Projekt wnętrza – Showroom by Maciek Sieradzky

by Kasia Bobocińska

Kiedy poproszono mnie o pomoc w aranżacji wnętrza showroomu marki SIERADZKY, zgodziłam się bez wahania. To było ogromne wyzwanie. Miałam okazję pracować z osobą posiadająca własny niepowtarzalny styl i nieprzeciętną osobowość.

Shoowroom, to coś więcej niż wnętrze mieszkalne, ma on być wizytówką marki. Musi być nie tylko funkcjonalny, ale również pokazywać osobowość projektanta. Wraz z IKEA (pracowaliśmy w oparciu wyłącznie o produkty tej marki) zadbaliśmy o to, aby wnętrze było zarazem przytulne, ale również reprezentowało styl projektanta.

Tym razem miałam okazję przygotować projekt aranżacji wnętrza, czuwać nad jego realizacją, ale także dodać mały element, który spersonalizuje to wnętrze. Z tym większą przyjemnością zapraszam na relację z przygotowania warszawskiego showroomu marki SIERADZKY.

WNĘTRZE PRZED METAMORFOZĄ

Wnętrze przed metamorfozą było urządzone minimalistycznie w kolorystyce czerni i bieli. Projekty Maćka prezentowane były na prostych wieszakach. Brakowało wydzielonych stref, zwłaszcza miejsca do przymierzania projektów. Co ważne w pomieszczeniu nie było miejsca do siedzenia, a podstawowym typem oświetlenia było główne, będące jednocześnie funkcjonalnym (reflektorki na szynie) przez co projekty nie były wystarczająco wyeksponowane.

ZAŁOŻENIA PROJEKTU

Pierwsze spotkanie i omówienie faz projektu miało miejsce pod koniec stycznia. Kiedy otrzymałam propozycję zaprojektowania showroomu maki SIERADZKY nie wiedziałam zupełnie, jakie będą jego oczekiwania. Pierwsza myśl – showroom projektanta – można popuścić wodze fantazji i pokusić się o pełne szaleństwo. Na miejscu czekała mnie niespodzianka. Okazało się, że Maćkowi zależało na ociepleniu wnętrza, przy jednoczesnym podkreśleniu charakteru. Wnętrze powinno podobać się zarówno kobietom, czyli głównym klientkom Maćka, jak zachowywać męski charakter. Uważam, że złoto, musztardowy żółty i czerń sprawdziły się tutaj idealnie.

Nie można zapomnieć o tym, że shoowroom Maćka to zarazem wizytówka jego marki SIERADZKY. Przytulne stonowane wnętrze, to jedno, ale nie można zapomnieć o tym, że musimy zobaczyć w nim odbicie charyzmatycznej osobowości Maćka. Oryginalne elementy, które będą od razu wskazywać, gdzie się znajdujemy i nie da się tego wnętrza pomylić z żadnym innym.

WYDZIELENIE STREF

  • wypoczynkowa – skoro Maćkowi zależało na przytulnym wnętrzu, to jego centrum będzie stanowić wygodna i funkcjonalna kanapa z designerskiej serii VALLENTUNA, którą można indywidualnie zaprojektować i dopasować do wielkości i charakteru wnętrza,
  • ekspozycyjna – jedna ze ścian będzie stanowić część ekspozycyjną, Szafy PAX wypełnione po brzegi projektami Maćka, będzie można podziwiać siedząc wygodnie na kanapie, a światłem można sterować zdalnie przy pomocy pilota,
  • przymierzalnia – po lewej stronie od wejścia postawione będą lustra (STAVE) i dodatkowe oświetlenie pozwalające wygodnie przymierzać i podziwiać na sobie projekty Maćka, oraz regał (DRAGET), który będzie oddzielał tę strefę od reszty oraz spełniał funkcję miejsca, na którym możemy postawić torebkę, lub położyć nasze ubranie w trakcie przebierania
  • przedpokój – pierwsze wrażenie jest najważniejsze i od pierwszych kroków witać nas będą energetyczne kolory i nowoczesne wzornictwo z kolekcji IKEA PS.

W salonie znalazło się też miejsce na małe stojące biurko KNOTTEN, na którym jest wystarczająco dużo miejsca, aby zmieściła się na nim kasa a wygodne szuflady przydadzą się do przechowywania akcesoriów biurowych. Na dodatkowych haczykach umieszczonych po bokach biurka możemy zawiesić firmowe torby. W showroomie nie mogliśmy zapomnieć o miejscu przy którym mogliśmy swobodnie dokonywać zakupów a biurko KNOTTEN idealnie się do tego nadawało. Jest nieduże, ale bardzo funkcjonalne.

KOLORYSTYKA

Dobór kolorystyki zaczęliśmy od wyboru tkaniny obiciowej na kanapie VALLENTUNA w dość ciemnym grafitowym kolorze oraz dwóch stolików/tac w kolorze musztardowym i szałwiowym. To pozwoliło stworzyć spójną koncepcję wnętrza z przewagą kolorów żółtych, zgaszonych zieleni z dodatkami w kolorze złotym.

SOFA VALLENTUNA

Kluczowym elementem w aranżacji wnętrza showroomu SIERADZKY była sofa VALLENTUNA. Jak na spotkanie projektanta z projektantem przystało, nie mogło odbyć się bez projektowania (prawdziwe starcie osobowości – żartuję ;)). Sofa, ze względu na dość niedużą przestrzeń salonu, musiała być perfekcyjnie dopasowana. Za duża przytłaczałaby wnętrze, za mała ginęłaby w tle. To właśnie dzięki niej mogliśmy zbudować element przytulności we wnętrzu, jakby nie patrząc – użytkowym.

Jak stworzyć sofę idealną? – zaprojektujmy ją sami. W myśl trendu, że możemy robić wszystko “po swojemu”, nadać naszym meblom indywidualny charakter, teraz w IKEA możemy zaprojektować również sofę. Może być dopasowana wielkością do wnętrza lub posiadać dodatkowe funkcje jak np. spania czy przechowywania. Każdy z modułów może być w zupełnie innym kolorze:

Jak się do tego zabrać? To bardzo proste. Na stronie IKEA pod tym linkiem – tutaj (klik) znajduje się planner, który pozwoli nam skonstruować taką sofę, jaką chcemy. Możemy mieć wpływ na bardzo wiele elementów np. sami dobrać wysokość zagłówka (3 rozmiary) lub z niego całkowicie zrezygnować.

Systemy modułowe dają znacznie więcej rozwiązań niż typowe sofy dwu czy trzyosobowe. Dzięki temu, że sofa składa się z oddzielnych elementów możemy je ze sobą dowolnie zestawiać lub mogą one stać samodzielnie. Najlepsze jest to, że gdy znudzi nam się dany układ możemy go zmienić w każdej chwili.

Gotowe rozwiązania są nudne. Chcemy od życia coraz więcej. Chcemy mieć wybór! Nie potrzebujemy, by ktoś inny decydował o tym, jak ma wyglądać nasze życie. Chcemy się zmieniać. Chcemy, aby wszystko było dopasowane do tego, jak żyjemy, do naszego charakteru i do naszych upodobań. Zobaczcie film pokazujący bogactwo możliwości serii:

DYWAN

To był jeden z zabawniejszych etapów projektu. Małymi kroczkami przekonałam Maćka do swojego pomysłu. On chciał, aby podłogę salonu pokrywały białe skóry. Mnie ten pomysł kojarzył się z prostym stylem skandynawskim lub wnętrzem w stylu Chalet (styl górskiej chaty).  W końcu na skóry również znaleźliśmy miejsce, ale w mniejszej ilości i nie w centralnym punkcie pokoju, które zajął miejsce konwencjonalny dywan. Zależało mi na tym, żeby wpisywał się on w kolorystykę wnętrza. Początkowo myślałam o dywanie BIRKET a ostatecznie zdecydowaliśmy się na ÅDUM w kolorze szałwiowym. Dzięki temu, że dywan jest okrągły, pasuje do stolików i stanowi wspaniałą opozycję do kwadratów, prostokątów, jakie tworzy kanapa.

Kilka dywanów, które pasowały do wnętrza i braliśmy pod uwagę:

Dywan ÅDUM, zielony, IKEA, 349zł

Dywan biały, Tejn, IKEA, 49zł

Dywan ÅDUM żółty, IKEA, 169zł

Dywan ALVINE RUTA, IKEA, 699zł

Dywan Birket, IKEA, 499zł

OŚWIETLENIE

Pamiętacie wpis o tym jak rozświetlić wnętrza jesienią? Starałam się, aby oświetlenie w showroomie spełniało wszystkie wymienione we wpisie funkcje. Nie zabrakło zatem oświetlenia głównego i funkcjonalnego jednocześnie (lampa VITEMÖLLA), fikcjonalnego (reflektor HEKTAR wiszący przy lustrach w przymierzalni oraz oświetlenia regałowego) oraz rozproszonego w postaci sznura żarówek SVARTRÅ, świec oraz lamp podłogowych.

Nie zapomnieliśmy też o ciekawym gadżecie. Pilot do oświetlenia regałowego sprawi, że wystarczy jeden klik i lampy w szafie się zapalają. Można zrobić wrażenie na gościach!

Reflektor HEKTAR, IKEA, 59,99zł

Oświetlenie regałowe LINDSHULT, IKEA, 59zł

Lampa podłogowa VARV, IKEA, 399zł

Reflektor punktowy VITEMÖLLA, IKEA, 159zł

Oświetlenie SVARTRÅ, IKEA, 129zł

IKEA PS 2017 lampa, IKEA, 129zł

ŚCIANA

Nie zapominajmy o moim osobistym i twórczym wkładzie w projekt tego wnętrza. Zależało mi na tym, żeby oprócz mebli pojawiło się tam coś osobistego.

Mimo, że czasu na realizację mieliśmy niewiele to nie chciałam, aby mój wkład w to wnętrze polegał tylko na aranżacji mebli i  dodatków. Nie. Nonszalancko rzuciłam, że zrobię dekor na ścianie, który będzie nawiązywał do nacięć, które w swoich pracach stosuje Maciek. To miał być ten element charakterystyczny. W efekcie czego nad ścianą pracowałam pełne dwa dni, kończąc pracę w dniu przed sesją o 22.  Czy było warto? Oceńcie sami. Na ścianie powiesiłam też szkice Maćka stworzone w programie Project Runway.

Pasy na ścianie nawiązują kształtem do charakterystycznego motywu nacięć:

PRZEDPOKÓJ

Przedpokój to koncepcja, która rozpoczęła się od kolorowej szafki, która wpadła w oko Maćkowi. Początkowo nie doceniałam możliwości kryjących się w komodzie LIXHULT. Mimo wszystko efekt końcowy bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Po dodaniu lustra, lampki i fotela wszystko razem tworzy spójną całość. Siedząc na kanapie mamy okazję podziwiać bardzo ładnie zaaranżowany kącik. Kolorystyka i styl tak różna od wnętrza salonu dodaje całości świeżości, zaskoczenia i nieprzewidywalności.

Dywan biały, Tejn, IKEA, 49zł

Lampa VARV, IKEA, 249zł

Fotel GUBBO, IKEA, 599zł

Lustro IKEA PS 2014, IKEA, 99,99zł

Poszewka GULLKLOCKA, IKEA, 25,99zł

Wazon FINRIVEN, IKEA, 19,99zł

Regał LIXHULT, IKEA, 396zł

DODATKI

W showroomie SIERADZKY nie zabrakło miejsca na przytulne dodatki: poduszki, pledy, drobne dekoracje. Nie byłabym sobą gdybym nie przemyciła kilku wazonów, świeczników, tac etc.

Stolik/taca GLADOM żółty, IKEA, 99,99zł

Stolik/taca GLADOM ciemnozielony, IKEA, 99,99zł

Zasłona MARIAM, IKEA, 99,99zł

Pled ORMHASSEL, IKEA, 69,99zł

Dwa stoliki STOCKHOLM, IKEA, 699zł

Świecznik STILLHET, IKEA, 24,99zł

Podstawka pod świece, BELEVAD, IKEA, 19,99zł

Poszewka GULLKLOCKA, IKEA, 25,99zł

Poszewka SANELA, IKEA, 29,99zł

Poszewka KLIPPÖRT, IKEA, 15,99zł

Poszewka SKOGSEK, IKEA, 39,99zł

Regał DRAGET, IKEA, 99,99zł

Lustro STAVE, IKEA, 299,97zł

Biurko stojące KNOTTEN, IKEA, 499zł

Karafka INTAGANDE, IKEA, 29,99zł

Filiżanka VARDAGEN, IKEA, 12,99zł

Sztuczna roślina FEJKA, IKEA, 79,99zł

Sztuczna roślina FEJKA, IKEA, 79,99zł

Osłonka doniczki PAPAJA, IKEA, 19,99zł

Osłonka BIGARRÅ, IKEA, 79,99zł

Szklanka INTAGANDE, IKEA, 9,99zł

OSTATECZNY PROJEKT BEFORE and AFTER


https://youtu.be/IGGbIIzSbEs

Ogromnie się cieszę, że w obu przestrzeniach zarówno w salonie, jak i przedpokoju pojawia się kolor, i do tego kolor dość sprytnie zastosowany. Musztardowy żółty, szałwia, czerń i drewno w ciemnym odcieniu, komponują się ze sobą wspaniale. Jest zarówno przytulnie jak i profesjonalnie.  Do tego orzeźwiający i zaskakujący – przedpokój z odrobiną pomarańczowego i soczystego zielonego.

Myślę, że udało nam się osiągnąć cel zakładany na początku – showroom oddaje charakter Maćka, jednocześnie jest w pełni funkcjonalny i zachęca do przebywania w nim. Jestem bardzo ciekawa jak oceniacie ten projekt?

Photo: Jakub Woźniak

Related Posts

14 komentarzy

Pliszka 23 lutego 2017 - 11:51

Pięknie Ci to wyszło! Fenomenalna aranżacja! Nie tylko do showroomu, ale do mieszkania. Zaintrygowała mnie ta sofa i na pewno wezmę ją pod rozwagę urządzając mój nowy dom.
Gratki!
Pliszka

Reply
conchita 23 lutego 2017 - 20:40

Dziękuję! Taki miał być właśnie efekt. Cieszę się, że Ci wpadła w oko 🙂

Reply
jola_dk 23 lutego 2017 - 13:04

CUDOWNIE!!! <3

Reply
conchita 23 lutego 2017 - 20:41

Dziękuję ślicznie!

Reply
TwojeDIY Kasia 23 lutego 2017 - 13:09

Kasia, brawo. Genialnie wyszło.

Reply
conchita 23 lutego 2017 - 20:38

Dziękuję!

Reply
Patrycja 23 lutego 2017 - 13:20

Świetna przemiana! Jest przytulnie i miło, kolory i roślinki robią swoje, a Twój dekor na ścianie z projektami Maćka z pewnością przyciągnie uwagę każdego klienta 🙂

Reply
Michal 23 lutego 2017 - 14:48

Super post Kasia 🙂

Reply
conchita 23 lutego 2017 - 20:39

Dzięki! Praca z Wami to była przyjemność!

Reply
Refreszing . 23 lutego 2017 - 15:26

Ekstra! Gratki:)

Reply
conchita 23 lutego 2017 - 20:38

Dzięki kochana!

Reply
Marta Rusek-Cabaj 23 lutego 2017 - 21:46

Kapitalnie!
Zazdraszczam i cieszę się jak nastolatka z Twojej pracy 😀 Super!

PS. Pomysł ze ścianą – mega!

Reply
Izabela K. 24 lutego 2017 - 17:13

Wystrój można by przekopiować 1:1 do kawalerki – całość wygląda bardzo domowo i na pierwszy rzut oka nie widać, że to showroom. Dekor był strzałem w dziesiątkę – to chyba najciekawszy akcent w całej aranżacji. Piękny!

Reply
Małgosia Lepa 3 marca 2017 - 11:41

Bardzo ładne wnętrze jedynie dla mnie za mało męskie, ale może tak miało być.

Reply

Leave a Comment