JAK KUPIĆ DOBRĄ PRALKĘ? – WASZE RADY

by Kasia Bobocińska

Wybór dobrej, sprawdzonej pralki, która posłuży nam przez lata, może okazać się nie lada wyzwaniem. Szczególnie, gdy na wybór nie mamy dużo czasu, bo z dnia na dzień stara pralka przestała działać. Czasy, kiedy na rynku dostępne były jeden, dwa modele pralek dawno minęły a rynek pełen jest świetnych urządzeń w bardzo przystępnych cenach. Jak się odnaleźć w setkach świetnych urządzeń? Jak wybrać to właściwe i odpowiednie dla nas i nie dać się zwieść reklamom? Jak nie popełnić błędu i wybrać pralkę, która będzie nas cieszyć każdego dnia? Jak kupić dobrą pralkę?

WADY NASZEJ STAREJ PRALKI

Kilkanaście dni przed przyjściem na świat Julka, znaleźliśmy się w bardzo trudnej sytuacji – popsuła nam się stara pralka. Nawet nie wiem ile lat miała, bo była to pralka zastępcza, po mojej babci. Kiedy w lipcu zeszłego roku dość gwałtownie przeprowadziliśmy się  do naszego Starego Domu (PRZEPROWADZILIŚMY SIĘ!) nie zabraliśmy ze sobą naszej starej pralki, która działała świetnie już 10 lat. Postanowiliśmy ją zostawić w starym mieszkaniu, dla przyszłego najemcy. Postąpiliśmy tak z dwóch powodów, po pierwsze planowaliśmy kupić w przyszłości nową pralkę a po drugie nie chcieliśmy znosić jej po schodach z czwartego piętra.

Jak przetrwaliśmy w starym domu bez pralki? Z garażu od moich rodziców zabraliśmy malutką, 3 kg pralkę po mojej babci, która stała nieużywana od 2008 roku!!

Użytkowanie tej pralki to była prawdziwa droga przez mękę!

Po pierwsze, mając pralkę ze wsadem 3 kg i mając czworo domowników, pranie robiłam 3 razy dziennie! 

Po drugie, pralka “żarła” prąd w sposób niebywały! Nasze rachunki za prąd zwiększyły się o minimum 30-40%, nawet jak starałam się używać jej w czasie drugiej taryfy!

Po trzecie, zrobienie prania pościeli przy tak małej pojemności pralki graniczyło z cudem i jeden komplet pościeli, trzeba było rozkładać na dwa prania, bo jedna poszwa na kołdrę zajmowała cały bęben! 

Po czwarte, po jakimś czasie przestała działać funkcja odwirowywania i po skończonym praniu odzież była całkowicie mokra. Aby ją choć trochę wysuszyć, trzeba było ręcznie ustawiać program odwirowywania i czekać kolejne 15 minut na odwirowanie wody.

W końcu, któregoś dnia, zaczęła wyciekać z niej woda i tak zakończył się żywot naszej starej pralki. Całe szczęście, u kresu swych sił nie zalała nam całego domu!

Wiedząc, jak wiele wad miała nasza stara pralka, miałam już punk odniesienia i wiedzę czego wymagać od naszej  nowej pralki!

JAK KUPIĆ DOBRĄ PRALKĘ?- GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI?

Pralka się popsuła. Czas znaleźć nową! otwieram pierwszy lepszy sklep z AGD i moim oczom ukazują się setki pralek! Po chwili nie wiem już nic! Wszystkie są piękne, nowe, błyszczące z masą funkcji! Jak sprawdzić, która jest najlepsza? Gdzie szukać informacji?

Wiedza – zanim wybierzemy właściwy model pralki, warto zasięgnąć opinii innych. Zwykle o wyborze pralki przesądzają trzy czynniki:

– Własne doświadczenia. To ogromnie ważny czynnik podczas wyboru sprzętu AGD. Jeśli, tak jak my, mamy dobre doświadczenia z użytkowaniem sprzętu danego producenta to na pewno nie wykreślimy go z obrębu naszych poszukiwań. I analogicznie, jeśli jakiś sprzęt nas zawiódł, to podświadomie nie będziemy zastępstwa wśród produktów tego producenta. Oczywiście, nasze doświadczenia z danym sprzętem mogą być mylące, ponieważ sprzęty kupione u tego samego producenta 10 lat temu mogą okazać się dużo mniej awaryjne niż obecnie!

Opinie o produktach w sieci. Wydawać by się mogło, że nie ma nic lepszego, niż opinie o danym produkcie w sieci. Im więcej dobrych opinii ma dany produkt w sieci, tym bardziej skłonni jesteśmy go kupić. Jednak i taka forma recenzji produktu ma swoje wady. Kupujący najczęściej oceniają dany produkt chwilę po zakupie, kiedy jest on w pełni sprawny, błyszczący i nowiutki. Nie dowiemy się zwykle z nich, jak dany sprzęt sprawuje się na przykład rok od zakupu. Po drugie, nigdy nie wiemy, czy opinie użytkowników i ich komentarze nie zostały kupione przez producenta danego sprzętu.

Polecenia znajomych. Warto zapytać rodzinę i znajomych o to, z jakich sprzętów korzystają. Nigdy za wiele, dobrych, sprawdzonych opinii o sprzętach różnych marek. A rodzina użytkuje dany sprzęt zapewne dłużej niż potencjalny oceniający dany produkt w sieci.

Ja ze względu na swój zawód miałam możliwość zapytania Was bezpośrednio. Dzięki temu mogłam przeprowadzić krótkie sondy, w których odpowiedzi udzielały mi setki osób. To potężne źródło informacji, z którego nie zawahałam się skorzystać. Dzięki dziewczyny z Instastories! To było najbardziej wiarygodne źródło opinii na temat pralek, do jakiego udało mi się dotrzeć.

KRYTERIA WYBORU

Rozpoczynając poszukiwania warto już na wstępie zawęzić obszar poszukiwań i skupić się na kilku czynnikach, które pozwolą dopasować produkty dokładnie do naszych oczekiwań. Spróbujmy na wstępie odpowiedzieć na kilka pytań pozwalających zmniejszyć liczbę  

  • Czy pralka ma być ładowana od góry czy od frontu?
  • Czy ogranicza nas przestrzeń? Ile miejsca mamy na naszą pralkę? Czy standardowa szerokość pralki 60 cm nam odpowiada?
  • Czy ma to być pralka wolnostojąca czy do zabudowy?
  • Jaki mamy budżet na zakup pralki? Do 1000 zł? Do 1500 zł? Do 2000 zł?
  • Czy ważna jest dla nas energooszczędność? NA jakim poziomie? A+++, A++ czy może B?
  • Jak dużą rodzinę mamy? Jaka pojemność bębna jest dla nas odpowiednia? 6 kg? 7 kg? a może 10 kg?
  • Czy ważna jest dla nas prędkość wirowania pralki? 
  • Czy interesują nas jakieś specjalne funkcje?

Jeśli macie problem z odpowiedzią na wszystkie pytania i trudno Wam zawęzić poszukiwania do kilku kryteriów to mam dla Was kilka podpowiedzi.  Sama w końcu musiałam wybrać niedawno pralkę i odpowiedzieć na wszystkie te pytania. Nie bez znaczenia były też Wasze podpowiedzi, które naprowadziły mnie na właściwy trop.

JAK KUPIĆ DOBRĄ PRALKĘ?

JAK KUPIĆ DOBRĄ PRALKĘ?- BUDŻET

Początkowo uznałam, że skoro kiedyś udało mi się kupić pralkę za około 1000 zł, to i tym razem uda mi się coś wybrać. Niestety, im pralka ma większą ładowność, tym jej cena wzrasta. Okazało się, ze owszem mogę kupić pralkę za około tysiąc złotych, ale z wsadem maksymalnie 6-7 kg. Szukając pralki szybko odrzuciłam wszystkie najtańsze i najdroższe opcje skupiając się na tych po środku. Okazuje się, ze za około 1200 zł – 1400 zł mamy już znacznie większy wybór pralek z wsadem 8 kg i więcej oraz całkiem dobrymi parametrami. Poniżej kilka modeli pralek, które braliśmy pod uwagę ze względu na budżet: 

Wszystkie wybrane ze względu na budżet pralki miały obroty wirowania na poziomie 1200 obrotów/min. Z wyszukiwania automatycznie wyrzuciłam wszystkie pralki Candy, gdyż to właśnie z pralką tego producenta pożegnaliśmy się ostatnio. W grę wchodziły tylko pralki Amica (mieliśmy sporo AGD tej marki w naszym starym mieszkaniu i nie zawiedliśmy się na niej), Bosch, Siemens, Whirlpool, Samsung, Electrolux.

Niektóre modele swoją cenę zawdzięczały niezwykle atrakcyjnej promocji.

Często popsucie pralki zaskakuje nas i na jej zakup nie możemy przeznaczyć większej kwoty. Po przemyśleniu dokładnie budżetu, doszłam do wniosku, że wolałabym wziąć lepszy sprzęt na raty, niż kupić coś tańszego, co nie popsuje się zaraz po skończeniu okresu gwarancji.  

A to Wasze polecenia:

JAK KUPIĆ DOBRĄ PRALKĘ? – POJEMNOŚĆ BĘBNA

Pojemność bębna, to liczba przewidująca ile kg suchego prania z bawełny maksymalnie może być wyprane w jednym cyklu. Dotąd korzystałam z pralki o najmniejszej dostępnej ładowności na rynku – 3 kg. Myślałam, że jak zamienię ją na pralkę z dwa razy większą pojemnością, to w zupełności mi ona wystarczy. To Wy przekonaliście mnie do zmiany zdania!

Jako jedno z kryteriów wyszukiwania pralki wybrałam pojemność bębna 6 kg. Dostałam masę wiadomości od Was mówiących, że to stanowczo za mało dla 5-osobowej rodziny! Oczywiście mieliście rację! Obawiałam się pralki ze zbyt dużą pojemnością bębna. Myślałam, że będę musiała prać rzadziej, aż zbierze się odpowiednia ilość prania. W rzeczywistości piorę codziennie z pralką wypełnioną na „full”.

Prawdą jest, że prawidłowo dobrana ładowność pralki warunkuje ekonomiczne i ekologiczne pranie. Warto dostosować pralkę do liczby mieszkańców, ilości posiadanych ubrań oraz specyfiki ich prania. Natomiast w nowoczesnych pralkach coraz częściej możemy spotkać dodatkowe rozwiązania eliminujące problem zbyt dużej pralki względem ilości brudnej bielizny. I to oczywiście Wy zwróciliście mi na to uwagę. Szukając pralki, chciałam wybrać taką, która samoistnie orientuje się, ile bielizny znajduje się w bębnie i sama dobiera sobie stosowną ilość wody. Taka optymalizacja pozwala zaoszczędzić wodę i prąd, którego mniej zużywamy do podgrzania mniejszej ilości wody.

JAK KUPIĆ DOBRĄ PRALKĘ? –
ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ

Kiedy robimy pranie codziennie energooszczędność ma ogromne znaczenie. Od początku wiedziałam, że chcę, aby moja pralka miała najwyższą możliwą energooszczędność na rynku. W wyszukiwarce ustawiłam opcję A+++.  Ostatecznie zdecydowałam się na pralkę Amica z poziomem energooszczędności A+++ -35% i rocznym zużyciem prądu na poziomie 137 kWh (137 kWh = 75,35 zł rocznie). Wszystkie wymienione wcześniej pralki za wyjątkiem jednej są znacznie droższe w użytkowaniu: Samsung 116 kWh = 63,80 zł rocznie, Whirlpool (193 kWh = 106,15 zł), Bosch (176 kWh = 96,80 zł rocznie), Siemens (176 kWh = 96,80 zł rocznie), Electrolux (190 kWh = 104,50 zł rocznie), choć i tak Amica ma wśród nich prawie najmniejsze roczne zużycie prądu (157 kWh = 86,35 zł rocznie).  A mówimy tu o prędkości wirowania na poziomie 1200 obr/min, przy czym ja wybrałam 1400 obr/min. 

JAK KUPIĆ DOBRĄ PRALKĘ? – OBROTY WIROWANIA

Początkowo nie uznałam tego kryterium za ważne i nie zaznaczyłam go w wyszukiwarce. W oglądalnych przeze mnie modelach pralek obroty wynosiły przeważnie 1000, 1200 i 1400 obr/min. Pamiętam jednak w jakim stanie było pranie w naszej starej pralce pod koniec cyklu. Ociekało wodą. Zamiast schnąć jeden dzień, schło 2- 3 dni. Pomyślałam, żeby w naszej nowej pralce pranie było tak dobrze odwirowane, jak tylko się da. Zdecydowałam się na pralkę z 1400 obr/min. Na razie nie posiadam automatycznej suszarki i zależało mi na tym, żeby pranie schło najszybciej jak się da! 

JAK CZĘSTO W TYGODNIU ROBISZ PRANIE?

Większość osób biorących udział w ankiecie pytało: dlaczego nie mam opcji “codziennie”? Większość z Was robi pranie 3 razy w tygodniu bądź częściej a to oznacza, że sprzęt, który kupujemy ma nam służyć do codziennego użytkowania, przez kilka lat z rządu. Dlatego właśnie warto przemyśleć kwestię budżetu i kupić urządzenie dobrej jakości.

JAK KUPIĆ DOBRĄ PRALKĘ?

FUNKCJE WARTE UWAGI

Funkcje, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę to:

Skrócony czas prania – w ankiecie powyżej, większość z Was z tej opcji korzysta najczęściej.  Robiąc proste pranie z bawełną, nie ma sensu ustawiać maksymalnego, pond dwu godzinnego, czasu prania. Rozsądniej jest nastawić 58 minutowy program lub skrócić czas parania o połowę.

Eccobubble – to inaczej pranie bąbelkowe. System ten wykorzystuje aktywne bąbelki, które powstają w wyniku połączenia powietrza, wody i detergentów. Dzięki bąbelkom proszek lepiej się rozpuszcza i działa na zanieczyszczenia tkanin już od pierwszych chwil prania. Bardzo istotną zaletą pralek z tym systemem jest możliwość prania w niskich temperaturach. Skuteczne pranie Eco Bubble jest możliwe nawet w wodzie o temperaturze 15 stopni C.

Automatyka wagowa – pralka dostosowuje ilość wody i czas prania do ilości wsadu. Dzięki temu, pranie opłaca się nastawić nawet przy bębnie wypełnionym do połowy. Po prostu będzie się prało krócej.  Ilość zużytej wody nie będzie co prawda proporcjonalna, ale zawsze mniejsza.

Dokładanie prania po uruchomieniu pralki – Zapomniałeś dołożyć do prania ulubionych spodni lub bluzy i uruchomiłeś pranie? Jeśli Twoja pralka posiada funkcję ADD+ lub AddWash możesz dorzucić ubrania w trakcie prania. Warto mieć taką funkcję, ale jak często będziemy z niej korzystać?

JAK KUPIĆ DOBRĄ PRALKĘ?

OptiDose – system OptiDose zastosowany w nowych pralkach Amica, automatycznie dobierze ilość płynnego detergentu do rodzaju i ilości pranej odzieży. Wystarczy, że uzupełnisz dozownik raz, a na ponad 20 cykli zyskasz spokój w czystej postaci.

Programu ułatwiający prasowanie – np. Steam Touch, to system wykorzystujący podczas prania parę.  Para wnika we włókna i rozluźnia je, sprawiając, że zagniecenia znikają, a ubrania stają się miękkie i delikatne. 

Dobieranie trybu prania do wielkości zabrudzenia – to kolejna funkcja pozwalająca nam skrócić czas prania lub go wydłużyć. Ubrania intensywnie zabrudzone potrzebują dłuższego cyklu prania a dodatkowo jeśli korzystamy z funkcji automatycznego dozowania detergentu, większej ilości środka piorącego.

NA JAKĄ PRALKĘ SIĘ ZDECYDOWALIŚMY?

W końcu, po tygodniu poszukiwań zdecydowaliśmy się kupić pralkę Amica – DAW 8143 DSiBTO. Pralka ta posiada wszystkie funkcje które wydawały mi się istotne, w tym:  możliwość skracania czasu prania, program ułatwiający prasowanie, automatykę wagową, możliwość dokładania ubrań w trakcie prania, dobieranie trybu prania do wielkości zabrudzenia, opti dose oraz wiele innych. Szczególnie ciekawe są programy do prania koszul, ubrania fitness czy ubrań outdoorowych, w tym kurtek. W domu pełnym dzieci, na pewno przydatną funkcją jest ChildLock.

Pobiera stosunkowo mało prądu A+++ -35% i jest ekonomiczna w użytkowaniu – 137 kWh (137 kWh = 75,35 zł rocznie).  Przy małym dziecku nie bez znaczenia był dla mnie fakt, że pralka jest wyjątkowo cicha, nawet w trybie odwirowywania.

A dodatkowo przepięknie prezentuje się w łazience. 

Mój mąż za to odnotował fakt, że pralka ta ma wymienne łożyska. Co to oznacza?  Bęben i łożyska nie są zintegrowane, co oznacza, że możliwa jest wymiana samych łożysk, czyli znacznie tańsza naprawa.

Z kolei dla mnie nie bez znaczenia jest fakt, że Amica to polska marka i ich produkty produkowane są w Polsce!

Jestem bardzo ciekawa z jakich pralek Wy korzystacie? Jesteście z nich zadowoleni? Podzielcie się proszę Waszymi przemyśleniami a na pewno ktoś inny skorzysta z Waszych opinii.

Related Posts