Czysta woda prosto z kranu? Jak to możliwe i czy opłaca się mieć ekodom?

by Kasia Bobocińska

Kiedy po prawie dwóch latach poszukiwania kupiliśmy nasz Stary dom, miałam właściwie 3 marzenia. Pierwszym, to oczywiste, było to, aby w nim jak najszybciej zamieszkać. Drugim, aby wyremontować go mądrze, w oparciu o najlepsze i najzdrowsze materiały. Nie bałam się wydać więcej zamawiając tynki cementowo – wapienne, tam, gdzie była możliwość je położyć. Wybierałam szlachetne materiały i szanowałam drewno. Trzecim, to wprowadzenie do naszego starego domu nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań, przy jednoczesnym zachowaniu jego tradycyjnego uroku. Ekologia była i jest dla mnie ważna, dlatego od samego początku dbałam o to, żeby w domu nie zabrało rozwiązań przyjaznych środowisku: PORADY: JAK OSZCZĘDZAĆ WODĘ I OGRANICZYĆ JEJ ZUŻYCIE? Oszczędzanie wody to jedno, a czysta woda prosto z kranu, to drugie. Nigdy nie myślałam, że takie rozwiązanie może być tak łatwe.

czysta woda prosto z kranu

Nasza kuchnia pełna jest nowoczesnych, funkcjonalnych i pięknie zaprojektowanych produktów marki Franke: AGD, NA JAKIE SIĘ ZDECYDOWAŁAM. WASZ WYBÓR TO STRZAŁ W 10!. Kiedy dowiedziałam się, że marka wprowadza na rynek nowy produkt – baterię kuchenną z filtrem wody VITAL, od razu postanowiłam ja przetestować! Tak, to ta sama bateria, którą mogliście zobaczyć w mojej relacji z tegorocznych targów Warsaw Home oraz we wpisie poświęconym trendom kuchennym: TRENDY KUCHENNE Z WARSAW HOME.

czysta woda prosto z kranu

Potrzeba czystej wody

Odkąd się przeprowadziliśmy do naszego Starego domu, staram się uczyć dzieci oszczędzania wody. Korzystamy z baterii elektronicznych, ułatwiających nam wprowadzanie dobrych nawyków oszczędzania wody. W naszym domu nie ma “lania wody”! Dzieci pilnują tego równie mocno, jak my! Sprzęty AGD również mają najwyższą możliwą klasę energetyczną. Dlatego z bólem serca obserwowałam, jak miesiąc w miesiąc podczas odbioru śmieci wystawialiśmy ogromne wory plastiku. W końcu powiedziałam: dość! Musimy coś z tym zrobić. Postanowiliśmy ograniczyć to, czego w workach z plastikiem było najwięcej, czyli butelek po wodzie!

Moje dzieci są aktywne sportowo. Na każde zajęcia w tygodniu zabierały przynajmniej jedną butelkę wody niegazowanej. Zajęcia mają 5 dni w tygodniu, wiec sami widzicie, że same dzieci zużywały dwie zgrzewki wody. Nie mówiąc już o nas i moich potrzebach, jako matki karmiącej. Wody ciągle brakowało a mój mąż, dźwigając zgrzewkę za zgrzewką, nabawił się już bólu kręgosłupa. 

A najgorsze było to, że w naszych szufladach zalegały nieużywane bidony i wielorazowe butelki. Jedyne co musieliśmy zrobić to usprawnić dostęp do czystej wody. 

Wystarczyło tylko kolejny zrobić krok w stronę ekologicznych rozwiązań w naszym domu.

Czysta woda prosto z kranu? Czy to możliwe?

Pomimo pięknej kampanii marketingowej, niestety nie wierzę, że warszawska “kranówka” jest zdatna do picia. Zbyt długo mieszkałam na Powiślu, gdzie co jakiś czas z kranu leciała żółta czy rdzawa woda. Musiałabym być masochistką, aby podstawić kubek i pić takie zanieczyszczone paskudztwo. Często woda miała nieprzyjemny zapach i miała posmak metaliczny. Nauczona tym doświadczeniem, przeprowadzając się w okolice Warszawy, nie zdecydowałam się na piecie wody prosto z kranu bez użycia filtra.

Całe szczęście odkąd w naszym domu pojawiła się bateria z filtrem VITAL, wszystko stało się prostsze. To bateria, która pozwala ograniczyć zużycie  jednorazowych butelek, poprzez korzystanie z wody filtrowanej. Wystarczy raz na dwa, trzy miesiące wymienić specjale filtry kapsułkowe i możemy cieszyć się czystą wodą prosto z kranu. 

Są różne sposoby na filtrowanie wody, droższe, tańsze, bardziej skuteczne i te mniej. Moja teściowa na przykład od 20 lat ma filtr zamocowany pod kranem, który obecnie jej się popsuł i musi czekać około dwóch miesięcy na wymianę. Także koszty użytkowania takiego filtra nie są małe, bo rocznie trzeba wydać około 350 złotych i umówić się na dwie wizyty konserwujące. Umawiać się z fachowcami  na wymianę filtra, to jeden z tych powodów, przez które nigdy nie zdecydowałabym się na takie rozwiązanie. Druga sprawa to serwis, który trwa tyle czasu. 

Zdecydowanie prostszym rozwiązaniem jest samodzielne wymienianie filtra poprzez odkręcenie specjalnej dyszy i włożenie filtra. Zajmuje to wszystko max. 30 sekund a koszty użytkowania filtra są podobne.

Jak wygląda zużyty filtr?

Każdy, kto myśli, że „kranówka” jest zdatna do picia, powinno pokazać się taki zużyty filtr. Jasne jest zdatna do picia, w laboratorium. Wystarczy ją przepuścić przez stare rury, aby do naszego domu trafiła już znacznie bardziej zanieczyszczona.

czysta woda prosto z kranu

Tak wygląda, dla porównania, stary filtr i nowy filtr.

czysta woda prosto z kranu

Zanieczyszczenia to jedno, ale wodzie z kranu często towarzyszył mało przyjemny zapach. Teraz udało się go wyeliminować.

czysta woda prosto z kranu

Dlaczego warto filtrować wodę?

Dlaczego warto filtrować wodę. Bo jest to ekologiczne. Bo jesteśmy w stanie w 100% określić pochodzenie wody a kupując wodę w butelce musimy zaufać producentowi. Woda w butelce, która długo stoi na słońcu, moze również nie być odpowiednia do picia a poza tym systemy filtrujące Franke, w tym nasza bateria VITAL usuwają z wody:

  • bakterie 
  • wirusy 
  • mikrocząsteczki plastiku
  • chlor 
  • najmniejsze cząstki rdzy 
  • wszelkiego typu osad 
  • metale ciężkie (ołów, miedź, cynk, nikiel etc.)
  • lotne związki organiczne

Woda jest krystalicznie czysta a herbata (czy inne napoje sporządzone na jej podstawie) smakuje nieporównywalnie lepiej!

czysta woda prosto z kranu

Bateria VITAL stała się w naszym domu prawdziwym hitem. Wydawało mi się, że pijemy dużo wody, ale dopiero po jej zamocowaniu dzieci robiły sobie specjalne wycieczki nocne po wodę! TAK! Wieczorem, zamiast pójść spać, spacerowały do kuchni, mówiąc: „Mamo, idę się napić wody”, jednocześnie odwlekając moment na spanie! Podobnie udało nam się sprawnie rozwiązać problem butelek branych na treningi. Odtąd każde dziecko ma swój bidon na wodę, a niektóre z nich pozwalają nawet na włożenie wsadu owocowego, przez co można zrobić pyszną, naturalną lemoniadę owocową.

Ile to kosztuje?

Koszt jednego filtra kapsułkowego do baterii VITAL  wynosi 149 zł, dlatego bardziej się opłaca kupić od razu opakowanie 3 filtrów za 399 zł. Taki filtr wystarczy na 500 litrów wody. * Przeliczając to na plastikowe butelki wody, cena wydaje się opłacalna. W naszym wypadku wydatki na wodę w butelkach wynosiły ok. 100 zł miesięcznie (kupowaliśmy zgrzewki wody butelkowanej, ale także mniejsze, dużo droższe butelki 0,5 litrowe na zajęcia sportowe dzieci cztery razy w tygodniu) a teraz zmalały do 67 zł (koszt jednego filtra w zestawie = 133 zł, a starcza on na około 2 miesiące intensywnego użytkowania). Drugą ważną sprawą jest niezależność. Nie muszę wzywać fachowca, a wymiany dokonuje sama w 30 sekund. Cieszę się świeżą, czystą wodą prosto z kranu wiec walory smakowe wody oraz smak potraw przygotowywanych na bazie czystej wody mogę określić jako bezcenne. A jeśli o ekonomii mówimy, to warto też wspomnieć o środkach czystości.  Dzięki używaniu czystej wody nasz czarny zlew brudzi się rzadziej, przez co zużywamy mniej środków czystości. TESTY: CZY CZARNY ZLEWOZMYWAK JEST TRUDNY DO WYCZYSZCZENIA?

*Producent zaznacza, że wspomniana wydajność filtra jest uzależniona od jakości i ciśnienia wody. 

Oczywiście, oprócz tego, że bateria VITAL, jest wyposażona w filtr do wody, to ma wszystkie ulubione moje funkcje, którymi rozpieszcza swoich użytkowników marka FRANKE. I całe szczęście, bo bateria kuchenna musi być przede wszystkim funkcjonalne, a ja przez rok przyzwyczaiłam się do pewnych rozwiązań i brakowałoby mi ich, gdyby to byłaby zwykła bateria. Podobnie jak w mojej poprzedniej baterii mamy tutaj ruchomą wylewkę, tylko zamiast wyciąganej, mamy wylewkę odczepianą. Niby nic, a jednak tak ruchoma wylewka znacznie ułatwia pracę w kuchni i szczególnie nadaje się do napełniania garnków wodą. Bateria VITAL posiada też funkcję prysznica, co pozwala nam na łatwą regulację strumienia wody i naprzemienne stosowanie funkcji strumienia lub prysznica.

Czysta woda prosto z kranu? – modny temat

Na koniec opowiem Wam jeszcze pewną historię. Niedawno moje dzieci zostały zaproszone do parku rozrywki, na urodziny córki a rodzice zgromadzonych dzieci siedzieli sobie nad kawką i ciasteczkami i rozmawiali. Jak to zwykle bywa, rozmowa zeszła na dzieci, ich zainteresowania, pasje i sportowe zajęcia pozalekcyjne. I nagle zaczęliśmy rozmawiać o wodzie, o plastikowych butelkach, o bidonach, które dzieci biorą na zajęcia sportowe. Wyobraźcie sobie, ze większość rodziców stosuje filtrowaną wodę i wielorazowe bidony a jedna z mam, która dawała dziecku jednorazowe butelki, była najdelikatniej mówiąc, namawiana do zastosowania bardziej ekologicznych rozwiązań. Serio! Jak się okazuje temat ekologii, oszczędzania wody oraz ograniczenia plastiku stał się tak modny, że  stał się częścią rozmów nie zapalonych ekologów, ale nas, zwykłych rodziców troszczących się o przyszłość dzieci!

Co tu dużo mówić, jesteśmy zachwyceni baterią VIATL. Nie tylko ja, ale cała rodzina! Cieszę się ogromnie, że udało nam się ograniczyć ilość plastiku, a przynajmniej ilość generowaną przez nas. Zamiast trzech worków plastikowych opakowania w miesiąc segregujemy zaledwie jeden (niestety, dużą część plastiku, który wyrzucamy, stanowią wypełniacze i “opatulacze” do produktów, które zamawiamy przez internet! Naprawdę cieszy mnie podwójnie zakup, gdy w kartonie zamiast folii bąbelkowej widzę papier). Na ograniczenie plastiku również wpływ dokonywanie przeze mnie świadomych zakupów ograniczających plastik. Znacznie częściej kupuję teraz produkty w opakowaniach szklanych lub papierowych. Korzystając codziennie z baterii VITAL czuję się dobrze, bo dzięki niej robię coś dobrego dla środowiska.    

Related Posts