Jakie krzesło wybrać do?…cz.3

by Kasia Bobocińska
Wybierając krzesła do domu można natrafić na sporo problemów. Wybór na rynku jest ogromny a nasze wnętrze zwykle nie jest urządzone w jednym stylu a jeśli nawet jest, to zawsze z tyłu głowy pojawia się myśl „czy to będzie pasować do…”. Uważam, że w życiu zbyt wiele czasu poświęcamy na to, żeby odpowiedzieć na pytanie „czy to pasuje do…”, co mocno wpływa na naszą kreatywność. Chcąc na siłę dopasować, decydujemy się na najprostsze rozwiązania: stonowany kolor i prosty kształt. Czasami to najlepsze rozwiązanie a czasami wnętrze, aż się prosi o więcej szaleństwa. Dlatego postanowiłam Was trochę ośmielić. Podczas dokonywania wyboru możemy się pogubić, stąd ten cykl – „Wybieramy krzesła do…”. Razem z marką Glorio i sklepem Modo staramy się pokazać, jak dane krzesła prezentują się we wnętrzach.  Spójrzcie na krzesła moimi oczami i zastanówmy się, czy to krzesło właśnie dla Was. 

Poprzednio opowiadałam Wam, jakie podejście miał Wyspiański do projektowania wnętrz oraz o wygodzie, która jest najważniejsza przy wyborze krzeseł i foteli do naszych wnętrz. Oczywista, oczywistość, prawa? Ale Ci wszyscy, którzy do jadalni zdecydowali się na krzesła inspirowane projektami Eamsów wiedzą, że na plastikach ciężko przetrwać cały dzień. Obiadek, kolacyjka i papa, szybciutko przesiadamy się na wygodną kanapę. 
A skoro już wspominam o Eamsach to:
Poznajcie naszego bohatera. To krzesło: AMPLE

Kim jest nasz bohater, czyli szczegółów kilka:

Zamówiłam krzesło z obiciem w kolorze czarnym oraz dębowym wykończeniem.

  • Wysokość 84,5 cm
  • Szerokość 53 cm
  • Wysokość siedziska 44,5 cm
  • Materiał fornir dębowy , nogi bukowe , stelaż metalowy pokryty powłoką eko chromu

Ile to kosztuje?

Cena krzesła w promocji to 699 zł (początkowa cena 999zł).

Skąd inspiracja?
Zerknijcie na fotel poniżej:


Photo: Judith Mackin

No właśnie, od samego początku, zwróciłam uwagę na to krzesło, bo mi się właśnie skojarzyło z projektem Eames Long Chair. Oczywiście, to tylko pierwsze skojarzenie. Trudno właściwie porównywać produkty, które dzieli taka przepaść cenowa, bo za jeden zapłacimy 699zł a za drugi 6000 euro! (jedno jest z ekoskóry a drugi ze skóry). Dobrze, że nie jest to też wierna kopia, czyli tak zwany fotel inspirowany. Ja jednak uważam, że to te dwa projekty można nazwać INSPIRACJĄ, natomiast fotele za 2 tys. naśladujące Eamsów – kopią.

Photo: littlehouseonthecorner.com

Do jakich aranżacji pasuje te krzesło?
Zdecydowanych, konkretnych, jak tylko mężczyźni potrafią. Nie przypadkowo, gdy patrzę na to krzesło w głowie słyszę fragment piosenki: „This is a man’s world”. To świetny przykład, tak zwanego masculine interior design, choć mnie, kobicie, też to krzesło podoba się bardzo. I to właśnie, w tym ciemnym wydaniu. Niemniej, we wszystkich męskich wnętrzach krzesło to będzie wyglądać idealnie.
Pamiętajmy jednak, że: „But it wouldn’t be nothing, nothing without a woman or a girl ” a krzesło Ample można wykończyć jasnym drewnem i białą skórą.

Jakie krzesło wybrać do…?
To krzesło, jest krzesłem jak najbardziej uniwersalnym. A to oznacza, że dobrze będzie się prezentować zarówno w salonie przy stoliku kawowym zastępując typowy fotel, jak i przy stole jadalnym.
Te krzesło pasuje do wnętrz w stylu…
Męskim, lekko industrialnym, vintage, trochę retro. Wszędzie tam, gdzie postawiono na zdecydowane kolory, choćby miały być to ciemne barwy.

Do jakich wnętrz raczej nie pasuje?
Nie widzę go, w aranżacjach romantycznych, shabby chic, marine, hamptons. Wszędzie tam, gdzie krzesło zaburzyłoby delikatny charakter wnętrza.
Photo:  Livingetc via apartment34.com

Photo: Johanna Flyckt Gashi via myscandinavianhome.com

Photo:  via rosental23

Czy takie krzesło pasuje do jadalni?

Jak najbardziej. Zobaczcie na zdjęcie poniżej: krzesła w podobnym stylu w czarno białym wnętrzu, urządzonym z lekkim przymrożeniem oka:

Photo: Helenio Barbetta via living.corriere.it

Ciekawie prezentują się takie krzesła na tle ciemnej podłogi.
Photo: via askarchitect.co

Photo: Ricardo Labouglie via melaniemorel.com


Gra w kolory…

Gdy patrzymy na krzesło w ciemnym wydaniu, myślimy o wnętrzach  z ciemnymi dodatkami, utrzymanych w mrocznej tonacji, ale gdy popatrzymy na krzesło w takim wydaniu, możemy wykasować wszystko co napisałam wcześniej:

Z krzesłem w jasnej kolorystyce możemy poszaleć i dopasować do znacznie spokojniejszych wnętrz. Mniej kontrastowych.
W przypadku tych dwóch krzeseł, w mojej głowie podświadomie pojawiają się określenia kobiecymęski. Te dwa krzesła, w dwóch różnych wykończeniach, wyglądają jak „pan i pani Smith„(pamiętajmy zatem, że w jednym wnętrzu będą się zwalczać).

Jakie dodatki pasują do tej kolorystyki?
W przypadku, tych modeli krzeseł, raczej unikałabym poduszek. Nie wyglądałyby one na nich najciekawiej. Zastanowiłabym się raczej na dodatkami w około. Skóra lubi skórę, więc na przykład, takie krzesło dobrze prezentuje się na tle czarnej kanapy. Wszelkie dodatki w czerni mile widziane. Metal, szkło i odrobina blasku, to dobrzy kompani naszego bohatera.

A teraz zobaczcie, jak krzesło wygląda u mnie. Najpierw w towarzystwie stołu na wysoki połysk rodem z PRL: 

A potem na tle oldschoolowej ściany tablicowej. Musze przyznać, ze stanowi dobre tło do zdjęć.

Tradycyjnie, na koniec moja ocena: Krzesło podoba mi się wizualnie, nawet bardzo. Kilka lat temu, kiedy oglądałam ofertę sklepu Modo, to właśnie ono wpadło mi w oko. Ma charakter. Nie da się przejść obok niego obojętnie. Ogólne wrażenia z siedzenia oceniam na 6/10, bo czegoś mu brakuje, aby dać mu 10. Jak zawsze doceniam możliwość wyboru wykończenia, choć w przypadku tego modelu w zasadzie skupiłabym się zaledwie na ekoskórze w kolorze białym lub czarnym. 
I bez obaw, dzisiejszy bohater gościł w moim domu tylko na chwilę i już go opuścił (nie bez żalu), aby zrobić miejsce kolejnym bohaterom. Poznacie ich wkrótce 🙂

Na zdjęciach:

krzesło drewniane marki Glorio, 699zł, Modo4u

Sprawdźcie inne posty w cyklu „Wybieramy krzesła do…”:
Różowy bohater

Błękitny bohater

Niepublikowane materiały, pliki do pobrania, nowości. Bez spamu!

* indicates required
Adres e-mail *

Related Posts