DIY MOJA ŚCIANA WABI SABI

by Kasia Bobocińska

Kto ma głowę do remontów tuż przed Świętami? Ja, oczywiście! Kiedy Wy lepicie pierogi, ja tworzę ścinę wabi- sabi, wyrywając się artystycznie przy jej tworzeniu. Jakiś czas temu wpadłam na ten pomysł. Szukałam inspiracji, sprawdzałam efekty, jakie można osiągnąć samemu, szukałam dobrych produktów a swoje przemyślenie opisałam we wpisie: moja ściana wabi-sabi » TRENDY WABI SABI. Ściany wabi-sabi intrygowały mnie w takim samym stopniu, co odpychały, ale na wszystko jest metoda. Dziś opiszę i pokażę Wam moje doświadczenia z malowaniem ściany wabi-sami krok po kroku. No to co, zaczynamy? Pędzel w dłoń i do dzieła!

REMONT ŁAZIENKI

Przypomnę Wam tylko, że niedawno pomalowałam łazienkę w małym domku projektanta » METAMORFOZA STAREJ ŁAZIENKI i jedną ze ścian zostawiłam “gołą”, czyli pomalowaną tylko na biało. Wygladała dość dziwnie w otoczeniu borowych ścian i liliowego sufitu. Kolorowe ściany dały jej lekko różowawy odcień. Dlatego też po uzyskaniu efektu wabi-sami na zdjęciach szarość wpada w fiolet.

NIEZWYKŁY EFEKT WABI- SABI

Jak uzyskać efekt wabi-sami zaczynając od białej ściany? Cały sekret polega na tym, że oprócz pierwszej warstwy, wszystkie inne nakładamy innymi narzędziami niż tradycyjne: wałek czy pędzel. Używamy starych materiałów, papieru, folii, czy wszystkiego co nam wpadnie w ręce i pozwoli nam się kreatywnie wyżyć.  Druga istotna kwestia to dobór farb. Idealnie sprawdzą się tutaj farby kredowe

Nie mniej ważny jest dobór kolorystyki. Ja zdecydowałam się na odcienie, które dopasują się do kolorów ścian łazienki. Zdecydowałam się na beże i szarości oraz akcenty bordo i lila. Kolory jakich użyłam to: ruby force, lila scent, linen suit, almond, grey stone, mustard. 

Przed metamorfozą zobaczyłam inspirujący filmik z zastosowaniem farb Chalk – it, gdzie użyto zupełnie innych barw i efekt też jest inny. Zresztą sposób malowania jest zupełnie inny. Wydaje mi się, ze moje ściana jest bardziej pastelowa i bardziej zachowawcza, ale taka mi się podoba najbardziej. Z oddali wygląda jak akwarelowy obraz.

LuxDecor, mat.prasowe

ŚCIANA WABI SABI KROK PO KROKU

Podstawą metamorfozy i naszym tłem była farba kredowa do stylizacji mebli Chalk-it w pięknym kolorze Linen Suit. Za pomocą wałka pomalowałam małą ścianę na ten piękny odcień beżu.

Kolejną farbą, bez której nie udałoby się osiągnąć takiego efektu była farba Chalk-it w kolorze Almond. Kiedy ściana już wyschła po pomalowaniu jej podkładem w postaci Linen Suit, za pomocą łapki z ręcznika naniosłam jaśniejszy odcień farby Almond. Nakładałam ja dosyć niechlujnie, wklepując ją miejscami mocniej a miejscami lżej. Robiłam też kleksy z grubszej warstwy farby. Ważne żebyście byli kreatywni i dobrze się bawili przy aplikacji farby.

Farby nakładamy warstwa po warstwie. Kiedy mieliśmy już bazę i drugą warstwę w postaci “chmur” z jaśniejszej farby, mogliśmy zacierać i cieniować. Na górze ściana zacieniowana jest za pomocą liliowej farby lila sceny a dół podcieniowałam na szaro.

Ze wszystkich reacy, jakie przygotowałam do metamorfozy najbardziej sprawdziły mi się łapka z ręcznika i spryskiwacz z wodą. Kleksy robiłam za pomocą pędzla oraz szpachelki metalowej z której strzelałam! Dobrze się przy tym bawiłam!

Takie zajęcia twórcze bardzo odprężają i uwalniają od stresu. A robienie kiksów…no cóż musicie tego spróbować. Możecie bawić się jak dzieci! Kreatywnie, twórczo, bez żadnych granic. Polecam Wam, stworzenie takiej ściany, która będzie niepowtarzalna, niezwykle oryginalna i będziecie mogli się przez nią wyrazić.

Tworząc taką ścianę musicie patrzeć na nią czasem z większej perspektywy. Oddalać się od niej, sprawdzać czy jako całość wygląda dobrze, czy nie trzeba czegoś domalować. Na przykład na zdjęciach poniżej zbyt bardzo wyróżniała się bordowa plan a także biała plama na górze. Zniwelowałam ich znaczenie.  

WIESZAKI DIY

Okrągłe krążki kupiliśmy w jednym z supermarketów budowlanych. Do tego śruby dwustronne, kołek, klej do drewna i wieszaki gotowe. Zależało mi, żeby miały one kolory farb jakich użyłam do pomalowania łazienki. Wyjątek stanowi, kontrastowy, żółty wieszak, który pomalowałam 

wabi sabi

Ściana prezentuje się bardzo pastelowo i delikatnie. Uwielbiam ją! W takim wydaniu akceptuje wabi sabi.

wabi sabi

EFEKTY TWÓRCZE WABI SABI

Przy tworzeniu ściany wabi-sami ważne są efekty. To czego zazwyczaj unikamy, czyli zacieki, plamy, zaschnięte grubsze warstwy farby tutaj stanowią atut. Farba kredowa idealnie się do tego nadaje. Jeśli chcemy, żeby farba uciekała po ścianie użyjmy zraszacza. 

wabi sabi

Na ścianie powiesiliśmy własnoręcznie zrobione wieszaki, aby ściana oprócz wymiaru dekoracyjnego, zyskała również wymiar praktyczny.

wabi sabi

Zenek jest zdziwiony kolejną metamorfozą, ale chyba mu się podoba. A Wy co sądzicie o mojej ścianie wabi-sabi?

wabi sabi

Related Posts