LETNI POKÓJ DZIECIĘCY: Jak wybrać lampę do pokoju dziecka?

by Kasia Bobocińska
Dziś przede mną niezwykle trudne zadanie – wybór oświetlenia do pokoju dziecięcego. Skupiłam się na najważniejszym punkcie, czyli oświetleniu górnym. Pokój dziecięcy to miejsce, gdzie nasze dziecko nie tylko śpi, ale także bawi się, uczy i spędza sporą część czasu podczas dnia. A w dobrze oświetlonym pokoju przebywa się z większą przyjemnością. Wiadomo, że odpowiednie oświetlenie wpływa na nasze samopoczucie. Jaką lampę wybrać do pokoju dziecięcego, aby została z nami na dłużej? 

Czy jest coś takiego jak grupa lamp odpowiednich do pokoju dziecięcego?
Zdecydowanie łatwiej jest, wybrać oświetlenie do salonu, kuchni czy przedpokoju. Dlaczego? Dlatego, że  ofercie sklepów pełno jest lamp dedykowanych do tych wnętrz. A do pokoju dziecka? Oczywiście znajdziemy lampy dziecięce, ale są one często bardzo kolorowe i trudno je dopasować do konkretnego wystroju. A jeśli nie chcemy mieć takiej dziecinnej lampy (np. chmury) a myślimy o oświetleniu, którego nie będzie trzeba wymieniać za 2-3 lata, to wybór nie jest już taki prosty. Mam też wrażenie, że czasami wystrój pokoju dziecięcego jest traktowany po macoszemu.  Często też do pokoju dzieci trafiają lampy najtańsze lub takie, które wisiały kiedyś w innych wnętrzach. Całe szczęście ostatnio to się zmienia, wraz z masą pięknych, wymuskanych zdjęć pokoi dziecięcych, które zalały ineternet. Jeśli jednak mamy przed sobą projektowanie pokoju dziecka od zera, to warto się zastanowić, jakie oświetlenie by tam pasowało. Ja miałam tę niewątpliwą przyjemność przetestowania aż czterech lamp (dwóch marki SPOT Light i dwóch BriTop), abyśmy wspólnie mogli się zastanowić jakie oświetlenie pasuje najlepiej do tego wnętrza. Tak wspólnie, bo bardzo liczę na Waszą pomoc. Z premedytacją wybrałam bardzo różne typy lamp, w różnych kolorach i stylach. Świetnie sprawdziłyby się zarówno w kuchni, salonie jak i w przedpokoju. Czy równie dobrze będą prezentować się w pokoju dziecięcym?
Należy oczywiście pamiętać, że wybór oświetlenia do pokoju dziecięcego, to nie tylko światło górne. Równie ważne jest oświetlenie nocne w postaci lampki nocnej. Wiem, że moje dzieci czują się pewniej i bezpieczniej, jeśli wiedzą, że mogą w nocy zapalić lampkę przy łóżku. Nie można zapomnieć o doświetleniu miejsca do pracy np. biurka lub kącika do czytania. Warto o tym pomyśleć już na etapie przygotowywania projektu. 

Najlepiej, aby oświetlenie górne było dostosowane do przeznaczenia pokoju. W końcu pokój dziecięcy to nie tylko miejsce do spania. Dzieciaki spędzają tam sporo czasu, bawiąc się, ucząc się czy odrabiając lekcje. A ponieważ moje maluchy najwięcej czasu mają na to popołudniami, po powrocie z przedszkola, dlatego tak ważne jest, aby pokój dziecięcy był bardzo dobrze oświetlony. Popołudnia są już teraz krótsze a pokój jest usytuowany tak, że dobre światło jest tam tylko o świecie. Dlatego w wyborze oświetlenia górnego chciałam postawić na mocne światło.

Pierwsza lampa, jaką wybrałam ma kształt klatki. Pomyślałam, że sprawdzi się idealnie w pokoju dziecięcym i będzie wyglądała w nim zabawnie. Wybrałam lampę w kolorze czarnym, aby kontrastowała z biało zieloną ścianą.
Blask miedzi na tle zieleni zapewniła lampa Flavia. Pięknie rozświetliła pokój dziecięcy i wyjątkowo dobrze wpasowała się do jego stylistyki.

Pomimo, że lampa Bristol pasuje bardziej do mojej szarej kuchni (klik), niż do pokoju dziecięcego, to postanowiłam dać jej szansę. Pomyślałam, że modne złoto może ładnie się prezentować na tle zielonych trójkątów.

I na koniec zostawiłam żyrandol Barla. Do tak słabo oświetlonego pokoju pasował idealnie. Trzy żarówki zapewniają odpowiednią ilość światła. Jasny kolor lampy pasuje do innych dodatków.

Która lampa pasuje najbardziej do mojego Letniego pokoju dziecięcego? A wiecie, którą zostawiłam? Ciekawa jestem, czy zgadniecie.

Niepublikowane materiały, pliki do pobrania, nowości. Bez spamu!
* indicates required
Adres e-mail *

Related Posts