Olej, wosk czy lakier – jak wybrać najlepszy produkt do zabezpieczenia podłogi?

by Kasia Bobocińska

Długo zastanawiałam się nad sposobem renowacji podłóg w Starym Domu. Wydawało mi się, że mój wybór ogranicza się do decyzji: olej czy lakier. Myślałam, że po prostu za pomocą cykliniarki zerwę starą warstwę lakieru i położę na podłogę olej. Dokładnie tak samo, jak zrobiłam 8 lat temu w mieszkaniu w starej kamienicy. I wtedy na Instagramie Michała Kędziory – Mr. Vintage, który sam zmierza się z renowacją starego domu (pisałam o tym tutaj: JAK KUPIĆ STARY DOM? | MR. VINTAGE) zobaczyłam jego starą podłogę, która została rozjaśniona za pomocą produktów nieznanej mi wcześniej marki. Tak odkryłam woski Osmo i okazało się, że wybór wybarwienia podłogi, jeśli ma się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt możliwości, nie jest taką łatwą sprawą.

Mr. Vintage poddał swoją podłogę gruntowej renowacji i tam, gdzie udało mu się zachować stare deski długo szukał właściwego rozwiązania podejmując wiele prób:

https://www.instagram.com/p/BTFCLAehZJu/?taken-by=michalkedziora

W końcu, zamiast przyciemnić podłogę zdecydował się ją rozjaśnić. Najpierw użył ługu do drewna – Flügger Natural Wood, a następnie wosku, dzięki któremu uzyskał efekt surowego drewna OSMO 3041 Wosk Twardy Olejny Surowe Drewno. To właśnie wtedy poznałam produkty Osmo i przekonałam się, że oprócz opcji: lakier czy olej, jest jeszcze trzecia: olejowosk.

Bardzo spodobało mi się delikatne pobielenie starej podłogi Michała i efekt, jaki udało mu się uzyskać, więc pomyślałam, że w salonie jadalni oraz sypialni zastosuję ten sam sposób wybarwienia podłogi. Jak bardzo się myliłam!

https://www.instagram.com/p/BOCqbPCB04u/?taken-by=michalkedziora

Lakier, olej a może wosk?

Oto jest pytanie. Wiele osób ma problem z wyborem iście szekspirowskim. Jeszcze do niedawna największym zainteresowaniem cieszyły się podłogi drewniane pokryte lakierem. W ostatnich latach proporcje pomiędzy tymi, co stosują lakier a tymi, co stosują olej mocno się wyrównały. W naszych wyborach dążymy w stronę natury i decydujemy się na jak najbardziej naturalny sposób wybarwienia podłogi. Jeśli wybieramy lakier to matowy, jeśli olej to bezbarwny, a coraz bardziej doceniane – jest stosowanie naturalnych olejowosków.

Lakier

Podstawową zaletą lakieru jest jego wytrzymałość i łatwość utrzymania w czystości. Wadą, to, że w przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia powierzchni (rysy, ślady po uderzeniach, wytarta powłoka w intensywnie użytkowanych miejscach), jego renowacja zawsze kończy się cyklinowaniem całości powierzchni. Jeśli nasza podłoga pokryta jest błyszczącym lakierem, to widoczne jest na niej każde zabrudzenie i najmniejsze uszkodzenie powierzchni.

Olej

Największą zaletą oleju są jego zdolności uwydatnienia struktury i koloru drewna. Podłoga olejowana jest odporniejsza na powstawanie pleśni czy zagnieżdżanie się grzybów. Minusem podłogi olejowanej jest też fakt, że raz zaolejowana powierzchnia nie może być już pokryta lakierem. Olejowane podłogi są trudniejsze w utrzymaniu czystości niż lakierowane i do ich czyszczenia potrzeba specjalnych preparatów.

Olejowosk

Jedną z głównych wad oleju jest jego odporność na ścieranie i sam olej stanowi dosyć słabe zabezpieczenie drewna, dlatego producenci wprowadzili na rynek nowe rozwiązanie, czyli tak zwany olejowosk. Składa się on z naturalnych olejów i wosków i łączy ich zalety. Oleje wnikają w strukturę drewna i zabezpieczają podłogę od środka, a wosk pozostaje na zewnątrz, tworząc mikroporowatą warstwę ochronną. Jest to w pełni naturalne i trwałe rozwiązanie, a pielęgnacja takiej podłogi jest łatwa i wygodna.

Jak zabezpieczyć podłogę produktami Osmo – sposób aplikacji?

By zabezpieczyć podłogę olejowoskiem Osmo nie potrzeba wielkich kwalifikacji. W zasadzie sam proces w moim przypadku był podzielony na dwa etapy. Dlaczego? Bo do osiągnięcia wybranego wcześniej efektu wybarwienia użyłam dwóch różnych produktów. I tak na przykład, do sypialni wykorzystałam: 3040 Wosk w kolorze białym jako warstwę numer jeden i 3065 Wosk Bezbarwny Półmat jako warstwę numer dwa.

– Zanim jednak zabrałam się za olejowanie moi fachowcy usunęli starą powłokę lakieru dwukrotnie cyklinując podłogę. Następnie dokładnie ją oczyścili z pyłu.

Tak było po wycyklinowaniu.

-Tak przygotowana podłoga była gotowa na aplikację pierwszej warstwy olejowosku. Została ona naniesiona bawełnianą szmatką za pomocą wcierania i rozsmarowywania. Drewno w trakcie nanoszenia wchłonie tyle olejowosku wosku, ile go potrzebuje. Ważne, żeby barwiący wosk nanieść cienko i dokładnie rozetrzeć na całej powierzchni. Dzięki temu uzyskamy jednolite zabarwienie na całej powierzchni.

Tak aplikowałam olejowosk podczas testów.

– Podłogę zostawiamy do wyschnięcia do następnego dnia.

– Kolejny etap zaczynamy od delikatnego przeszlifowania powierzchni za pomocą polerki z papierem ściernym grubości 150.

– Następnie znów dokładnie oczyszczamy powierzchnię.

– Czas położyć ostatnią warstwę wosku, która ma za zadanie ochronić wybieloną wcześniej powierzchnię. Tym razem wosk nakładamy za pomocą twardego wałka z mikrofibry.

– Kupiłam specjalny wałek z mikrofibry w sklepie z produktami do renowacji podłogi. Charakteryzuje się on krótkim i mocno zbitym “włosiem”. Nie zostawia na podłodze żadnych “kłaczków”.

I gotowe. Podłoga schnie, a my wkrótce możemy się cieszyć piękną i naturalną podłogą.

Na jakie kolory się zdecydowałam?

Chcąc osiągnąć efekt pobielonej podłogi, przetestowałam kilka różnych wariantów na trzech próbkach drewna. Najpierw każdy kawałek pobieliłam za sprawą następujących produktów:

– 3040 Wosk Twardy Olejny KOLOR Biały

– 3041 Wosk Twardy Olejny Effekt Surowe Drewno

– 3111 Wosk Dekoracyjny Transparentny Biały

A potem połowę każdego z kawałków drewna pomalowałam warstwą numer dwa:

– 3065 Wosk Twardy Olejny Original, Bezbarwny Półmat

– 3062 Wosk Twardy Olejny Original, Bezbarwny Matowy

Miałam wybrać jeden zestaw kolorystyczny, ale nie mogłam się zdecydować. Wszystkie były niezwykłe i piękne. Dlatego sypialnię postanowiłam pomalować jednym wariantem kolorystycznym a salon drugim. I nie żałuję decyzji. Oba są piękne. Byłam tak zauroczona i zadowolona z efektu, że już na drugi dzień pojechałam kupić cały zestaw wosków potrzebnych do pomalowania sypialni i salonu.

Koszty:

W sumie miałam do renowacji 55 metrów kwadratowych a za produkty zapłaciłam 1060zł. Dwa duże opakowania 2,5 litra w cenie 400 zł każde plus dwa małe opakowania 0,75 litra w cenie 130 zł.

Podłoga w sypialni została pomalowana olejowoskiem Osmo 3040 w kolorze białym a jako warstwę wykończeniową zastosowałam bezbarwny, półmatowy olejowosk 3040.

Natomiast w salonie użyłam:  olejowosk 3041 Surowe Drewno i bezbarwny, matowy olejowosk 3062.

OSMO 3040 Wosk Twardy Olejny Biały

OSMO 3041 Wosk Twardy Olejny Surowe Drewno; OSMO 3062 Wosk Twardy Olejny Bezbarwny matowy , OSMO 3065 Wosk twardy olejny Bezbarwny Półmat

Jaki efekt uzyskałam?

SYPIALNIA

W sypialni podłoga jest delikatnie pobielona. Pokrywa ją satynowa powłoka, doskonale chroniąca przed wodą (wiem, co mówię, bo ostatnio przy myciu szafy, zachlapałam ją wodą, a mimo to warstwa wosku doskonale ją ochroniła).

Podłoga w sypialni po użyciu olejowosku.

SALON

W salonie, dzięki zastosowaniu wosku o efekcie surowego drewna, podłoga jest nie tyle wybielona, co jaśniejsza i zdecydowanie mniej żółta niż a początku. (wiem, że na zdjęciu widać jakby była cała żółta, ale tak nie jest).

Podłoga w saloniei po użyciu olejowosku.

Podłoga w sypialni podoba mi się odrobinę bardziej niż w salonie.

Sypialnia w trakcie nakładania olejowosku.

Jak wygląda pielęgnacja podłogi pokrytej woskiem olejnym?

Dzięki zastosowaniu olejowosku podłoga drewniana staje się dużo bardziej trwała i odporna na powstawanie plam. Naturalne woski tworzą na powierzchni drewna mikroporowatą warstwę ochronną. Zapobiega ona „wcieraniu” w drewno brudu, a płyny wylane na powierzchnię drewna zabezpieczonego olejowoskiem nie  wnikają w głąb desek i nie zostawią trwałych śladów.

Podłogę należy pielęgnować odpowiednimi preparatami do podłóg pokrytych olejowoskiem woskiem. Dzięki impregnacji wykonanej przy użyciu dedykowanego preparatu można pozbyć się, mniejszych uszkodzeń w postaci płytkich rys. Podłoga drewniana poddana właściwej pielęgnacji odzyska świeży wygląd i będzie wyglądała jak nowa.

Ja już umyłam swoją podłogę i jestem zachwycona. Woda nie wnika w drewno i czyści się ja bardzo szybko i łatwo.

Firma Osmo przez ponad 100 lat swojej działalności gromadziła swoje doświadczenia w obróbce drewna. Firma z doświadczeniem, dom po przejściach – postanowiłam im zaufać! Na koniec postanowiłam zadać specjaliście marki Osmo kilka pytań, które pojawiły mi się w głowie, kiedy zastanawiałam się nad sposobem wybarwienia moich podłóg. Oczywiście w pobliżu był antagonista, który mówił „żaden wosk, żaden lakier” więc nawet ja w pewnym momencie miałam kilka wątpliwości.

Ekspert marki Osmo:

1. Jaki produkt do podłogi Państwo polecają : Olej, wosk czy lakier, czy do różnych typów podłóg polecane są inne produkty?

Ponieważ drewno to materiał organiczny i oddycha tak jak ludzka skóra, Osmo do ochrony, pielęgnacji czy też barwienia podłóg drewnianych oferuje olejowoski – powłoki idealnie dopasowane do organicznych właściwości drewna. Woski Twarde Olejne Osmo pozwalają drewnu oddychać, ale jednocześnie zabezpieczają je tak, by zachowało swoje piękno i naturalny efekt na długie lata.

Do zabezpieczenia podłóg drewnianych, z desek warstwowych, litych, pokładowych, a także płyt OSB i podłóg korkowych Osmo proponuje bezbarwne Woski Twarde Olejne Original, a do podłóg wykonanych z egzotycznych gatunków drewna jak Meranti, Wenge czy Merbau, specjalnie dedykowany Wosk Olejny do Egzotyków. Do barwienia i dekoracyjnego wykończenia wszelkich podłóg drewnianych można zastosować Wosk Twardy Olejny KOLOR lub EFFEKT, Bejcę olejną Osmo lub Woski Dekoracyjne w odcieniach transparentnych, lub intensywnych. Do utrzymania świeżego, naturalnego koloru jasnych gatunków drewna zalecamy Wosk Twardy Olejny EFFEKT Surowe Drewno.

2. Jakie zalety ma wosk i jak zarekomendować go osobie, która zna tylko jeden produkt do zabezpieczenia podłogi: lakier?

Woski Twarde Olejne Osmo to powłoki chroniące drewno od wewnątrz i od zewnątrz. Oleje wnikają w drewno, chroniąc je od wewnątrz, pielęgnując i pozwalając zachować odpowiednią elastyczność. Naturalne woski tworząc mikroporowata powłokę ochronną, która zabezpiecza drewno od zewnątrz przed wilgocią, wnikaniem brudu we włókna drewna oraz  powstawaniem plam.

Woski Twarde Olejne azują na naturalnych olejach i woskach roślinnych: olej słonecznikowy, lniany, sojowy i ostowy oraz wosk karnauba i kandelia. Sa więc ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia – nadają się nie tylko do wykończenia podłóg, ale również mebli i zabawek dla dzieci. Drewno pokryte takimi powłokami zapewnia lepszą jakość powietrza w mieszkaniu a ponadto jest antystatyczne, czyli przyciąga mniej kurzu.

Czyli mówiąc najprościej wosk, to bardziej naturalne rozwiązanie niż lakier.

3. Zwykle, gdy dochodzi do wyboru: olej, wosk kontra lakier, główne obawy przed zastosowaniem to trwałość. Jak pozbyć się wątpliwości?

Po pierwsze w przeciwieństwie do lakierów olejowoski nie łuszczą się, nie wubrzyszają i nie odpryskują jak lakier. Po drugie w ich przypadku podłóg drewnianych odświeżenie lub renowacja to nie tragedia. Podłogi drewniane wykończone powłokami Osmo można odnowić miejscowo lub też w całości pokryć je nową warstwą wosku Osmo, bez potrzeby cyklinowania podłogi. To właśnie ogromna przewaga olejowosków Osmo nad powłokami lakierniczymi.

Stosowanie zalecanych przez Osmo środków pielęgnacyjnych i konserwacyjnych do podłóg wykończonych powłokami Osmo, niweluje i retuszuje drobne, punktowe rysy czy przetarcia, pozwala bez uciążliwego szlifowania podłogi i wynoszenia z pomieszczenia wszystkich mebli utrzymać piękno podłogi i przedłużyć jej eksploatację o kilkadziesiąt lat dłużej niż w przypadku podłóg lakierowanych, gdzie miejscowa regeneracja podłogi jest niemożliwa.

4. Osmo dzięki swojej szerokiej gamie produktów pozwala na ogromną ilość wybarwień drewna. Jaki z Państwa produktów do wybarwiania podłogi sprzedaje się najlepiej? Co wybierają Polacy? Czy są w miarę stali w swoich wyborach czy tendencje się zmieniają?

Ostatnie lata w branży dekoracji i wyposażenia wnętrz dowodzą, iż wzrosła świadomość ekologii i jak ważne stało się dla Polaków życie na co dzień w harmonii z naturą. Jeżeli chodzi o wykończenie i barwienie podłóg drewnianych wszystko zależy od naszych gustów, upodobań czy projektu wnętrza przez architekta, który kupi nasze serce, natomiast generalna tendencja jest jedna: podłoga jak najbardziej naturalna. Nie zmienia to faktu, że nadal modne są podłogi naturalne, bielone i  w odcieniach delikatnej szarości. Dlatego produkty Osmo, które cieszą się największą popularnością jeżeli chodzi o wykończenie podłogi to przede wszystkim Wosk Twardy Olejny EFFEKT Surowe drewno 3041 czy też Wosk Dekoracyjny Transparentny Biały 3111. Wosk Twardy Olejny EFFEKT Surowe drewno 3041 Pierwszy z produktów zaprojektowany został specjalnie do ochrony jasnych, rodzimych gatunków drewna takich jak Klon, Brzoza, Buk czy Sosna. Powłoka pozwala zachować i utrzymuje naturalny wygląd świeżo oszlifowanego surowego drewna, bo nie nadaje „efektu wilgotnego drewna” charakterystycznego dla powłok olejowych (podbicie i przyciemnienie barwy drewna oraz zmiana ocienia na żółty). Drugi z produktów Wosk Dekoracyjny Transparentny przeznaczony jest do dekoracyjnego wykończenia powierzchni drewna. Posiada znacznie więcej pigmentów barwiących drewno niż z Woski Twarde Olejne KOLOR. Co ważne woski dekoracyjne można mieszać ze sobą oraz z woskami twardymi olejnymi co pozwala na stworzenie własnego, indywidualnego koloru  podłogi.

Odkąd mogłam przetestować woski Osmo wiedziałam, że nie chcę żadnego innego produktu do podłogi. Po zamówieniu próbek i przetestowaniu ich widziałam, że to jest to. Uwielbiam drewno, jego zapach, dotyk. Czasem śmieję się, że to dlatego ze mój pradziadek był stolarzem. Zapach surowego drewna odpręża mnie i relaksuje, mogłabym go wąchać non stop. Zwykle produkty do renowacji drewna śmierdzą. Woski OSMO w trakcie nakładania pachną przepięknie – oczywiście w moim odczuciu – po wyschnięciu są bez zapachu.

Do tego stopnia przekonał mnie sposób wykończenia podłogi osiągnięty dzięki Osmo, że w projekcie restauracji, jaki właśnie przygotowuję wszystkie elementy stolarskie, będą wykończone woskiem w kolorze Terra: OSMO 3073 Wosk Twardy Olejny KOLOR Terra

Related Posts

1 comment

Amanda Sadkowicz 15 lutego 2018 - 10:05

Niezłe kompendium wiedzy. 😀 Te woski rzeczywiście są świetne!

__________________________________________
http://dagmaplytki.pl/plytki-nawiazujace-do-marmuru

Reply

Leave a Comment