Jak odnowić stare drzwi drewniane?

by Kasia Bobocińska

Drzwi, od zawsze, stanowiły bardzo ważny element w moich projektach. Nie powiem, że kocham odnawiać drzwi, bo to byłoby sporą przesadą, ale lubię wykorzystywać je we wnętrzach. Zwykle sprawiam, żeby były elementem zauważalnym i żeby współtworzyły projekt. Tak było kiedy przemalowałam drzwi dwuskrzydłowe na granatowo: DIY – MALOWANIE DRZWI oraz gdy pomalowałam drzwi na zielono, aby współgrały z płytkami w łazience ze skosem: DRZWI DO ŁAZIENKI. Zwykle starałam się, żeby komponowały się z całością wnętrza, wyróżniały się kolorem i stawiały, że zwrócimy na nie uwagę i pomyślimy „jakie ładne drzwi”.

Czy jednak każde stare drzwi muszą być piękne?

Czy jednak każde stare drzwi muszą być piękne? Ostatnio zachwyciły mnie wnętrza wabi-sabi, gdzie zamiast ukrywać wszelkie niedoskonałości, podkreślano je! Bardzo często kupując star meble, czy dom ze starymi drzwiami staramy się na siłę je upiększyć, odnowić, żeby wyglądały jak nowe. Widziałam drzwi poddane renowacja do tego stopnia, ze wyglądały zupełnie jak nowe. Oczywiście, są osoby, które absolutnie nie są w stanie zaakceptować brzydoty w swoim otoczeniu. Taka osoba pewnie zapytałaby, po co się tak męczyłam, lepiej było trzeba je wyrzucić i kupić nowe. Jednak ja podświadomie czuję, że w drzwiach kryje się w pewien sposób magia, jako jeden z najbardziej starych elementów we wnętrzu (podłoga nie przetrwa, piec nie przetrwa, ale drzwi i okna zwykle sa w stanie przetrwać kikadzisiat lat będąc mimowolnie świadkiem wielu wydarzeń, jakie mialy miejsce w ich otoczeniu, w starym domu) są prawdziwym elementem wnętrza z duszą. Drzwi często są niedoceniane we wnętrzach, nad czym ubolewam od lat. Dlatego o moje drzwi w domu, czy w mieszkaniu dbam szczególnie.

Zawsze malowałam drzwi na intensywny kolor, jednak w przypadku drzwi w małym domku projektanta, postanowiłam coś zmienić i postawić w 100% na naturalność. Wiedziałam, że drzwi są sfatygowane i decydując się na oczyszczenie ich z farby, muszę pogodzić się z ich niedoskonałościami. Podjęłam decyzję świadomie i zaakceptowałam je takie, jakie są. Na pewno nie są nowe, nie udają też nowych, są zniszczone, nagryzione zębem czasu, gdzieniegdzie widać ślady „drewno jadów”. Mają też sporo zalet, przede wszystkim są w pełni drewniane, stare i mają śliczną klamkę mosiężną zapaćkaną farbą olejną. Postanowiłam je odnowić i usunąć starą powłokę farby. A ponieważ użyłam do tego kilku nowych produktów, opiszę Wam cały proces krok po kroku. Na początek trochę motywacji.

Czy łatwo jest odnowić stare drzwi?

Często pytacie mnie, czy łatwo jest odnowić stare drzwi? Jak zrobić to szybko i skutecznie? Niestety nie ma łatwego sposobu, jeśli chcemy to zrobić samodzielnie w domu. Zawsze trzeba na to poświecić kilkadziesiąt godzin. Jest brudno, śmierdzące i niebezpiecznie dla zdrowia, jeśli nie zabezpieczymy się maską np. podczas opalania farby opalarką. Na pewno przeklniecie nie raz podczas próby oczyszczenia drzwi. Dlatego często stare drzwi są po prostu przemalowywane farbą kryjącą, żeby ukryć wszelkie niedostatki. Jednak wielokrotne pokrywanie drzwi farbą też musi mieć swój kres i czasem po prostu musimy je oczyścić. Jak się do tego zabrać. Wstępny proces opisałam tu:

JAK ODNOWIĆ STARE DRZWI? TO CI SIĘ PRZYDA NA POCZĄTEK

Czego potrzebować będziemy do skutecznej renowacji drzwi?

Jest kilka narzędzi, które będą bardzo pomocne. Przede wszystkim zabezpieczenie w postaci:

  • okularów ochronnych
  • rękawiczek 
  • maski z odpowiednimi filtrami

Narzędzia i środki potrzebne do pierwszego etapu OCZYSZCZANIE  DRZWI:

  • opalarka
  • papier ścierny 40, 60, 120, 
  • szpachelka 
  • różnej wielkości cykliny
  • środek do usuwania farb AGE

Kiedy do oczyszczenia z farby mamy całą powierzchnię drzwi, dużym ułatwieniem okazał się środek do usuwania farby  AGE Remmers. W zależności od farby jaką nim posmarujemy jego działanie może być inne. W moim przypadku farba w niektórych miejscach mocno się złuszczyła. Jego główną zaletą był zmiękczenie farby na tyle, ze później w procesie opalania odchodziła ona całymi płatami. To było fantastyczne, bo znacznie przyspieszyło moją pracę.

ETAP 1 OCZYSZCZANIE DZRWI

Oczyszczanie drzwi jest zdecydowanie najmniej przyjemnym etapem renowacji. Jest też najbardziej pracochłonne, brudząc i śmierdzące. Nie ma zmiłuj,  musimy chwycić opalarkę, założyć maskę, rękawiczki i oczyszczać za pomocą cykliny cała powierzchnie drzwi z farby. Praca jest wyjątkowo niewdzięczna i nie ma co się spieszący bo zniszczymy drzwi i drewno zbytnio je opalając lub naruszymy jego powierzchnię ostrą krawędzią cykliną. Do oczyszczenia drzwi zamówiła dwie drewniane cykliny o szerokości 40 i 60 mm, mały skrobak plastikowy 25 mm (idealny do wszelkich dekorów), około 5 ostrzy do drewnianych cyklin (ostrza są dwustronne). Bardzo ułatwił mi pracę środek do usuwania powłok malarskich AGE, który przyspieszył zdejmowanie opalanej farby. Następnie drzwi deklamowała i dokładnie oszlifowana za pomocą szlifierki oscylacyjnej okrągłej oraz papieru ściernego. Pyłu było mnóstwo. Drzwi mogłam wynieść na zewnątrz, ale szlifowanie framugi w domku pamietam jako traumę. O tym jak nakładać AGE i jak działa krok po kroku przeczytacie tu: JAK ODNOWIĆ STARE DRZWI? TO CI SIĘ PRZYDA NA POCZĄTEK

ETAP 2 ZABEZPEIECZNIE DREWNA, WZMOCNIENIE STRUKTURY I OCHRONA PRZEZD INSEKTAMI

Zabezpieczanie drewna i ochrona przed insektami

Po usunięciu starej powłoki farby, okazało się, że drewno jest zniszczone dużo bardziej niż się spodziewałam. Framugi drzwi oraz skrzydła na dole były mocno nadgryzione przez insekty. Należało zabezpieczyć drewno przed działaniem oraz wzmocnić drewno. Po raz kolejny sięgnęłam po specjalny środek Remmers, który załatwił skutecznie sprawę: PU-Holzverfestigung środek do konsolidacji drewna

Główną zaletą Anti-Insekt, którym zabezpieczyliśmy drewno w miejscach, gdzie widać było działalność insektów, jest to, że nie trzeba zostawiać drewna na długie dni i nadaje się ono do dalszej obróbki już po 24 h. Więcej o ochronie drewna przed insektami pisałam tutaj: JAK ZBUDOWAĆ SKRZYNIE NA WARZYWA?

Środek zwalczający szkodniki Anti-Insekt (0,75l) użyliśmy zapobiegawczo, bo nie wiedzieliśmy, czy insekty są nadal w drewnie czy nie. Szkoda by było, gdyby nadal niszczyły drewno.

ETAP 3 UZUPEŁNIENIE UBYTKÓW

Uzupełnianie szczelin i dziur

Teraz czas na zupełną nowość i hit, jaki trafił w moje ręce. Najtrudniejsze etapy mamy już za sobą i pozostało nam dopieszczenie drewna, doszlifowane szczegółów oraz uzupełnieni gdzie jeździe ubytków. Zwykle uzylabym do tego zwyklej szpachli do drewna, która kolorem znacząco różniła się od koloru drewna powodując brzydki kontrast. Tym razem użyłam specjalnego zestawu naprawczego do drewna marki Remmers.

Zestaw naprawczy do drewna Remmers prezentuje się ta:

W jego skład wchodzą:

· 11 lasek twardego wosku
· 1x szpachelka do wypełniacza wraz z włókniną oraz szmatką do szlifowania i polerowania
· 1x upłynniacz (z bateriami)
· 1x ścierka bawełniana
· 1x lakieropisak z pędzelkiem (bezbarwny lakier, mat jedwabisty)

Za pomocą specjalnego narzędzia nazwanego upłynniaczem, choć dla mnie jest to lutownica na baterie do wosku, roztapiamy wosk i na ozimy je na miejsce, które chcemy wypełnić. Mamy aż 11 kolorów, które możemy mieszać, dobierając nasz idealny kolor.

Rozgrzany wosk nanosimy na miejsce z ubytkiem, następnie przecieramy go brzegiem upłynniacza, szorujemy szmatka, nanosimy lakier i znów polerujemy.

Zestaw jest naprawdę świetny, poręczny i dzięki niemu możemy niedostrzegalnie wypełnić ubytki w drewnie. Jednak ja postanowiłam zostawić kilka niedoskonałości, żeby drzwi nie utraciły uroku.

ETAP 4 IMPREGNACJA

Impregnacja i zabezpieczanie drewna

Kiedy drzwi były już gotowe do zabezpieczenia sięgnęłam po Lazurę woskowa do wnętrz, produkt tak przyjemny i łatwy w użyciu, że cła impregnacja zajęła mi max 15 minut. Lazura jest bezwonny, szybko wysyła i pięknie zabezpiecza drewno. Ja wybrałam odcień biały, dzięki czemu dodatkowo je wybieliłam.

Lazurę woskowa do wnętrz możecie nakładać zarówno za pomocą pędzla, jak i bawełnianych kłębków. 

A tak drzwi prezentują się po metamorfozie. Są delikatnie pobielone za sprawą lazury w kolorze (2401 biały).

I co myślicie o efekcie „po”?

Do renowacji drzwi wykorzystałam:

Post powstał przy współpracy z marką Remmers

Related Posts

Leave a Comment