APLIKACJE DO POZNAWANIA KOLORÓW

by Kasia Bobocińska

Dziś chciałbym opowiedzieć Wam o świetnych aplikacjach ułatwiających poznawanie i dobieranie kolorów do wnętrz. Myślę, że będą one nie tylko pouczające, dla osób które nie czują się z kolorami swobodnie, ale też mocno wciągające. Powiem Wam szczerze, że spędziłam z nimi dziś cały dzień i bawiłam się za ich sprawą, świetnie. Będzie to też kolejny post z cyklu PIERWSZE KROKI Z PROJEKTOWANIEM WNĘTRZ, który kiedyś prowadziłam a do którego na Waszą prośbę postanowiłam teraz powrócić. Dziś zaprezentuję Wam aplikacje do poznawania kolorów:

COLOR INSPIRATION TOOL

Świetna aplikacja do rozpoznawania kolorów, działająca w czasie rzeczywistym. Wystarczy, że mamy ją zainstalowaną i najedziemy na wybrany kolor aparatem telefonu a aplikacja nam go rozpoznaje i nazywa. Nie musimy robić zdjęcia, możemy w szybki sposób sprawdzić setki kolorów, które widzimy na monitorze i przesuwać ekran w dowolne strony. Wyobraźmy sobie, że wchodzimy do wnętrza i zachwycamy się kolorem ścian i już chcemy zapytać właściciela co to za odcień, gdy z pomocą przychodzi nam aplikacja mówi nam że to np.„taupe”. Szkoda tylko, że aplikacja nie podaje jeszcze producenta farby, jaką pomalowana jest ściana. To dopiero byłoby narzędzie!

APLIKACJE DO POZNAWANIA KOLORÓW

COLOR NAME

Jeśli wahasz się jak nazwać dany kolor a określenia „ciemnobrązowy”, czy „ciemnozielony” są dla Ciebie zbyt mało precyzyjne to ta aplikacja jest idealnym narzędziem, aby zacząć uczyć się nazywać kolory. Świetna aplikacja, która uzależnia. Jak działa? Wybierasz zdjęcie, które chcesz ocenić lub robisz zdjęcie, na którym jest kolor, który Cię frapuje i sprawdzasz jednym kliknięciem jak dany kolor się nazywa! Wspaniałe, proste i bardzo pouczające narzędzie!

APLIKACJE DO POZNAWANIA KOLORÓW

DROP – COLOR PALETTE MAKER

Doskonała aplikacja ułatwiająca tworzenie palet kolorystycznych ze zdjęcia. Palety możemy zamieścić w różnych miejscach i mogą one mieć różne kształty. Niektóre  z nich są płatne, ale jest też sporo rozwiązań bezpłatnych. I pomyśleć, że tyle czasu straciła w programach graficznych tworząc je ręcznie! Ten program to spora oszczędność czasu.

APLIKACJE DO POZNAWANIA KOLORÓW

ADOBE COLOR

Świetna aplikacja ułatwiająca pracę z kołem barw! Jeśli mamy wybrany jeden kolor, który na przykład jest barwą bazową we wnętrzu i zastanawiamy się jakie kolory będą do niego pasować to wystarczy, że podamy jego wartość RGB i za pomocą koła barw możemy ustalić harmonie kolorów. Podajemy kolor bazowy i możemy sprawdzać kilka układów kolorów: analogowy, monochromatyczny, triada, dopełniający, dopełniający z podziałem, podwójny dopełniający z podziałem, czworokąt, złożony, odcienie lub własny.  Narzędzie bardzo przydatne dla początkujących projektantów. Trochę praktyki i możemy stać się mistrzem kolorów! Uwaga, ta aplikacja to prawdziwy pożeracz czasu. Możemy wgrać do niej swoje zdjęcia i ustalać w niej palety kolorów lub zagrać w grę ćwiczącą naszą pamięć i przyswajającą koło barw! 

APLIKACJE DO POZNAWANIA KOLORÓW

W zależności od tego, w jakim systemie operacyjnym macie telefon możecie skorzystać z rożnych aplikacji ułatwiających Wam pracę z kolorem. W systemie Android macie dostępne jeszcze inne ciekawe aplikacje:

„Colour Wheel” – koło kolorów w telefonie

Material Design Color Palettes” Aplikacja ułatwiająca dobieranie najlepszych kolorów do każdego projektu.

„Color Harmony” – zapowiada się bardzo ciekawie: podobno wystarczy skierować aplikację na ścianę, którą chcemy pomalować a aplikacja wskaże nam właściwe kolory.

Mam nadzieję, że mój post zainspirował Was do zabawy z kolorem. Może tak jak ja nie zdawaliście sobie sprawy z dobrobytu aplikacji poświęconych kolorom. Zachęcam Was do przetestowania moich propozycji a jeśli Wy chcielibyście mi coś polecić, to będzie mi ogromnie miło. Czy znacie inne aplikacje do poznawania kolorów?

Zapraszam Was na kolejne wpisy dla początkujących projektantów:

PIERWSZE KROKI Z PROJEKTOWANIEM WNĘTRZ CZ.1: RECENZJA KURSU ONLINE

Jesteś dekoratorem wnętrz – serio?

Related Posts

Leave a Comment