STARY DOM: JAK WYBRAĆ DYWAN DO SYPIALNI?

by Kasia Bobocińska
Czy zamawialiście kiedyś dywan przez internet? Ja zamówiłam. Aż cztery! Normalnie powinnam pojechać do salonu dywanów i zobaczyć je na żywo, ale wybrałam opcję częściowej niespodzianki. Zdjęcia zdjęciami, nasza intuicja intuicją, a i tak zawsze dywan we wnętrzu prezentuje się trochę inaczej. A ile razy zdarzyło mi się, że dywan wyglądający niepozornie na zdjęciu staje się „królem we wnętrzu”? To nie pierwszy raz, kiedy dzięki uprzejmości marki Komfort.pl mam ten komfort, że mogę testować wybrane przez ze mnie dywany u siebie w domu. Dzisiaj wybrałam cztery dywany, które najbardziej pasowałyby do mojej sypialni. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma tę możliwość, ja jednak w ferworze przygotowań do WIELKIEJ PRZEPROWADZKI nie dałam rady wyrwać się do salonu dywanów, więc zamówiłam je przez internet. Kiedyś w ten sposób dobierałam dywany do: pokoju dziecięcego, domowego biura, salonu, a teraz przyszła pora na sypialnię! Jak sprawdziły się zamówione dywany? Czy któryś z nich skradł moje serce i zostanie z nami na dłużej? Zobaczcie sami a na koniec pomóżcie mi dokonać wyboru:
Pokazując Wam finał sypialni napisałam, że do pełni szczęścia brakuje mi jeszcze dywanu. Jestem osobą, która lubi otaczać się ciepłymi rzeczami. Jestem typowym “zmarźluchem”. Bark dywanu i ciepła pod stopami może popsuć najlepszy poranek a nawet dobrze zapowiadający się wieczór.
Dywan w sypialni dodaje przytulności. Pierwszy raz mam okazję dobierać dywan do sypialni (jednak dywan pod antresolą to nie to samo). Do testów wybrałam cztery różne dywany, choć dwa pierwsze, są mniej więcej, w podobnej stylistyce. Zarówno dywan LOWLAND BASAL jak i TRAUBE MARBLE to dywany mające w swoim skaldzie wełnę, bardzo miękkie o nietypowym splocie.  Według mnie można je zakwalifikować do dywanów płasko tkanych, choć według definicji należą do nich raczej dywany nazywane „sznurkowymi”. Dywany płasko tkane są to „plecionki”, wykonane głównie z PP, ale też z włókien naturalnych: juta, sizal, trawa morska czy też dywany robione ze skór. Te dywany są głównie z wełny, więc nie zaliczają się do tej klasyfikacji, ale według mnie mają na tyle nietypowe runo, że mogłyby.
Pierwszy z nich to jakby powiązane ze sobą małe kuleczki wełny:
DYWAN TRAUBE MARBLE 230×160 1499zł
Dywan Traube Marble przepięknie komponuje się z podłogą. Bardzo podoba mi się jego splot. Gdybym chciała nadać wnętrzu sypialni bardziej skandynawskiego wystroju, to wybór takiego dywanu byłby dobrym początkiem zmian.

DYWAN SAMANA NATURA290×200 1299zł

Przepiękny, naturalny dywan z juty nieoczekiwanie podkreślił w sypialni wszystkie złote akcenty. Dywan w stylu boho idealnie odnalazł się również w klasycznej sypialni.

DYWAN THEMA ABRASION 290×200 849zł

Delikatnie srebrzysty, trudny do uchwycenia w obiektywie aparatu, dywan THEMA ABRASION zmieniał kolor w zależności od kąta patrzenia, idealnie współgra z wszelkimi różami w sypialni.

Jaka kolorystyka dywanu? Czym się kierować przy wyborze?

Wspominałam Wam już o tym, że zamawiając dywan z ineternetu trudniej nam przewidzieć jaki będzie na żywo jego odcień oraz jaki efekt osiągniemy we wnętrzu. Aranżacja może nas zaskoczyć. Dobierając dywan do wnętrza w którym mamy, jak to ja nazywam, kilka plam kolorystycznych w postaci: łóżka (dość spora plama), podłogi (bardzo istotna) oraz zasłon można się pogubić. W moim przypadku dywan pasował zwykle do jednej z tych rzeczy, gryząc się kompletnie z innymi. Okazało się, że na przykład biorąc za punkt wyjścia plamę kolorystyczną, jaką jest z pewnością łóżko, nie wzięłam pod uwagę innych istotnych elementów jak na przykład kwieciste zasłony. Dlatego w zależności od naszego punktu widzenia dywan pasował do fragmentu wnętrza bądź nie. To od nas zależy, czy jesteśmy w stanie pójść na kompromis wybierając dywan który nam się podoba, ale nie pasuje od części elementów wystroju czy nie? Jesteśmy aż takimi perfekcjonistami?
Kolor dywanu powinien spajać wszystkie inne kolory, które pojawiają się we wnętrzu. Musi również ładnie komponować się z kolorem podłogi.

Jaki rozmiar dywanu wybrać?

Najpierw zadajmy sobie pytanie, jaką funkcję ma spełniać dywan w sypialni?
Jeśli chcemy wygodnie stanąć na nim po przebudzeniu, to musi on wystawać po obu stronach łóżka najlepiej ok. 40 cm, a to oznacza, że przy łóżku o wymiarach 180 cm x 200 cm minimalna szerokość dywanu wynosi 260 cm.
Czasami jednak zależy nam na ociepleniu przestrzeni u podnóża łóżka, bo na przykład tam się przebieramy, korzystając z szafy wnękowej, usytuowanej naprzeciwko łóżka. Wtedy znaczną część dywanu przesuwamy właśnie przed szafę i możemy wybrać nieco mniejszy dywan (160 cm x 230 cm). Choć ja zdecydowanie wolę większe rozmiary dywanów, takie, które spełnią obie te funkcje. Nie warto przesadzać też w drugą stronę z wielkością dywanu, bo jednak jest to dywan, a nie wykładzina. Jeśli mamy ładną podłogę, to nie warto jej zasłaniać w całości.
O wielkości dywanu decyduje przede wszystkim rozmiar łóżka, na jaki się zdecydujemy. Jeśli łóżko będzie miało 200 cm to i dywan powinien być odpowiednio większy. No i najważniejsze: wielkość sypialni. Wiadomo, że jeśli mamy sypialnię 2 m na 2 m, to nie uda się zastosować do rady o dywanie 200 × 290 cm.

Kilka błędów, które możesz popełnić

Dywan, który w całości mieści się pod łóżkiem, dywan, który niemal cały jest przed łóżkiem, czy dywan niepotrzebnie ukryty pod szafkami nocnymi — tych kilka ustawień należy wyeliminować z sypialni. Po co Ci dywany będący tylko podstawką łóżka? Czy wtedy będzie Ci ciepło w stopy? Będzie bardziej przytulnie? Zamiast pod szafkami nocnymi przesuń dywan w miejsce, gdzie Twoje stopy po wstaniu z łóżka mają kontakt z podłogą. Przyjemniej? A jakże! Ogólnie zrób tak, żeby było Ci najprzyjemniej, bo przecież taki dywan ma Ci sprawić przyjemność, zapewnić komfort zaraz po przebudzeniu lub mile zakończyć nasz trudny dzień. I coś w tym jest! Miły dotyk dywanu pod stopami, pachnąca proszkiem i wiatrem pościel, która wietrzyła się na słońcu to ta odrobina luksusu, na którą po prostu zasługujemy!

Który dywan pasuje najbardziej do mojej sypialni? Ja ciągle się waham. Jest tu tak dużo elementów, które razem tworzą soją całość, ale z dywanem jakoś się nie łączą. Beż i szarość, uniwersalne barwy jakoś tutaj się nie sprawdziły. Chyba najbardziej podoba mi się srebrzysty blask THEMA ABRASION, choć nie bardzo komponuje się z pięknymi zasłonami w magnolie Sanderson Fabric Magnolia & Blossom. Piękny SAMANA NATURAL z juty również jest wciąż brany pod uwagę. A może Wy mi pomożecie?  Dajcie znać w komentarzach, czy któryś z tych dywanów podkreśla wystrój sypialni, który próbuję stworzyć czy może tworzy zupełnie inny klimat (takie wątpliwości mam przy dywanie z juty).
A który dywan Wam się najbardziej spodobał?

Zagłosujecie?

[socialpoll id=”2511654″]

A może szukać dalej?

A tu możecie przeczytać o innych moich wyborach:
ELEMENTY SYPIALNI:
Zapraszam:

Related Posts