wielopokoleniową tradycją szklarską i świetnie im ten związek wychodzi. Robią naprawdę zjawiskowe lustra! Odkąd zobaczyłam ich lustra na Instagramie pokochałam je miłością od pierwszego wejrzenia i nie wyobrażałam sobie, aby w moim domu zabrakło tych cudeniek (a zdradzę Wam, że to nie jedyne wnętrze, w którym zawiśnie cudeńko z Giera Design)

 jak odnowić boazerię?

KONSOLA

Konsola w przedpokoju to moje marzenie. Z doświadczenia wiem, że taki stolik bardzo przydaje się w przedpokoju, choćby po to żeby rzucić na niego klucze czy wypakować zakupy z wózka przed wniesieniem ich do domu. Oprócz wszystkich przydatnych funkcji jest ona bezwzględnie piękna. Moja konsola pochodzi ze sklepu Modern Classic Home. Piękne dodatki od Pawła Pszczyńskiego właściciela marki  Modern Classic Home pojawiły się już w naszym Starym domu między innymi w sypialni: Sypialnia Finał oraz w salonie: Zimowa odsłona salonu. Kiedyś ja odwiedziłam piękny apartament Pawła i zrobiłam z nim wywiad, który możecie przeczytać we wpisie: Wnętrze w stylu Modern Classic Home

PRZEDSIONEK PO METAMORFOZIE

Czas na finał naszej metamorfozy. Ciekawa jestem jakie są Wasze pierwsze wrażenia z przedpokoju. Właśnie zapraszam Was do mojego starego domu, stajecie w przedpokoju i co myślicie? Jakie są Wasze pierwsze wrażenia? Podoba Wam się, czy ta aranżacja to zupełnie nie Wasza bajka? A może martwicie się o gust właściciela. Co myślicie? Dajcie mi proszę koniecznie znać w komentarzach, bo umieram z ciekawości!

 jak odnowić boazerię?
 jak odnowić boazerię?

ELEMENTY PRZEDPOKOJU:

Trudno uwierzyć, że to wnętrze tak się zmieniło. Co myślicie o przedsionku? Na razie, jest on w aranżacji świątecznej i sporo w nim dekoracji. Po Świętach, większość dodatków zniknie i nie będzie się wydawało się, że jest w nim dużo rzeczy. Bombki i stroiki zostaną zastąpione na koszyki na klucze oraz inne przydatne akcesoria. Stara ławka, którą dziś pokazałam czeka na zamianę tapicerki a okna czekają na nowe przybranie. Brakuje mi w nim jeszcze miejsca do przechowywania butów, ale od czego jest wiosna i wnętrzarskie DIY. Na pewno wkrótce pomyślimy o kilku udogodnieniach. Niemniej, jestem bardzo zadowolona z tego, że w przedsionku jest czysto i jasno oraz są w nim moje ulubione kolory: granat, brudny róż, szarość, biel.

NAJPIERW PLANY:

 1. SALON. INSPIRACJE KOLORYSTYCZNE DO SALONU.
 2. SYPIALNIA. JAK URZĄDZIĆ SYPIALNIĘ W STYLU KLASYCZNYM?
 3. KUCHNIA. PROJEKT KUCHNI: Jak zaprojektować kuchnię marzeń?
 4. ŁAZIENKA NA GÓRZE. STARY DOM: PLANY ARANŻACJI ŁAZIENKI NA GÓRZE #1
 5. JADALNIA. STARY DOM: JADALNIA- PLANY ARANŻACJI
 6. WERANDA. STARY DOM: MALOWANIE POKOJU OGRODOWEGO + PLANY ARANŻACJI
 7. PRZEDSIONEK. STARY DOM: PRZEDSIONEK PLANY METAMORFOZY
 8. WC – STARY DOM: WC #2 – MALOWANIE +POMYSŁ NA WNĘTRZE
 9. ŁAZIENKA NA DOLE – STARY DOM: POMYSŁ NA WNĘTRZE ŁAZIENKI #3 – CZARNA ŚCIANA
 10. POKÓJ DZIECKA. MALOWANIE + POMYSŁ NA WNĘTRZE POKOJU DZIECIĘCEGO DLA DZIEWCZYNKI
 11. POKÓJ CHŁOPCÓW. POKÓJ CHŁOPCÓW W KOLORACH ZIEMI
POTEM REALIZACJA:
Pierwsze całkowicie skończone wnętrze to SYPIALNIA:
 1. SYPIALNIA. STARY DOM: SYPIALNIA – FINAŁ
 2. ŁAZIENKA ZE SKOSEM. STARY DOM: ŁAZIENKA ZE SKOSEM – FINAŁ
 3. WC. WC- FINAŁ
 4. OGRÓD ZIMOWY. OGRÓD ZIMOWY- FINAŁ
 5. JADALNIA. JADALNIA PIERWSZE KADRY
 6. SALON.  ZIMOWA ODSŁONA SALONU
 7. KUCHNIA. NASZA KUCHNIA BEFORE AND AFTER
 8. ŁAZIENKA NA DOLE. ŁAZIENKA NA DOLE FINAŁ

Related Posts