DIY Jak namalować złoty motyw na ścianie?

by Kasia Bobocińska

Niedawno opisywałam Wam metamorfozę showroomu marki SIERADZKY. Skupiłam się wtedy na ogólnych planach, kolorystyce i meblach. Dziś chciałabym zdradzić kulisy powstawania tego projektu. Do napisania posta zainspirowaliście mnie Wy, zadając pytania w stylu “A co to za tapeta na ścianie? To też Ikea?”. Dzisiejszy post będzie właśnie o DIY Jak namalować złoty motyw na ścianie?, ile czasu mi to zajmuje oraz jakich produktów i  trików użyć, żeby zrobić to najlepiej.

“Asów malowania” zupełnie nie zaskoczę tym postem, bo sposób przygotowywania takiej dekoracji to dla nich bułka z masłem, ale uwierzcie mi są na świecie ludzie, którzy sądzą, że aby wykonać taki motyw trzeba nakleić w środku romby z białej folii samoprzylepnej i odrysować krawędzie. Poznałam taką osobę osobiście, pozdrawiam i absolutnie nie chce jej obrazić, ani urazić. Co więcej, spotkanie z nią było nad wyraz inspirujące. Pozwoliło mi zrozumieć w jakim zamkniętym świecie funkcjonuję, w którym wszystko kręci się wokół urządzania wnętrz, remontów, designu. A są przecież ludzie, których to zupełnie nie interesuje. Można powiedzieć, że zamknęłam się w swoim “boxie” i zafiksowałam na jednym temacie.

THINK OUTSIDE THE BOX

Skoro partnerem głównym przedsięwzięcia jest Ikea wiedziałam, że muszę zrobić coś, co wyróżni te wnętrze na tle innych i nada mu indywidualny charakter. Chyba największym komplementem, jaki usłyszałam po tej metamorfozie był ten, że “wnętrze stworzone w 100% w oparciu o Ikea nie wygląda jak z Ikea”. I nie ma w tym nic złego. Jest to marka wszechobecna, występuję prawie w każdym polskim domu, Polacy ją znają i uwielbiają. Czasami wchodząc do mieszkania możemy śmiało zakrzyknąć: “o mam to”, “o Ikea”. Wyzwaniem jest zatem zrobienie czegoś, co na pierwszy rzut oka nie wygląda jak strona z katalogu Ikea.

Przez chwilę zastanawialiśmy się, co mogłoby być motywem na tyle charakterystycznym i wyróżniającym markę SIERADZKY, aby mogło stać się zarówno elementem dekoracyjnym wnętrza. Od razu wiedziałam, że chcę namalować coś na ścianie. Ale co? Wystarczyło się rozejrzeć i już wiedzieliśmy.  Postawiliśmy na charakterystyczne nacięcia w kształcie rombów występujące na torbach, plecakach, bluzach marki SIERADZKY.

ściana ze złotym dekorem

Starając się przekonać Maćka do tego pomysłu nonszalancko rzuciłam: “Namaluję ci wzór na ścianie, ok? Zajmie mi to godzinkę albo dwie.”

Długo jeszcze wspominaliśmy moje słowa. Dlaczego? Malowanie ściany zajęło mi znacznie dłużej niż dwie godzinki. Zajęło mi dokładnie dwa dni. Zdecydowanie była to najbardziej pracochłonna rzecz w całym projekcie. Nie zrozumcie mnie źle. Ani razu nie pomyślałam, że żałuję tego pomysłu. To taki mój podpis pod całym projektem i czułabym się źle, gdyby go nie było.

Dziś też nie możecie liczyć na piękne zdjęcia. Jest robota, nie ma czasu na zdjęcia, więc niewiele ich się zachowało. Posiłkować się muszę zrzutami z ekranu z Insta stories:

DIY malowanie złotego motywu na ścianie

Jak namalować złoty motyw na ścianie?

Postaram się Wam wyjaśnić krok po kroku jak namalować na ścianie taki złoty motyw. Przede wszystkim potrzebujemy dobrej taśmy. Takiej, która nie podcieka. Ja użyłam takiej jaka akurat została mi po malowaniu gór w pokoju dziecięcym, czyli Blue Dolphin Tapes | XL-TAPE. Niestety w trakcie malowania mi jej zabrakło a w supermarkecie budowlanym nie udało mi się kupić o podobnej szerokości. Tak więc, korzystanie z rzeczy, których nie da się w razie czego dokupić, nie było dobrym pomysłem. Przy malowaniu takiego wzoru wszystko ma znaczenie.

Niemniej taśma, po zastosowaniu triku, o którym zaraz Wam napiszę okazała się bezbłędna. Nie powstały żadne zacieki. A jak zrobić, aby linie były proste i bez zacieków?Przed użyciem złotej farby pomalowałam pasy na biało czyli w kolorze jakim było pomalowane tło. Gdyby ściana byłaby żółta trzeb by było użyć żółtej w takim samym odcieniu. Kiedy białą farba wyschła mogłam już malować pasy na złoto.

Jak namalować złoty motyw na ścianie?

Czym malowałam ścianę?

Do pomalowania dekoru na ścianie użyłam złotej farby dekoracyjnej (Flugger Trend Edition Gold). Niestety jest ona dość droga, bo za 0,5l zapłaciliśmy ponad 100 zł, niemniej wiedziałam, jaki efekt mogę uzyskać za jej pomocą. Do ozdobienia ściany zużyłam mniej niż 1/3 opakowania. Jeśli chodzi o jej wydajność, to za pomocą jednego litra możemy pomalować od 6 do 8 metrów kwadratowych powierzchni. Aby zmieścić się pomiędzy dwoma liniami wyznaczonymi przez taśmy potrzebowałam małego wałka. Z pomocą przyszedł mi zestaw do malowania kupiony jakiś czas temu w Jysk.

Namalować złoty motyw na ścianie to nie problem! Najgorsze było naklejanie pasów. Robiłam to godzinami!

Jak namalować złoty motyw na ścianie?

Na złotym dekorze nakleiliśmy szkice Maćka stworzone w programie Project Runway. Wśród nich była kreacja zaprojektowana specjalnie dla Anja Rubik.

showroom sieradzkyściana ze złotym wzorem

Photo: Jakub Woźniak

showroom sieradzky

showroom sieradzky

A tak wygląda wnętrze showroomu w całości:

ściana ze złotym wzorem

Photo: Jakub Woźniak

Think outside the box – lubię to zdanie. Staram się na co dzień wychodzić z tego symbolicznego “pudełka”. Nie zawsze mi się to udaje w 100%, ale przynajmniej się staram. Im jestem starsza, tym bardziej cenię wolność i tym bardziej mnie boli, gdy ktoś na siłę próbuje mnie ograniczyć. Praca nad blogiem daje mi przynajmniej tą pozorną wolność wyboru z kim i kiedy pracuję.  Myślę, że to temat na dłuższe rozważania a tymczasem zostawiam Was z blaskiem złotej ściany.

A Wy co planujecie zmienić w Waszym domu na wiosnę? Macie jakieś niezrealizowane pomysły? Wykorzystajcie energię i radość, jaką daje ten wiosenny czas i zachęcam Was do działania!

Related Posts

2 komentarze

Marta Rusek-Cabaj 11 marca 2017 - 08:58

Od początku roku mam w sobie jakiś motorek napędowy, więc cieszę się z energii – trzymaj kciuki, żeby tak zostało! ;D Bo chcę – jak Ci już pisałam – “z Tobą” zrobić metamorfozę łazienki, balkonu i mam jeszcze w planach zmianę pokoju dzieciaków. W takich chwilach lubię mówić, zacierając ręce: niach-niach! 😀

Reply
So Very Me and Home 12 marca 2017 - 07:24

Bardzo nietuzinkowy projekt, który trąca wiosną.

Reply

Leave a Comment