AKCJA BALKON: ziołowo – warzywny ogródek

AKCJA BALKON: ziołowo - warzywny ogródek
Kiedy balkon jest jeszcze nieskończony (no, co się zabiorę za gipsowanie murków to pada!) a mnie tak strasznie cieszy nowe hobby- pielęgnacja domowego ogródka, więc zabrałam się za przesadzanie oraz sadzenie ziół. Pisałam Wam ostatnio  o trendach polegających na coraz to większym zainteresowaniu miejskim ogrodnictwem (Trendy: ogród na dachu). Staramy się przenieść na nasze balkony choć cząstkę sielankowego, wiejskiego życia (przynajmniej w rozumieniu mieszczuchów, bo życie na wsi, o czym należy pamiętać, często dalekie jest od sielanki). A jest to teraz znacznie łatwiejsze niż kiedyś, bo mamy do dyspozycji wiele odmian, które nadają się idealnie do uprawy na balkonie. O tym, że mówimy już o trendzie świadczy wysyp zdjęć i postów opisujących Wasze przydomowe ogródki.


Tak, dobrze przeczytaliście – podczas akcji balkonowej po raz pierwszy zmierzyłam się z murowaniem i nawet udało mi się pięknie zarzucać cement na ścianę. Takim precyzyjnych chlapnięciem jak murarze. Ile ja się filmików instruktażowych naoglądałam na YouTube to nawet nie zdajecie sobie sprawy. YouTube to Uniwersytet XXI wieku! Można na nim nauczyć się prawie wszystkiego. Na relację jeszcze przyjdzie czas. Póki co zobaczcie efekt before:

Ogrodnictwo to dla mnie zupełna nowość. Na razie wszystkiego się uczę od podstaw. Wydawało mi się, że się do tego nie nadaję, ale od czasu, kiedy w marcu postanowiłam: robię domowy ogródek, to nie to nie ja mam na sumieniu pierwszą jego “ofiarę”.

Podczas mojego wyjazdu do Mediolanu mąż ususzył mi ulubioną roślinkę – Kocankę włoską “curry”. Musiałam kupić sobie nową. Jest nie tylko śliczna, ale ma nieziemski aromat!

Okazało się, że kwiaty i zioła, które kupiłam jeszcze w kwietniu, dawno już wyrosły ze swoich doniczek. Bo ten post miał się w ogóle ukazać przed 20 maja, czyli sezonem, kiedy nasze roślinki mogą być wystawione na stałe na balkonie, bo nie grożą im już chłody związane z Zimnymi Ogrodnikami. Trzeba było się nimi zaopiekować, aby nie skończyły jak nieszczęsna Kocanka!

Pamiętacie wpis o narzędziach ogrodniczych? Narzędzia ogrodnicze DIY Nie mogłam się powstrzymać, żeby ich nie użyć przy przesadzaniu kwiatów.

A skoro malowałam narzędzia to czemu nie pomalować ze Śnieżką od razu kilku doniczek. Będą pasowały kolorystycznie.

Do pomalowania doniczki użyłam farby o kolorze: ncs s 2005-b80y

Ale post miał być o kwiatach a nie o doniczkach. Chciałam Wam jednak pokazać, że doniczki, które Wam się nie podobają zawsze możecie przemalować a farba akrylowa całkiem nieźle sprawdza się na ceramice. Początki są trudne, bo doniczka jest śliska, ale przy drugiej warstwie jest już znacznie lepiej.

A tu przemalowana na niebiesko doniczka zyskała nowego mieszkańca:

Dziś jednak miało być przede wszystkim o warzywach i ziołach. Skąd pomysł na taki ogródek? 

Podczas konferencji prasowej Leroy Merlin w szklarniach SGGW wystąpiła Marta Warda i opowiedziała o swoich doświadczeniem z domowym ogródkiem. O tym, jak uczy swoje dzieci pielęgnacji roślin. O tym, jak ogrodnictwo stało się ich wspólną pasją.

Pomyślałam – ja też tak chce! I zaczęłam swój pomysł realizować. To była ta motywacja, jakiej potrzebowałam, aby zabrać się w tym roku za swój balkon. To było to, co sprawiło, że do codziennych rytuałów dopisałam codzienną pielęgnację i podlewanie kwiatków.

Oczywiście dzieciaki są jeszcze za małe i na razie mogę pomarzyć o wspólnej pielęgnacji kwiatów. Nie dajcie się zwieść. Im chodziło tylko o to, aby rozsypać tę ziemię na naszym białym dywanie. Warto jednak próbować zaciekawić ich tym tematem. Jak? Niech się przyglądają jak mama to robi. Naśladują. Lusia ma swoją konewkę, którą podlewa ze mną kwiatki, a Gabryś…no cóż, urwał jeden z czterech listków jakie miał mój bakłażan.
Moja Mięta pomarańczowa w całej okazałości:

 osłonka Modern Korek Belldeco

Zobaczcie jak wyrosła Stewia – słodzik:

 osłonka Nero Belldeco

A to Ziele długowieczności:

W domowym ogródku posadziłam też kilka ziół i warzyw:

Posadziłam nasiona: rzodkiewek, lawendy lekarskiej, bazylii, majeranku, tymianku oraz mięty pieprzowej. Zgadnijcie które pierwsze wzeszły? Tak, bazylia, tego się spodziewałam. Jako druga wzeszła rzodkiewka.

 osłonki Modern “karton” prostokąt oraz Garden green Belldeco

W moim przydomowym ogródku mam warzywa, owoce jadalne oraz zioła i kwiatki dekoracyjne. Rosną w nim:
– Mięta pomarańczowa
-Stewia – słodzik
-Bakłażan
-Zioło długowieczności
-Szczypiorek
-Papryka capsicium annum
-Pomidor balconi yellow
-Truskawka
-Jabłonka 

Samodzielnie wyhodowane zioła  i warzywa urozmaicą moją kuchnię, wszak są to rośliny jadalne, które można dodawać do mięs, np. z grilla lub drinków (o zgrozo). Nie mogę się już doczekać pierwszych wyhodowanych: truskawek, rzodkiewek, pomidorków, papryczek, bakłażana czy jabłek.
Nie  zrażając się, będę starć się zarażać moje dzieciaki ogrodnictwem. Wszak zawsze pamiętam jak moja babcia mówiła o swojej działce “kocham ten kawałek ziemi”, bo nie ma nic piękniejszego niż posiadanie takiego małego skrawka ziemi na Ziemi. Moje postępy z ogrodnictwa będę relacjonować na bieżąco Instagamie, więc podglądajcie.

W poście użyte zostały doniczki Belldeco
z kolekcji:

Modern “karton” prostokąt
Modern Korek
Garden green
Nero Osłonka

Dotąd w cyklu Akcja balkon ukazały się:
AKCJA BALKON: jak wyglądają nasze balkony?
AKCJA BALKON: 10 metamorfoz polskich blogerek
AKCJABALKON: Narzędzia ogrodnicze DIY

Niepublikowane materiały, pliki do pobrania, nowości. Bez spamu!

* indicates required
Adres e-mail *

(function($) {window.fnames = new Array(); window.ftypes = new Array();fnames[0]=’EMAIL’;ftypes[0]=’email’;fnames[1]=’FNAME’;ftypes[1]=’text’; /*
* Translated default messages for the $ validation plugin.
* Locale: PL
*/
$.extend($.validator.messages, {
required: “To pole jest wymagane.”,
remote: “Proszę o wypełnienie tego pola.”,
email: “Proszę o podanie prawidłowego adresu email.”,
url: “Proszę o podanie prawidłowego URL.”,
date: “Proszę o podanie prawidłowej daty.”,
dateISO: “Proszę o podanie prawidłowej daty (ISO).”,
number: “Proszę o podanie prawidłowej liczby.”,
digits: “Proszę o podanie samych cyfr.”,
creditcard: “Proszę o podanie prawidłowej karty kredytowej.”,
equalTo: “Proszę o podanie tej samej wartości ponownie.”,
accept: “Proszę o podanie wartości z prawidłowym rozszerzeniem.”,
maxlength: $.validator.format(“Proszę o podanie nie więcej niż {0} znaków.”),
minlength: $.validator.format(“Proszę o podanie przynajmniej {0} znaków.”),
rangelength: $.validator.format(“Proszę o podanie wartości o długości od {0} do {1} znaków.”),
range: $.validator.format(“Proszę o podanie wartości z przedziału od {0} do {1}.”),
max: $.validator.format(“Proszę o podanie wartości mniejszej bądź równej {0}.”),
min: $.validator.format(“Proszę o podanie wartości większej bądź równej {0}.”)
});}(jQuery));var $mcj = jQuery.noConflict(true);

Udostępnij