STARY DOM: RENOWACJA STAREJ PODŁOGI

by Kasia Bobocińska

Stara drewniana podłoga to było moje marzenie. Oglądając stare domy bardzo dużą uwagę zwracałam właśnie na to jak wyglądają podłogi, z czego są zrobione i jak stare. Oczami wyobraźni widziałam że jestem posiadaczką domu z pięknie odnowionym przedwojennym parkietem. Niestety spośród oglądanych dwudziestu nieruchomości tylko 2-3 miały zachowany stary oryginalny parkiet w jodełkę. Także stan tych parkietów nie zachwycał i pewnie w każdym z tych przypadków nalegałoby go wymienić Większość oglądanych nieruchomości miała drewnianą podłogę w postaci długich drewnianych desek. Zobaczcie, jak w marcu 2017 wymieniałam swoje must have, jeśli chodzi o stary dom:

Czy moje marzenie udało się spełnić?

Jak to zwykle bywa: trochę tak, trochę nie 🙂

PARKIET W JODEŁKĘ, KTO WYBIERA KLASYKĘ?

Mam drewnianą podłogę, ale nie parkiet. Mam deski, ale nietypowo ułożone we wzór koszykowy. podłoga jest stara, ale zapewne nie tak stara jak ten dom. Szacuję, że pewnie była wymieniana w latach 90.

Photo: via parkiet-design.pl

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam moją podłogę, zarejestrowałam fakt, że jest drewniana. Moją uwagę zwróciły przede wszystkim schody. Zachowała się tam oryginalna stolarka w postaci poręczy:

Tutaj widać rzeczywiście, że drewno jest stare. Na wszystkich zabytkowych elementach stolarki widać ślady po kołatkach, po kornikach. I powiem Wam, że cieszy mnie ten widok, bo przynajmniej mam dowód na to, że coś jest naprawdę stare.

Kiedy wreszcie dostaliśmy klucze do naszego domu i został on w pełni oczyszczony z mebli, dopiero wtedy zobaczyłam jak piękne podłogi mamy.

Tutaj widok podłogi w sypialni:

A tutaj w salonie i jadalni:

Podłogi piękne, ale pokryte starym lakierem, który chciałam mimo wszystko zmienić na coś bardziej ekologicznego i matowego. Chciałam za wszelką cenę pozbyć się tego żółtego odcienia podłogi. Zastanawiałam się nad olejem, ale przez przypadek wpadłam na Instastory mr.Vintage i zobaczyłam efekt, jaki udało mu się osiągnąć za pomocą wosku do drewna OSMO 3041 – Surowe Drewno.

TESTY

O swoich wyborach napisałam Wam w poście: OLEJ, WOSK CZY LAKIER – JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY PRODUKT DO ZABEZPIECZENIA PODŁOGI?, gdzie rozważałam wszystkie za i przeciw tych trzech produktów. Pomimo tego, że na rynku dostępne są również lakiery matowe, zaraz po cyklinowaniu podług zdecydowałam się użyć olejowosku OSMO. Przekonały mnie do niego naturalne oleje i woski, z których składają się produkty tej marki, bardzo ładny efekt pokrycia powierzchni oraz niezwykle przyjemny zapach, jaki towarzyszył mi podczas testów:

Przetestowałam w sumie 5 produktów Osmo i tak mnie zachwyciły efekty, jakie uzyskałam za ich sprawą, że w starym domu zdecydowałam się użyć aż 4 różnych olejowosków. Postanowiłam, że podłogi w sypialni i w salonie/jadalni będą się nieznacznie różnić.

SYPIALNIA – RENOWACJA STAREJ PODŁOGI

Pierwszym etapem renowacji podłogi było oczywiście cyklinowanie. Podłoga była w całkiem niezłym stanie, więc ten zabieg miał za zadanie przede wszystkim pozbycie się niechcianej warstwy lakieru oraz żółtego wybarwienia podłogi.

Następnym etapem był dokładne wtarcie w podłogę pierwszej warstwy olejowosku w kolorze białym: OSMO 3040 – Wosk Twardy Olejny KOLOR Biały (puszka 750ml 176,52zł)

Została ona naniesiona bawełnianą szmatką za pomocą wcierania i rozsmarowywania. Drewno w trakcie nanoszenia wchłonie tyle olejowosku, ile go potrzebuje. Ważne, żeby barwiący wosk nanieść cienko i dokładnie rozetrzeć na całej powierzchni.

Ogromnie ważne jest to, aby dokładnie rozetrzeć olejowosk i zebrać z powierzchni jego nadmiar.

Kiedy pierwsza warstwa wyschnie, a dałam jej odpocząć 24h, położyliśmy drugą warstwę w postaci: OSMO 3065: Wosk Twardy Olejny Original, Bezbarwny Półmat (puszka 750 ml).

Drugą warstwę nanosiliśmy za pomocą specjalnego wałka z krótkim mocno zbitym włosiem, który kupiłam w sklepie z chemią parkieciarką

Po wszystkich zabiegach parkiet zostawiliśmy do wyschnięcia na przynajmniej 24h.

JADALNIA – SALON

Podobne zabiegi zastosowaliśmy w przypadku podłogi w salonie i jadalni z tą tylko różnicą, że użyliśmy dwóch innych produktów OSMO o charakterze rozjaśniającym. Jako pierwszą warstwę użyliśmy wosku: OSMO 3041 Wosk Twardy Olejny Surowe Drewno. To mój absolutny faworyt jeśli chodzi o kolorystykę wosków OSMO! Dzięki zastosowaniu wosku o efekcie surowego drewna, podłoga jest nie tyle wybielona, co jaśniejsza i zdecydowanie mniej żółta niż a początku.

Jako drugą warstwę użyliśmy: OSMO 3062 Wosk Twardy Olejny, Bezbarwny Matowy. Podobnie jak w przypadku sypialni pierwszy z tych produktów wcieraliśmy za pomocą szmatki bawełnianej, a drugi rozprowadzaliśmy specjalnym wałkiem.

Dzięki zastosowaniu efektu surowego drewna Podłoga jest nie tylko wybielona, ale także aksamitna i jasna. Z perspektywy czasu bardziej podoba mi się podłoga w jadalni i salonie, natomiast podłoga w sypialni z biegiem czasu delikatnie pożółkła (podobno jest to naturalne w przypadku drewna).

JAK PIELĘGNOWAĆ?

Jak pielęgnować podłogę pokrytą olejowoskiem OSMO? To jedno z częściej zadawanych mi pytań. Już spieszę wam z odpowiedzią. Początkowo myłam podłogę normalną płynem do podłóg drewnianych jednak, kiedy odkryłam specjalny środek Osmo – OSMO 8016 Koncentrat WISCH-FIX przeznaczony do codziennej pielęgnacji  i mycia podłóg drewnianych pokrytych właśnie olejowoskami OSMO, to postanowiłam go wypróbować. Od tego czasu używam tylko tego środka. Jedynym minusem, jaki na pewno dostrzegłam, jest brak zapachu, a ja jednak lubię, jak podłoga pachnie czystością, jakimś kwiatowym lub woskowym zapachem, natomiast ten środek jest całkowicie bezzapachowy.

Do codziennej pielęgnacji podłóg drewnianych wystarczy jedna nakrętka koncentratu na 2 litry wody. Co ważne, podłogę przecieramy wilgotnym a nie mokrym mopem.

MIEJSCOWA RENOWACJA?

Jak to zwykle bywa, gdy dochodzi do wyboru środka do zabezpieczenia podłogi, pojawiają się obawy o trwałość. Zupełnie nie wie skąd ten strach przed użyciem olejowosku. Ma on jedną podstawową zaletę, oprócz oczywiście aspektu zdrowotnego, który oczywiście jest niezwykle ważny. Otóż podłogi pokryte olejowoskami OSMO nadają się do częściowej renowacji.

Co to oznacza w praktyce?

Podłoga pokryta olejowoskiem jest dobrze chroniona zarówno przed wodą, jak i zabrudzeniami, natomiast kiedy w przypadku przesuwania mebli lub innych wypadków podłoga nam się zniszczy, możemy ją w łatwy sposób odnowić. Nie trzeba przy tym wynosić wszystkich mebli, czy nie korzystać z danej przestrzeni przez 24h. Wystarczą 4 godziny i mamy zupełnie nową podłogę. Jak to możliwe? Możemy zastosować miejscową renowację i użyć OSMO 3081 Wosk regeneracyjny. Kiedy zniszczy się nam podłoga, nie musimy robić wielkiego zamieszania z powodu uszkodzonego fragmentu, wołać cykliniarza i zaczynać mały remont. Możemy podać taką podłogę częściowej renowacji.

RENOWACJA STAREJ PODŁOGI

W mojej sypialni, z racji tego, że było to pierwsze pomieszczenie urządzone w domu, w trakcie remontu powstało kilka mikroskopijnych rysek. Postanowiłam więc wypróbować środek do miejscowej renowacji podłogi OSMO. Za pomocą bawełniane szmatki naniosłam wosk regeneracyjny na zniszczone miejsca podłogi, starłam nadmiar, a następnie odczekałam 4h. Po upływie tego czasu z sypialni można było normalnie korzystać i co ważne nie unosił się w niej brzydki zapach. Po impregnacji powierzchnia podłogi jest zauważalnie odnowiona, bardziej satynowa, a te pojedyncze, malutkie ryski całkiem zniknęły. Zostały przykryte woskiem. Jestem bardzo zadowolona z efektu i nie muszę się już martwić, że w jeżeli w jakimś tam miejscu zapomnę się i trochę zarysuję podłogę, to czeka mnie remont od nowa.

Z perspektywy czasu mogę Wam polecić podłogi pokryte olejowoskiem. Taka podłoga to jest jedna z lepszych inwestycji w starym domu. Jest naturalna, jest satynowa, jest piękna i będę mam nadzieję, że będę się nie cieszyła przez wiele lat.

A Wy co sądzicie o produktach Osmo? Czy kiedyś mieliście okazję używać olejowosków? Jak Wam się podoba kolor mojej podłogi?

Mam też dla Was niespodziankę: Już niedługo zapraszam Was na film, w którym opowiadam o renowacji podłogi na Youtube —> Conchita Home.

Tym samym rozpoczynamy cykl “W starym domu” na YT. Może cyklicznie w każdą środę będziemy się widzieć na moim kanale? Co myślicie?

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście zasubskrybujcie mój kanał (tutaj) wtedy nie przegapicie żadnych nowości!

NAJPIERW PLANY:

  1. SALON. INSPIRACJE KOLORYSTYCZNE DO SALONU.
  2. SYPIALNIA. JAK URZĄDZIĆ SYPIALNIĘ W STYLU KLASYCZNYM?
  3. KUCHNIA. PROJEKT KUCHNI: Jak zaprojektować kuchnię marzeń?
  4. ŁAZIENKA NA GÓRZE. STARY DOM: PLANY ARANŻACJI ŁAZIENKI NA GÓRZE #1
  5. JADALNIA. STARY DOM: JADALNIA- PLANY ARANŻACJI
  6. WERANDA- STARY DOM: MALOWANIE POKOJU OGRODOWEGO + PLANY ARANŻACJI
  7. PRZEDSIONEK STARY DOM: PRZEDSIONEK PLANY METAMORFOZY
  8. WC – STARY DOM: WC #2 – MALOWANIE +POMYSŁ NA WNĘTRZE
POTEM REALIZACJA:
Pierwsze całkowicie skończone wnętrze to SYPIALNIA:
  1. SYPIALNIA. STARY DOM: SYPIALNIA – FINAŁ
Zapraszam:

Related Posts