Jadalnia w stylu country na przekór Skandynawii

by Kasia Bobocińska
Dawno, dawno temu była sobie niezwykle piękna niedziela. Humor mi dopisywał a że zbliżała się Gwiazdka zarządziłam koncert życzeń by dowiedzieć się jakie macie oczekiwania, co do postów na blogu. Od tego czasu wiele wody upłynęło a ja ciągle nie wywiązałam się z niektórych zobowiązań. 
Między innymi prosiliście mnie, abym zainteresowała się tematem stołów. Znaleźć idealny stół nie jest prosto (Ci, którzy wciąż poszukują tego idealnego wiedzą o czym mówię). Nie trzeba mieć od razu wielkiej jadalni, aby pragnąć pięknego stołu.

 źródło:

Dzisiejszym bohaterem będzie biały stół z  blatem w kolorze naturalnego drewna. Na jego przykładzie omówimy wystrój jadalni w stylu country oraz sprawdzimy jakie krzesła do niego pasują.

zdj.1 W skąpanej w bieli jadalni w stylu country do stołu
dobrano białe meble w postaci krzeseł, stołka i ławy. Aby nie było w
100% biało do tych mebli dostawiono czarnego thoneta. Charakteru jadalni
nadaje kryształowy żyrandol vintage.

źródło:
Stół i kanapa stanowią centrum życia rodzinnego. Zgadzacie się? Wspólne posiłki stają się istotą życia rodzinnego. Trudno celebrować ten czas, gdy jemy posiłki z kolanami pod brodą siedząc na kanapie. Do niedawna razem z mężem jadaliśmy posiłki przy dużym stole a dzieci przy ikeowskim Lacku. Ostatnio córka zażądała wspólnych posiłków przy dużym stole. I nie ma zmiłuj -je z nami 🙂

Czy macie wrażenie, że oprócz Skandynawii nic ostatnio nie istnieje? Kręcimy się w koło tych samych inspiracji nie dostrzegając niczego innego.
zdj. 2 Przepiękna jadalnia w nieco
drapieżnym stylu. Wyjątkowo udane połączenie industrialnych tolixów z
typowo wiejskim stołem. Mnie się podoba. Na pewno ma charakter.
A co jeśli ktoś woli wprowadzić do wnętrza swojski styl wiejski stojący zupełnie po przeciwnej stronie niż chłonne przestrzenie Skandynawskie? I od razu zaznaczę, że wcale nie musimy rezygnować z bieli. Wybrałam stoły łączące rustykalne naturalne drewno i bielą. Pasują one do bardzo różnorodnych wnętrz i dobierać można do nich różne rodzaje krzeseł.
zdj 3. Tym razem nasz stół trafił do klasycznej jadalni vintage. Dekorację w niej użyte to żyrandol z kryształkami oraz porcelanowe talerze na ścianie. Wokół stołu ustawiono krzesła, które nazywane są farmhouse play chairs.

źródło:
Ok, jeśli jednak nie odziedziczyliśmy po babci  starego stołu, nie mamy talentu do polowań i nie udało nam się takiego zdobyć to gdzie można kupić taki stół z krzesłami?
Znaleźć meble nawiązujące do stylu country nie jest trudno. Stoły mają piękne blaty z naturalnego drewna a pozostałe elementy są ładnie pomalowane na biało. Nigdzie nie łuszczy się farba a blat nie wygląda staro. Trochę mi tego brakuje.

Trafiłam na firmę salonmeblowy.net.pl a w niej stoły i krzesła w takiej stylistyce. W sklepie znalazłam podobne stoły w różnych wariantach kolorystycznych. Można wybrać stół z blatem w kolorze od ciepłego orzecha po ciemne wenge.
zdj.4 W błękitnej kuchni połączonej z jadalnią jako uuzupełnienie stołu zdecydowano się na dwie ławki.

źródło:

I choć powszechnie uważa się, że wybór stołu od razu z krzesłami to pójście na łatwiznę to przy tego typu meblach wcale nie musi tak być. Stół z krzesłami w stylu country sam w sobie tworzy już klimat jadalni. Oczywiście do takiego stołu możemy dobrać krzesła o różnych formach i kolorach tworząc już nie tak klasyczną jadalnię country a bardziej eklektyczną (zdj.5 poniżej).

źródło:
zdj.6 Piękny dom z nutką wakacyjnego luzu. Błękity przypominają morze. W tej jadalni nie brakuje światła a i na widoki nie można narzekać. Do stołu dobrano krzesła w jednym stylu oraz ławkę.

źródło:
Nie wiem jak Wam, ale styl country zawsze najbardziej pasował mi do jadalni. To miejsce, gdzie trzeba czuć się swojsko. A jak wygląda lub wyglądałaby jadalnia u Was? Zwróćcie uwagę, że tak pięknych stołów nie trzeba przykrywać serwetą. Jeszcze jakiś czas temu wszyscy marzyli o takiej jadalni a teraz odwrócili się w stronę skandynawskich minimalizmów. Ja zostaję przy swojskiej jadalni country.

źródło:

Related Posts