STARY DOM: ODNAWIAMY STARE OKNA

by Kasia Bobocińska

Odnawianiem tych okien zajęłam się równo 3 lata temu. Nie powiem, że było łatwo, bo nie było, ale gdy teraz na nie patrzę odczuwam ogromną satysfakcję. Nie mogę się na nie napatrzeć! Są piękne. Naruszone zębem czasu, wcale nie są idealne, ale właśnie takie podobają mi się najbardziej. Zadbałam o nie. Użyłam najlepszych produktów, używanych przez specjalistów poddających renowacji stare obiekty historyczne. Odsłoniłam stare drewno i zabezpieczyłam je w naturalny sposób. Tam, gdzie mogłam zrezygnowałam z zabezpieczania ich farbą kryjąca. Na zewnątrz zastosowałam dwuwarstwową ochronę w postaci podkładu i farby kryjącej. Zastosowałam piękne dodatki i wreszcie mogę cieszyć oko naszymi starymi oknami, które zyskały drugie życie. Chcesz poznać szczegóły ich odnawiania? Zapraszam na wpis.

Odnawiamy stare okna

W naszym starym domu okna zostały wymienione kilkanaście lat zanim go kupiliśmy. Nie mogliśmy podjąć decyzji, czy je zostawić, czy nie. Musieliśmy pogodzić się z tym faktem i nigdy się nie dowiemy, jak wyglądały. Natomiast mieliśmy szansę uratować okna w małym domku projektanta. To okna skrzyniowe czyli w sumie 4 skrzydła okien. Jak się do tego zabraliśmy? Powoli i sukcesywnie.

ODNAWIAMY STARE OKNA KROK 1

Pierwszy krok był zdecydowanie najbardziej żmudny, bo wymagał oczyszczenia okien ze starej farby. Czego potrzebujemy do zdjęcia starych powłok?

  • okularów ochronnych
  • rękawiczek 
  • maski z odpowiednimi filtrami
  • opalarki
  • papieru ściernego 40, 60, 120, 
  • cyklin różnej wielkości

i mnóstwo zapału! Najlepiej rozłóżcie sobie pracę na etapy. Codziennie oczyście jedną stronę okna. Po tygodniu będzie widać już efekty. Do okiennic wewnętrznych przyłóżcie się bardziej, bo te będziemy woskować, zostawiając ich naturalny urok. Okna zewnętrzne, te które będą pokryte farbą kryjącą mogą mieć drobne niedoskonałości, szczególnie w trudno dostępnych zakamarkach. 

Przy opalaniu farby zachowaj wszystkie środki bezpieczeństwa. Postaw na dobrą maskę ochronną z filtrami.

ODNAWIAMY STARE OKNA KROK 2

Chciałbym napisać, ze teraz już będzie z górki, ale nie. Kolejny brudny etap renowacji okien to szlifowanie drewna. Musimy usunąć pozostałości starej farby. Plusem jest to, że po opalaniu, farba usuwa się dużo łatwiej. Niestety jesteśmy narażeni na pył, więc nie jest to mój ulubiony etap pracy nad oknami. W miejscach trudno dostępnych można użyć cykliny.

KROK 3 Zabezpieczenie okien lazurą woskową

Kiedy okna były już gotowe (zwykle dokładne oczyszczenie jednego okna zajmowało mi 2-3 dni) dokładnie umyłam je i odpyliłam. Następny krok to ich zabezpieczenie i impregnacja. Sięgnęłam po dobrze mi znaną Lazurę woskowa do wnętrz, produkt tak przyjemny i łatwy w użyciu, którego użyłam już do odnowienia starych drzwi. Jest to świetny produkt. Bardzo wydajny. Bezwonny. Szybko wysychający. A co najważniejsze, pięknie zabezpiecza drewno i delikatnie je wybiela.

Malowanie okien farbą kryjącą

Dwie zewnętrzne okiennice, narażone na działanie czynników atmosferycznych zabezpieczyłam dwuetapowo. Po pierwsze pomalowałam je podkładem Aqua AG-26, który idealnie pokrył drewno, sprawiając, że docelowa farba była kładziona na gładką i satynową powierzchnię. Dzięki temu wyeliminowałam ryzyko smug, zacieków, czy nierównomiernego pokrycia drewna. Jest elastyczna, bezwonna i szybko wysycha. Oprócz wszystkich tych zalet ma jeszcze jedną: chroni drewno przed żółknięciem, wywołanym przez rozpuszczalne w wodzie garbniki na jasnych powłokach nawierzchniowych. 

Wystarczy jedna warstwa podkładu a powierzchnia jest już idealnie przygotowana do malowania. 

odnawiamy stare okna

Teraz czas na produkt docelowy, czyli farbę Aqua OWF-68. Podobnie jak podkład, tak i farba jest z linii Eco, co oznacza, że do jej wyprodukowania użyto surowców odnawialnych w co najmniej 70% oraz  ma potwierdzoną nieszkodliwość dla pszczół. Farba świetnie się rozprowadza i tworzy na powierzchni elastyczną powłokę, która jest w pełni odporna na działanie czynników atmosferycznych.  Ja jestem zachwycona jej działaniem. To była prawdziwa przyjemność z niej korzystać. Czułąm, że to produkt premium.

odnawiamy stare okna

Usuwanie starych powłok

Teraz pozostało mi już tylko usnąć stare powłoki farby pokrywające elementy metalowe i mosiężne. Dużym ułatwieniem okazał się środek do usuwania farby  AGE Remmers, który zmiękczył farbę na tyle, że mogłam ją łatwo usunąć.

odnawiamy stare okna

Stare okna po metamorfozie

 A tak prezentują się odnowione okna. Co myślicie?  Ja jestem w nich zakochana. Czuję dobrą energię, czuję ponadczasowość drewna oraz zatrzymany w ujęciu czas. 

Czuję każdą minutę im poświęconą i pomimo zmęczenia, stwierdzam, że było warto!

odnawiamy stare okna

Do renowacji drzwi wykorzystałam:

Related Posts