POKÓJ CHŁOPCÓW: METAMORFOZA BIURKA DIY

by Kasia Bobocińska

Dziś zapraszam Was na kolejny post DIY z cyklu #pokójchłopców. Niedawno położyłam tapetę – a dziś czeka na Was metamorfoza biurka DIY. Nie będę ukrywać, że pierwszy raz takie biureczko zobaczyłam u Gu i pokazałam je nawet w moim wpisie 2018: 48 NAJLEPSZYCH WNĘTRZARSKICH DIY Z 2018 ROKU. Zachwyciłam się nim i pomyślałam, że świetnie sprawdzi się w pokoju chłopców. Jeśli chcecie przypomnieć sobie pozostałe wpisy związanie z tym projektem, to serdecznie Was zapraszam:

BOAZERIA W POKOJU CHŁOPCA. INSPIRACJE

POKÓJ CHŁOPCÓW: JAK POMALOWAĆ BOAZERIĘ?

POKÓJ CHŁOPCÓW: POKÓJ DZIECIĘCY W KOLORACH ZIEMI

Oraz ostatni wpis o przepięknej tapecie z motywem wielorybów:

JAK ŹLE POŁOŻYŁAM TAPETĘ, CZYLI NAJCZĘSTSZE BŁĘDY PRZY TAPETOWANIU

Nasze biureczko to szwedzka ławka szkolna z lat 60! Zobaczyłam ją i wiedziałam, że muszę, po prostu muszę taką zdobyć! Przeszukiwałam czeluście internetu z zawziętością i intensywnością, o jaką sama siebie bym nie podejrzewała. W końcu, gdy straciłam już resztki nadziei, ławka pojawiła się niespodziewanie. I to w całkiem dobrej cenie. Kupiłam ją dokładnie rok temu za 170zł! Oczywiście prawie drugie tyle zapłaciłam za transport, ale nadal uważam, ze było WARTO! Uwielbiam je.

METAMORFOZA BIURKA DIY- STAN PRZED

Oczywiście było zniszczone. Nie da się ukryć. 

Ale zdecydowanie nie zaliczam do nich wzruszających wyznań miłosnych. Ławki szkolne to meble piękne, z historią. Zapominamy i nich, gdy opuszczamy mury szkoły, a przecież tyle rzeczy miało miejsce w ich obecności. Pierwsze miłości, rozczarowania, sukcesy. Pierwsze uczucia, które nie pozwalały skupić się na lekcjach i powodowały, że bazgraliśmy dosłownie na wszystkim. Również a może przede wszystkim na nic niewinnych ławkach szkolnych.

Oprócz tego, że ławka podobała mi się jako przedmiot, to jest ona bardzo dobrze zaprojektowana. Zobaczcie ten mechanizm powodujący, że blat ławki nie przytrzaśnie nam łapek!

Niektórych rzeczy, jak na przykład wnętrza ławki nie dało się oczyścić i odnowić.

METAMORFOZA BIURKA DIY – OCZYSZCZANIE DREWNA

Pierwszym etapem metamorfozy było dokładne rozkręcenie ławki, gdyż nogi i blat miały być pomalowane innymi produktami.

Przed malowaniem zdjęłam jeszcze gumki chroniące nogi ławki.  

Do pomalowania nóg ławki użyłam farby Liberon BLASK KOLORU w odcieniu Królewski błękit. Dzięki niej nogi biurka zyskały przepiękny blask.

Blat ławki po oszlifowaniu prezentował się tak:

Do jego pomalowania wybrałam Farbę kazeinową Liberon w kolorze Egipski Błękit.

Uwielbiam zapach farb kazeinowych. Mam wrażenie jakbym własnie jadła deser, więc działa podwójnie na moje zmysły. Dzięki niej mogę podziwiać piękne kolory jak i “delektować” się zapachem. 

Farba kazeinowa Liberon jest bardzo wydajna. Do pomalowania biurka wykorzystałam zaledwie jej odrobinę.

Na zdjęciu poniżej blat jest świeżo po pomalowaniu. Kiedy wyschnie stanie się idealnie matowy.

Taki matowy efekt udało się uzyskać po dwóch warstwach farby kazeinowej.

Drawno zabezpieczyłam za pomocą bezbarwnego wosku Liberon.

Powierzchnię blatu biurka zabezpieczyłam Lakierem zabezpieczającym Liberon. Dzięki niemu powierzchnia biurka będzie bardziej odporna na zaplamienia, zarysowania i zadrapania. Blat biurka jest szczególnie narażony na mechaniczne uszkodzenia, dlatego warto go dodatkowo zabezpieczyć.

METAMORFOZA BIURKA DIY – FINAŁ

A tak prezentuje się biurko po metamorfozie.

Biurko idealne wpasowało się w kolorystykę pokoju chłopaków! To oczywiście nie koniec metamorfozy tego wnętrza. Właśnie wróciłam z zakupów i już dziś wieczorem zabieram się za aranżację strefy pod oknem. Musze też zadbać, aby obie części pokoju – granatowa grota i część z szarobeżową boazerią razem współgrały. Na razie są to dwie oddzielne, niezależne strefy.

Wnętrze biurka wyłożyłam resztkami tapety, którą dobrze znacie z metamorfozy zaułka ziołowego:  JAK KŁAŚĆ TAPETĘ NA KRZYWEJ ŚCIANIE? (ZAUŁEK ZIOŁOWY II)

Mam nadzieję, że spodobała się Wam ta metamorfoza. Starałam się, aby ławka nie utraciła dawnego charakteru. Oczyściłam drewno, ale nie szlifowałam na tyle mocno, aby pozbyć się miłosnych wyznań, które znajdowały się na jej boku. Czułam wewnętrzny sprzeciw, żeby się ich pozbyć. To wyznanie kiedyś dla kogoś bardzo wiele znaczyło. Lubię takie rzeczy z historią. A poza tym wyznanie miłosne jest nie do zdarcia 😉

Z farb kazeinowych korzystałam już przy metamorfozie pokoju Lusi przygotowując:

DIY: METAMORFOZA DRZWI W POKOJU DZIECIĘCYM

A także malując nimi półki na książki:

MALOWANIE MEBLI FARBĄ KAZEINOWĄ – PÓŁKA NA KSIĄŻKI

Related Posts