DONICZKI Z PALET – JAK ZROBIĆ DIY

by Kasia Bobocińska

Palety to świetne źródło inspiracji i niewyczerpany materiał na wszelkie metamorfozy! To też najlepszy przykład na to jak zrobić coś z niczego i do tego w duchu tak popularnego ostatnio zero waste. Z palet możemy robić meble do wywnętrz: TRENDY: STOLIKI Z PALET albo pokusić się o przygotowanie mebli do ogrodu, tak jak ja  dzisiaj. Od jakiegoś czasu zbieraliśmy palety i w końcu postanowiliśmy je wykorzystać tworząc doniczki z palet. Zobaczcie krok po kroku jak stworzyć dekoracyjne osłonki na doniczki z palet, które pasować będą do każdego ogrodu.

DONICZKI Z PALETY – METAMORFOZA ZERO WASTE

Zależy mi ostatnio na wykorzystywaniu  produktów w duchu zero waste i staram się w tym roku w ogrodzie budować z drewna, które ma już swoją historię. Tak było też w przypadku skrzyń na warzywa, które w tym roku zbudowaliśmy:

JAK ZBUDOWAĆ SKRZYNIE NA WARZYWA? CO WŁOŻYĆ DO ŚRODKA?

OGRÓD WARZYWNY W SKRZYNIACH. CO MUSISZ O NICH WIEDZIEĆ? PROJEKT WARZYWNIAK

Mogliśmy kupić nowe drewno, ale po co? Wykorzystaliśmy stare deski z palet, które zostały nam jeszcze po remoncie domu. 

Donice z palet – jak zrobić ?

Do wykonania dwóch skrzynek potrzebujemy:

  • przynajmniej dwóch palet 
  • wkrętów do drewna
  • szlifierki i papieru ściernego (120gr)
  • miarkę
  • piłę do drewna
  • pędzel

DONICZKI Z PALETY – KROK PO KROKU

Krok 1

Pierwszym etapem pracy nad stworzeniem doniczki z palet do ogrodu lub na balkon, rozłożenie jej na poszczególne deski. To praca żmudna i najtrudniejsza z całej metamorfozy, ale niestety konieczna. Musimy mieć czyste deski bez gwoździ, więc czeka nas ich wybicie. Z tak przygotowanych desek możemy wreszcie budować nasze doniczki.  Najlepiej, aby deski w doniczkach były takiej samej szerokości. 

Krok 2

Drugim krokiem jest dokładne oczyszczenie i przygotowanie drewna za pomocą papieru ściernego. Im gładsze deski tym lepszy efekt wizualny. Do zbudowania jednej skrzyni potrzebować będziemy:

– 12 desek o długości 38,5 cm (szerokość ok.9cm) 

– 4 desek o długości 35 cm (szerokość ok. 9cm)

– 4 deski o długości 46 cm (szerokość ok. 8cm)

– 2 deski o długości 33,5 cm (szerokość ok.8cm)

Także do zbudowania jednej doniczki potrzebujemy 22 kawałków drewna, ale są to jak widzicie niewielki odcinki desek a standardowa paleta ma wymiary ok 80×120 cm, także powinna wystarczyć na jedną skrzynkę.

Krok 3

Trzecim etapem pracy nad naszymi doniczkami z palet to skręcenie poszczególnych desek. Zaczynamy od złożenia trzech kwadratów  z desek o długości 38,5 cm a następnie, przykręcamy na rogach deski 35 cm. Nasz korpus składający się z 3 kwadratów ma wysokość około 30 cm a deski przykręcane na rogach 35 cm. Te 5 cm to będą nasze nóżki na których skrzynka będzie stała.

Krok 4

Czwartym krokiem jest przybicie dwóch desek na spodzie skrzyni. Deski mają długość około 33,5 cm. Jeśli chcesz mieć szczelnie zabudowany środek, aby wsypać do doniczki ziemię to użyj 4 desek a przed wsypaniem ziemi koniecznie zabezpiecz doniczkę grubą czarną folią.

Krok 5

Ostatnim konstrukcyjnym krokiem jest przybicie na górze rantu z 4 desek o szerokości 8 cm. Deski mają długość 46 cm. Dzięki temu stanowią dodatkową osłonę i dekorację.

DONICZKI Z PALETY – malowanie

Na koniec najważniejszy chyba etap, pozwalający nam zabezpieczyć drewno i sprawić, aby doniczki były jeszcze piękniejsze, czyli malowanie. Do pomalowania doniczek użyłam 3 kolorów impregnatów do elewacji drewnianych

Njord w kolorach:

  • biały – Śnieg Północy
  • zielony – Islandzka dolina
  • czarny – Noc polarna

Pamiętacie jak pięknie sprawdziły się te kolorowe impregnaty przy budowie naszych domków dla ptaków?

JAK ZBUDOWAĆ BUDKI LĘGOWE DLA PTAKÓW?

Podstawy skrzynek pomalowaliśmy na biało za pomocą impregnatu do elewacji drewnianych Njord 0,75 w kolorze śniegi północy.

Natomiast do zewnętrznej krawędzi użyliśmy nowych produktów Njord w kolorach zielonym i czarnym. 

Nasze osłonki na doniczki będą stały niezależenie od siebie, więc mogliśmy użyć dwóch innych kolorów wykończenia. Zresztą jak widzieliście na przykładzie domków, jestem za wprowadzaniem kolorów także do ogrodu!

DONICZKI Z PALETY – EFEKT KOŃCOWY

Uwielbiam nasze doniczki z palet. Na razie włożyłam do nich trawy, które kupiłam w zeszłym roku, ale moim marzeniem jest posiadanie w nich małego przydomowego ziołowego ogródka. Taki jest plan! Już posadziłam w doniczkach zioła i czekam jak wzejdą. Kilka rodzajów bazylii, tymianek i jeszcze klika pysznych dodatków do potraw, które wymieniałam Wam we wpisie: CO WARTO POSADZIĆ NA BALKONIE? ZIOŁOWO – WARZYWNY OGRÓDEK

Ogromną zaletą tego typu rozwiązania, jest możliwość schowania skrzyń do domu, gdy przyjdą chłodniejsze dni i dalsza uprawa ziół w naszym ogrodzie zimowym.

Co myślicie o takim rozwiązaniu? Podobają Wam się donice z palety? Oczywiście posiadają pewne niedoskonałości, ale pamiętajcie, że koszt wykonania tych skrzy w postaci materiału – drewna wyniósł mnie 0zł! Dodatkowym atutem jest tworzenie w myśl zasady #zerowaste! Jestem szczęśliwa, że w ogródku pojawiła się kolejna  kolorowa dekoracja!

Dajcie znać co myślicie! Czekam na Wasze komentarze! Jeśli spodobała się Wam nasza praca, to koniecznie udostępnijcie materiał! Będziemy bardzo wdzięczni!

Related Posts

Leave a Comment