MAGNAT – REWOLUCJA

by Kasia Bobocińska

W zeszłym tygodniu maiłam przyjemność uczestniczyć w konferencji prasowej zorganizowanej przez MAGNAT Farby. Przyjmując zaproszenie zupełnie nie spodziewałam się tego, co mnie czeka. Myślałam, że MAGNAT skupi się prezentacji trendów kolorystycznych lub nowych barw wchodzących do stałej palety. Nic bardziej mylnego. Nie dość, że spotkanie było świetnie przygotowane i na widzów czekał wiele artystycznych doznań, to jeszcze zostałam wprowadzona w stan zupełnego osłupienia. Już w kuluarach doszły mnie słuchy, że tematem konferencji będzie: Farba oczyszczająca powietrze! Ale jak to?

Farba oczyszczająca powietrze
Mimo, że farb MAGNAT używam stale i towarzyszyły mi przy nie jednym remoncie (malowanie salonu, malowanie kuchni, malowanie przedpokoju), to muszę przyznać, że do całej informacji podeszłam dość sceptycznie. W głowie pojawiło mi się wiele pytań. Niemniej prowadzący spotkanie Paweł Orleański świetnie sprawdził się w roli przewodnika po nowych chemicznych właściwościach farb MAGNAT.

Farba oczyszczająca powietrze
Mimo, że wszystko śledziłam z należytą uwagą, to w pierwsze chwili trudno mi było uwierzyć w taką rewolucję.
Później przypomniałam sobie, w jaką stronę zmierzają światowe trendy. Producenci wszelkiego rodzaju asortymentu, jeśli nie są w stanie zmienić samej formy przedmiotu, nadają mu nowe funkcje. Jak inaczej sprzedawałyby się z takim powodzeniem: telefony komórkowe, pralki czy telewizory, skoro wszyscy posiadamy te sprzęty w domu. Tylko, dzięki temu, że każdy kolejny model ma nowe funkcje, lepsze od poprzedniego. Skoro świat nie zmienił się tak diametralnie i nadal, aby pomalować ścianę musimy użyć pędzla, wałka i farby, to nadajmy jej inną funkcję. Tak sobie marzę, że za kilkadziesiąt lat nasze domy będą miały ściany na piloty i będziemy zmieniać ich kolor jednym kliknięciem. Co Wy na to? Wtedy wszelkie kolory roku miałyby sens a my zmienialibyśmy kolor, kiedy byśmy chcieli.
Śledzę markę MAGNAT od 2014 roku. Podczas WAWA DESIGN FESTIWAL, odbyło się spotkanie z blogerami a na nim prezentowany był test ścieralności ich farb. Większość z nas była zaskoczona ich właściwościami i poziomem ścieralności. Wtedy, pierwszy raz spotkałam się z farbą ceramiczną i od tamtego czasu korzystam z niej nieprzerwanie. Nawiązuję teraz do tamtych wydarzeń, aby zwrócić Waszą uwagę, że nie pierwszy raz MAGNAT zaskakuje nowymi właściwościami farb a inne marki muszą dopiero do niego dorównać.   Teraz każda farba odporna jest na ścieranie, ale wtedy produkty oferowane na rynku w praktyce wcale nie zapewniały takiej pewności.
W 2017 roku trzeba iść krok dalej a MAGNAT dobrze wyczuł trendy.

Formaldehyd, czyli co?

Jakiś czas temu, na blogu pojawiało się wiele artykułów dotyczących: sklejki (TRENDY: sklejka), płyt OSB (Trendy: płyty OSB) itp. Wtedy też pierwszy raz dowiedziałam się o formaldehydzie i jego toksycznym działaniu. Okazało się, że jest to bezbarwny gaz zbudowany z wodoru, węgla i tlenu o silnym zapachu, który wydziela się właśnie z płyt OSB. Okazało się wtedy, że  materiały takie jak OSB, w czystej postaci, nie nadają się do pokoju dziecięcego.
Podczas  konferencji dowiedziałam się bardziej niepokojących informacji. Otóż formaldehyd wydziela się również: z niektórych mebli (tych z okleiną OSB), z paneli podłogowych (!), tapet,  czy innych elementów wyposażenia pokoju.

Farba oczyszczająca powietrze

Formaldehyd w literaturze naukowej często określany jest angielskim słowem ubiquitous, co oznacza wszechobecny. Występuje między innymi w żywicach, których używa się do produkcji mebli. Spoiwem płyt MDF iHDF są właśnie takie żywice. W prasie i internecie wiele jest nieprawdziwych informacji na jego temat.  Znalazłam ciekawy artykuł na ten temat tu – artykuł klik. Autorzy badali zawartość formaldehydu w pomieszczeniach zamkniętych m.in. w szkołach, przedszkolach czy też sypialniach. W każdym metrze sześciennym tych pomieszczeń znajduje się od kilkudziesięciu do kilkuset mikrogramów formaldehydu. Związek ten jest przepuszczany przez płuca ludzi w trakcie oddychania. Przeciętnie człowiek w ciągu doby wdycha 10 metrów sześciennych powietrza, a razem z nim nawet do kilku miligramów (czyli kilku tysięcy mikrogramów) formaldehydu.

Formaldehyd to jeden z najczęściej identyfikowanych lotnych związków chemicznych w powietrzu wewnętrznym, które emitowane są z materiałów budowlanych.Powoduje pieczenie oczu, łzawienie, kaszel, kichanie, suchość w gardle oraz katar. W trakcie wielu badań medycznych zaobserwowano zaburzenia czynności płuc, zmniejszenie częstości i głębokości oddechów oraz nadmierną skłonność do zwężania się oskrzeli. Udowodniono, że formaldehyd jest jednym z czynników wywołujących astmę oskrzelową, szczególnie u dzieci zamieszkujących pomieszczenia wyposażone w meble z płyt wiórowych. Międzynarodowa Agencja Badań nad Nowotworami zaliczyła go ponadto do substancji kancerogennych – tłumaczy prof. dr hab. inż. Adam Grochowalski, Kierownik Laboratorium Analiz Śladowych w Zakładzie Chemii Analitycznej Instytutu Chemii i Technologii Nieorganicznej Politechniki Krakowskiej.

Nie chcę Was straszyć, ale formaldehyd przyczynia się do: ogólnego osłabienia, częstych infekcji, alergii, problemów z układem oddechowym. Oczywiście wszystko zależy od stężenia. Formaldehyd występuje przecież w środowisku naturalnym, odgrywa kluczową rolę w naturalnych procesach w nim zachodzących, występuje w organizmach ludzkich, zwierzęcych i roślinnych, w tym również w owocach i warzywach oraz w mięsie i napojach. Wszystkie prawidłowo funkcjonujące komórki produkują i wykorzystują formaldehyd do swych funkcji życiowych. Dziwne to, prawda? Z jednej strony jest nam niezbędny do życia a z drugiej może być dla nas zagrożeniem.

pokój dziecięcy

Jak można walczyć z formaldehydem?
Dotychczas jedynym środkiem do walki było częste wietrzenie pomieszczeń.

Teraz marka MAGNAT wprowadziła na rynek nowy produkt:

MAGNAT POKÓJ DZIECIĘCY I SYPIALNIA

To właśnie obiekt całego zamieszania. Farba, która wykorzystując reakcje chemiczne usuwa z powietrza formaldehyd.

O co chodzi z tym oczyszczaniem powietrza? Czy ma to sens?

Jak to możliwe? Produkt MAGNAT został wyposażony w technologię FORMASHIELD. MAGNAT SYPIALNIA I POKÓJ DZIECKA zawiera specjalne polimery, które wiążą formaldehyd (HCHO) i w wyniku procesu chemicznego uwalniają w formie niezagrażającej pary wodnej. Podczas cyrkulacji powietrza jest ona usuwana na zewnątrz co zapewnia redukcję Formaldehydu o 98%.

Dobrze, że marka zadbała o poprawę powietrza akurat w tak strategicznych miejscach jak sypialnia czy pokój dziecka. Warto o tym pamiętać szczególnie, gdy planujemy remont w pokoju dziecięcym i zastanawiamy się akurat nad wyborem farby.

A co z kolorami?

Zdrowie jest oczywiście najważniejsze, ale przecież malujemy ściany przede wszystkim z pobudek estetycznych. MAGNAT SYPIALNIA I POKÓJ DZIECKA  dostępna jest w 50 kolorach i uwaga, uwaga w nowym ciemnofioletowym kolorze – pamiętacie metamorfozę drzwi (klik) myślę, że jeśli podobał się Wam ten kolor to również spodoba się Wam odcień – A19 Tajemniczy Antracyt.

 

Oczywiście nie byłabym sobą gdybym nie zadała kilku pytań fachowcom:

– Czy skroplona para w wyniku reakcji chemicznej osadza się na ścianach? Czy nie ma efektu mokrej ściany?

– Nie nie ma efektu mokrej ściany, para wodna nie osadza się na ścianie tylko przy cyrkulacji powietrza wydostaje się na zewnątrz.

– Czy cały proces jest bezwonny?

– Tak, cały proces jest bezwonny.

– Rozumiem, że te reakcje chemiczne nie mają złego wpływu na zdrowie dziecka?

– Nie, są całkowicie bezpieczne, a przez to, że ten formaldehyd, który jest szkodliwy zamienia się w nieszkodliwa parę wodną mamy pewność, że oddychamy czystym powietrzem co wypływa na nasze zdrowie.

Farba oczyszczająca powietrze

Farba oczyszczająca powietrze

Farba oczyszczająca powietrze

Informacje zgromadzone podczas konferencji wprowadziły mnie stan konsternacji. Po powrocie do domu zaczęłam przeglądać stan moich pokojów. W salonie jest najlepiej: drewniana podłoga, drewniane szafy, półki i stoły oprócz biurka jest to przestrzeń wolna od formaldehydu. Ale sypialnia dzieci już niekoniecznie. Krecią robotę robią 2 ogromne szafy z płyty wiórowej. A już chciałam powiedzieć, że dobrze wybierać meble z naturalnych, szlachetnych materiałów jak drewno. Całe szczęście w tym roku czeka mnie odmalowanie tego pokoju. Chyba wiecie już co przetestuję.

A Wy co sądzicie o formaldehydzie i farbie go usuwającej? Czy tylko ja jestem zaskoczona? Farba oczyszczająca powietrze to zupełna nowość!

conchita home

Related Posts